Pandemia dała każdemu nieźle w kość, dlatego też szukamy możliwości, żeby uciec z domu, chociaż na chwilę. Z pomocą przychodzi nam przewodnik „Warszawa. Ucieczki z miasta”, dzięki któremu możemy fajnie spędzić czas blisko domu.
Przewodnik „Warszawa. Ucieczki z miasta” to zbiór kilkudziesięciu propozycji wycieczek po najbliższej okolicy Warszawy idealne na pół dnia, na cały dzień, a nawet na weekend. Możemy wybierać spośród wielu różnych pomysłów na spędzenie czasu poza miastem. Znajdziemy w nim wiele pomysłów na wycieczki piesze, rowerowe, kajakowe oraz propozycje wypraw tematycznych z historią w tle, a także dla miłośników odpoczynku na łonie natury. Ponad to opracowano wycieczki podczas których nie będą się nudzić dzieci, ale również wymagający turyści.
W przewodniku odnajdziemy opisy tras wycieczek i zakątków, które warto zobaczyć, mnóstwo zdjęć i rysunków oraz kolorowych map. To także zbiór praktycznych informacji o dojazdach i powrotach, godzinach otwarcia obiektów, miejscach noclegowych i lokalach gastronomicznych. Do wyboru mamy propozycje wycieczek kilkugodzinnych, jednodniowych i weekendowych - możemy wybrać trasę taka, która nam akurat odpowiada. Okazuje się, że okolice Warszawy są bardzo ciekawe, dlatego też warto ruszyć się z miejsca i postawić na przygodę odkrywania tych mniej i bardzie znanych zakamarków Mazowsza.
Kobiecaintuicja.wordpress.com Klaudia Kwiatkowska
Jak dobrze posiadać takie cudo! Tak, mam na myśli kolejny przewodnik z cyklu „Ucieczki z miasta”! Tym razem wraz z nim możemy zwiedzić Mazowsze!
Schemat przewodnika jest taki sam jak w recenzowanym przez nas tomie o woj. Łódzkim. Możemy znaleźć w nim wiele pomysłów na wycieczki kilkugodzinne, jednodniowe, bądź weekendowe. Dla nas, łodzianek - wszystkie wycieczki będą zdecydowanie weekendowe. Każdą trasę możemy przejść pieszo, przejechać rowerem, bądź samochodem. Nie wiecie jak najlepiej dojechać do docelowego miejsca? Nic nie szkodzi! Znajdziecie tu wskazówki dotyczące transportu! Informacje praktyczne dotyczą możliwości spożycia posiłku oraz ewentualnego noclegu. Każda wycieczka przedstawiona jest w niezmiernie ciekawy sposób! Wiele ciekawostek nie pozwoli Wam się nudzić!
W przewodniku zachwycą Was na pewno mapy z ilustracjami najciekawszych obiektów. Zachęcą do zwiedzania a także pokażą że wcale nie tak daleko jest wiele atrakcji!
Kilka wycieczek szczególnie zwróciło naszą uwagę. W przyszłym roku z przyjemnością wybierzemy się na spływ Świdrem, do parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, do Biebrzańskiego Parku Narodowego do Puszczy Kampinoskiej i Białowieskiej, zdobędziemy Górę Kalwaria oraz zwiedzimy Czersk. Nie macie planów? Koniecznie zajrzyjcie do przewodnika!
Lubietoczytamto Peredzyńska Katarzyna
"Warszawa. Ucieczki z miasta. Przewodnik weekendowy." to genialna pozycja, która powinna znaleźć się na półce każdego warszawiaka, który lubi spędzać czas aktywnie. Wprowadzony podział na wycieczki kilkugodzinne, jednodniowe i weekendowe oraz legenda (rodzaje tras i sposób dojazdu) sprawiają, że planowanie wycieczek staje się banalnie proste. Kupując przewodnik dajecie sobie najlepszy prezent, czyli gotowe pomysły na spędzenie czasu w niesamowitych miejscach w niedalekiej odległości od Warszawy. Jak to mówią "przygoda czai się tuż za rogiem" i ta książka to potwierdza.
