Żyjemy w świecie rozpraszaczy. Z koncentracją, spostrzegawczością i dobrą pamięcią u dorosłych i dzieci jest coraz gorzej. O ile dorosły jest jeszcze w stanie coś w tej kwestii zrobić, o tyle dziecko zostaje pozostawione same sobie. Z pomocą przychodzi publikacja Pauliny Mechło i Magdaleny Karpińskiej "Trening superkoncentracji dla dzieci".
Do zabawy, rozwiązywania łamigłówek i ćwiczenia szarych komórek zaprasza Móżdżek, przyjaciel autorek. Czasem trochę poprzeszkadza dzieciom w rozwiązaniu zadań, a innym razem z nimi porozmawia. Wspólną zabawę zaczyna od prośby o pokolorowanie go. To początek treningu superkoncentracji.
Paulinie Mechło i Magdalenie Karpińskiej przyświecało hasło - nauka przez zabawę. To widać na każdej stronie książeczki. Autorki przygotowały ponad sto różnorodnych, niebanalnych zadań do wykonania, związanych ze światem otaczającym dziecko. Są klocki i guziki, skarpetki i czapki, cytryny i ogórki... Zadania mogą rozwiązywać dzieci pięcioletnie, a nawet czteroletnie, jeśli wyjaśni się im polecenia. Górna granica wiekowa to według mnie klasa trzecia, choć i starsi uczniowie mogą poćwiczyć i sprawdzić siebie. Dorośli też mogą spróbować swych sił. Na pewno nie zaszkodzi.
W publikacji są między innymi: kolorowanki, wykreślanki, labirynty, łączenia kropek, odwzorowania, rysowanie lustrzanych odbić oraz po śladzie, wyszukiwanie elementów, wskazywanie różnic. Znajdziemy również zadania matematyczne - wykonywanie działań na czas, szacowanie ilości oraz polonistyczne - wyszukiwanie wyrazów, uzupełnianie brakujących słów, anagramy, ciągi wyrazowe, łączenia sylab. Dziecko ma możliwość sprawdzić swój wynik, gdyż na końcu książeczki zostały umieszczone odpowiedzi do trudniejszych zadań.
Moją uwagę zwróciło ćwiczenie wymagające dużej koncentracji u dziecka oraz dobrej pamięci. Każdy palec u dłoni ma przypisany kolor. Zadanie polega na naciskaniu guzików odpowiednim palcem. Wydaje się to proste, ale tylko w teorii. W praktyce wszystko się miesza.
Przygotowane ćwiczenia kształtują spostrzegawczość i myślenie logiczne, uczą skupienia i kreatywnego myślenia, wzmacniają pamięć i koncentrację, a także rozwijają umiejętność czytania ze zrozumieniem, pisania i liczenia. Są przemyślane pod każdym względem.
Różnorodność zadań, ich przystępność oraz kolorowa szata graficzna wpływają na ich atrakcyjność. Także ich krótkość jest ważna, choć ona może być myląca. To wszystko sprawia, że dzieci nie mają czasu się nudzić, są zainteresowane pracą. Przy tym wchodzą w interakcję z Móżdżkiem, który towarzyszy im na każdym kroku, mobilizuje do pracy. Miło patrzeć, jak dzieciaki pracują i starają się, jak angażują się całym sobą w wykonywane zadania. Jaką mają satysfakcję, gdy uda im się dobrze wykonać zadanie. Takie pozytywne wzmocnienia w przypadku małych dzieci są ważne.
"Trening superkoncentracji dla dzieci" to nie tylko zbiór ćwiczeń, to po prostu siłownia dla mózgu dziecka. Oby trenowało w niej jak najczęściej, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać.
W szponach literek Marta Korycka
Koncentracja przydaje nam się w codziennych sytuacjach - nauka do sprawdzaniu, gotowanie, sprzątanie. Ja ostatnio schowałam mąkę do lodówki, więc mogę powiedzieć, że wiem czym jest jej niedostatek. Pocieszające jest to, że tą umiejętność można ćwiczyć. Paulina Mechło i Magdalena Karpińska przygotowały publikację, kierowaną do dzieci, która ma im pomóc w poprawie koncentracji.
Zawartość
W "Treningu superkoncentracji dla dzieci" znajdziemy 101 zadań, "które wzmacniają pamięć, rozwijają spostrzegawczość i ćwiczą koncentrację"[1]. Podobne zabawy znajdziemy w różnego rodzaju gazetkach z łamigłówkami dla dzieci np. połącz punkty i odkryj obrazek, oszacuj ile jest owoców na ilustracji, znajdź wszystkie czerwone obiekty, znajdź równice, dokończ rysunek, ułóż słowa z rozsypanki, dopasuj taki sam kształty itp.
