Profesor Uniwersytetu Łódzkiego, Krzysztof J. Szmidt, twierdzi, że choć zawsze kreatywność była ważna, to teraz jest... jeszcze ważniejsza. I wymaga się jej praktycznie od wszystkich. Nie tylko od artystów i naukowców, ale też od nauczycieli pracowników korporacji, sektora społecznego... Tyle tylko że ich wszystkich nie uczy się, jak wymyślać nowe, nie ma przedmiotu "kreatywność" w szkole, a szkoda, bo jak wielu innych rzeczy, i tej sztuki można się nauczyć. Na przykład za pomocą ćwiczeń, jakie proponuje autor. Jeśli czujesz, że ci jej brakuje - zrób wszystkie. Jeśli podejrzewasz, że brakuje jej twoim uczniom, pracownikom, dzieciom - zorganizuj im lekcje albo warsztaty kreatywności, korzystając z tej książki. Efekt może być zaskakujący.
Magazyn SENS AGNIESZKA PASSENDORFER; 2017-02-01
Jeżeli jesteś, lub chcesz być pedagogiem, psychologiem, trenerem grupowym i szukasz inspiracji do pobudzenia grupy odbiorców i do tego aby jeszcze lepiej się zaangażowali i zrozumieli o co Ci chodzi – to ta książka napisana jest właśnie dla Ciebie.
Jak sam autor mówi, na przykładzie szkół, gdyby nauczyciel pozwalał wychodzić uczniowi poza utarty schemat myślenia, pozwalał mu się rozwijać, tworzyć swoje nowe pomysły – to w Polsce mielibyśmy o wiele więcej osób z dobrymi pomysłami na biznes, naukowców, a przede wszystkim osób, które nie boją się wyrażać głośno swoich pomysłów. Nie ważne czy to dobry i udany pomysł, czy jednak mimo dobrych chęci, trochę gorszy.
Trenerzy grupowi! W tej książce znajdziecie inspiracje do szkoleń, zaczerpniecie nowe pomysły, znajdziecie nie tylko nowe ćwiczenia, które pozwolą się Wam samym rozwinąć, ale także Waszej grupie. Ta książka to naprawdę dobra pozycja dla Wszystkich którzy zajmują się pracą z mniejszą lub większą grupą. I szczerze tutaj przyznam, że do tej pory lepszej książki na ten temat na rynku nie spotkałam.
Pomysły…..ważne, że są, czasem mogą okazać się głupie i nieudane, ale czasem mogą zwiastować nam naprawdę wielki sukces. I dlatego warto próbować!
Dla poparcia moich słów pozwolę sobie przytoczyć kilka najgłupszych wynalazków, które autor zamieścił w książce, a stworzył je miesięcznik „Focus”. Będą to m.in.
-Teczka antywłamaniowa
-Robot do odbierania telefonów
-Karabin z zakrzywioną lufą do strzelania zza węgła
I jak, zaskoczeni? Po więcej musicie sięgnąć do książki.
Najważniejszy jest optymizm i nie wolno się zniechęcać.
Oczywiście znajdziecie tutaj też trochę teorii, ale powiedzmy sobie szczerze, że trochę zagadnień teoretycznych musi być abyśmy po pierwsze, mieli słowne poparcie tego o czym autor mówi, a po drugie przecież musimy wiedzieć co jest bardziej ważne a co trochę mniej.
Życzę zatem wszystkim całej masy pomysłów i niezwykle cenionej teraz w obecnych czasach kreatywności.
DobreRecenzje.pl Edyta; 2016-10-26
Żadne wynalazki, żadne odkrycia i innowacje nie byłyby możliwe bez pomysłowości i kreatywności. Otwartość umysłu i owa kreatywność są też jednymi z najbardziej pożądanych cech przez pracodawców. Wyjście poza ramy i utarte schematy wcale nie jest takie proste, ale są sposoby na to, by te umiejętności ćwiczyć. Skorzystać można z książki specjalisty w tej dziedzinie, profesora Krzysztofa J. Szmidta, „Sesje twórczej pomysłowości dla pedagogów, psychologów i trenerów personalnych”.
