LITERATURA TO KLĄTWA BAZYLISZKA
LITERATURA TO KLĄTWA BAZYLISZKA
Odważysz się spojrzeć w lustro?
„Szczęśliwa bez winy” Anny Prelewicz i Macieja Bennewicza to ciekawa książka od wydawnictwa SENSUS. To ciekawy poradnik skomponowany wokół buddyjskiej praktyki zen. Pozwala wyzwolić się ze złych schematów i uwolnić umysł. Co trzeba zrobić? Posłuchać opowieści. Przyjemne i pożyteczne.
„Literatura, moi drodzy, to często klątwa bazyliszka, który nie może przeglądać się w lustrze, gdyż to, co zobaczy, przerazi go na śmierć.
Opowieści, które leczą
Koany to opowiastki o charakterze filozoficznym, które przepełnione są metaforami i symbolami. Z pozoru przedstawione historie wydają się proste, ale gdy zagłębimy się w ich sens, znajdziemy tam znacznie więcej sensu i przesłania. Każda opowieść jest inna i każdy czytelnik może ją zupełnie inaczej odczytywać. Twoim zadaniem jest wziąć z tej historii dokładnie tyle, ile potrzebujesz. Jak to działa? W trakcie czytania możesz poczuć bardziej intensywne emocje, jakby ktoś dotykał Twojej wrażliwej struny. To znak, że dany temat trzeba przepracować. Wszystko po to, by uwolnić się od winy i wstydu i wreszcie zacząć wieść spokojne i szczęśliwe życie.
„Tam są tylko literki, wyłącznie słowa, nic nie znaczą, jeśli nie nadasz im znaczenia”.
Daj się ponieść
Specyfiką koanów jest to, że należy je czytać bez krytyki i oceniania. Należy uwolnić swój umysł i spróbować wyjść poza utarte schematy – trzeba dać się ponieść, tylko wtedy ta praktyka okaże się przyjemna i skuteczna. Książka „Szczęśliwa bez winy” ciekawi, intryguje i pobudza do myślenia, a poszczególne koany są niezwykle ciekawe. Możesz się na przykład dowiedzieć, czy czarownice są czarujące i dlaczego ktoś, kto nigdy nie podróżował, zechciał zostać pochowany z widokiem na ocean. Po każdej historii jest też jej interpretacja oraz ćwiczenia do samodzielnego wykonania. Doskonała praca nad sobą i swoim umysłem.
„Literatura wciąż jest groźna dla zatwardziałych umysłów, dla konserwatywnych postaw, dla autorytarnych osobowości, gdyż prowokuje do zadawania niewygodnych pytań”.
Liniatura Juszkiewicz Żaneta
Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęścia to pierwszy poradnik motywacyjny, po który musisz sięgnąć w 2022 roku. Książka autorstwa Anny Prelewicz i Macieja Bennewicza jest poradnikiem skomponowanym wokół buddyjskiej praktyki, który pozwala wyzwolić i oczyścić swój umysł.
Szczęśliwa bez winy
Książka zawiera krótkie opowiadania o charakterze filozoficznym. Z pozoru znajdziemy w niej proste historię, jednak wypełnienie ich metaforami i symbolami pozwoli nam znaleźć w nich głębszy sens i przesłanie. Każda historia jest inna, a w trakcie ich czytania odczuwa się wiele emocji. Wszystko po to, żeby odnaleźć przebaczenie dla samej siebie i zacząć czuć szczęście.
Książkę przeczytałam już dawno temu, jednak naładowanie emocjami nie pozwoliło mi popracować nad nimi, a zakończenie roku i postanowienia noworoczne to dobry moment by sięgnąć po nią po raz kolejny i przepracować każdą opowieść jeszcze raz. Jestem pewna, że pozwoli mi to wyzbyć się wielu negatywnych emocji. Po głębszym zastanowieniu uważam, że jest to jeden z lepszych poradników jakie ostatnim czasie trafiły do moich rąk. Serdecznie polecam tym, którzy mają tendencje do nadmiernego zamartwiania się oraz szukania winy w samej sobie. Pozwólmy być sobie szczęśliwymi!