"Warszawa. Ucieczki z miasta" to aż 64 opisane wycieczki, z informacjami praktycznymi, ciekawostkami i przyciągającą oko grafiką. Od dziś koniec z przeszukiwaniem mapy w poszukiwaniu atrakcji. Teraz wystarczy tuż przed wycieczką przewertować przewodnik, by wybrać cel podróży. Są tu opisane tak piękne miejsca, jak Bagno Całowanie, Puszcza Kampinowska Granica czy Góry Świętokrzyskie.
Miejsca zebrane w przewodniku są różnorodne. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, od rodzin z małymi dziećmi, przez osoby, które lubią spędzać czas na łonie natury, aż po tych, którzy lubią małe miejscowości i ciekawe zabytki.
Okiemalexa.pl Protasewicz Aleksandra
Nadszedł czas odreagować, opuścić swoje 4 ściany i wyruszyć za miasto. Ilustrowany przewodnik weekendowy: "Warszawa. Ucieczki z miasta" to 64 pomysły na to jak wyjątkowo spędzić czas.
W książce znajdziemy wiele pomysłów na wycieczki piesze oraz rowerowe. Znajdziemy tu również propozycje wypraw tematycznych z historią w tle. Ponad to opracowano wycieczki podczas których nie będą się nudzić dzieci ale również wymagający turyści.
Autorzy proponują zajrzeć do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, Puszczy Kampinowskiej lub Żyrardowa. Możemy ponad to odkryć legendę Stwora żyjącego w Zalewie Zegrzyńskim i inne tajemnicze istoty i miejsca.
Miejsca opisane są w bardzo szczegółowy sposób. Zawierają praktyczne informacje dotyczące transportu czy miejsc noclegowych. Przewodnik jest nowocześnie zilustrowany oraz wzbogacony o aktualne fotografie.
Okolice warszawy są naprawdę ciekawe. Warto ruszyć się z miejsca i postawić na przygodę.
Insta i FB osobisty i firmowy Bartkowiak Radosław
Czy nigdy nie naszła cię nagła chęć aby uciec z miejsca, w którym mieszkasz i swobodnie wypuścić się w nieznane? Zostawić za sobą betonowe place, codziennie oglądane widoki i witryny wciąż tych samych sklepów. Malwina i Artur Flaczyńscy przychodzą na ratunek, podając czytelnikowi, niczym kartę dań, wycieczki na gorąco. Co dziś w menu? Czyżby ochota na rower? A może długi spacer po romantycznie wyglądającym miejscu? Trochę historii? Kajak? Zajrzyj do ilustrowanego przewodnika „Warszawa. Ucieczki z miasta” i zainspiruj spontanicznymi podróżami.
Pierwsze wrażenie po otwarciu książki to wielkie „wow”. Barwna grafika, doskonały pomysł, ciekawie zaprojektowany skład. Dzieci od razu rwą się do oglądania, bo tu jakaś kolorowa ikonka rycerza, a tam znów czai się potwór. I to mnóstwo cieszącej oczy zieleni na stronach! Intrygujące, niebanalne tytuły śmiało zachęcają do poznawania zarówno lokalnych atrakcji, jak i wypuszczania się w bardziej odległe zakątki Polski.
Trzeba przyznać, że przewodnik został tak dobrze napisany, że nie potrzeba w nim ogromu dokumentacji zdjęciowej- jest okazja do samodzielnego poznawania miejsc pięknie opowiedzianych. Bo autorzy właśnie opowiadają o wycieczkach. Idziemy tędy, widzimy to, później wstępujemy tutaj. Jakby osobiście wypuścili się z nami w trasę. Opisy zawierają esencję niezbędnych faktów, są nieprzegadane i przede wszystkim- nie wieją nudą. Czytelnik znajdzie w przewodniku nie tylko anegdotki, ciekawostki, dobrej jakości fotosy, ale również przydatne adresy oraz wskazówki opisujące dojazd i orientację w terenie, a nawet przykładowy koszt wejściówek w różne miejsca oraz godziny ich otwarcia. Praktyczna okazuje się także mapa (rysunkowa i tradycyjna), składany spis treści oraz rozrysowane trasy (od punktu wyjścia, przez kolejne cele). Czasem mamy tu różne wersje tej samej trasy. To pozwala na doskonałe wyobrażenie sobie wszystkiego, poukładanie w głowie całej wycieczki oraz dobre przygotowanie się (włącznie z dostosowaniem ubioru do atrakcji). W książce zastosowano sprytne oznaczenia związane z dojazdem, aktywnościami, rodzajami zabytków i innych miejsc. Sprawiają one, że bardzo sprawnie się z przewodnika korzysta. Malwina i Artur Flaczyńscy wiedzą także czego mogą potrzebować rodzice, zatem uwzględniają punkty, które zainteresują dzieci. Główny zakres tras obejmuje Mazowsze, jednak już te weekendowe propozycje to o wiele dalsze podróże.
