SuperPamięć w 31 dni. Triki, ćwiczenia, neurorozrywki -- recenzje:

Książka „SuperPamięć w 31 dni. Triki, ćwiczenia, neurorozrywki” Pauliny Mechło zaczyna się krótkim motywującym do nauki wstępem opowiadającym o Szerieszewskim – synestetyku o niezwykłej pamięci. Synestetyk to osoba mająca predyspozycje do łączenia informacji odbieranych przez dany zmysł z kolejnymi, charakterystycznymi dla innych zmysłów np. ostry smak koloru czerwonego lub wysoki dźwięk liczby trzy. Posiadając taką zdolność Szerieszewski mógł zapamiętywać całe ciągi liczb oraz słów w stosunkowo krótkim czasie i pamiętać je nawet po upływie kilku lat. Opisane w „SuperPamięci w 31 dni” ćwiczenia opierają się właśnie na tej predyspozycji – oczywiście nie znaczy to, że czytelnik powinien być synestetykiem, ale ten sposób kojarzenia informacji może być rozwinięty dzięki odpowiednim ćwiczeniom, które znajdziemy w książce. Zaczynając lekturę przyda się stoper i ołówek oraz dodatkowa kartka, (jeśli nie chcemy mazać po książce) ponieważ już na początku znajdziemy ćwiczenia sprawdzające obecne możliwości zapamiętywania, co pozwoli na sprawdzenie efektów treningu – ćwiczeń z kolejnych rozdziałów. Ponadto dzięki książce poznamy łańcuchową metodę skojarzeń i mnemotechnikę węzłów, technikę podstawników cyfr, rymowania z cyframi, sposób na zapamiętywanie imion oraz inne proste techniki. Ćwiczenia powtórkowe pozwolą wyćwiczyć wszystkie poznane techniki by posługiwanie się nimi stało się bardziej nawykowe. Porcja ćwiczeń przeznaczona na jeden dzień nie zabiera dużo czasu. Polecenia są przedstawione w czytelny i jasny sposób, a na końcu książki można znaleźć ich rozwiązania. Miłą niespodzianką są też krótkie ciekawostki. Książka będzie dobra dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę w temacie mnemotechnik, natomiast tych, którzy znają już ich podstawy – raczej nie zaskoczy, ale pozwoli na wyrobienie sobie nawyku ich używania oraz rozkręci wyobraźnię. Trening ułożony przez Mechło wydaje się być dobrym narzędziem, jeśli ktoś potrzebuje szybciej i na dłużej zapamiętywać coraz to nowe informacje.

PROJEKTOR - wolontariat studencki Marta Masternak

Ile razy zdarzyło Ci się zapomnieć, po co przyszedłeś do sklepu, jak ma na imię przed chwilą poznana osoba lub co miałeś przynieść z innego pokoju? Jak często łapiesz się na tym, że mimo wysiłku nie umiesz zapamiętać jakiegoś numeru telefonu? Z całym przekonaniem możesz powiedzieć, że masz słabą pamięć? Pora to zmienić!
 
Książka Superpamięć w 31 dni na pierwszy rzut oka może wdawać się zwykłym zbiorem ćwiczeń, które mają naszą pamięć sprowokować do działania... Nic bardziej mylnego! Oczywiście - książka zawiera szereg ćwiczeń - parę na każdy dzień treningu, ale posiada również spore zaplecze teoretyczne, które zostaje ujawnione czytelnikowi w stosownym momencie... Najpierw bowiem autorka udowadnia nam, że ćwiczenia wychodzą co najwyżej przeciętnie, a późnej pokazuje jak należy je wykonać, aby poszło nam znacznie lepiej...
 
Dużym plusem książki jest to, że jest wydana w formie zeszytu ćwiczeń - mamy mnóstwo pól wypełnienia! Dodatkowo później (na dalszym etapie treningu), możemy porównać swoje obecne rezultaty z tymi z początku naszej przygody z treningiem pamięci... Dzięki temu, że ćwiczenia wykonujemy od razu w książce, nie ma ryzyka, że zgubimy np. Kartkę, na której robiliśmy pierwsze ćwiczenia i możemy bez problemu sprawdzić, czy trening faktycznie nam pomógł.
 
Jako pedagog od dawna interesuję się mózgiem, funkcjonowaniem pamięci i wszelkimi technikami, które ułatwiają i usprawniają proces uczenia się. Nic dziwnego zatem, że znałam większość podanych tutaj metod... Wspaniałe jest tutaj jednak to, że zostały one tutaj podane w bardzo przystępnej formie i są wzbogacone nie tylko ćwiczeniami i zadaniami do wykonania, ale przede wszystkim przykładami! To sprawia, że książka jest nie tylko ciekawa i przydatna, ale również przyjemna i prosta w odbiorze.
 
