🏔Wielki Szlak Himalajski. Indie, Pakistan, Bhutan to powrót Joanny Lipowczan i Bartosza Malinowskiego na szlak. Jednak tym razem pokonali inną trasę. Poprzednio szli przez Nepal.
Są pierwszymi Polakami, którzy przeszli ten szlak.
🏔W trakcie 4 wypraw pokonali 3600 w 284 dni. Pokonali około 100 wysokich przełęczy.
Były to trasy przez Nepal, Indie, Pakistan i Bhutan. Relację z 3 ostatnich znajdziecie oczywiście w tej książce.
🏔To co mnie przyciąga w takich książkach to zdjęcia. Nie da się wszystkiego opisać słowami, a fotografie mówią i pokazują wiele. Pomagają wyobrazić sobie piękno pokonywanych tras i lepiej wczuć się w klimat wyprawy.
🏔Zdjęcia opisane są numerami, więc dokładnie wiadomo co się na nich znajduje. Jest chronologicznie i łatwo czyta się taką relację z podróży.
🏔Dzięki autorowi przeniesiemy się w niesamowite miejsca. Poznamy dokładnie ich przygody na szlaku.
To jak z wielkim uporem i pasją pokonują kolejne kilometry i wszelkie przeciwności, które również nastręczają państwa, przez które przechodzą. To walka z własnymi słabościami i pokonywanie wszelkich przeszkód.
Wspaniała przygoda spisana przystępnym językiem.
To przewodnik dla tych, którzy szukają przygody.
🏔Cóż to była za interesująca i nieprzecietna wyprawa rzadko uczęszczanymi szlakami. Polecam również Wam.
kinga_psy_i_ksiazka Kulig Kinga
Uwielbiam książki o tematyce górskiej dlatego chętnie sięgnęłam po ta pozycje. Bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła i po zakończeniu wiem, że było warto. Ksiażka przeniosła mnie w niezwykle emocjonującą podróż Wielkim Szlakiem Himalajskim. Muszę przyznać, że to było cudowne uczucie. Wielki Szlak Himalajski to cztery wyprawy w latach od 2015 - 2019. To wędrówka przez Indie, Pakistan i Buhtan. Bartosz Malinowski z Joanna Lioowczan jako pierwsi pokonali długodystansowy szlak trekkingowy obejmujący około 1700 km. Swoje przygody opisali w książce "Wielki Szlak Himalajski - 120 dni pieszej wędrówki przez Napal"
Książka jest w formie albumu. Każde zdjęcie jest przypisane numerkowi, za pomocą odnośnika możemy przeczytać, gdzie znajdowali się Bartosz z Joanna i co widać na danym zdjęciu. Niesamowicie przyjemnie się czyta książki o ludziach którzy wbrew wszystkiemu i wszystkim, dzięki swojej pasji i uporowi, udowadniają, że niemożliwe jest możliwe. Do tego zdobywają wiedzę a później dziela się nią z innymi poprzez książkę. Od wyprawy, która rozpoczęła się w Indiach minęło 5 lat. Autor w książce przedstawia nie tylko pokonana trasę, ale skupia się też na osobach spotykanych na szklaku. Oprócz krajobrazu chcieli poznać innych ludzi, inny świat. Już od pierwszych stron możemy przeczytać o zmaganiach z rzeczywistością państw himalajskich. Kaszmir i Dzamdzu to dwa Stany w których Bartosz Malinowski miał okazję przebywać. Uświadamia nam jak bardzo sytuacja się tam zmieniła, jak za sprawą premiera wykazując nacjonalistyczne dążenia, dynamicznie rozwija się w Indiach nacjonalizm, przyjmujący skrajne oblicza. Ponadto możemy przeczytać o niesamowitych widokach rozciągających się na Wielkim Himalajskim Szlaku. Przechodzimy nie tylko przez góry, ale również przez społeczeństwa, religie kulturę, i obyczaje. Przeprawa przez rzekę Zanskar na metalowej lince to jedna z emocjonujacych części tej wyprawy. Pomyśl na wędrówkę był niesamowity. Podziwiam i polecam książkę!
czytanienadywanie Krawczyk Joanna
Wielki Szlak Himalajski to nie tylko opowieść o determinacji, pasji i przygodzie. To również doskonały przewodnik, pozwalający wędrować palcem po mapie i oczami wyobraźni po tych bezludnych, odległych ścieżkach Indii, Pakistanu i Bhutanu. To przedzieranie się przez śnieg, przekraczanie rwących rzek, noclegi w namiocie lub pod gołym niebem, to pomocni ludzie, niesamowite przygody.
