Dzisiaj słów kilka o dwóch pozycjach autorstwa Charlesa Phillipsa, a mianowicie Pamięć doskonała oraz Trening mózgu. To krótkie książki pozwalające popracować nad naszym mózgiem i tym samym wpłynąć na jego efektywność.
Teraz myślą za nas urządzenia. Kalkulator liczy, telefon przypomina o ważnych spotkaniach a Facebook o urodzinach. Człowiek staje się coraz bardziej leniwy i wszystko zapisuje na kartce, od listy na zakupy po wizytę u dentysty. Od pewnego czasu sama się na tym przyłapałam, że nie chce mi się pamiętać o pewnych rzeczach. Ba! Zapisywałam na kartce a i tak zdarzało mi się zapomnieć. Z pomocą przyszedł Charles Phillips dzięki, któremu na nowo odkryłam znaczenie pamięci i mózgu.
Człowiek nigdy w pełni nie wykorzysta możliwości swojego mózgu. Co więcej wykorzystujemy go tylko w nieznacznym procencie. Aby jednak wpłynąć na pracę i wydajność naszego mózgu powinniśmy nieustannie go ćwiczyć. Z pomocą przychodzi Charles Phillips, który jest autorem Pamięci doskonałej i Treningu mózgu. Obie pozycje świetnie się ze sobą uzupełniają. Książki zostały podzielone na kilka części. W pierwszej zostały przedstawione teoretyczne kwestie związane odpowiednio z pamięcią i mózgiem. Następnie dostajemy pierwszy test, który ma za zadanie pokazać pokazać jak radzi sobie nasza pamięć oraz, która z półkul jest silniej rozwinięta. następnie dostajemy 50 łamigłówek trenujących pamięć oraz wzmacniających równowagę lewej i prawej półkuli. Zadania mają różne stopnie trudności, jeśli nie mamy problemu z początkowymi możemy od razu przejść do tych bardziej zaawansowanych. Przyznam, że sporo zadań sprawiło mi trudność, ale to tylko pokazuje, że ciągle potrzebuję ćwiczeń. Pod każdym z zadań znajdziemy również przydatne wskazówki. Na końcu znajdziemy rozwiązania a także drugi test, który ma pokazać uzyskane efekty. Dołożyłabym miejsce na własne notatki oraz miejsce na rozwiązywanie zadań, gdyż ułatwiłoby to pracę.
Oprócz tego, że wyćwiczymy pamięć oraz polepszymy pracę półkul mózgowych będziemy się naprawdę świetnie bawić. Niektóre łamigłówki są zabawne, a przy tym pouczające. Nie da się ukryć, że obie te książki wymagają od nas sporo czasu, dobrej organizacji i cierpliwości. Jednak jest to inwestycja w siebie, a więc ten czas nie jest stracony. Zadania można wykonywać z kimś i razem sprawdzać swoje efekty. Książkę polecam osobom, które lubią się rozwijać, poprawiać swoją efektywność oraz pracować nad sobą. Warto poświęcić dla nich czas, gdyż naprawdę poprawiają sprawność mózgu, zwierają sporo rad jak skutecznie pracować nad pamięcią oraz są dosyć uniwersalne, gdyż co jakiś czas można wrócić do niektórych zdań i na nowo potrenować swój mózg. Ciekawa i pożyteczna zabawa.
martamrowiec.pl Marta Mrowiec
Czy zdarza się, że macie problemy z przypomnieniem sobie czegoś ważnego? Warto pomyśleć nad treningiem pamięci! Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Helion, miałam i mam przyjemność pracować nad swoją koncentracją i pamięcią z kilkoma fantastycznymi książkami, które dzisiaj chcę przybliżyć. Choć wyglądają dosyć niepozornie, bo każda ma średnio sto stron, są niesamowicie wciągające i stanowią ciekawy pomysł na kreatywne spędzenie czasu wolnego.