Wygląd
Książka została bardzo ładnie wydana. Jest przyjaźnie, kolorowo i przejrzyście. Jedno zadanie zajmuje jedna stronę A5 i jest wystarczająco miejsca, aby je wykonać. Naszym kompanem w zabawie jest uśmiechnięty Móżdżek, który mobilizuje, a czasem troszkę poprzeszkadza.
Moja opinia
Obawiałam się słowa "trening" w tytule publikacji. Brzmiało dla mnie niczym ciężka harówka nad poprawą swoich wskaźników. Kiedy wzięłam książkę w swoje łapki, wszystkie uprzedzenia wywołane przez to sformułowanie wyparowały.
Dostajemy zestaw ładnie wydanych łamigłówek dla dzieci i gdyby nie tytuł nikt nie podejrzewałby, że za niewinną zabawą kryje się ćwiczenie tak ważnej umiejętności. Misja nauki przez zabawę została zrealizowana na 6+.
Dodałabym do tej publikacji dwa elementy. Po pierwsze, autorki mogły przygotować wstęp/posłowie skierowane do opiekunów. Nie zaszkodziłoby napisać kilka słów o tym, w jaki sposób można koncentrację poprawić. Gazetek z łamigłówkami znajdziemy stosy w każdym kiosku czy markecie, więc część merytoryczna wyróżniłaby "Trening superkoncentracji dla dzieci" na ich tle. Książka byłaby czymś więcej niż tylko zbiorem zadań.
Po drugie, nigdzie nie znalazłam informacji dla odbiorcy w jakim wieku autorki/wydawca kierują tę książkę. Jest to o tyle istotne, że niektóre zadania wymagają znajomości liter, czy wykonania podstawowych obliczeń matematycznych. Nie ma problemu, kiedy mamy okazję stacjonarnie przejrzeć "Trening (...)", ale zamawiając go przez Internet kupujemy kota w worku. Zerknęłam na strony popularnych księgarni i po dostępnych informacjach trudno stwierdzić, czy to coś dla 5latka, a może 10latka. Od siebie dodam, że jeżeli dziecko potrafi czytać i dodawać to poradzi sobie z większością zadań.
Podsumowanie
Kiedy byłam dzieckiem uwielbiałam książki z zadaniami. Nie miałam pojęcia, że łączenie punktów czy wędrowanie palcem po labiryncie dobrze wpływa na koncentrację. Okazuje się, że z takiej zabawy płyną same korzyści, więc ostrzcie ołówki i do roboty.
[1] Paulina Mechło, Magdalena Karpińska, "Trening superkoncentracji dla dzieci", wyd. Sensus, Gliwice 2021, okładka.
Asia czytasia Manikowaka Joanna
Wszyscy wiemy jak ważna jest koncentracja. W dzisiejszych czasach szczególnie. Jeśli chodzi o dzieci i szkołę, to mamy ogram materiału już od najmłodszych lat. Dzieci uczą się właściwie od przedszkola, najpierw poprzez zabawę, a potem naukę typową. Koncentracja przy tak wielu aspektach, jakie dzieci muszą opanować jest niezbędna.
Książka zafascynował mnie nie tylko dlatego, że ma fajne zadania i jest przydatna jako ćwiczenia ale także z powodu moich dzieci. Moja dójka 9-letnia córka i 6-letni mały urwis. Oboje z deficytem uwagi potocznie zwanym ADH. O ile z młodszym pracować muszę razem, o tyle córcia chętnie dorwał książkę.
Córka chętnie robi zadania, umie już czytać więc sam sobie czyta zadania i robi. Polubiła zadania i uważa, że są "proste". Początkowo moze ale przeglądając całą widziałam, że są niektóre trudniejsze wymagające uwagi i skupienia. A z moimi dziećmi bywa ciężko. Ciągle je coś rozprasza, mają potrzebę ruchu i nie usiedzą długo w miejscu.