Cóż jest jednak takiego wyjątkowego w przewodniku „Warszawa. Ucieczki z miasta”. Moim zdaniem dobre dopasowanie do odbiorcy, jakim może być mieszkaniec stolicy. Człowiek, który na co dzień żyje w cieniu wieżowców, oddycha spalinami i bezustannie narażony jest na dźwięki o wysokim natężeniu. Propozycje zawarte w książce omijają wielkie aglomeracje, pozwalają na złapanie oddechu i stawiają na aktywność, wyciszenie oraz kontakt z lasem, parkiem, wodą. Chociaż nie trzeba się przywiązywać do tej Warszawy- tak naprawdę z przewodnika może skorzystać każdy turysta. Warszawa to jedynie punkt wyjściowy, przysłowiowy start na mapie przygody do ucieczki- wycieczki. Znajdzie tu coś dla siebie i początkujący, i stary wyjadacz podróży. Zamiast leksykonu wymienionych alfabetycznie miast i zabytków mamy tu atrakcyjnie zaplanowane wycieczki samochodowe, piesze i rowerowe. Coś dla ducha, ciała, intelektu. W zależności od czasu, zasobów finansowych oraz chęci można ruszyć się z domu na chwilę lub na trochę dłużej.
Zatem kiedy pojawi się nagła chęć na podróż, może okazać się, że i blisko domu jest szansa na ekspresowy wypoczynek. A wtedy, kiedy w dodatku mamy małe dzieci i dłuższa podróż nie wchodzi w grę, przewodnik Malwiny i Artura Flaczyńskich staje się prawdziwą kopalnią inspiracji.
Sztukater.pl SOSNOWAIGIELKA
Bliższe i dalsze wypady za miasta, zwłaszcza duże, stają się w Polsce coraz popularniejsze. Dokąd warto wybrać się, jak podczas nich spędzić czas, co zobaczyć, wzbogacić przeżycia i wiedzę o, niekiedy mało wcześniej znanych miejscowościach, miejscach, zabytkach, lokalnych zwyczajach i kuchni?
Odpowiedzi na te pytania przynosi nowa seria ilustrowanych przewodników weekendowych Bezdroży serii Ucieczki z miasta. Ich omówienie zaczynam od Warszawy. Jest to spory, 340 stronicowy tom wydrukowany na dobrym, grubym papierze, a więc dosyć ciężki, zwłaszcza do noszenia podczas wycieczek pieszych. Zawiera propozycje, programy oraz opisy i informacje o ciekawych miejscach na sugerowanych trasach 64 wycieczek po Mazowszu, ale nie tylko. Na weekend, jeden dzień, a nawet tylko kilka godzin. Teksty wzbogaca ponad 110 kolorowych zdjęć i mnóstwo rysunków w stylu dziecięcych. A także liczne ciekawostki w ramkach włamanych w tekst.
Proponowane wycieczki podzielone są, jak już wspomniałem, na trzy kategorie czasowe, oznaczone ikonkami wskazującymi, z jakich atrakcji można korzystać w poszczególnych miejscach, zgodnie z zasadą „Spędzaj czas tak, jak chcesz”. A więc: Spacerowe zwiedzanie. Wycieczki: piesza, rowerowa lub kajakowa. Aktywność sportowa. Atrakcje dla dzieci. Wypoczynek nad wodą. Rejs statkiem. Stoki narciarskie. Sporty powietrzne. Jazda konna. Żeglarstwo. Sporty wodne. Atrakcje kulinarne. Ułatwia to szybki wybór tego, co w danym momencie może interesować turystę. Trasy w poszczególnych częściach zawierają w kółkach numery stron, na których znajdują się informacje o miejscowościach, obiektach i miejscach, których dotyczą. To kolejny dobry pomysł, stwarzający przejrzystą możliwość wyboru i szybkiego odszukania celu wycieczki, bez konieczności szukania go w indeksie na końcu przewodnika.