Pierwsza z nich to „Pamięć doskonała! 50 łamigłówek, które wytrenują Twój mózg i pozwolą Ci zapamiętać wszystko.” Charlesa Philipsa. Poza „Pamięcią doskonałą!” otrzymałam inne dwie książki tego samego autora „Trening mózgu. 50 zadań wzmacniających równowagę lewej i prawej półkuli” i „Trening mózgu. 50 zadań wzmacniających lewą i prawą półkulę”. Ponieważ wszystkie trzy pozycje stanowią pewną zazębiającą się całość, postanowiłam stworzyć jedną recenzję, w której będą przybliżone wszystkie trzy.
Zacznę od „Pamięci doskonałej!”, która zawiera sporo wskazówek, ćwiczeń i praktycznych informacji. Jeżeli solidnie przyłożycie się do zadań, to jednocześnie będą stanowiły świetną zabawę, trening dla mózgu i… spory wysiłek. Przyznam szczerze, że potrafią zmęczyć (pozytywnie!). Wymagają idealnego skupienia, wytężenia umysłu i cierpliwości. W zależności od tego, jak dobra jest Wasza pamięć, ich wyniki będą lepsze lub gorsze. Nie ma się jednak czym przejmować, trening czyni mistrza, a ćwiczenia są przygotowane w taki sposób, że ręczę za to, że po wykonaniu wszystkich zadań w książce, Wasza pamięć będzie na wyższym niż początkowo poziomie. Pamięć powinni ćwiczyć nie tylko uczniowie, studenci, czy zdający prawo jazdy. Doskonała pamięć może być pomocna w codziennym funkcjonowaniu, negocjacjach biznesowych itp.
Już na wstępie autor porównuje ludzi sprzed wieków z nami. Nasi przodkowie nie mieli wyjścia, mogli liczyć jedynie na swoją pamięć, wszystko było przekazywane ustnie. Wobec tego ich pamięć była stale trenowana. A my? Mamy kartki, kalkulatory, telefony, komputery i inne zdobycze techniki, które służą pomocą w razie problemów z pamięcią. Książka „Pamięć doskonała!” jest skonstruowana w taki sposób, że łatwo można zweryfikować postępy, jakie osiągnięto przy rozwiązywaniu łamigłówek. Na wstępie poruszane są takie kwestie jak przedstawienie procesu zapamiętywania, wpływ snu na pamięć i fałszywe wspomnienia (kiedy mamy wrażenie, że coś pamiętamy, a w ogóle nie miało to miejsca).Następnie znajduje się test, który sprawdza, w jakim stanie jest pamięć osoby, która zasiada do książki. Dopiero po nim jest cała seria zadań, które mają wzmacniać pamięć. Obrazują one różne techniki pamięciowe m.in. stosowane przez starożytnych kapłanów w Indiach, Greków i Rzymian. Na końcu poza odpowiedziami i wskazówkami, znajduje się jeszcze jeden test – rzec można ewaluacyjny, który pozwoli na porównanie stanu pamięci przed i po zapoznaniu się z książką i proponowanymi przez autora metodami.
Podobnie jak w „Pamięci doskonałej!” w obu „Treningach mózgu” są testy wstępne, potem seria pięćdziesięciu łamigłówek, odpowiedzi i kolejny test – sprawdzający postępy. Łamigłówki są na kilku poziomach i zostały podzielone na dwie części, te poświęcone prawej półkuli i te, które mają trenować lewą półkulę. Na wstępie obu książek autor omawia to, na czym polega podział na prawą i lewą półkulę, jak wygląda rozwiązywanie zadań, kto na co powinien zwracać większą uwagę, w zależności od swoich umiejętności i sposobu podejścia do rozwiązywania problemów. Lewą półkulę mają lepiej rozwiniętą osoby, które cechuje logiczne, matematyczne i racjonalne myślenie, czyli m.in. naukowcy. Z kolei prawa półkula lepiej rozwinięta jest u osób kreatywnych, które kierują się intuicją i dobrze radzą sobie z zadaniami o charakterze wizualnym, czyli np. artyści. Rozpoznajecie w tych
opisach swoje własne cechy? A co powiecie na to, by podrasować możliwości drugiej półkuli? Właśnie z tego względu autor tak skonstruował podział łamigłówek.