Nic nie powstało z dnia na dzień. Każdy wynalazca narażony jest na falę krytyki, kiedy powie o swoim odkryciu, swoim pomyśle i planach realizacji. Większość ludzi negatywnie podchodzi do czegoś zupełnie nowego, czego nie zna. Po pierwszej fali krytyki następuje czas wdrożenia w życie pomysłu, który nie raz musi być wiele razy zmodyfikowany. Pojawiają się nowe okoliczności, które zmuszają do zmian w założeniach. Mimo to, spójrzmy jak wiele osiągnęła ludzkość! Każda pojedyncza rzecz, której używamy była wynalazkiem, była osądzana. Tylko ludzie o dużej kreatywności i elastyczności myślenia mogli tego dokonać. Nie każdy oczywiście musi być światowej sławy wynalazcą, ale każdy może udoskonalać i wprowadzać nowe pomysły i innowacje w swoim życiu, otoczeniu, pracy. Jak? Wystarczy zdecydować się na sesje twórczej pomysłowości!
Krzysztof J. Szmidt doskonale opisuje najpierw słownikowymi definicjami, potem własnymi słowami, czym jest pomysłowość, co się na nią składa i jak można ją ćwiczyć. Recenzowana przeze mnie książka jest zestawem ogromnej ilości ćwiczeń podzielonych na rozgrzewkę, sesje indywidualne i grupowe. Wiele z nich zawiera pomocne ilustracje, część przykłady rozwiązań. Większość z nich przypomina zabawę. Trzeba na przykład wymyślić kilka najbardziej irracjonalnych wynalazków, odpowiadać na pytania typu „o czym myśli pączek w maśle?”, „o czym myśli igła w stogu siana?” albo połączyć ze sobą przedmioty, które nie mają ze sobą nic wspólnego. Im więcej nieprawdopodobnych pomysłów, tym lepiej! Pozornie na początku część ćwiczeń może się wydać śmieszna, ale bardzo szybko okazuje się, że wciągają i angażują. A im bardziej się zaangażujemy, tym bardziej nietuzinkowe pomysły przyjdą do głowy. O to właśnie chodzi! Otwieramy swoje twórcze myślenie.
Pierwsza partia ćwiczeń jest traktowana jako rozgrzewka. Nie są szczególnie trudne, ale pobudzają myślenie. Następna część to ćwiczenia na sesje indywidualne i grupowe. Te ćwiczenia są nieco bardziej skomplikowane i trzeba się nad nimi bardziej zastanowić, ale też dają duże pole do popisu. W tej części nad każdym zadaniem jest wyszczególnione, jakie akurat czynniki twórczej pomysłowości są trenowane (np. płynność myślenia, oryginalność myślenia). W książce poza ćwiczeniami są poruszane także inne kwestie związane z pomysłowością, jak prawidłowe definiowanie problemów, szukanie rozwiązań i ocenianie.
Książka stanowi prawdziwą skarbnicę wiedzy dla nauczycieli, wykładowców i trenerów. Ćwiczeń i zagadnień jest tak dużo, że każde prowadzone zajęcia będą się różniły od poprzednich. Jednak pomimo tego, co sugeruje tytuł, to nie tylko propozycja dla specjalistów. Równie dobrze można siąść z nią samodzielnie i w zaciszu domu rozwiązań kolejne zadania.
Kulturantki.pl Ewa; 2016-08-26
Kreatywność i pomysłowość to cechy, które można uznać za kluczowe dla rozwoju człowieka jako gatunku zajmującego szczególne miejsce wśród zwierząt. O ile dawniej twórcze myślenie było raczej domeną wybitnych jednostek, dziś staje się nieodzowne w codziennym życiu każdego człowieka. Płynność i elastyczność myślenia, oryginalność i zdolność dopracowania pomysłu można w pewnym stopniu wyćwiczyć - tak jak ćwiczy się pamięć i szlifuje inteligencję. W książce Czytelnik znajdzie wiele różnych zadań pozwalających przełamać schematyczność myślenia, poprawić procesy tworzenia skojarzeń, posługiwania się analogiami i metaforami, przekształcania idei i rzeczy. Wiele ćwiczeń zawiera ilustracje zastosowania danej techniki z przykładami rozwiązań. To nieoceniona pomoc dla wszystkich pedagogów, psychologów i trenerów chcących wyzwolić twórczy potencjał swoich podopiecznych.
Personel Plus