Kolejna ciekawa pozycja trafia do działu recenzje książek! Dziś na blogu poczytacie o świetnej książce o aktywności sportowej. Teraz już wiem skąd wzięło się moje uzależnienie od sportu. Wszystko ma podstawy biochemiczne:) Sprawdźcie! Warto!
"Siła aktywności" to książka autorstwa dr Kelly McGonigal, która jest psycholożką zdrowia oraz wykładowczynią na Uniwersytecie Stanforda. Od 2000 roku uczy także tańca, jogi i prowadzi zajęcia fitness. Jest autorką wielu bestsellerów z dziedziny psychologii, fizjologii i neurologii (opis wzięty z książki).
Spis treści obejmuje:
Wstęp
Rozdział I Haj wytrwałości
Rozdział 2 Uzależnienie
Rozdział 3 Radość zbiorowa
Rozdział 4 Daj się porwać
Rozdział 5 Pokonywanie przeszkód
Rozdział 6 Ciesz się życiem
Rozdział 7 Źródło wytrwałości
Zakończenie
Uwagi
Podziękowania
Przypisy
W pierwszym rozdziale autorka opisuje wszystkie podstawy biochemiczne, które stoją za tym, że sportowcy i osoby aktywnie fizyczne odczuwają tzw. "haj". Podaje nam wiele badań naukowych i związków przyczynowo-skutkowych, które są potwierdzeniem słów autorki.
Podobnie w rozdziale drugim i trzecim autorka wyjaśnia nam, dlaczego uzależnienie od treningu jest tak silne i niesie ogromną radość. Ponownie przytacza fragmenty z badań naukowych. W książce znajdziemy wiele ciekawostek naukowych (np. spójrzcie na zdjęcie niżej).
Opisuje wiele sytuacji i przykładów, które pokazują nam jak mocno można pokochać aktywność fizyczną (jeden z przykładów opisuje próbę wykonania badań, gdy naukowiec próbuje zebrać grupę osób, które podejmą się miesiąca bez aktywności - ale nikt nie chce się zgłosić, nic dziwnego prawda?).
W kolejnym rozdziale pt. "Daj się porwać" znajdziemy potwierdzenie wpływu muzyki na trening. Dowiemy się, że odpowiednio dobrane kawałki muzyczne pomogą nam wytrwać trening, zwiększą tempo i poprawią wyniki sportowe (w książce znajdziemy przykłady prosto zawodów sportowców, kiedy muzykę uznano za .... nielegalny doping i zabroniono jej podczas zawodów!).
Rozdział piąty to rozdział o pokonywaniu przeszkód, w którym autorka snuje opowieść o tym, że ludzkie ciało i motywacja, którą możemy odczuwać nie ma granic, a pokonywanie przeszkód w grupie i wspieranie innych w przekraczaniu granic i przełamywaniu barier niesie ze sobą ogromną radość. Rozdział szósty z kolei to rozdział dotyczący tzw. "green exercise" czyli zielony trening. W tej części książki znajdziemy się bliżej przyrody (w przenośni rzecz jasna), bo autorka podkreśla rolę natury, która nas otacza. Rozdział siódmy dotyczy analizy cech charakteru sportowców, którzy podejmują bardzo ciężkie do przejścia trasy i zawody typu "ultra". Autorka opowiada o sportowcach, którzy mimo ogromnego bólu ze łzami w oczach przekraczają metę przy wsparciu rodziny.
Podsumowując: Książka "Siła aktywności" to książka, którą każda osoba aktywna fizycznie oraz osoba, która kocha sport powinna przeczytać! Książkę warto przeczytać także w chwili zwątpienia w naszą sportową drogę i jej cel. Warto ją przeczytać, aby znaleźć elementy, które sami możemy potem zastosować. W moim osobistym odczuciu to jedna z najlepszych książek o aktywności fizycznej jaką czytałam.
Minusy: Pisząc recenzję nie znajduję w niej minusów. No może jeden -- nie radziłabym jej czytać w trakcie kontuzji/choroby, bo potrzeba treningów w trakcie czytania tej książki jest zbyt silna.
Plusy: Książka pisana jest w formie opowieści podzielonej na rozdziały. Niektórym może się to spodobać, innym nie. Mi odpowiadało. Jest lekka, przyjemna do zabrania na wakacje. Czytając ją miałam ochotę założyć buty i lecieć na trening! Jeśli taki był cel autorki to udało się idealnie. Książka zawiera ogrom ciekawostek!