Zadanie i ankieta wstępna z całą pewnością została zrobiona prawidłowo i rzetelnie. Rozwiązywałam je ja i rozwiązywał je mój mąż. Jak łatwo się domyślić, w moim przypadku przewagę uzyskuje prawa półkula, tymczasem moja druga to typowo ścisły umysł, co także testy potwierdziły. Dzięki temu mogliśmy sprawdzić łamigłówki dwutorowo, z większym naciskiem na zadania, które mają usprawnić nasze „słabsze” półkule. Świetna zabawa! Na pewno spodobają się wszystkim osobom, które lubią sudoku, krzyżówki, diagramy i zagadki. Doskonały pomysł na spędzenie czasu wolnego i jednocześnie wspieranie możliwości swojego umysłu.
Każdą z trzech książek można czytać i rozwiązywać niezależnie od siebie, ale jak powiedziałam na początku, fajnie się uzupełniają, stanowiąc wciągającą całość i ręczę za to, że jeżeli zakończycie jedną, z chęcią sięgnięcie po kolejną. Szukacie pomysłu na nowe hobby, chcecie się rozwijać i bawić jednocześnie? Koniecznie sięgnijcie po łamigłówki Charlesa Philipsa!
Kulturantki.pl Ewa; 2016-01-09
„Trening Mózgu. 50 ćwiczeń wzmacniających równowagę lewej i prawej półkuli” to znakomita rozrywka na jesienny wieczór.
Ćwiczenia wzmacniające równowagę półkul autorstwa Charlesa Phillipsa pomagają odkryć wewnętrzny potencjał intelektualny. Autor publikacji podkreśla, że każdy człowiek posiada mocne strony – należy je tylko z siebie wydobyć. A nad słabszymi cechami wystarczy popracować i cieszyć się swoimi osiągnięciami.
„Trening Mózgu. 50 ćwiczeń wzmacniających równowagę lewej i prawej półkuli” zawiera na początku krótki wstęp teoretyczny o różnicach pomiędzy prawą a lewą półkulą mózgową. Charles Phillips zaznacza, iż mózg człowieka zmienia się i przez całe życie tworzy miliony połączeń komórkowych - np. podczas nauki czegoś nowego. Nie powinniśmy zatem uznawać różnic w sposobie myślenia jako czegoś, co nas definiuje.
Nie ma gorszej, bądź lepszej półkuli, bowiem zarówno prawa, jak i lewa jest człowiekowi potrzebna. Aczkolwiek z jednej możemy korzystać w większym, a z drugiej w mniejszym stopniu. Charles Phillips skupia się na współpracy półkul. Autor uważa, że mózg najlepiej pracuje, gdy jego półkule wzajemnie się uzupełniają poprzez współpracę.
Ćwiczenia w „Treningu Mózgu” to nie tylko łamigłówki, lecz również świetna zabawa! Treść każdego zadania jest związana z wyjątkowymi opowieściami. Do każdego zadania jest dołączona porada, która okazuje się pomocna nie tylko podczas rozwiązywania danego przykładu, lecz także w życiu.
Książka „Trening Mózgu. 50 ćwiczeń wzmacniających równowagę lewej i prawej półkuli” podzielona jest na zadania dla półkuli prawej i dla lewej. Przed rozpoczęciem ćwiczeń autor poleca wykonanie testu umysłowego, od którego będzie zależeć kolejność wyboru ćwiczeń. Na końcu „Treningu Mózgu” znajdują się odpowiedzi wraz z tokiem rozumowania, jakie należałoby poprowadzić w celu uzyskania poprawnej odpowiedzi. Ćwiczenia są różnorodne dlatego każdy ma szanse na rozwiązanie któregoś przykładu.
Treść zadań zawartych w „Treningu Mózgu” angażuje w znalezienie rozwiązania na różne sposoby. Ćwiczenia pobudzają mózg do aktywności i kreatywnego myślenia. „Trening Mózgu. 50 ćwiczeń wzmacniających równowagę lewej i prawej półkuli” to świetna pozycja dla osób lubiących rozgrzewki umysłowe.
dlaLejdis.pl Ewelina Grzesiuk