www.naprawdenienazarty.pl Mudzo Paulina
Książkę warto raz przeczytać i drugi raz z nią pracować. Dużo wartościowych informacji, wiele koanów i ich interpretacje oraz pytania do nich zawarte sprawiają, że praca nad sobą jest dużo łatwiejsza. Niektóre koany Cię zaskoczą, niektóre rozczarują, poruszą do głębi, sprawia że będziesz się wzruszać albo płakać że Ciebie też to dotknęło, na pewno znajdziesz teks albo kilka tekstów, które sprawią że odnajdziesz dzięki nim wewnętrzną siłę i zrozumiesz, że zasługujesz na szczęście.
Według mnie książka 8/10
Polecam, na pewno sprezentuję ja kilku osobom.
Du_sia Dudek Małgorzata
„Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęścia” to pozycja obowiązkowa dla każdego z nas. Autorzy: Anna Prelewicz i Michał Bennewicz zaznaczają, że tę książkę można czytać wybiórczo jak i od początku do końca, lecz lepiej będzie jak przeczytamy ją za pomocą drugiego sposobu, wraz z robieniem sobie krótkich notatek. Krótkie historie- „koany” z których składa się ta książka to opowiadania z których możemy zaczerpnąć lekcję. Często w koanach (pod koniec) zauważymy zaskakujące pytania, które prowadzą do refleksji i pracy nad sobą. Jesteśmy zachęcani do tego aby skupić się na tym co jest teraz, oraz zaakceptowanie wszystkich trudności, bo życie toczy się dalej i może być jeszcze bardziej wspaniałe. Ponieśmy się „życiu”.
https://www.instagram.com/books.are.my.lajf/?hl=pl Zuzanna Koszałka
Czy wiecie co to jest koan? To obco brzmiące słowa oznacza metaforyczną historię, opowiadanie, z którego każdy może wynieść coś dla siebie. To właśnie na takich krótkich historiach opiera się książka "Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęścia".
Autorzy zwracają uwagę,że książkę tę można czytać zarówno wybiórczo, jak i "od deski do deski". Zalecany jest jednak ten drugi sposób, który wraz z prowadzeniem notatek i pełną refleksją nad koanami traktować można jak kurs rozwojowy.
Koany dotyczą sposobów na osiągnięcia szczęścia i harmonii, relacji między ludzkich , śmierci, przemijania, szeroko pojętej tak zwanej "potęgi teraźniejszości", sprzeczności dnia codziennego, naszych nawyków i zakorzenionych przekonań.
Niektóre z koanow zwracają się bezpośrednio do czytelnika, często za pomocą samych pytań. Bywają one zaskakujące, inspirujące ale też niewygodne, trudne. Po każdym krótkim opowiadaniu zawarta jest jego interpretacja oraz skłaniające do refleksji pytania do samodzielnej pracy.
Koncepcja koanów zaciekawiła mnie. Metaforyczne historie nie są mi obce jednak dotąd nie sądziłam,że mogą one zajmować osobne miejsce w psychologii i coachingu.
Lubietoczytamto Peredzyńska Katarzyna
Wiecie co to jest koan ?
Ja nie wiedziałam, dopóki nie sięgnęłam po książkę Macieja Bennewicza i Anny Prelewicz "Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęścia"
To właśnie tu znalazłam definicję koanu, czyli krótkiej opowieści metaforycznej, która ma nas pobudzić: do przemyśleń; do przyjęcia nowego myślenia; do odkrycia naszych wartości.
W tej książce znajdziecie wiele koanów, ich interpretacji i pytań, które autorzy zostawiają czytelnikowi na końcu każdego opowiadania jako zadanie do wykonania.
Interpretacja i pytania mają wskazać drogę do źródła energii, które pomoże odnaleźć drogę do szczęścia.
Dzięki pytaniom czytelnik ma możliwość popracować nad sobą i swoim życiem, ponieważ często jest tak, że w natłoku myśli zapominamy o codzienności. Zapominamy o TERAZ, które jest najważniejsze.
Często koncertujemy uwagę na wydarzeniach i emocjach z przeszłości, które sprawiają nam cieprienie i powodują, że jesteśmy uwięzieni w stworzonej przez nas samych klatce.