Nie da się jednak ukryć, że nie ma nic za darmo... Aby poprawić jakość naszej pamięci nie możemy się poddawać! Aby książka mogła nam naprawdę pomóc, musimy jej poświęcić parę minut - codziennie przez 31 dni... Po tym czasie na pewno zauważymy rezultaty! Ja sama widzę u siebie poprawę... Pierwszy raz bowiem robiłam takie ćwiczenia pamięciowe - wcześniej na własną rękę próbowałam wykorzystywać teorię (znalezioną w licznych książkach) w praktyce. Teraz idzie mi to jeszcze sprawniej! :)
 
Jakie ćwiczenia proponuje autorka? Bardzo różnorodne, co jest kolejną zaletą! Mamy do zapamiętania cyfry, wyrazy, ciągi liczbowe, a nawet ułożenie przedmiotów czy kształtów na płaszczyźnie. W ten sposób ćwiczymy zatem również wyobraźnię przestrzenną i spostrzegawczość. Przyznam szczerze, że z "rysunkowymi" i „matematycznymi" zadaniami zawsze miałam największy problem! Nie wszystkie są łatwe, część z nich wymaga od nas sporego wysiłku, ale przecież nie od dziś wiadomo, że nie ma nic za darmo!
 
Plusem książki jest również to, że posiada krótki notatnik na ostatnich stronach. Tam zawsze możemy zanotować swoje refleksje! Poza tym na końcu znajdują się również rozwiązania zadań, z którymi trudziliśmy się przez 31 dni. Warto jeszcze wspomnieć, że książka jest nie tylko przydatna i może poprawić naszą pamięć, ale przede wszystkim można się przy niej dobrze bawić! Przyznam, że SuperPamięć nie tylko rozszerzyła moją wiedzę, ale również pozwoliła na przyjemne spędzenie czasu.
 
Książkę polecam zatem wszystkim tym, którzy chcą się uczyć szybciej i wydajniej oraz tym, którzy pragną pożegnać wszelkie problemy z zapamiętywaniem, chociażby w przypadku tak trywialnej rzeczy jak lista zakupów. Sama od roku korzystam z niektórych opisanych w książce metod pamięciowych (głównie różnego rodzaju wieszaków i historyjek z udziałem wyobraźni) i widzę, że coraz rzadziej zapominam po co przyszłam do sklepu i coraz łatwiej zapamiętuję imiona nowo poznanych osób... Dla mnie to jest wystarczający argument przemawiający za tym, że książka zasługuje na uwagę!

Sztukater.pl Dama Karo

Paulina Mechło, autorka książki zaprasza na miesięczny trening pamięci w formie stymulujących zabaw. Będziesz ćwiczyć pamięć dzięki specjalnie opracowanym zadaniom oraz mnemotechnikom. W książce są sposoby szybkiego zapamiętywania różnych informacji, ćwiczenia wymagające koncentracji i kreatywnego myślenia, a także naukowe ciekawostki o pamięci oraz wskazówki jak o nią dbać.

Cogito

W szkole, robiąc zakupy, próbując odtworzyć daty urodzin przyjaciół – pamięć wykorzystujemy niemal w każdej sekundzie swojego życia. 

Czy jest ona jak worek bez dna? Czy można wrzucać do niej przeróżne informacje, wierząc, że potem sobie je przypomnimy? Czy możliwym jest usprawnienie procesu zapamiętywania i przypominania sobie informacji? Paulina Mechło przekonuje, że tak.

W książce „SuperPamięć w 31 dni” zakochałam się niemal od pierwszego wejrzenia. Z wyglądu niepozorna, niewyróżniająca się okładka, kryje w sobie prawdziwe bogactwo. Już niedbale kartkując strony wiedziałam, że lektura tej książki będzie świetną zabawą i nie lada wyzwaniem.

„SuperPamięć w 31 dni” to nie jest klasyczna książka do poduszki. Właściwie to w sumie do przeczytania są jakieś cztery strony wstępu. Reszta to już zadania, zagadki, które mają pomóc w stymulacji naszej pamięci.

Paulina Mechło nie nadała takiego tytułu swojej książce przypadkowo. Choć na początku, przez chwilę przemknęła mi przez głowę myśl, że z tą super pamięcią może być podobnie jak ze stawaniem się charyzmatycznym przywódcą w tydzień, albo w pięć minut. Potem jednak postanowiłam dać tej książce szansę. I to był strzał w dziesiątkę.

„SuperPamięć w 31 dni” podzielona jest właściwie na 31 rozdziałów, w których każdy odpowiada jednemu dniu ćwiczeń. Bez zbędnej teorii, przerostu formy nad treścią, na każdy dzień tego intensywnego miesięcznego treningu autorka przygotowała zestaw pytań i zadań. Dzięki dużej różnorodności ćwiczeń nie są one nużące, a wręcz przeciwnie – aż trudno się powstrzymać, aby nie podjąć wyzwania rozwiązania zadań przygotowanych na kilka dni za jednym razem.

