Sekielski Brothers Studio: Farbowanie życia - rozmowa Autorów z Małgorzatą Serafin
Od początku swojego życia funkcjonujemy wśród słów. To one nas stwarzają i kształtują, kiedy jesteśmy małymi i większymi dziećmi - istotami najbardziej wrażliwymi i bezbronnymi wobec przekazu ze strony rodziców, dziadków, opiekunów w przedszkolu i szkole. Słowa nadają nam tożsamość, słowami jesteśmy ubierani albo w siłę i poczucie własnej wartości, albo w oczekiwania społeczne, które wynikają z lęku, unieruchamiają. Słowa tworzą wzorce myślenia i działania, z którymi każdy z nas nieświadomie idzie przez życie.
Takie słowa są jak zaklęcia. Mogą odebrać głos, bo "dzieci i ryby głosu nie mają". Mogą zamrozić emocje, bo "chłopaki nie płaczą". Mogą zasłonić potrzeby - "nie rób kłopotu". Mogą zabrać odwagę wyrażania siebie, gdy wciąż słychać "nie wydziwiaj". Mogą uśpić w nas życie na długie lata. Na szczęście wobec tych słów-zaklęć nie jesteśmy bezbronni. Uświadomiwszy sobie, które fatalne sformułowanie steruje akurat nami, możemy je z siebie zrzucić, odwołując się do innych, uzdrawiających słów; możemy stworzyć dla siebie nową rzeczywistość i stać się w pełni sobą.
Bo słowa mają moc. Niszczącą lub uzdrawiającą. I tylko od nas ostatecznie zależy, do których się odwołamy
Posłuchaj inspirujących rozmów Agnieszki Kozak i Jacka Wasilewskiego:
Dlaczego dobrym prezentem dla dziecka jest wsparcie?
Co dobrego dać na Dzień Dziecka naszemu wewnętrznemu dziecku?
Ta książka to cudowne narzędzie do pracy nad sobą. Autorzy nie tylko przedstawiają w niej popularne przekonania, którymi wielu z nas nasiąkało od najmłodszych lat, pokazują, co te zaklęcia robią w odbiorcach, ale też pozwalają spojrzeć z empatią na nadawców. I ta genialna część o słowach, które zdejmują moc zaklęć!
Dla mnie niewątpliwie najważniejsza książka tego roku. Będę do niej często wracać. Niestety, samo czytanie nie odczarowuje, trzeba działać ;-(
Ocena : 6
2022-06-16
oceniona przez: Izabela , 2022-06-16
Musisz być dzielna to zaklęcie, które stawia dziecko na szańcu i nakłada na nie zbroję lub mundur"....takimi słowami zadedykowała mi książkę dr Agnieszka Kozak....
....i może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że cytat który został umieszczony na pierwszej stronie to Moje własne odbicie.
"Musisz być dzielna" to taka czerwona flaga z dzieciństwa, która uświadamia Ci, że z wszystkimi trudnościami jakie napotykasz na swojej drodze musisz radzić sobie sama.
Biorąc to do siebie i walcząc, każdego dnia, Twoja zbroja i tarcza stają się mocniejsze.
Twoja dzielność na zewnątrz jest nie do złamania, a zaklęcie "Musisz być dzielna", które zostało rzucone nabiera większego znaczenia, bo skoro już jestem taka dzielna, to jest to jednoznaczne z tym, że:
Nie prosisz o pomoc, bo moc kolejnego zaklęcia "Nie rób kłopotu" wyłącza potrzebę wsparcia, bo przecież jesteś taka dzielna
"Nie mów nikomu co dzieje się w domu" możliwe, że niesiemy w sobie lęk, że nikt nam nie uwierzy, a wstydu który niesiemy w sobie i jest związany z przemocą nie chcemy doświadczać po raz kolejny.
"To tylko żarty", kiedy ktoś nie zna Twoje historii, żarty zabijają Cię od środka, ale się uśmiechasz prawda? Bo jesteś taka dzielna.
"Bądź grzeczna" dostosuj się....wstyd powoduje, że ukrywamy się przed światem, udajemy kogoś, kim nie jesteśmy. Grzeczna dziewczynka nie jest asertywna, grzeczna dziewczynka jest niewidzialna.
Jeśli wydaje Ci się, że jesteś inna/-y.