Wycieczki, w zależności od przewidzianej długości ich trwania, poprzedzone są krótkimi radami i uwagami ogólnymi, a następnie rysunkami wycinków mapki kraju. Z nazwami proponowanych miejscowości i miejsc na kolorowym tle, wskazującym, jak długiej wycieczki one dotyczą. Po czym następuje prezentacja ich atrakcji. Niestety, nie w porządku alfabetycznym, czy według bliskości położenia, lub innej logiki terenowej. I tak np. po Czerwińsku nad Wisłą w rozdziale poświęconym jednodniowym wypadom w okolice Warszawy, jest Modlin leżący też nad największą polską rzeką, ale w innym miejscu. Później Lasy Chotomowskie, Nieporęt, Rynia i Białobrzegi, Plaże nad Zalewem Zegrzyńskim, Kamieńczyk, Otwock, Spływ Świdrem, Otwock Wielki itd.
Informacje o miejscowościach, miejscach i atrakcjach są bardzo krótkie, zawierają jednak podstawowe wiadomości, sugestie, co zobaczyć, przeżyć lub jak spędzić czas. W ramkach o dojeździe i Informacje praktyczne, kilka słów o okolicy oraz przeważnie jedna – dwie ciekawostki, chociaż nie w każdym przypadku. W końcowej części tego przewodnika znajdują się informacje i propozycje tematyczne. „Frajda przez duże F”, czyli miejsca, w których dzieci mogą się tak wyszaleć, że nie będą miały siły wracać do Warszawy. To chyba dla wycieczkowiczów samochodowych, chociaż w ikonkach nie ma zaznaczonej takiej opcji. Ponadto: „Gotowi na prawdziwą ucztę?”, czyli informacje, gdzie można skosztować czegoś oryginalnego. „No to zjeżdżamy!” – o terenach narciarskich i snowboardowych w odległości 2-3 godzin jazdy od stolicy.
„Z lotu ptaka” – skoki spadochronowe, loty balonami, samolotami i szybowcami. „Hajda na koń!” – oczywiście o dostępnych ośrodkach jeździeckich, przy czym w miejscach ciekawych krajobrazowo. „Pomyślnych wiatrów!” – pod żaglami na Zalewie Zegrzyńskim, ale także Sulejowskim oraz Wielkich Jeziorach Mazurskich, bo w przypadku wyjazdów weekendowych, nie leżą one przecież aż tak daleko. W sumie mnóstwo ciekawych propozycji dobranych na podstawie wiedzy i doświadczenia autorów. Obejmujących spory obszar kraju, a nie tylko najbliższe okolice Warszawy. Aż po Tykocin, Ciechanów, Sierpc, wspomniany Sulejów, Bałtów i Kozłówkę. A także Mikołajki i Śniardwy, spływ Krutynią, Puszczę Piska, Biebrzański PN, Puszczę Białowieską, Podlaski Przełom Bugu, Janów Podlaski, Grabarkę, Kazimierz Dolny, Góry Świętokrzyskie, Kielce, Chęciny, Jurę, Płock, Łowicz, Arkadię czy Nieborów.
Plastycznie przedstawione są one w trzech kolorach, w zależności od sugerowanej długości wycieczek, na mapie znajdującej się na tylnich, wewnętrznych stronach okładki. Oczywiście można wybrać się, nawet przy okazji wycieczki do uwzględnionego w przewodniku miejsca, również w inne. Zwłaszcza w przypadku wyjazdów weekendowych. Zasugeruję tylko jeden przykład. Do opactwa cystersów w Sulejowie nad Pilicą trzeba z Warszawy jechać przez Piotrków Trybunalski. Odległe od Sulejowa tylko o 15 km miasto z ponad 800–letnią historią, mnóstwem zabytków i miejsc aż tak ciekawych, że były przecież plenerami kilku znakomitych polskich filmów. Podobne przykłady można mnożyć, a recenzowany przewodnik nie zabrania przecież układania, w oparciu o jego sugestie, własnych programów wycieczek.
