Serie wydawnicze

 • Dla bystrzakow
 • Bez kantow
 • Lekarz rodzinny
 • Seriaporad.pl
 • Bezdroza
 • Michelin

Wydawnictwo Helion

Helion SA
ul. Kościuszki 1c
44-100 Gliwice
tel. (32) 230-98-63

informacje o księgarni septem.pl
Program Partnerski
O nas
© Helion 1991-

Recenzje prasowe 1. Dziewczyna z Krakowa

  Wojna, śmierć, nieustanna walka o każdy kolejny dzień i o to, by przetrwać za wszelką cenę – to koszmar II wojny światowej, tak doskonale znany nam z opowieści naszych bliskich, licznych dokumentów, filmu i literatury. Ukazujących nam piekło tamtych czasów i dramat ludzi, którym przyszło w nim żyć. Koszmar ten stanowi również tło wydarzeń powieści obyczajowej Alexa Rosenberga Dziewczyna z Krakowa, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Editio.

  Fabuła przedstawia burzliwe losy Rity Feuerstahl. Młodej kobiety, nieszczęśliwej małżonki żydowskiego lekarza i kochającej matki kilkuletniego chłopca, którą wojenne piekło rozdzieliło z najbliższymi, kazało przybrać nową tożsamość i kłamać, oszukiwać oraz rozkochiwać w sobie mężczyzn, którzy mogliby pomóc jej przetrwać. Strach, głód, śmierć i największa szpiegowska tajemnica II wojny światowej – oto codzienność Rity, w której nie zabrakło także miejsca na namiętność i miłość względem kochanka sprzed lat, który też nigdy nie zapomniał o swojej wybrance serca...

  Dziewczyna z Krakowa to powieść, która zabiera nas w fascynującą podróż w czasie. Podróż do Polski w przededniu wybuchu wojny, jak i też straszliwych lat jej trwania, wypełnionych walką, ucieczką i grą pozorów, w jaką to wikła się główna bohaterka tej opowieści. Znajdziemy tu wielkie emocje, ludzkie dramaty i skomplikowane namiętności, z drugiej strony zaś fascynującą relację o codzienności tamtych czasów, zarówno w ujęciu polityczno-historycznym, jak i tym najbardziej codziennym. Przede wszystkim jednak opowieść ukazuje dramat człowieka, który musiał poświęcić niemalże wszystko by przeżyć, postąpić dobrze, zachować swoje człowieczeństwo i przyzwoitość w czasach, w których niewielu się tu udało.

  Konstrukcja książki prezentuje się intrygująco. Jest to zasługą prostego i wielokrotnie sprawdzonego już schematu, opartego na towarzyszeniu głównej bohaterce w kolejnych wydarzeniach z jej życia. Na wydarzeniach obejmujących zarówno bardziej spokojne, statyczne i wypełnione nostalgicznymi emocjami chwile, ale także i te jak najbardziej dynamiczne sceny, włącznie z ucieczką, czy też walką. Ponadto autor zaoferował nam dwutorową konstrukcję narracyjną, z której jedna przedstawia losy Rity, druga zaś jej przedwojennego kochanka – Tomasza, dzięki czemu też charakter opowieści przybiera dwa bardzo odmienne oblicza.

  Równie udanie jawią się także bohaterowie z Ritą i Tomaszem na czele. Ona jest niezwykle inteligentną, wrażliwą, ale też i silną kobietą, która potrafi przystosować się do najtrudniejszych okoliczności. To osoba, którą cechuje wzajemna wewnętrzna walką pomiędzy tym, co dyktuje rozum, a tym do czego namawia serce i namiętność, co z kolei nie zawsze kończy się tak, jak powinno. To skomplikowana i nieoczywista postać, której współczujemy, życzymy powodzenia i bardzo szybko darzymy sympatią, ale jednocześnie często wielkim niezrozumieniem. Z kolei Tomasz vel Gil Romero, to silny, odważny i szarmancki mężczyzna, potrafiący zawsze odnajdywać wspólny język z kobietami, tak za sprawa swego zawodu, jak i samego charakteru. To niezwykle ciepła postać, idealnie sprawdzająca się właśnie w wojennych realiach tej opowieści.