Moja ocena: 10/10
KetoReva.pl Sabina Sztuba
„Siła aktywności”, czyli ‘Jak wzmocnić ciało, przywrócić nadzieję, znaleźć odwagę i naprawić relacje’. Tak. Na szczęście to nie jest tylko pochwała bycia w ruchu, ćwiczenia i uprawiania sportu.
Moje wrażenia. W pewnym momencie, gdy zajrzałam do publikacji obawiałam się, że to książka, która będzie przekonywała jaki ruch jest wartościowy i potrzebny… a wręcz niezbędny. Robi to też, ale na szczęście (dla mnie) ukazuje też przy okazji rzeczy, które dla mnie były bardziej ciekawe niż wskazanie i przekonywania by uprawiać sport, ćwiczyć.
Zainteresował mnie fragment dotyczący ludzi Hadza i badań pewnego antropologa. Tak… takie rzeczy mogę czytać 😊. Można też odnaleźć odwołania do różnych teorii psychologicznych, wspominane są różne badania.... i tak np. z badań Garlanda na myszach wskazano ciekawe wnioski.
Co można znaleźć w środku? Z różnych perspektyw autorka ukazuje jak ważna dla zdrowia człowieka jest aktywność fizyczna. Pokazuje, że to właśnie ruch a nie siedzenie przed komputerem przez cały dzień jest dla gatunku ludzkiego czymś normalnym. To on pomaga by mieć lepsze samopoczucie, zwiększa integrację, wpływa na większą otwartość i poczucie bycia częścią grupy (szczególnie, gdy ćwiczymy w grupie czy w jakieś ważnej dla nas sprawie).
Dane ogólne. Za przekład odpowiedzialny był Piotr Cieślak. Tytuł oryginału: „The Joy of Movement: How exercise helps us find happiness, hope, connection, and courage”. Copyright oryginału z 2019 r., polskiego wydania z 2021 r. Pozycja składa się z 7 numerowanych rozdziałów (Haj wytrwałości, Uzależnienie, Radość zbiorowa, Daj się porwać, Pokonywanie przeszkód, Ciesz się życiem, Źródło wytrwałości). Około 200 stron tekstu głównego. Wydawnictwo Sensus. Helion.
Podsumowanie. Nie będzie to moja ulubiona pozycja. To książka ukazująca, że ruch daje radość, w niektórych przypadkach nawet może dawać poczucie „haju”. Wychwala ruch, uprawianie sportu. Jak dla mnie tego trochę za dużo…, ale… właśnie nawet ktoś taki jak ja, który nie ma ochoty wysłuchiwać czy czytać Pochwał Aktywności znaleźć może tu coś dla siebie. Dla mnie było to odwołanie do badań, psychologii i antropologii.
Dla kogo? Dla osób lubiących aktywność fizyczną i chcących lepiej zrozumieć skąd się bierze to co czują podczas i po jej wykonywaniu. Chcących znaleźć argumenty by spróbować przekonać kogoś bliskiego by zaczął się ruszać. A także dla osób szukających sposobu by zacząć inaczej postrzegać aktywność fizyczną. Pomóc może dostrzec jej walory a właściwie uznać, że to coś dla nas dobrego i właściwie coś co tkwi w naszej ludzkiej naturze.
swiatairi.blogspot Tomczak Marta
Praktycznie wszystko można poddać badaniom naukowym, to kto lepiej śpi w nocy, kto ma lepsze wyniki w nauce, lub jak status społeczny wpływa na nasze życie, takie wyniki mogą być bardzo zaskakujące, ale to nie oznacza, że musimy swoją wiedzę opierać tylko na tych badaniach.
Kelly McGonigal postanowiła napisać książkę opartą na badaniach naukowych o tym, jak aktywność fizyczna wpływa na nasze życie i zdrowie. Autorka świetnie pokazuje nam, jak dzięki ruchowi polepsza się nasze życie, stajemy się bardziej energiczni, mamy więcej chęci do życia, jesteśmy szczęśliwi, a nawet dzięki zajęciom grupowym poznajemy nowych ludzi, którzy stają się naszymi znajomymi.