Nie dotyczy Cię ta książka, bo jesteś Prezesem, Dyrektorem, Kierownikiem to Cię rozczaruję...Ona jest właśnie dla Ciebie?Ta książkę jest dla każdego, jeżeli tylko masz odwagę, żeby po nią sięgnąć.
To nie jest łatwa książka, jej się nie da przeczytać jednym tchem, bez własnych głębokich przemyśleń, bez emocji.
"Można więc zdecydować o byciu królową swojego życia. Wymaga to jednak odwagi do tego, by zrezygnować z otrzymania "dobrej" oceny od innych ludzi"
Dzisiaj nie boję się napisać, że ta książka to całe moje odbicie, nie boję się słów co ludzie powiedzą, jak się dowiedzą, bo czymże jesteśmy bez siebie.
Dla mnie, ta książka jest tak osobista, że jest rzeczą nie do pożyczenia.
Oznaczona kolorowymi karteczkami i zakreślaczami. Jest czymś w rodzaju #TalizmanuOczyszczenia
dr Agnieszka Kozak dr hab. Jacek Wasilewski jestem Wam wdzięczna, za tą publikację, to nieoceniona pomoc w znalezieniu i zrozumieniu siebie.
Ocena : 6
2022-06-13
oceniona przez: Rafał , 2022-06-13
Kiedy pierwszy raz zobaczyłem zapowiedź wiedziałem, że to będzie świetna książka. Oczekiwania były ogromne.
To jak funkcjonujemy w życiu w jakiejś części wynika z przekazów jakie otrzymaliśmy w naszym dzieciństwie.
Nie złość się, nie wymyślaj, inni mają gorzej, to tylko niektóre ze zdań, które pamiętam z wczesnych lat. Ukształtowały one moje myśli i schematy działania. Świadomość pozwala na zmierzenie się z nimi i działanie inaczej.
Dodatkowo autorzy poświęcili rozdział dobrym słowom. Dziękuję, proszę, przepraszam, doceniam tracą czasem swoje znaczenie, ale wypowiedziane z rozmysłem naprawdę zmieniają świat.
To jedna z tych książek, których warto kupić więcej sztuk żeby rozdawać aby ludzie mogli żyć lepiej.
Ocena : 6
2022-06-09
oceniona przez: Joanna , 2022-06-09
Po przeczytaniu tej książki miałam wrażenie, że odbyłam podróż do przeszłości. To była podróż trudna i wyzwalająca zarazem. Świadomość wagi słów, zwłaszcza tych, które słyszeliśmy od swoich rodziców (i których mamy okazję nie powtarzać swoim dzieciom) jest niezwykle odkrywczym i budującym doświadczeniem. Budującym, bo gdy już się pewne rzeczy zrozumie i zaakceptuje, łatwiej jest pomyśleć o sobie z akceptacją i stworzyć nowe filary do bycia większym wsparciem dla siebie i swoich bliskich. Książkę czyta się dobrze i mimo wagi samego tematu, dość lekko. Przyjazna struktura powtarzająca się w każdym rozdziale ułatwia proces pozytywnej refleksji. Czytanie rozdziałów powoli i z przerwami jest dobrym sposobem na spokojne przeanalizowanie ważnych dla nas wątków, ale uprzedzam, że odstawienie tej książki ?na później? może sprawić trudności. Powodem jest wciągający sposób narracji autorów :) Ciekawość zwycięża i kolejny rozdział przeczytany ;) Polecam tą pozycję literacką każdemu. Jestem przekonana, że niezależnie od tego, jakie było nasze dzieciństwo, każdy znajdzie w niej choćby kilka zdań, które (jak się okazuje) wibrują w naszej głowie do dziś i są trigerem naszych reakcji w dorosłym życiu. Czy da się coś z tym faktem zrobić? Zdecydowanie tak :) Autorzy bardzo fajnie podpowiadają różne warianty i przekazują szereg wskazówek jak to zrobić. Nie są to gotowe recepty i złote rady. Raczej celne pytania, które warto abyśmy sami sobie również zadali i na ich podstawie podjęli własne decyzje.
Ocena : 6
2022-05-24
oceniona przez: Rafał, 2022-05-24
Udostępniony fragment pięknie pokazuje podwójność standardów dla kobiet i mężczyzn! Tak, świat byłby lepszy, gdybyśmy dziewczynki uczyli wyrażać złość - głośniej i dobitniej!