  Wielką siłą książki jest prawdziwość obrazu świata, jaki odkrywamy na jej kartach. To Polska i Europa okresu wojny, a więc okupacja, strach, bieda, głód i śmierć na każdym kroku lecz też mimo wszystko ludzkie namiętności, zazdrość i miłość, która nigdy nie pyta o to, czy to jest dobry czas na zakochanie... I chyba właśnie owe naturalne zderzenie wojennej rzeczywistości z próbami zwyczajnego życia są tutaj najbardziej fascynujące. Spotkanie z tą książką niesie także wspaniałą lekcję historii, tak naszej ojczyzny, ale też i dość egzotycznych wówczas dla nas państw, z Hiszpanią na czele. I wreszcie opowieść ta stanowi cenne i niezwykle wzruszające świadectwo losów Żydów w okresie II wojny światowej, wobec którego nie da się przejść tu obojętnie.

  Powieść Alexa Rosenberga to epicka historia o losach dwojga bliskich sobie osób, rozdzielonych za sprawą bezwzględnych trybów II wojny światowej. To opowieść o miłości, rozstaniu, wyborach mniejszego zła, jak i też nieustającej walce o przetrwanie. Myślę, że książką będą zachwyceni zarówno miłośnicy powieści obyczajowej, jak i też pełnokrwistej literatury wojennej, gdyż oba te gatunki wzajemnie się tu ze sobą przeplatają, tworząc wspólnie wyjątkową i fascynującą całość. To piękna, mądra i podana w niezwykle efektowny sposób literatura z najwyższej półki, do poznania której gorąco zachęcam!

  Opętani Czytaniem, URSZULA JANISZYN

 2. Sweet Cheeks. Zapach namiętności

  ,,Bo miłość jest jak magia. Możemy się zastanawiać nad tym, jak i kiedy do niej dochodzi, dlaczego przewraca nasz świat do góry nogami i jak mogliśmy bez niej żyć, gdy już nam się przytrafi. Ale to nie oznacza, ze uzyskamy jakiekolwiek odpowiedzi. Czasem po prostu trzeba uwierzyć w nią i w ścieżki, którymi nas prowadzi”.

  sweet-cheeks-zapach-namietnosci-b-iext52578378 (1)Gdy po sześciu miesiącach od rozstania ze swym niedoszłym mężem – Mitchem, Saylor otrzymuje zaproszenie na jego ślub, jest zdruzgotana. Nie tyle informacją, iż narzeczony w pół roku znalazł „zastępczą pannę młodą”, co faktem, iż uroczystość ta została przygotowana przez nią samą. Miejsce, scenariusz wesela, nawet zaproszenia są wierną kopią tych, które wybrała sama.

  Początkową złość, zastępuje jednak chęć konfrontacji z rodziną Mitcha, której pełne pomówień kampanie skutecznie osłabiają funkcjonowanie biznesu Saylor. W uroczystości tej dziewczyna zaczyna upatrywać swej szansy na ukazanie prawdy i definitywne zamknięcie pewnego życiowego rozdziału.

  Z partnerską odsieczą przychodzi Saylor przyjaciel z dzieciństwa. Człowiek, który pozostawił w jej sercu nadal niezagojone blizny…

  Czy kobieta znajdzie w sobie dość siły, by stawić czoła nie tylko byłemu partnerowi i jego toksycznej rodzinie, ale przede wszystkim Hayesowi – mężczyźnie, który mimo licznych przysporzonych jej cierpień, bezustannie wywołuje w niej burzę emocji?

  ,,Sweet cheeks. Zapach namiętności” choć sugeruje powieść kipiącą erotyką i seksem, tak do końca, wcale nią nie jest. Owszem, bohaterowie nie oszczędzają nam erotycznych scen. Nie wyzierają jednak one z każdej strony, a te o których możemy poczytać, są subtelne i opisane w sposób bardzo wysmakowany.