Pierwsze co nam się rzuci w oczy to zadania. Są kolorowe, ładnie zrobione i przemyślane. Dziecku łatwo się będzie skupić, ponieważ są dość krótkie ale wymagające myślenia. W książce mamy ok. 100 zadań. Niektóre są nawet zabawne. Jedne wymagają skupienia i umiejętności odwzorowania np. tzw. lustrzanego odbicia. Są wymagają umiejętności czytania i liczenia. Książka nie ma ograniczenia wiekowego, ale patrząc na zadania są to raczej dla dzieci szkolnych, lub umiejących czytać i liczyć w zakresie większym niż do 10. Oczywiście część zadań można wykonać z przedszkolakiem z pomocą rodzica. Dużym plusem są umieszczone rozwiązania na końcu książeczki. Choć z drugiej strony są dzieci co będą podglądać.
Przewodnikiem po zadaniach jest Móżdżek. Dzięki temu dzieci z przyjemnością razem z Móżdżkiem będą przechodzić z zadania na zadanie. Zadania są kreatywne, matematyczne lub ortograficzne. Ćwiczą pamięć, koncentracje, spostrzegawczość oraz dają dużo frajdy z ich rozwiązywań. Córka nawet zapytała, czy są inne takie książki. Polecam
Moja ocena: 9/10
Nakanapie.pl Lalka1
Jak zająć swoje dziecko na nieco dłużej niż pięć minut? Skorzystaj z treningu superkoncentracji!
Problemy ze skupieniem i koncentracją to dzisiaj niestety norma. Nawet dorosłym trudno skoncentrować się na jednej czynności na dłużej, więc czego dopiero wymagać od dzieci. Na szczęście w większości przypadków jest to taka sama umiejętność, jak inne, i można ją skutecznie wyćwiczyć. Paulina Mechło i Magdalena Karpińska proponują „Trening superkoncentracji” dla dzieci, publikacja ukazała się w wydawnictwie SENSUS, więc jak najbardziej można jej zaufać.
Nie zapomnij
Brak zadania domowego, nieprzeczytana lektura, nieprawidłowo wykonane ćwiczenie - zdarza się oczywiście dość często. Jest to o tyle smutne, że często wysiłek idzie po prostu na marne przez zwykłe roztrzepanie. W ćwiczeniu koncentracji na pewno nie pomaga ani telewizor, ani komputer, ani smartfon. Nie można się zatem dziwić, że młodzi ludzie mają coraz większe problemy ze skupieniem się. Koncentracja ma także wpływ na pamięć, dlatego im wcześniej zaczniemy ćwiczyć tym lepiej, nie tylko ze względu na obowiązki szkolne. Autorki treningu superkoncentracji proponują te ćwiczenia połączyć z dobrą zabawą.
Kreatywne zabawy
W tej publikacji znajdziemy kilkadziesiąt kreatywnych, ciekawych zabaw, które pozwalają jednocześnie ćwiczyć koncentrację, skupienie uwagi, a także rozwijają spostrzegawczość. Nasze dzieci nie są jednak w tym wszystkim same, na kolejnych kartach książki, towarzyszy im przyjacielski Móżdżek. Nasz bohater jeździ na desce w labiryncie, chwali, gdy dziecko wykona kawał dobrej roboty, a także próbuje dosięgnąć splątanych cytryn. Mamy tutaj zabawy z szacowaniem ilości, łączenie kropek, z których powstaje rysunek, ale także liczenie, ćwiczenia manualne, a także odtwarzanie wzorów, a więc jest to dość spora różnorodność.
Wsparcie rozwoju
„Trening superkoncentracji” od wydawnictwa SENSUS prezentuje się bardzo ciekawie. Ćwiczenia się twórcze, urozmaicone, kolorowe, ciekawe. Dedykowane raczej starszym dzieciom, myślę, że może już 1-3, gdy dziecko uczy się czytać, pisać i kształcić swoje zdolności w zakresie małej motoryki. Na pewno jest to też doskonałe zajęcie, które całościowo wspiera rozwój dziecięcego umysłu, więc jak najbardziej polecam!
Liniatura Juszkiewicz Żaneta
✏Telewizja, komputer, smartfon, tablet i tak w kółko...tylko zmienia się czasami kolejność użytkowania tych "rozpraszaczy" przez nasze dzieci. Ale nie oszukujmy się, często do nich sięgamy, żeby "zająć czymś" nasze dzieci. Ja również się do tych rodziców zaliczam, ale staram! się, aby te "rozpraszacze" nie wypełniały mojemu dziecku znacznej części dnia.