I trzeba się z tej klatki wydostać, by zacząć żyć i tworzyć przyszłość z tego, co jest TERAZ. To co TERAZ może dać nam szczęśliwe życie☘ Wszystko zależy od nas!!
Polecam Wam sięgnąć po tę lekturę. Na mnie wywarła ogromne wrażenie. Czasem nawet przywołała wspomnienia i emocje, które spowodowały, że łzy same napłynęły do oczu..
Czy odnalazłam drogę do szczęścia??
Nad tym na pewno będę jeszcze pracować.
A na koniec zostawiam Wam cytat z książki, dzięki któremu zrozumiemy, że jesteśmy szczęśliwi.
"Wypowiesz słowa zaklęcia, które sprawią, że znajdziesz się w obecnej chwili, tu i teraz. Być może zdarzy się to, gdy odłożysz książkę na bok, słysząc lekki szum zmywarki, przejeżdzające samochody za oknem, mruczenie kota, głos bawiącego się dziecka w pokoju obok. Zatrzymasz czas. A w nim wibrujące jak drobinki pyłu doznanie szczęścia, zaufania i radości. Wtedy pojawi się też szczęście, a wraz z nim uczucie wolności. Z całą pewnością rozpoznasz ten stan, i więcej jeszcze, już zawsze będziesz potrafił do niego wracać, a może po prostu na zawsze już zostanie z Tobą-zatrzymane w czasie "tu i teraz", szczęście, zaufanie, wolność."
dorota_m_kaleta Kaleta Dorota
Książka "Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęścia" Macieja Bennewicza i Anny Prelewicz składa się koan i następnie z ich interpretacji oraz pytań, które warto sobie zadać.
Koan to krótkie opowiadanie, które ma nas zainspirować, zmusić do przemyśleń. Mają zaskoczyć odbiorcę, olśnić umysł, który ugrzązł we wzorcach i stereotypach.
http://www.booksmylove.pl/ Małgorzata Pałka
„Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęście” to książka napisana przez Macieja Bennewicza i Annę Prelewicz. Książka wydana została przez wydawnictwo sensus a jej wyjątkowość polega na tym, iż nie jest to typowy poradnik, jakby wskazywał sam tytuł, ale coś zupełnie innego i wyjątkowego. Publikacja jest zbiorem koanów, czyli opowiadań mających na celu zainspirować czytelnika, poddać mu tematy pod refleksję, wzbudzić w nim pewne mechanizmy, które pozwolą na osiągnięcie tytułowej „szczęśliwości”. Autorzy starają się „mówić” do czytelnika poprzez metaforyczne, krótkie opowiadania, które poruszą problemy, nad którymi warto się po lekturze zająć. Zachęcają do notowania, spisywania swoich odczuć, co jest również pewnego rodzaju terapią i pracą nad sobą.
Autorzy książki „Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęście” zdecydowali się na jej publikację, między innymi również po doświadczeniach pandemii, która w wielu osobach wyzwoliła lęki i stres. Koany, których autorem jest współautor - Maciej Bennewicz mają być w pewnym sensie pomocą w znalezieniu równowagi, ale również mają za zadanie pozwolić wsłuchać się w siebie i w swoje potrzeby. Koan zwany przez autorów również opowiadaniem, bajką, czy też baśnią jest metaforyczną historią, która z pozoru wydaje się prosta, jednak przy konkretniejszej interpretacji, ma wymowę bardziej głęboką. Autorzy książki zwracają się więc do czytelnika poprzez wspomniane koany, które z kolei oddziałują na odbiorcę całą swoją ukrytą mocą. Jeśli czytelnik po lekturze konkretnego koanu odczuwa pewne emocje, w tym np. niepokój, smutek, albo np. ból, czy strach, to oznacza to, iż koan dotyka tematów, które są problematyczne w życiu człowieka i wymagają „przepracowania”. Dlatego też autorzy podpowiadają, żeby oddać się lekturze koanów w sposób najbardziej naturalny, czysty, bez wcześniejszych sądów, czy myśli i skupić się właśnie naodczuciach!