  Ta powieść to przede wszystkim historia o kobiecie, która znalazła w sobie dość siły, by skonfrontować się z niezwykle trudną przeszłością. W tym trudnym okresie, towarzyszy jej wiele przemyśleń, rozterek wewnętrznych, emocjonalnej burzy. Ma jednak w sobie dość hartu ducha, by uparcie sięgać po swe szczęście na niemal każdym życiowym froncie.

  ,,Sweet cheeks” to także opowieść o potędze tej pierwszej, wielkiej miłości. Uczuciu, które mimo pozostawionych po sobie ran, pozostaje w sercu na całe życie.

  ,,Tylko jedna miłość jest ważniejsza od tej pierwszej: ta ostatnia. Jak to możliwe, ze w moim przypadku dzielę ją z tą samą osobą?”

  To również powieść o przebaczeniu i jego ogromnej mocy. Akt ten, choć trudny i wymagający wyzbycia się dumy, przynosi ukojenie i nadzieję na lepsze jutro.

  Całą historię poznajemy z puntu widzenia zarówno Saylor, jak i Hayesa, mężczyzny, nie potrafiącego wybaczyć samemu sobie krzywd, które wyrządził ukochanej w młodości. Okazuje się, że hollywoodzki, pożądany przez mnóstwo kobiet aktor, nie musi być aroganckim snobem.

  ,,Domeną młodości jest często ślepota na oczywiste prawdy”.

  I to właśnie jego kreacja przypadła mi najbardziej do gustu. K. Bromberg postanowiła wyrwać bohatera z macek stereotypów i stworzyć postać, która mimo ogromnej popularności nie dała zabić w sobie wrażliwości i wiary w prawdziwe uczucie.

  Hayes przedstawiony został tutaj w opozycji do Mitcha, który z kolei jest szablonowym przykładem bogatego, zapatrzonego w siebie egoisty.

  Jeśli jesteście ciekawi, czy Saylor poradzi sobie z oczerniającą ją rodziną Mitcha, podupadającą cukiernią, i konfrontacją ze swą największą, pierwszą miłością – Hayes’em, koniecznie zanurzcie się pośród stron ,,Sweet cheeks. Zapach namiętności”! To nie jest typowy erotyk, ze sporym natężeniem, wyzierającego z każdej strony seksu. To opowieść o tym, jaką siłę niesie z sobą prawdziwe uczucie. Jak ogromną daje ono motywację do walki, zarówno o prawdę, jak i realizację marzeń. I co najważniejsze, jak wiele trudności rzucanych nam przez los, człowiek może znieść mając wsparcie i miłość najbliższych. Polecam! 🙂

  Miłość do Czytania, Sandra Jędrowiak

 3. Sweet Cheeks. Zapach namiętności

  „Romans w powieściach to stek bzdur. Czasem na końcu bohater odchodzi. A bohaterka zostaje sama i musi na nowo się pozbierać.”

  Mówi się, że stara miłość nie rdzewieje, choć zarazem ostrzega przy tym, by nie wchodzić dwa razy do tej samej rzeki. K. Bromberg, autorka poczytnych książek dla kobiet, postanowiła stawić czoła wspomnianym porzekadłom i zaproponować historię miłości, która choć kiedyś spisana na straty, otrzymuje od losu drugą szansę. Wszystkie wielbicielki ognistych romansów oraz słynnej serii Driven zapraszam na recenzję powieści „Sweet Cheeks. Zapach namiętności”. ZARYS FABUŁY Kiedy Saylor dostaje zaproszenie na ślub faceta, z którym zerwała kilka miesięcy wcześniej, nie może uwierzyć w jego tupet. I choć nie zamierza skorzystać z okazji i pojawić się na uroczystości, na wskutek zbiegu okoliczności potwierdza swoją obecność. Problem w tym, że nie ma partnera, który mógłby jej towarzyszyć.