✏
Co jest efektem takiego przebodźcowania? Między innymi problemy z koncentracją u dzieci. Dlatego sięgnęłam po zestaw ćwiczeń autorstwa Pauliny Mechło oraz Magdaleny Karpińskiej pt.: "Trening superkoncentracji dla dzieci". Książka ta, będąca zestawem ćwiczeń została wydana przez @wydawnictwo_sensus w styczniu tego roku, więc jest świeżutką nowością!
✏
W pracy przy wypełnianiu tych ćwiczeń, będzie nam pomagał Móżdżek, ale czasami może nam wywinąć jakieś psoty, tak jak nasz mózg, który czasami z nami współpracuje, a czasami nie 😉
Książka zawiera 128 stron, z ciekawie i przejrzyście zilustrowanymi zadaniami, o różnym stopniu trudności i faktycznie, są to zadania wymagające od naszych dzieci - skupienia. Na końcu książki mamy odpowiedzi do wszystkich zadań.
A teraz...skupmy się i weźmy się za trening! Do dzieła! 😊
✏
ania_mazurowamama Marciniak Anna
Aktualnie, dzieciaki mają tyle rozpraszaczy, że ciężko o ich uwagę. I tu nie chodzi tylko, gdy do nich mówimy, ale gdy się uczą. Trening kondycyjny to ta książka, a raczej ćwiczenia, które spowodują, że dziecko z przyjemnością, zechce się wyciszyć. Posiedzi nad zadaniami z przyjemnością. I co najważniejsze, skoncentruje się. A to wszystko w ultra fajnych i lekkich zadaniach, które mamy w formie zabaw. Bo nie od dziś wiadomo, że nauka poprzez zabawę, jest tą najlepszą i najbardziej wydolną nauką. I z każdym kolejnym zadaniem, będzie dziecko ćwiczyć swoją koncentrację. Dzień po dniu, będziemy mogli obserwować pozytywnie zachodzące zmiany. Ćwiczenia idealne dla dzieci powyżej siódmego roku życia. Chociaż na upartego, znajdzie się parę dla młodszych. Przy robieniu tych zadań, przyda się pomoc rodzica.
Sklerotyczka Przepiórka Katarzyna
Zaburzenia koncentracji u dzieci najczęściej są wykrywane w momencie rozpoczęcia przez nie edukacji przedszkolnej lub szkolnej. Brak umiejętności pełnego skupienia się na wyznaczonym zadaniu może skutkować problemami z nauką, dlatego tak ważne jest rozpoznanie tego zaburzenia i ćwiczenia koncentracji już od młodszych lat. W obecnych czasach nasze życie nasycone jest wieloma bodźcami, rozpraszaczami. Nawet nam dorosłym niekiedy ciężko skupić się na wykonywanej pracy czy prowadzonej rozmowie. W sytuacji, gdy w tle rozbrzmiewa telewizor czy wibruje podłączony do sieci telefon, niełatwo pozostać niewzruszonym. Dzieciom jest szczególnie trudniej, wynika to z ich natury, są ciekawskie, szybko się nudzą, kuszone kolejnymi bodźcami zapominają, co mały zrobić lub chcą to zwyczajnie "odbębnić", by móc powrócić do zabawy. To właśnie dlatego tak ważny jest trening koncentracji, który wykonywany systematycznie, w odpowiednich warunkach, przyniesie zadowalające, długotrwałe efekty.
"Trening superkoncentracji dla dzieci" to zbiór stu niebanalnych, różnorodnych zadań i łamigłówek, które ćwiczą skupienie, logiczne myślenie, pamięć, spostrzegawczość, ale także naukę czytania, pisania i zdolności matematyczne. Autorki postawiły na różnokierunkowość, co błyskawicznie przyciąga uwagę dzieci. Bardzo często książeczki tego typu są szablonowe, a jak wiadomo schematyczność szybko nuży i zniechęca dzieci. Tutaj, co prawda nie zabrakło typowych labiryntów czy łączenia kropek, ale nie wiodą one prymu. Znajdziemy naprawdę pomysłowe, ciekawe zadania, które nasza pociecha będzie wykonywać z zapałem i nieukrywaną satysfakcją.