Do przeczytania tego poradnika przekonała mnie okładka, trudno przejść obok niej obojętnie, zdecydowanie przyciąga wzrok i kusi, żeby zajrzeć do środka, ale jak wiadomo, nie okładka jest ważna, a treść. Autorka bardzo ciekawie opowiada, dlatego też tekst czyta się dość szybko, jest tutaj wiele odrębnych historii, a one wszystkie prowadzą do tego, żeby pokazać, jak ważny jest ruch w naszym życiu i ile daje nam on korzyści. Niestety szkoda, że nie ma tutaj grafiki, tabelek czy schematów, poradniki z takimi elementami przyciągają mnie bardziej niż sam tekst od góry do dołu, nawet jeżeli jest on bardzo ciekawy, takie obrazki sprawiają, że wydaje nam się, że szybciej czytamy książkę i obrazują nam to, co przeczytaliśmy.
Autorka pokazała nam mnóstwo korzyści, jakie daje nam aktywność fizyczna, to wszystko poparte jest naukowymi badaniami, niestety obecnie można zauważyć wiele otyłych ludzi, więc taki poradnik może powoli tym osobom zauważyć, jakie popełniają błędy. Ja uważam, że każda aktywność fizyczna jest dobra, nie musimy zaraz chodzić na zajęcia grupowe lub siłownię tylko możemy zacząć od zwykłych ćwiczeń, które znamy lub samotnego biegania, jeżeli będziemy robić to z głową, to na pewno sobie nie zaszkodzimy, a sprawimy, że nasza kondycja będzie lepsza.
zaczytane.strony Radlak Karolina
Kelly McGonigal w swojej książce "Siła aktywności. Jak wzmocnić ciało, przywrócić nadzieję, znaleźć odwagę i naprawić relacje" pokazuje nam, jak ważny jest ruch i aktywność w naszym życiu.
Kelly udowadnia w swojej książce, że brak ruchu, a wręcz siedzący tryb życia, może doprowadzić do tego, że człowiek będzie bardziej niespokojny, przemęczony czy też drażliwy. A ruch może pomóc nam w wielu chorobach, np. pomóc nam wyjść z nałogu.
Jest połączenie między ruchem, mięśniami a mózgiem co sprawia, że ruszając się odczuwamy przyjemność i zacieśniamy więzy społeczne.
"Nadrzędnym celem ludzkiego mózgu jest dążenie do ruchu. Ruch jest jednym, jaki mamy, sposobem wchodzenia w interakcję ze światem."
Książkę czyta się lekko pomimo tego, że Autorka przedstawia bardzo wiele badań naukowych.
Najważniejszy wniosek z książki - warto się ruszać. Ruch przynosi naszemu ciału ale również duszy bardzo dużo korzyści.
http://www.booksmylove.pl/ Małgorzata Pałka
Czy powstanie kiedyś pigułka, która zastąpi nam wysiłek fizyczny i będzie zamiennikiem aktywności? Wyobraź sobie, że siadasz wygodnie w fotelu, a cudowna tabletka zrobi z Twoim ciałem to, co Ty sam robiłeś dawniej na siłowni. Bez względu czy cię to szokuje, czy intryguje, badania trwają już wiele lat, a ich efekty nie są jednoznaczne. Jedno jest pewne, nie zmusisz nikogo do uprawiania sportu, ale wiele aktywności fizycznych wykonujemy często bezwarunkowo i rutynowo. Pamiętaj, że twoje życie to ruch! ?Siła aktywności? to poradnik, którego celem jest przedstawianie naukowych przykładów, jak aktywność wpływa na nasze ciało, relacje z ludźmi, samoocenę oraz stan zdrowia. Naukowa forma wypowiedzi sprawia, że dostajemy rzetelną porcję wiedzy, która ma swoje źródła w fachowej literaturze. Dr Kelly McGonigal jest psycholożką zdrowia oraz pracownikiem naukowy. Uczy tańca, jogi oraz prowadzi zajęcia fitness. Promuje aktywność zarówno w swoim życiu zawodowym jak i prywatnym. W swojej nowej książce opisuje, jak ruch pozytywnie uzależnia oraz buduje wytrwałość. Wielu nawet nie zadaje sobie sprawy, że sport potrafi wzmacniać więzi oraz relacje z innymi ludźmi. Aż wreszcie, co najważniejsze ruch poprawi stan naszego zdrowia, przywraca młodość oraz poczucie szczęścia. Po dniach izolacji oraz zasiedzenia się przed telewizorami ta książka to pozycja obowiązkowa dla wszystkich wracających do normalności. To również dokonały poradnik motywacyjny do tego przeć przed siebie.
pablo_jacob1012 Sochacki Paweł