Zdecydowaną część dorosłego życia poświęcamy pracy zawodowej. Oddając lwią część życia pracy, niekiedy kierujemy się jedynie pobudkami finansowymi, a czasem (i to jest najlepsza sytuacja) aktywność zawodowa jest naszą pasją. Jednakże, w trakcie wykonywania obowiązków służbowych mamy najczęściej do czynienia z innymi ludźmi: przełożonymi, współpracownikami czy naszymi podwładnymi. Przebywanie z tak dużą liczbą osób jest dość często przyczyną sytuacji, z których nie wiemy jak uprzejmie, acz czasem stanowczo, wybrnąć. Czy nikt z nas nie miał do czynienia z szefem, który wymagał odpisywania na e-maile i odbierania telefonów wieczorami oraz w weekendy? Czy nie zastanawialiście się, drodzy Czytelnicy, jak dać do zrozumienia przełożonemu, że termin wykonania zadania jest nierealny, bądź jesteście przeciążeni liczbą projektów? A jak na takie zdanie zareagować w sytuacji, kiedy to Wy jesteście szefami i słyszycie od swoich podwładnych o nadmiarze ich obowiązków, a Wasze zdanie na ten temat jest odmienne? A jak zakomunikować współpracownikowi, który podczas godzin pracy odbywa prywatne rozmowy telefoniczne, że utrudnia Wam koncentrację? No właśnie jak to zakomunikować? Co powiedzieć?
Odpowiedzi na te pytanie jak i wiele innych znajdziecie Państwo w książce autorstwa Alison Green „Zapytaj Szefa. Jak się dogadać w trudnych sytuacjach z przełożonymi, podwładnymi i kolegami z działu”. Alison Green posiada wieloletnie doświadczenie jako kierownik zespołu oraz jest twórcą bloga Ask a Manager, gdzie jak sama wspomina, dziennie odbierała około 60 e-maili od osób proszących o porady jak skutecznie komunikować się w miejscu pracy. Otrzymywanie tak ogromnej liczby wiadomości z prośbą o rozwiązanie, niekiedy trudnych i zdumiewających, sytuacji występujących pomiędzy współpracownikami, czy szefem i przełożonymi skłoniło ją do napisania wspomnianej książki, która to z założenia ma pomóc Nam (pracownikom i pracodawcom) w skutecznej komunikacji, gdyż jak sama pisze:
„Często bowiem trzeba tylko tyle – rozmowy. Jednakże ludzie nie decydują się na nią, bo nie mają zielonego pojęcia, co i jak powiedzieć”
Książka „Zapytaj szefa…” składa się, oprócz wstępu i wniosków zawierających krótkie podsumowanie najważniejsze zasady skutecznej komunikacji, z czterech rozdziałów. Każdy z nich jest poświęcony konkretnym relacjom interpersonalnym oraz trudnościom, z którymi możemy mieć do czynienia w trakcie: rozmowy z przełożonymi i współpracownikami, rozmowy kwalifikacyjnej, czy w sytuacji kiedy to Wy, drodzy czytelnicy, pełnicie rolę szefa i musicie nabyć umiejętność życzliwego i konkretnego porozumiewania się z podwładnymi. Oprócz przytoczonych, niekiedy prozaicznych (nie zapraszacie współpracowników na swój ślub, czy chcecie się wycofać ze spotkania towarzyskiego po pracy), a niekiedy zupełnie dziwacznych (podczas wyjazdu służbowego musieliście spać w jednym łóżku ze współpracownikiem czy jak zareagować, gdy współpracownik pisze o Was złośliwie na swoim blogu), sytuacji z którymi możemy się zetknąć w pracy, Alison Green przedstawia sposoby komunikacji umożliwiające ich skuteczne i bezbolesne rozwiązywanie, a także przykładowe wypowiedzi, które to możemy wykorzystać w danej sytuacji. Rezultatem lektury owej książki jest nie tylko nabycie umiejętności efektywnego porozumiewania się w miejscu pracy, ale także odwagi do rozpoczynania trudnych rozmów i przekonania, iż:
„powinieneś inicjować rozmowy, kiedy coś Ci przeszkadza albo kiedy wierzysz, że można z czymś sobie poradzić inaczej. Rozpoczynanie rozmów na trudne czy delikatne tematy nie musi się przekładać na alienowanie czy na wprowadzanie napięcia do relacji z innymi ludźmi. Wszak można mówić wprost, ale nie być przy tym niegrzecznym; można być asertywnym, ale nie być przy tym niemiłym.”
Mimo, że tej książki nie czyta się z wypiekami na twarzy, nie pochłania się jej w ciągu kilku dni, to warto przejrzeć ją czytając poszczególne rozdziały, które nas interesują. Nie polecam czytania książki na raz. Ja ją tak przeczytałam i czasami czułam się nią delikatnie znudzona. Aczkolwiek, pamiętajcie, że było to głównie spowodowane tym, że dana sytuacja mnie nie dotyczyła, ja się w niej nigdy nie znalazłam. Natomiast w przypadkach, z którymi miałam styczność czytałam ją z wielkim zaangażowaniem i myślałam „Woow! Tak można?! Jakie to proste. Ja bym pewnie nigdy nie sformułowała tak grzecznej, a zarazem bardzo konkretnej wypowiedzi skierowanej do mojego przełożonego.”
Podsumowując, książka skierowana jest, przede wszystkim, do pracowników, pracodawców i współpracowników, ale zasady komunikacji zawarte w książce oraz cenne wskazówki Autorki są tak uniwersalne, że można je zastosować w każdej innej dziedzinie życia.
moznaprzeczytac.pl Marta
Okazuje się, że podwładni unikają trudnych, choć ważnych rozmów tylko dlatego, że nie
wiedzą, jak się do nich zabrać!
W konsekwencji rośnie liczba osób, które w pracy czują się fatalnie. Ta książka powstała na bazie doświadczeń w rozwiązywaniu problemów z interakcjami w miejscu pracy. Jest napisana z perspektywy doświadczonego kierownika zespołu. Podpowiada nam, jak się zachować w wielu niezręcznych sytuacjach, które mogą zdarzyć się każdemu.
Dowiasujemy się, jak obronną ręką wyjść z różnych niemiłych sytuacji.
Kramik Plus AJS