Autor koanów zaprasza więc czytelnika najpierw do przeczytania tekstu, bez oceniania go, a następnie zachęca do tego, aby przemyśleć go, jeśli wywarł on wrażenie na czytelniku. Stąd również dołączą do koanu własną interpretację. Na początku, we wstępie autorzy zaznaczają, iż każdy ma prawo do własnej interpretacji a sam tekst jest dzięki kolejnym osobom, które na swój własny sposób rozumieją tekst, bogatszy! Na końcu każdej interpretacji znajdują się pytania, które mogą pomóc odbiorcy w pracy nad sobą. Pełnią one rolę terapeutyczną, wzbudzają refleksję, pokazują pewne mechanizmy, z których można próbować się uwolnić, najpierw jednak je rozpoznając i nad nimi pracując.
Tematyka samych koanów jest bardzo szeroka, a autorzy książki „Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęście” dobrali je w sposób bardzo konkretny, z rozmysłem! Pogrupowali oni rozdziały, podsuwając czytelnikowi główne bloki: „Przesłanie”, „Szczęściarze” i „Konkluzja”, które mają za zadanie uruchomić mechanizmy rozpoznania problemu i jego rozwiązania, osiągniecia tytułowego szczęścia. Jest tu sporo rozważania nad człowiekiem i jego losem. Kierują one czytelnika nie tylko w stronę psychologii, ale również proponują sporo filozoficznych kwestii, które czasem warto poruszyć i nad którymi warto się zastanowić, by żyć pełnią szczęśliwego życia. „Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęście” jest, jak sam tytuł wskazuje, skierowana do kobiet, aczkolwiek wiele koanów jest uniwersalna, przemawiać będzie również do mężczyzn.
Sztukater.pl JOANNA KIETLIŃSKA
Autorzy Anna Prelewicz i Michał Bennewicz już na wstępie pokazują, że ich życie nie różni się od naszego, nie jest wyjęte żywcem z instagrama. mimo, że specjalizują się w psychologii, socjologii, coachingu, monitoringu mają także bliskie nam problemy.
Autorzy zapoznają nas z tym czym jest Koan czyli metaforyczna opowieść . Poruszany w niej temat jest do przepracowania, składnia do refleksji. Gombrowicz czy Mrożek swoimi tekstami wywoływali emocje i reakcję czytelnika. Tym właśnie jest koan. Z takich opowiadań składa się ta książka. Wcześniej nawet nie znałam tego sformułowania. Każda historia jest krótka. Znajduje się na zazwyczaj na jednej kartce. Tyle samo zajmuje jej interpretacja. Początkowo sądziłam, że tytuł książki jest bardzo mylący i nijak ma się do treści w niej zawartej. Z biegiem czasu, podczas czytania kolejnych opowieści uświadomiłam sobie, że przeszłość może nas unieszczęśliwiać. To w niej kryją się przyzwyczajenia i stare schematy zachowań .
Akceptacja tego co jest, jest narzędziem do przemian i transformacji. Nasze emocje i reagowanie na sytuacje może nas niszczyć jeśli jest zbyt gwałtowne. Jeśli trzymamy się ich kurczowo i nie pozwalamy odpłynąć. Autorzy zachęcają do koncentrowania się na tym co jest TERAZ a jednocześnie na pozwolenie życiu się toczyć, aby fala nas poniosła. Bez analizowania przeszłości w kółko.
Babski Kącik Serocka Żaneta
Szczęście ma dziś smak herbaty malinowej, lepkich łapek mojego synka i zapachu lasu, który za każdym razem mnie zachwyca 💚 Aby dodatkowo pozostać w tym klimacie sięgałam po książkę "Szczęśliwa bez winy" Macieja Bennewicza i Anny Prelewicz, są to krótkie historie, które skłaniają do refleksji. Ta książka ma dla mnie szczególną wartość, bo jestem biblioterapeutą i historie, które są tutaj zamieszczone z pewnością wykorzystam na moich zajęciach. Dodatkowe pytania i komentarz do poszczególnych opowieści stanowi dodatkowy atut tej pozycji. Ja polecam nie tylko dla biblioterapeutów ale dla każdego z Was!
Happy Books Lewandowska Agnieszka