Uważam, że jest to pozycja idealna już dla pięcioletnich dzieci. Co prawda, nie zrobią wszystkich poleceń, ale myślę, że poradzą sobie z ponad połową ćwiczeń. Moja córka kończy niebawem sześć lat i jest tą książeczką totalnie zachwycona. Z pewnością przyczyniła się do tego także piękna, barwna szata graficzna oraz zabawny bohater móżdżek, który kibicuje młodemu czytelnikowi w czasie wykonywania kolejnych misji. Najbardziej jednak urzekły ją nowe typy zadań, z którymi do tej pory nie miała jeszcze styczności, dlatego wykonywała je niemal z rumieńcami na twarzy, w pełnym skupieniu i zaangażowaniu. Ten zbiór ćwiczeń to doskonały przykład, jak wspaniałe efekty przynosi nauka przez zabawę. Z tą książką nie ma mowy o nudzie, zatem zadania nie będą wykonywane pod przymusem czy na szybkiego. W pełni angażuje, funduje relaks, a co najważniejsze, dostarcza także mnóstwo satysfakcji, zarówno dla dziecka, jak i jego rodzica.
Autorki książeczki doskonale wiedzą, że koncentracja to umiejętność mózgu dziecka, którą można rozwijać za pomocą ćwiczeń, dlatego przygotowały naprawdę pomocny, wyjątkowy i niebanalny zestaw, jaki pozwoli pociechom doświadczać jak najmniej problemów ze skupianiem swojej uwagi. Zafundowany trening nie tylko ćwiczy koncentrację, ale także wzmacnia pamięć, uczy kreatywnego myślenia i rozwija spostrzegawczość. Dzięki taki pozycjom dzieci znacznie szybciej przyswajają nową wiedzę, co z pewnością będzie przydatne w kolejnych latach. Jeśli szukacie niebanalnego zbioru zadań, który zachwyci wasze dziecko i zachęci do trenowania mózgu, niczym najważniejszego mięśnia, a także przyniesie długofalowe skutki i mnóstwo satysfakcji, ta pozycja musi się znaleźć w waszej biblioteczce! Razem z córką polecamy gorąco!
zfascynacjaoksiazkach.blogspot.com/ Anna Rydzewska
"Skup się!”, “Dlaczego nie uważasz?”, “Gdzie ty znowu błądzisz myślami!”. Który młody człowiek nie słyszał takich pełnych pretensji haseł od otaczających go dorosłych? Coraz częściej widzi się komentarze niezadowolonych rodziców, skarżących się na nieuważność, roztrzepanie czy bujanie w obłokach przez ich dzieci. Powodów tego stanu rzeczy może być naprawdę wiele: od zaburzeń aktywności i uwagi (ADD), przez nadmierne użytkowanie szeroko rozumianych mediów (smartfona, laptopa, telewizji) do dużej liczby obowiązków, przytłaczających dziecko (nastolatka). Dodatkowo zmiany, powodowane sytuacją epidemiologiczą i decyzjami rządu dotyczącymi miejsca i formy uczenia się klas I - III, nie sprzyjają poczuciu bezpieczeństwa i stałości uczniów, co bezpośrednio przekłada się na ich funkcjonowanie poznawcze. Jednak co by nie było powodem zaburzeń koncentracji, ich skutki mogą być uciążliwe, zarówno dla samego dziecka, jak i dla jego otoczenia: zapominanie o pracach domowych i zobowiązaniach szkolnych, przegapianie ważnych dat, niewykonywanie poleceń lub puszczanie ich mimo uszu, a nawet uszczerbek na zdrowiu (kiedy dziecko w nieuważny sposób przemieszcza się po domu lub na zewnątrz). Warto więc zadbać o rozwój i doskonalenie podstawowych procesów poznawczych, dzięki którym dziecko będzie skuteczne w wypełnianiu swoich obowiązków, przez co zaoszczędzi czas (i niepotrzebne trudne emocje) sobie oraz rodzicom i nauczycielom. Istnieje wiele możliwości, które pozwolą na kształtowanie pamięci, koncentracji czy spostrzegawczości: proste zagadki i krzyżówki, odpowiednie gry planszowe oraz karciane, albo książeczki wspomagające rozwój tych umiejętności. Do kategorii tych ostatnich należy “Trening superkoncentracji dla dzieci” Pauliny Mechło i Magdaleny Karpińskiej. Wydawnictwo Sensus
Jest to pozycja, która proponuje różnego rodzaju ćwiczenia, nastawione na doskonalenie pamięci, spostrzegawczości, koncentracji, umiejętności matematycznych i językowych, spostrzegania przestrzennego, wyobraźni... W rozwiązywaniu zadań dzieciom będzie towarzyszyć Móżdżek, a przykładowe to:
- Malowanie według legendy,
- Labirynty,
- Odnajdywanie słów,
- Dopasowywanie,
- Zapamiętywanie,
- Szacowanie,
- Łączenie punktów,
- Kopiowanie wzorów,
- Rysowanie lustrzanego odbicia
- I inne.