GLOBTROTER INFO Cezary Rudziński
Znasz już swoje miasto jak własną kieszeń? Nie masz pomysłu na spędzeniu aktywnie wolnego czasu? Nie masz dużo czasu, pieniędzy na dalekie podróże? Nic nie szkodzi! Dzięki temu przewodnikowi odkryjesz z pewnością wspaniałe miejsca, o których pewnie wcześniej nie słyszałeś.
Niestety te wakacje spędzam w moim rodzinnym mieście. Ale nie będzie to czas stracony, przesiedziany w domu przed telewizorem.
🌲 Jestem zachwycona tym ilustrowanym przewodnikiem. Nie dość, że znajdziecie tutaj masę naprawdę ciekawych wycieczek ( wybór ich zależy oczywiście od ilości czasu ile macie ochotę poświęcić) to na dodatek zachwycicie się przepięknym wydaniem, przejrzystym, czytelnym. A co najważniejsze konkretny. Jedynie naprawdę ciekawe miejsca, o których ja nie miałam zielonego pojęcia, a naprawdę warto się tam udać.
🌲 Liczne obrazki uatrakcyjniają to wydanie, aż chce się ruszyć w podróż!
🌲 Nie znajdziecie tutaj masę przytłaczającego, nudnego tekstu, jedynie fragmenty, które w krótki i rzeczowy sposób informują, co możemy odkryć w tym miejscu. To my podejmujemy decyzje, gdzie chcemy się udać i z kim?
🚶♀️ Warto również podkreślić, że w przewodniku znajdziecie informacje praktyczne, które z pewnością pomogą w taktycznym przygotowaniu do wyprawy.
Jeśli nie jesteście z Warszawy nic nie szkodzi są również wersję dla mieszkańców: Wrocławia, Krakowa, Trójmiasto, Poznań, Łódź, Górny Śląsk.
A Wy macie ochotę na małą wyprawę? Bo ja zdecydowanie tak! A hoj przygodo!
zaczytana_luna Grzybowska Benita
Wakacje to cudowny czas zwiedzania i odkrywania! Dlatego dzisiaj chcę Wam zaprezentować i polecić dwa fantastyczne ilustrowane przewodniki weekendowe wydane przez @bezdroza w serii Ucieczki z miasta 😊 a wiecie dlaczego? Polska to bardzo niezwykły kraj, który na każdym kroku zaskakuje nas różnorodnością krajobrazu. Od Bałtyku aż po Tatry przestrzeń zmienia się diametralnie prezentując nam wyżyny, niziny, góry, jeziora, morza a nawet pustynię!
Sięgając po przewodnik pt. Warszawa Ucieczki z miasta nie sądziłam, że poprowadzi mnie o wiele dalej niż okolice Warszawy! Dotrzemy z nim nawet na naszą lubelszczyznę! My dzisiaj zabraliśmy go na wycieczkę po Poleskim Parku Narodowym ścieżką dydaktyczną „Dąb Dominik” zajrzyjcie do relacji 😊
Ponadto z tym przewodnikiem (nie ważne gdzie mieszkanie) zwiedzicie oprócz malowniczych okolic Warszawy (opisanych w ramach rozdziałów - wycieczki jednodniowe) w samo centrum Puszczy Piskiej, na Mazury, do Biebrzańskiego Parku Narodowego, do Narowiańskiego Parku Narodowego, do Kazimierza Dolnego nad Wisłą (jest bardzo malowniczy!), w Góry Świętokrzyskie, w głębiny Puszczy Białowieskiej oraz do innych ciekawych i często mało znanych miejsc. Gwarantuje Wam, że będziecie nie tylko zauroczeni atrakcjami jakie skrywają polskie ziemie ale przede wszystkim zaskoczeni! Okazuje się, że w bliskiej okolicy czekają na nas miejsca o których nie mieliśmy pojęcia!