  Nie przypadkiem wtedy w jej życiu pojawia się Heyes Whitley, przystojna gwiazda Hollywood, mężczyzna, który mógłby jej pomóc. Mógłby, gdyby nie fakt, że kiedyś sam złamał jej serce pozostawiając po sobie smak goryczy.

  W aurze słodkich babeczek, magii klimatu ślubu i prawdziwych podrygów uczuć, może zdarzyć się wszystko. Czy zatem koniec, może oznaczać początek? I czy pierwsza miłość może być tą ostatnią?

  ONI JUŻ SIĘ ZNAJĄ! Autorka postawiła na narrację pierwszoosobową, przydzielając prawo do głosu zarówno Saylor, jak i Hayesowi. Doceniam możliwość wniknięcia w umysł obu bohaterów, co wyrównuje szanse obdarzenia ich podobnym poziomem sympatii. Ona jest zwyczajną, zranioną kobietą, która po nieudanym związku musiała zacząć budować swoje życie od nowa. Skłonna do rozmyślań, analizowania, może nie jest typem wyjątkowo spontanicznej osoby, ale nie ma się co dziwić. Przecież tak wiele przeszła. Z kolei Hayes mógłby robić za ciacho, które Saylor u siebie wypieka. Przystojny, rozchwytywany, bystry. Nie poczułam przyspieszonego bicia serca za każdym razem, kiedy drogi tych dwoje się krzyżowały. Choć poznawanie ich losów okazało się całkiem przyjemne.

  LEKKA, MIŁOSNA PRZYGODA Rozciągnięta początkowo akcja powieści z czasem zaczyna przyspieszać. Jeśli więc ktoś przebrnie przez pierwszą połowę, potem jest o wiele lepiej. Jako że mamy do czynienia z książką o miłości, nie brak namiętności, romantyczności i słodyczy. Autorka nie skorzystała z perwersji, za to przyozdobiła dialogi szczyptą humoru. Są nieprzesadzone emocje, które nie rozbijają serca na kawałki, ale pozwalają na kibicowanie książkowej parze. W efekcie mamy do czynienia z lekką, nieobciążającą powieścią, przy której można się dobrze zabawić, ale i szybko o niej zapomnieć.

  SWEET W TYTULE – CO TO OZNACZA? W tle pyszne babeczki – te do jedzenia i do obrzucania się nimi, piękne zdobienia, cieknąca po plecach wanilia i… zepsuty piekarnik. Jednym słowem „Sweet Cheeks”, jako nazwa cukierni, tytuł i wyznacznik kierunku treści. Jest słodko, ale nie „za” i namiętnie, choć bez przekraczania granic smaku przeciętnej czytelniczki. Jeśli mam być szczera, to wciąż historia Rylee i Coltona pozostanie moją ulubioną- biorąc oczywiście pod uwagę wyłącznie twórczość tej autorki. „Sweet Cheeks” wypada słabiej, choć wciąż myślę, że dla oczekujących odprężenia kobiet spełni ona swoją funkcję.

  http://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/, werka777 (DEPRECATED)

 4. Słowo i miecz

  "Wchłoń ma córko, wchłoń, jedyna, słowa, które chcą wypływać. Ukryj je głęboko w duszy, nim dojrzeją, ich nie ruszaj. Zamknij się na moc ci daną, niech nie leczą i nie ranią. Nawet jeśli będzie trzeba, nie kuś piekła ani nieba. Ucz się, aż się nie rozwiniesz. Zamilcz córko, a przeżyjesz."