W książce znajdziemy 101 zabaw, wydanych w kolorowej formie i z odpowiedziami na końcu. Forma graficzna jest zachęcająca, a przeplatanie zadań zapobiega szybkiemu nudzeniu się przez osobę je wypełniającą. Ćwiczenia mogą stanowić ciekawe urozmaicenie na zajęciach korekcyjno - kompensacyjnych czy rewalidacyjnych już od pierwszej klasy szkoły podstawowej.
Monika Kalinowska psycholog Kalinowska Monika
Jak już dobrze wiecie, mam syna 9letniego, no już prawie 10 letniego. Ma on problemy z koncentracją. Nie umie się skupić na zadaniach czy prostych czynnościach. Owszem nie jest to codziennie, ale bardzo często. Prace domowe idą mu strasznie wolno, bo właśnie nie umie się skupić. Gdy zobaczyłam te książkę, postanowiłam sprawdzić czy coś się uda zaradzić. Czy się udało? Hmm... Może nie do końca, dlaczego, o tym za chwilę.
"Trening super koncentracji dla dzieci" to zbiór różnych zadań, zabaw dla dzieci, pozwalające utrwalić pamięć czy też wytrenować koncentrację. Zadania są różnorodne. Każde dziecko znajdzie w tej książeczce coś dla siebie. Podobają mi się te zadania. Bartek z chęcią przystąpił do rozwiązywania. Wymagają one skupienia, spostrzegawczości. Mamy tu różne poziomy trudności. Książeczka moim zdaniem skierowana jest dla dzieci trochę młodszych niż mój Bartek, bo on te zadania wykonał szybciutko. Podczas rozwiązywania dzieciom towarzyszyć będzie Móżdżek, który jest przyjacielski.
Myślę, że jest to fajna książeczka dzieci. My akurat uwielbiamy rozwiązywać różne zadania, więc i tak przyniosła nam wiele frajdy.
Polecam :)
zaczytana_martuska Janiak Marta
"Móżdżek to nasz przyjaciel, który czasem pomoże, czase trochę poprzeszkadza w rozwiązywaniu zadań, a czasem będzie chciał z Tobą troszkę porozmawiać."
Książka jest o tym, jakich kłopotów mogą przysporzyć roztrzepanie i brak koncentracji. Smartfon, komputer, telewizor, wiele różnych obowiązków nie sprzyjają skoncentrowaniu się na różnych sprawach. Nawet dorosłym czasem z trudem przychodzi skupienie się na jakimś problemie czy zagadnieniu. A dzieci? Im jest jeszcze trudniej. Koncentracja, dobra pamięć, spostrzegawczość przydają się w szkole i pomagają w życiu. Czy możemy te umiejętności wytrenować, tak jak trenuje się mięśnie? Książka pokazuje, że tak i taki trening można połączyć z zabawą.
Autorki przygotowały kilkadziesiąt kreatywnych zabaw, które wzmacniają pamięć, rozwijają spostrzegawczość i ćwiczą koncentrację. A wszystko to w zabawnym stylu, bo z pomocą przyjaciela - Móżdżka, który we wszystkim pomoże, ale i oczekuje uwagi. Jestem zachwycona tą książeczką i jestem pewna, że idealnie nada się ona podczas moich zajęć z uczniami mającymi właśnie problemy ze skoncentrowaniem uwagi. Wiele z tych zabaw, zagadek i zadań jest unikatowa, nieznana mi wcześniej. Ćwiczenia są dostosowane do danego wieku, zróżnicowane, każdy tutaj znajdzie coś dla siebie. Zadania są kolorowe, sympatycznie wyjaśnione. Myślę, że spodobają się każdemu dziecku, ponieważ już sama okładka sprawia, że aż chce się zajrzeć do środka. Wszystko jest spójne, idealnie do siebie pasuje.
Jeżeli chodzi o konkretne ćwiczenia to mamy tutaj zadania matematyczne, logiczne, ćwiczące pisownię, spostrzegawczość, znajdywanie różnic, rysowanie odbić lustrzanych, łączenie kropek, labirynty i wiele innych. Książka ma 128 stron i zawiera w sobie wiele pomocy dydaktycznych, z których myślę każdy nauczyciel będzie zadowolony. Zadania sprawdzą się również dzieciom niemającym problemów ze spostrzegawczością czy koncentracją. Jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, w formie zabawy z małym czytelnikiem. Wstęp książki pokazuje, że przygoda z głównym bohaterem - Móżdżkiem z pewnością będzie niezapomniana i owocna.