Wielki Szlak Himalajski nie jest odgórnie narzuconą ścieżką - często podróżnicy sami decydowali jaką drogę obrać, trafiając na prawdziwe bezdroża i nieprzetarte szlaki. Chociaż nie zawsze wszystko szło po ich myśli, z ogromną determinacją udało im się osiągnąć wyznaczony cel.
Moc Gór Sidorowicz Alicja
Styczeń 2021 roku niewątpliwie przeszedł do historii światowego himalaizmu jako czas, w którym po raz pierwszy grupa wspinaczy sukcesem zakończyła zimowe zdobycie K2, drugiej co do wysokości góry naszej planety. W sobotę, 16 stycznia około godziny 17:00 czasu miejscowego, ekipa dziesięciu „miejscowych” nepalskich himalaistów dokonała tego, czego nie udało się jeszcze wielu innym śmiałkom próbującym poskromić Czogori w porze zimowej. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w światowych mediach, a dzielni Szerpowie zyskali uznanie zarówno wśród amatorów górskich wędrówek jak i u profesjonalnych kolegów po fachu, którzy widoki ze szczytu K2 podziwiali co najwyżej latem. Idealnie w tym nomen omen „peakowym” zainteresowaniu tematyką wysokogórską, wstrzelił się z premierą swojej książki pt.: „Wielki Szlak Himalajski. Indie, Pakistan, Bhutan”, Bartosz Malinowski, pomysłodawca i koordynator programu Wielki Szlak Himalajski 2015-2019 (w 2015 roku wraz z Joanną Lipowczan przemierzyli, jako pierwsi Polacy, liczący łącznie aż około 1700 kilometrów nepalski odcinek tego szlaku trekkingowego). Omawiana książka, której premiera miała miejsce 13 stycznia br., ukazała się nakładem Wydawnictwa „Helion”, w ramach serii publikacji turystycznych „Bezdroża” jest zaliczana do gatunku reportażu, a nad jej redakcją czuwał Łukasz Supergan. To już drugi tytuł autorstwa Bartosza Malinowskiego poświęcony tematyce himalajskiej, bowiem w 2017 roku, również „Helion” wydał „Wielki Szlak Himalajski. 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal”. Ta pierwsza książka (współautorką jest Joanna Lipowczan) opowiada o wspomnianej wyprawie z 2015 roku. Przedstawiana dzisiaj publikacja to pokłosie ekspedycji z lat 2017-2019, które swoim zasięgiem obejmowały tym razem trzy kraje: Indie, Pakistan oraz Bhutan.
„Wielki Szlak Himalajski. Indie, Pakistan, Bhutan” to nie tylko interesująca, ale również w pewnym sensie nieco intrygująca książka, bo o ile tak jak przytoczyłem, oficjalnie jest sklasyfikowana jako publikacja reportażowa, tak w rzeczywistości klasycznym reportażem na pewno to dzieło nie jest. Bartosz Malinowski z Łukaszem Superganem wyłamali się z pewnych schematów, ram przypisanych do tego typu tworów z wydaje się bardzo pozytywnym skutkiem, gdyż ta książka powinna zaspokoić oczekiwania każdego czytelnika, który tytuł „Wielki Szlak Himalajski” może interpretować na różny sposób.
Z typowo geograficznego punktu widzenia już po spojrzeniu na wewnętrzną część okładki, czytelnik, któremu zależało przede wszystkim na przedstawieniu wyprawy w sposób graficzny, uwzględniający dokładny przebieg pokonywanego szlaku, otrzymuje to co chciał, bo w tym miejscu znajduje się mapa poglądowa Himalajów wraz z oznaczeniem dziewięciu regionów, w których to autor przemierzał szlak, a zarazem do których odnosić się będzie treść książki. Ponadto, zazwyczaj na początku każdego rozdziału, znajdujemy już dokładniejsze mapy każdego regionu gdzie wyraźnym, czerwonym kolorem zaznaczono jak przemieszczano się po trasie wyprawy.
