Publikacja dla początkujących muzyków i nie tylko
Każdemu, kto chciałby poznać, jak wyglądają nuty, a także jak się je nazywa i na jakiej linii na pięciolinii się je umieszcza, przyda się publikacja pt. „Teoria muzyki wydanie IV” autorstwa Michael Pilhofer, Holly Day. Nie jest to typowy podręcznik, niemniej znaleźć można tutaj szereg zagadnień. Ich znajomość przyda się tym, którzy pragnęliby zgłębić teorię, by lepiej „orientować się” w nazywaniu poszczególnych zapisów nutowych.
To również doskonała pomoc w nauce dla osób, które planują nauczyć się teorii, by z dobrym wstępnym przygotowaniem zasiąść przed pianino, fortepian, czy z gitarą w rękach. W tej pozycji znaleźć można mnóstwo wskazówek dla tych miłośników muzyki, którzy właśnie zamierzają kształcić się w grze na jednym ze wspomnianych instrumentów. Poza czystą teorią, odnoszącą się do wiedzy praktycznej, w tym e-booku jest mnóstwo dodatkowych zagadnień, które przybliżają rozwój muzyki na przestrzeni lat, a także m.in. fortepianu.
Jak jest skonstruowana ta publikacja?
Osoby, które dopiero będą zgłębiać tajniki nazewnictwa w muzyce, czy zapisy nut na pięciolinii na fortepian lub na gitarę, mogą zapoznawać się z materiałem metodą małych kroczków. Najpierw autorzy wprowadzają w świat samej teorii, by wyjaśnić, np. dlaczego warto ją znać, skoro wiele osób zupełnie „nie zawraca sobie nią głowy”, tworząc swoją muzykę. To również rozdział, w którym można poznać jakie są rodzaje nut, z jakich elementów się składają, a także jaką mają wartość w przeliczeniu na długość dźwięku.
Im dalej w las, tym więcej drzew - tak też jest w przypadku tej publikacji. Z każdym kolejny rozdziałem można pogłębiać zdobytą już wiedzę, a także utrwalać ją za pomocą praktycznych ćwiczeń. Jeśli ktoś chciałby „na poważnie” opanować materiał, najlepiej uczyć się jeden rozdział po drugim, gdyż w każdym kolejnym powtarza się teoria i zapisy nutowe, o jakich była mowa wcześniej.
Niektóre zagadnienia będą dla początkujących adeptów muzyki łatwiejsze, inne bardziej skomplikowane. Niemniej autorzy postarali się przybliżyć czytelnikom skuteczne mnemotechniki, dzięki którym zapamiętanie np. tonacji, skali, czy progów staje się znacznie prostsze. Pomocne są również czytelne rysunki, które pojawiają się niemalże przy każdym kolejnym pojęciu wprowadzanym w tej publikacji. Dzięki temu osoba ucząca się nie musi sobie niczego wyobrażać, więc nie ma obawy, że nauczy się czegoś błędnie.
Na tym nie koniec - z każdym kolejnym rozdziałem pojawiają się nowe brzemienia, których również „młody muzyk” nie musi sobie uzmysławiać. Dołączone są bowiem ścieżki nagrań, a także opisy, na co warto zwrócić w nich uwagę. Na końcu zaś znajduje się słowniczek najważniejszych pojęć, więc nie trzeba każdego z nich wyszukiwać w treści, gdy, podczas przerabiania kolejnego rozdziału, zapomni się, co oznacza np. interwał.
Pomocne wskazówki dla uczących się
Niektórzy przeczytają tę publikację tylko po to, by mieć jako takie pojęcie o świecie muzyki i muzyków. Inni natomiast będą chcieli nauczyć się całego materiału. Jako że nie wszystkie tematy będą komuś „leżeć”, autorzy podali, jak można w krótkim czasie opanować tonacje, posługując się skróconym zapisem.
Zarówno osoby, które będą chciały grać na fortepianie, jak i te, które preferują gitarę, będą mogły zorientować się, jak grać akordy i jak czytać nuty na tych instrumentach oraz tworzyć akordy. Natomiast za pomocą koła kwintowego można w krótkim czasie zrozumieć i zapamiętać, ile jest krzyżyków i bemoli w poszczególnych tonacjach.
Czy każdy będzie mógł zrozumieć teorię muzyki, czytając tego e-booka?
Publikacja ta została napisana przystępnym językiem, więc nawet czytelnik, który nigdy wcześniej nie miał styczności z teorią muzyki, nie powinien mieć problemów z czytaniem ze zrozumieniem. Materiał jest również zebrany w przystępne „porcje wiedzy”, które można przyswajać stopniowo. Dlatego też ten e-book idealnie nadaje się dla tych, którzy chcieliby samodzielnie poszerzyć wiedzę z zakresu teorii muzyki.
Warto zacząć swoją przygodę z teoretycznymi zagadnieniami dotyczącymi muzyki właśnie od tej publikacji. Na marginesie znajdują się też oznaczenia, dzięki którym łatwo zwrócić uwagę na istotne kwestie, a także te uzupełniające, czy w postaci ciekawostek.
- Paryjczak Marta