Same autorki mają duże doświadczenie jeśli chodzi o dzieci i młodzież oraz ich edukację. Pani Mechło jest psychologiem, neurokognitywistą, prowadzi autorskie treningi usprawniające intelekt i funkcje poznawcze osób w różnym wieku, w tym dzieci. Natomiast pani Karpińska jest z wykształcenia grafikiem i animatorem i to właśnie dzieci dostarczają jej najwięcej inspiracji do twórczości. Cała książka jest rzetelna, a ćwiczenia w niej zawarte są wielką pomocą dydaktyczną i wychowawczą. Gorąco polecam zapoznanie się z nią, u mnie trafia na półkę niesamowitych i bardzo przydatnych materiałów dydaktycznych.
Bookwizja Ratajczak Sandra
W obecnych czasach, kiedy ilość bodźców jest przytłaczająca i każdego dnia, nawet nieświadomie, wystawiamy się na ich atak, ciężko jest mówić o pełnej koncentracji. Jest to niezwykle uciążliwe w przypadku dorosłych, ale też dzieci, którym problemy z koncentracją znacznie utrudniać mogą skupienie na przekazywanym materiale i przyswajanie go, a w konsekwencji – trudności szkolne.
Dobra wiadomość jest taka, że koncentrację można wyćwiczyć poprzez systematyczną pracę i odpowiednio dobrane ćwiczenia, obejmujące m.in. klasyfikowanie, myślenie przyczynowo-skutkowe, wodzenie po śladzie. Zbiór stu takich ćwiczeń usprawniających koncentrację, zarówno u tych dzieci (i nie tylko dzieci), które mają z tym problem, ale i u tych, które chcą utrzymać, a nawet doskonalić swoje umiejętności, znajdziemy w książce pt. „Trening superkoncentracji dla dzieci”, autorstwa Pauliny Mechło oraz Magdaleny Karpińskiej. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus książka to idealna propozycja dla uczniów, ale także rodziców, nauczycieli, terapeutów, którzy dzięki niej nie tylko zyskują cenny materiał do pracy z dzieckiem, ale sami również mogą potrenować.
Książka nie jest ani przewodnikiem po świecie koncentracji i pamięci, ani poradnikiem merytorycznym. Znajdziemy tu ćwiczenia na każdy dzień (odpowiedzi umieszczone są na końcu książki), mniej lub bardziej skomplikowane, ale zróżnicowane w taki sposób, by rozwijać różne kompetencje. Dzięki niewielkiej objętości z książki można korzystać niemal wszędzie: w szkole, domu, w gabinecie, ale również w trakcie długiej podróży. Przewodnikiem po tej ekscytującej i pełnej wyzwań wyprawie (a właściwie treningu) jest Móżdżek, przyjaciel który wielokrotnie pomoże w zrozumieniu ćwiczenia, a na pewno będzie wspierał wiarą w sukces i … dobrze się bawił, podobnie zresztą jak dziecko wykonując kolejne zadania.
A te dotyczą m.in. znalezienia w rozsypance literek w określonym kolorze, pokolorowania gwiazdek w określonej kolejności (klasyfikowanie, sortowanie), wyszukiwania określonych wyrazów, pokonywania labiryntów. Znajdą się tu również wykreślanki, dopasowywanie klocków, identyfikacja podobnych figur czy rysowanie lustrzanego odbicia.
Będzie też zabawa kolorami, odtwarzanie wzorów, ćwiczenia obejmujące dodawanie, odejmowanie i inne działania arytmetyczne, identyfikację różnic czy dopasowywanie cieni. To wszystko sprawia, że dzięki zróżnicowaniu zadań nie sposób się nudzić, a do tego pokonywanie kolejnych stron/zadań, staje się prawdziwym wyzwaniem, któremu jednak oddajemy się z przyjemnością. Tym bardziej, że na uznanie zasługuje również szata graficzna książki, kolorowa, a jednocześnie nie odciągająca uwagi (!) dziecka od stojących przed nim zadań.
QulturaSlowa
Wszyscy wiem jak ważna jest koncentracja. W dzisiejszych czasach szczególnie. Jeśli chodzi o dzieci i szkołę, to mamy ogram materiału już od najmłodszych lat. Dzieci uczą się właściwie od przedszkola, najpierw poprzez zabawę, a potem naukę typową. Koncentracja przy tak wielu aspektach, jakie dzieci muszą opanować jest niezbędna.