Ocena : 2
2022-05-17
oceniona przez: 2022-05-17
Udostępniony fragment obnaża agendę autorki zrobienia z książki o tematyce ostatnio nad wyraz popularnej, czyli emocjach, manifestu feministycznego. Po odfiltrowaniu próby usprawiedliwiania strajku kobiet zostaje miałka, wtórna powtarzanka płytkich teorii o źródłach emocji - wszystkiemu winni są rodzice. Biedni, zagubieni, szukający w kolejnych książkach potwierdzenia własnej niewinności lenie, którzy nie chcą wziąć odpowiedzialności za własne życie.
To, że wychowanie wpływa na dorosłe życie człowieka, nie ulega wątpliwości. Co jednak jeśli nasze dzieciństwo nie należało do udanych? Słowa, które kierowali do nas rodzice mogą wyrządzić zarówno wiele dobrego, jak i złego. Czasem dorośli bezwiednie sprawiają przykrość dziecku. Wzorce przekazywane następnemu pokoleniu nie zawsze są zdrowe i właściwe. Kto z nas nie słyszał słynnych: ,,Dzieci i ryby głosu nie mają”, ,,Chłopaki nie płaczą”, ,,Jak się będziesz złościć, to nie znajdziesz męża”? Co teraz, gdy te zdania prześladują nas od wielu lat? Jak się od nich uwolnić? Z pomocą przychodzi poradnik ,,Uwięzieni w słowach rodziców”. Pierwszy rozdział opisuje ,,Zaklęcia zakazu”, czyli słynne ,,A nie mówiłem?”, ,,Nie rób kłopotu”, ,,Ojciec wie lepiej”, itp. Książka pomaga czytelnikowi pozbyć się rzuconego zaklęcia. Opisuje dlaczego rodzice tak mówią oraz czym skutkuje taki komunikat. Każde zdanie rodzica ma swój podrozdział, w którym jest dokładnie wytłumaczone. Następne są ,,Zaklęcia nakazu” - ,,bądź grzeczna”, ,,Bo pan cię zabierze”. Chyba powyższe sformułowania są najczęściej słyszane na placu zabaw. Ponownie, każdemu z sześciu zaklęć poświęcone są oddzielne podrozdziały. Na końcu poradnika są słowa, które zdejmują zaklęcia. Nie mam na myśli oczywiście magicznych ,,abrakadabra”, tylko realne słowa. Nie zdradzę wam ich, musicie sięgnąć po ,,Uwięzieni w słowach rodziców”. Książka sprawdzi się idealnie nie tylko dla osób, które zmagają się z trudnymi komunikatami z dzieciństwa, ale również dla młodych rodziców. Słowa posiadają wielką moc, nauczmy się nimi odpowiednio posługiwać. Poradnik zdecydowanie w tym pomaga.
To książka o zwrotach-zaklęciach, które słyszał każdy z nas! Mam przekonanie, graniczące z pewnością, że wśród nas nie ma ani jednej osoby, która nie usłyszałaby choć jednego z tych zdań. - Chłopaki nie płaczą - Bądź grzeczna - Co ludzie powiedzą - A nie mówiłem - Nie mów co dzieje się w domu - To tylko żarty Co te zwroty znaczą? - Nie czuj - Dostosuj się - Bądź jak inni - Nie działaj, bo pożałujesz - Nie ujawniaj przemocy - Nie możesz się bronić Znacie to? Ja znam. Słyszeliśmy takie słowa od rodziców, dziadków, nauczycieli. Nieświadomie przerzucamy te zaklęcia na własne dzieci. I nigdy nie zastanawiałam się nad drugim dnem tych sformułowań. Nad ich wpływem na dorastającego człowieka. A jednak nadmiar tych zaklęć może zniszczyć osobowość, wrażliwe osoby zniszczyć i przełożyć się na ich decyzje i zachowania w przeszłości. To książka, za którą ogromnie dziękuję. Pokazała mi jak, nieświadomie, można zniszczyć dziecko i jego relacje z ludźmi.
Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są przechowywane na Twoim urządzeniu. Za pośrednictwem cookies zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej informacji, w tym sposób zmiany ustawień znajdziesz w Polityce Prywatności.