Jeśli tytuł „Wielki Szlak Himalajski” może u kogoś wywoływać obawy związane z trudnościami co do wyobrażenia sobie podczas lektury tej publikacji jak właściwie jest tam na miejscu, bo tam nie byłem i nie wiem czy kiedykolwiek będę, to nic straconego. Książka zawiera sporą liczbę łącznie 233 kolorowych fotografii, które są odpowiednio uporządkowane, ponumerowane, co miało na celu zastosowanie zabiegu polegającego na umieszczeniu odpowiedniego numerku po każdym zdaniu, którego opis odnosi się do miejsca, wydarzenia czy zjawiska dla którego fotografię udało się wykonać. Co więcej nie trzeba tych fotografii szukać w zbiorczym albumie zdjęciowym umieszczonym co kilkadziesiąt stron lub samym końcu książki, ponieważ znajdują się one zazwyczaj na tej samej lub następnej stronie opisywanej właśnie przygody, dzięki czemu czytelnik może się poczuć podczas lektury jakby właśnie był na miejscu.
A może jednak planujesz odbycie swojej przygody życia w Himalajach i oczekujesz dobrego przewodnika turystycznego po tym regionie świata? „Wielki Szlak Himalajski. Indie, Pakistan, Bhutan” też w jakimś stopniu wpisuje się w ramy tego typu publikacji, ale jednocześnie jest przewodnikiem-ostrzeżeniem. Ostrzeżeniem przed stereotypowym myśleniem, że Himalaje to Himalaje i różnią się tylko co najwyżej geograficznie w poszczególnych częściach swojego rozległego pasma. Różnice są oczywiście także na wielu innych płaszczyznach, choćby społecznych, gdyż zorganizowanie wyprawy na szlaku w Indiach czy Bhutanie jak się okazuje jest zupełnie inną filozofią, wymagającą odmiennego nastawienia i finalnie mającą wiele całkiem różnych cech. Także na samym szlaku wśród społeczności zamieszkujących kolejne regiony, autor przytacza wiele historii, który na pierwszy rzut oka powinny codziennie potoczyć się bardzo schematycznie, bliźniaczo, ale ze względu na różnice w kulturze, antropologii czy mentalności lokalsów między regionami, każdy kolejny dzień to był istny rollercoaster. Tym sposobem nabywając tą książkę z nastawieniem na otrzymanie przewodnika turystycznego dostajemy w pewnym sensie przewodnik turystyczny, ale za to w gratisie z pakietem informacji o społeczeństwach, którego w klasycznym przewodniku byśmy nie znaleźli.
Wreszcie jest gdzieś w tym wszystkim reportaż. Reportaż o spełnieniu wielkiego marzenia tak jak wielki jest himalajski szlak. Reportaż o ludziach, w większości nieprzeciętnych, którzy swoim życiem mogą zainspirować Twoje życie. Reportaż o pokonywaniu słabości, mierzeniu się z problemami fizycznymi, psychicznymi, a także tymi, które nie wynikają z Twoich decyzji, bo po prostu nagle pojawiają się na Twojej drodze niczym grom z jasnego nieba. Reportaż o górach, przyrodzie, pogodzie, co do których trzeba mieć świadomość, że są ponad człowiekiem i należy mieć do nich szacunek. I na koniec napiszę, że jest to po prostu dobry reportaż, który nie nudzi w żadnym momencie i warto po niego sięgnąć, żeby dowiedzieć się więcej o tym pięknym zakątku świata w czasie, kiedy ludzie dokonują tam wielkich rzeczy, tak jak Bartosz Malinowski z Joanną Lipowczan przemierzając jako pierwsi Polacy Wielki Szlak Himalajski czy jak tej zimy Szerpowie zdobywając w pobliskim Karakorum K2.
Mapy Współczesne - mapy, atlasy, przewodniki Leśny Andrzej