  Ludzie posiadają dary. Powiadaczka, Prządka, Uzdrowiciel, Zmieniacz. Moc w świecie Jeru jest jednak czymś, czego należy się obawiać i wyrzec. Kilkanaście lat temu, Lark córka Powiadaczki przypadkowo ujawnia swój dar w obecności króla. Dar sprowadził nieszczęście na jej rodzinę. Meshara wzięła całą winę na siebie a tuż przed śmiercią zdążyła wypowiedzieć przepowiednię. Słowa tkwią w Lark lecz dziewczyna nie może ich wymówić. Ojciec trzyma ją w złotej klatce do momentu aż król Tiras porywa ją, chcąc zemścić się na jej ojcu. Lark jest córką arystokraty, nie potrafi jednak pisać ani czytać. Król Tiras poświęca dużo czasu na zapoznanie dziewczyny z literami, słowami, uczy ją podstaw a Lark odkrywa w sobie nową pasję. Dziewczyna będzie ogromnie zdziwiona kiedy odkryje, że król słyszy ją choć ona nie może wypowiedzieć nic na głos. Lark wiele lat nie mogła wyrazić Słów a teraz jej moc staje się coraz większa. Dlaczego i w jakim celu Tiras jej potrzebuje? Czy spełnią się wszystkie przepowiednie Meshary?

  Słowa mają wielką, zabójczą moc. Świat magicznych trolli, Obdarzonych i pałających żądzą krwi skrzydlatych Volgarów wciągnął mnie już w początkowych rozdziałach. Kreacja bohaterów jest niezwykle trafiona. Skromna i nie rzucająca się w oczy Lark posiada niewyobrażalną moc, która przeraża ją samą. Tiras jest zupełnie inny niż jego ojciec. Nie dąży do zlikwidowania wszystkich Obdarzonych co powoduje bunt wśród mieszkańców i spiski w jego bliskich kręgach. Tiras ma nie jedno do ukrycia a pomoc Lark okaże się niezastąpiona.

  "Słowo i miecz" ma w sobie wielki urok. Jest powieścią magiczną i pełną czarów. Wojna i miłość wysuwają się na pierwszy plan. Stworzony przez autorkę świat jest oryginalny i niesamowity. Klimat w powieści urzeka już od pierwszych stron i hipnotyzuje do ostatnich. Nie brakuje tutaj częstych zwrotów akcji, napięcia i nieoczekiwanych sytuacji. Piękna a zarazem trudna jest relacja pomiędzy Lark a Tirasem. Oboje muszą od nowa nauczyć się zaufania, ponieważ mają wiele do stracenia. Autorka posiada niezwykłą i rzadko spotykaną umiejętność opisywania uczuć bohaterów w realny sposób wywołujący jednocześnie u czytelnika cały wachlarz emocji. Poświęcenie oraz walka dobra ze złem to tylko nieliczne wątki przedstawione w tej powieści.

  "Słowo i miecz" to niesamowita i przepiękna historia o ogromnej sile słów. Największą moc posiada jednak sama Amy Harmon. Stworzona przez nią powieść pełna baśniowości i magii wciąga w swój świat niecodziennych istot, miłości i klątwy. Każdy z nas posiada jakiś dar - moc - i tylko od nas zależy jaką ją wykorzystamy. Jestem zachwycona tą magiczną baśnią. Gorąco polecam!

  Moja ocena: 10/10

  https://www.instagram.com/zaczytanapatka/, Patrycja Stolarz

 5. To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki

  Skoro już w samym tytule znalazło się to "czyli", które u mnie stanowi część wszystkich (ponad 2500) wpisów, to niech tytuł notki pozostanie taki, jak to wymyślił autor. Napady na banki chyba nieodłącznie kojarzą nam się z kulturą amerykańską, rozpropagowaną jeszcze przez filmy, najpierw westerny, a potem różnego rodzaju kryminały. Setki, a może nawet tysiące prób napadów dokonywanych co roku, też stawiają ten kraj na podium jeżeli chodzi o to zagadnienie.