Przewodnik podzielony jest na:
- wycieczki na kilka godzin (jeśli mieszkacie w Warszawie)
- wycieczki jednodniowe
- wycieczki weekendowe
Bardzo podoba mi się styl w jakim został napisany - język jest przystępny, lekki, czytając mamy wrażenie że autor jest z nami i prowadzi nas przez kolejne etapy trasy. Opisy poszczególnych miejsc są syntetyczne - zawierają najbardziej istotne informacje oraz kilka ciekawostek (po szczegóły trzeba udać się na miejsce 😉 To dobry zabieg bo dzięki temu w książce o rozmiarze odpowiednim do plecaka zmieściło się wiele ciekawych tras i miejsc. Każda wycieczka ma zaplanowaną i opisaną trasę począwszy od sposobu dojazdu przez najciekawsze miejsca po adres pod którym zjemy ciepły posiłek (co na trasie jest bardzo ważne!)
Wszystkie opisy wycieczek wzbogacone zostały pięknymi zdjęciami niektórych opisywanych miejsc, anegdotami oraz ciekawostkami. Mamy też wskazane ceny biletów oraz adresy stron internetowych zabytków gdzie znajdziemy bardziej szczegółowe, aktualne informacje.
A jak zapoznacie się z planami wszystkich wycieczek pozostanie Wam jedno - wyruszyć w drogę! My już to zrobiliśmy i polecamy gorąco 😊
mamo_czytamy Migdał Luiza
Ostatni rok przyzwyczaił nas do tego, że wszystko, co wydawało się naturalne, nagle może stać się niemożliwe. To, co było oczywiste, staje się utrudnione, a to, co abstrakcyjne - rzeczywistością. Do tego należy zaliczyć również - podróżowanie, które ostatnimi czasy stało się utrudnione, wręcz nieosiągalne. Ale jest i na to rada, otóż zamiast wyruszać do dalekich krajów, warto zwiedzić najbliższą okolicę i odkryć miejsca rzadziej odwiedzane.
Jestem miłośniczką przewodników turystycznych. W każdym miejscu, które zwiedziłam w swoim życiu - sięgałam po ichniejsze przewodniki, dlatego uzbierało się tego, spore już pudło z Ikei!
Dzisiaj chcę Wam zaprezentować trzy ilustrowane przewodniki z pomysłami na wycieczki: na weekend, na jeden dzień lub na kilka godzin.
W każdym z tych przewodników znajdziemy propozycje kilkudziesięciu wycieczek po Małopolsce, Mazowszu i województwie łódzkim, zarówno tych jednodniowych, jak i tych weekendowych.
Są tu zawarte pomysły skierowane dla miłośników muzeów i zabytków, spragnionych odpoczynku na łonie natury oraz dla rodzin z dziećmi.
Obszerne, bo kilkuset stronicowe przewodniki mają wszystko co powinny spełniać tego rodzaju publikacje. Zawierają mapkę, zestaw komplementarnych informacji turystycznych oraz indeks znajdujący się na końcu przewodnika.
Ruszajcie!
ania_mazurowamama Marciniak Anna
📌 RECENZJA 📌
Wstyd przyznać, ale przez całe swoje życie, a liczę sobie wiosen ponad trzydzieści, byłam w stolicy tylko raz.
Spontaniczna wycieczka, bez planu podróży, przewodnika pod ręką. Dużo błądzenia, mało zwiedzania, sporo czasu straconego na poszukiwania parkingu. Jeden wielki misz masz. Wróciłam niezadowolona. Nie takie było moje wyobrażenie o zwiedzaniu miasta, które odrodziło się niczym Feniks z popiołu. Cud, że udało mi się znaleźć knajpkę serwującą smaczne posiłki. Dodajmy do tego baterię na poziomie 30%, więc korzystanie z google zakończyło się na sprawdzeniu gdzie jest starówka 🙈
Obiecałam sobie, że pojadę jeszcze raz. Tym razem będę lepiej przygotowana bo mam przewodnik turystyczny, który pomoże mi odnaleźć się w Warszawie, zobaczyć wszystko to, o czym marzę. Wskaże mi zabytki, najważniejsze miejsca których ominąć nie można, dostarczy cennych informacji, wskazówek i porad. A co najważniejsze pomoże zapanować plan wycieczki biorąc pod uwagę to, jak długo będę mogła zostać w mieście. Pięknie ilustrowany - idealny dla turystów. Dzięki niemu wiem, że to będzie udana wyprawa.
Polecam
2601bookworm1989 Czarnecka Aleksandra