Książka zafascynował mnie nie tylko dlatego, że ma fajne zadania i jest przydatna jako ćwiczenia ale także z powodu moich dzieci. Moja dójka 9-letnia córka i 6-letni mały urwis. Oboje z deficytem uwagi potocznie zwanym ADH. O ile z młodszym pracować muszę razem, o tyle córcia chętnie dorwał książkę.
Córka chętnie robi zadania, umie już czytać więc sam sobie czyta zadania i robi. Polubiła zadania i uważa, że są "proste". Początkowo moze ale przeglądając całą widziałam, że są niektóre trudniejsze wymagające uwagi i skupienia. A z moimi dziećmi bywa ciężko. Ciągle je coś rozprasza, mają potrzebę ruchu i nie usiedzą długo w miejscu.
Pierwsze co nam się rzuci w oczy to zadania. Są kolorowe, ładnie zrobione i przemyślane. Dziecku łatwo się będzie skupić, ponieważ są dość krótkie ale wymagające myślenia. W książce mamy ok. 100 zadań. Niektóre są nawet zabawne. Jedne wymagają skupienia i umiejętności odwzorowania np. tzw. lustrzanego odbicia. Są wymagają umiejętności czytania i liczenia. Książka nie ma ograniczenia wiekowego, ale patrząc na zadania są to raczej dla dzieci szkolnych, lub umiejących czytać i liczyć w zakresie większym niż do 10. Oczywiście część zadań można wykonać z przedszkolakiem z pomocą rodzica. Dużym plusem są umieszczone rozwiązania na końcu książeczki. Choć z drugiej strony są dzieci co będą podglądać .
Przewodnikiem po zadaniach jest Móżdżek. Dzięki temu dzieci z przyjemnością razem z Móżdżkiem będą przechodzić z zadania na zadanie. Zadania są kreatywne, matematyczne lub ortograficzne. Ćwiczą pamięć, koncentracje, spostrzegawczość oraz dają dużo frajdy z ich rozwiązywań. Córka nawet zapytała, czy są inne takie książki. Polecam
Lalka1 Surowska Sylwia
#448 - Trening superkoncentracji dla dzieci - Paulina Mechlo, Magdalena Karpińska - Wydawnictwo Sensus
#8/52/2021
Książka ma 128 stron i jest to zbiór zadań dla dzieci, które pomagają im w ćwiczeniu koncentracji.
Książka jest bardzo kolorowa i nie musiałam nawet namawiać Ewy do jej uzupełniania, sama bardzo chętnie po nią sięgnęła.
Są tutaj zarówno zadania matematyczne, jak i ćwiczące pisownię, czy spostrzegawczość. Oprócz tego - wykreślanki, kolorowanie, a to wszystko w towarzystwie Móżdżka, który zachęca dzieci do pracy.
Bardzo dziękuję za tą książkę Wydawnictwo Sensus i bardzo ją polecam, bo jet to naprawdę idealna pozycja do nauki przez zabawę.
Zaczytana Eliza Żywicka Eliza
Koncentracja jest bardzo ważna, jeśli nie potrafimy się skupić, wszystko sprawia nam wiele problemów. Tak samo (jak nie gorzej) mają dzieci, dlatego tak ważne jest, aby umiały się koncentrować. W książce znajdziemy ćwiczenia, których zadaniem jest nauka koncentracji u dziecka.
Pierwsze, na co zwróciłam uwagę, to fakt, że książka jest bardzo kolorowa. To zdecydowanie znacząca zaleta, jeśli chodzi o książki dla dzieci. Kolorowa książka zachęca do sięgania po nią i jej wypełniania.
W książce znajdziemy bardzo dużo różnorodnych zadań. Są naprawdę ciekawe, a niektóre wręcz zabawne, co sprawia, że dziecko z przyjemnością będzie je wykonywało.
We wszystkich zadaniach dziecku towarzyszy uroczy Móżdżek, który sprawia, że ich wykonywanie jest jeszcze przyjemniejsze.
Na końcu książki znajdziemy odpowiedzi do niektórych zadań. Takie rozwiązanie sprawia, że dziecko samodzielnie może sprawdzić, czy aby na pewno dobrze zrobiło.
Według mnie książka jest bardzo wartościowa. Dzięki niej dziecko ćwiczy koncentrację i to poprzez zabawę. Z przyjemnością polecam.
Moja ocena - 10\10
Mama, żona - Kobieta Kaczor Anna