  Marek Wałkuski, dziennikarz, który od lat swoje radiowe pogawędki ubarwiał anegdotami dotyczącymi najbardziej kuriozalnych napadów, postanowił opowiedzieć trochę szerzej o tym jak to z tymi napadami rzeczywiście było i jest. Dodajmy, czyni to w sposób bardzo przekrojowy, rozpoczynając od historii (to znamy np. z westernów), przez zmieniający się stosunek społeczeństwa do zjawiska, analizując przyczyny, opisując różne pomysły organizacyjne i dochodząc do współczesności gdzie pokazuje też jaka być może będzie przyszłość tego "zawodu". Skoro gdzieś gromadzone są pieniądze, natychmiast pojawia się pokusa, żeby trochę z nich uszczknąć. Motywacje mogą być bardzo różne - od politycznych, przez ekonomiczne (bieda, długi), czy zwykłą chciwość, ale przez długi czas w Stanach wcale nie traktowano tego jakoś bardzo krytycznie - nawet jeżeli w banku były nasze pieniądze, to przecież bank jest ubezpieczony i to "oni" są okradani, a nie my. Ten aspekt socjologiczny, stosunek ludzi do sprawców napadów uważam za nawet bardziej interesujący niż sama kradzież pieniędzy. Konflikt: bogaci i pazerni kapitaliści kontra zwykły, często biedny człowiek, zaostrzał się w czasach kryzysów gospodarczych, rośnie wtedy determinacja i nadzieja, że może akurat mnie nie złapią. Tyle filmów, tyle popełnianych błędów, niby wszystko już było, ale wciąż pojawiają się nowe pomysły na to jak przechytrzyć system lub po prostu zaskoczyć bezczelnością. Książka wypełniona jest przykładami autentycznych zdarzeń, czyta się to więc fajnie, nie jest suchym podawaniem faktów i szczegółów. Sporą część stanowią historię najsłynniejszych sprawców napadów, a to co jest naprawdę fascynujące to fakt iż część z nich ma status prawie równy gwiazdom popkultury. Jakoś mam wrażenie w żadnym z innych krajów nie jest to tak mocno wyraźne - muzea, kultywowanie pamięć o ludziach, którzy przecież byli przestępcami, handel pamiątkami po nich. W przypadku wydarzeń z przeszłości, gdzie często w grę wchodziły również sympatie polityczne może nie jest to tak dziwne (przecież i Piłsudski napadał na pociągi z pieniędzmi), ale gdy chodzi o tych, którzy robili to jedynie dla pobudek finansowych, a przy napadach często sięgali po przemoc, sprawa wydaje się dość dziwna. Jesse James, Butch Cassisy i Sundance Kid, Bonnie Parker i Clyde Barrow czy John Dillinger. O ich ofiarach dziś nikt nie wspomina, a sprawcy mają żyć w pamięci i to często przy dość wybielonych biografiach...

  Sejfy, alarmy, zakładnicy, żądania ogromnych sum, broń i szybkie samochody - tego tu na pewno nie zabraknie. Wałkuski niby opowiada o napadach, o przygotowaniach, realizacji, metodach ucieczki (brakuje chyba tylko sposobu wydawania kasy), ale przy okazji dostarcza też sporo informacji dotyczących historii Stanów, np. wprowadzania ich waluty, wojny między Południem i Północą, powstania FBI. Masę ciekawostek dotyczących sposobów zapobiegania napadom, stosowanych zabezpieczeniach, czy polityki państwa, która miała zmienić sposób kreowania wizerunku przestępców przez media, sprawia, iż czyta się to naprawdę z zainteresowaniem. A na okrasę zawsze dostajemy garść sytuacji kuriozalnych, czyli najbardziej absurdalnych sytuacji związanych z napadami, które od lat gromadzi autor. Od napadu ze szczotką do toalet (fajna broń, nie?), przez odstrzelenie sobie kciuka, porażkę z powodu ukradzionego auta, które miało służyć do ucieczki, czy napisanie prośby o pieniądze na czeku z własnym nazwiskiem. Dużo więcej w książce! Jak widać do napadów coraz częściej posuwają się kompletni amatorzy. A może to stres tak działa na potencjalnych rabusiów, że nie potrafią przewidzieć wszystkich detali? Jeżeli więc planujecie napad, to książka będzie mogła stać się dla Was przewodnikiem do tego czego nie robić. A czy znajdziecie tu wskazówki i inspiracje jak to zrobić? Cóż, tego nie zdradzę. Żeby potem ktoś nie posądził mnie o współudział.

  http://notatnikkulturalny.blogspot.com, Robert Frączek

logotypy