Dobór ćwiczeń nie jest przypadkowy. Mają one różny stopień trudności, wymagają skupienia, ćwiczą pamięć i koncentrację. Przed ćwiczeniami na każdy dzień autorka zamieściła kilka słów od siebie. To dosłownie 1-2 zdania. Czasem wyjaśniają, na czym danego dnia będziemy się koncentrować, innym razem po prostu zagrzewają do pracy. Stale czuje się więc opiekę autorki, mimo, że nie zasypuje nas potokiem słów.

„SuperPamięć w 31 dni” to książka, którą naprawdę warto mieć w domu. Poświęcenie 15 - 30 minut dziennie na ćwiczenia to niewielki koszt, a korzyści mogą być naprawdę spore. Ćwiczenia proponowane w książce Pauliny Michno to także fantastyczne narzędzie do pracy z dzieckiem – poprzez zabawę można stymulować jego rozwój i mądrze spędzić wspólnie czas.

dlaLejdis.pl Agata Podgajska; 2015-10-19

Ćwiczenia, triki, pomysły na nieszablonowe podejście do nauki, to wszystko to czego nasz mózg potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Dzięki innemu podejściu możemy tworzyć naprawdę świetne rzeczy, zaś praca włożona w dotychczasowe przedsięwzięcia zwróci się jeszcze szybciej.

Książka jaką mamy przed sobą to nic innego jak zestaw ćwiczeń mających poprawić naszą pamięć i zmobilizować wszystkie szare komórki do jeszcze bardziej wydajnego działania. Całość składa się z 31 dni w których to mamy do wykonania konkretne zadania mające utrwalać zdobytą wiedzę. Na samym końcu mamy do dyspozycji rozwiązania, które mają ułatwić nam w rozwijaniu swojej pamięci. Książka nie jest dla osób niecierpliwych bo po pierwsze składa się w większości z ćwiczeń a po drugie, ćwiczenia te już na pierwszy rzut oka wydają się czasochłonne. Nigdy nie byłem zwolennikiem takowych książek, ze względu na zbyt skomplikowane zadania i brak szybkich rezultatów. Dana pozycja przeprowadza nas przez naszą pamięć w sposób dosyć złożony i systematyczny więc uczy nas zarazem systematyczności i cierpliwości w działaniu rozwojowym. Kto powinien cieszyć się na takowe książki? Na pewno osoby, które uwielbiają grać w szachy, sudoku i tym podobne. Dla osób niecierpliwych lubiących działać będzie to bardzo skomplikowany proces, który niekoniecznie zakończy się poprawą pamięci. Całość jest zrobiona w estetyczny sposób, więc nie ma problemu z nieprzyjemnymi kartkami, grafiką itd.

Książki takie jak ta posiadają w sobie mnóstwo wiedzy, która wykorzystana w dobry sposób powoduje rozwój umiejętności wszelakiego rodzaju i możliwość spojrzenia na coś z innej strony, tej bardziej naukowej. Nie zmienia to jednak faktu, że by poddać się lekturze warto wyzbyć się negatywnych myśli i przygotować na pracę, którą trzeba włożyć w swój rozwój. Myślę, że nie da się tak po prostu przeczytać i zmienić o 180 stopni. Po lekturze takich publikacji warto wrócić do nich nawet po kilka razy by zapamiętać wszystkie wskazówki jakie ma nam do przedstawienia autor (w tym przypadku autorka)

Dla kogo?
Osób cierpliwych, chcących zdobyć wiedzę z gotowością do podjęcia pracy nad sobą, bez pośpiechu. Warto przeanalizować tą wiedzę, ale z zaznaczeniem, że zrobimy ćwiczenia :)

Twojwybortwojaprzyszlosc.pl Paweł Zieliński; 2015-10-20

Książka autorstwa Pauliny Mechło (psycholog neurokognitywistka), Super Pamięć w 31 dni to właściwie zbiór ćwiczeń oraz trików, które pomogą nam samodzielnie ćwiczyć nasz mózg oraz pamięć. 
 
Kilka lat temu bardzo popularne były kursy szybkiego czytania czy zapamiętywania, ale kosztowały bardzo wysokie kwoty, dlatego nie każdego było na nie stać – teraz podobne rozrywki są możliwe w domu właśnie z tą książką, z którą w miesiąc możemy poprawić zdolności swojego mózgu. 
 
Książka szczególnie przyda się np. maturzystom oraz studentom, którzy muszą zapamiętać duże dawki informacji i partie materiału.
 
Książka przeplata w sobie części teoretyczne, w których dowiemy się wielu ciekawych wskazówek oraz części praktyczne – ćwiczenia – w tych miejscach książka nieco przypomina szkolny zeszyt – jest mnóstwo zagadek, zadań rysunkowych czy opisowych, dzięki którym ćwiczymy swój umysł.
 
Dla błądzących na końcu książki umieszczono rozwiązania, które pomogą się odnaleźć tym, którym któreś z zadań nie poszło.

Evv-vie.blogspot.com Ev vie; 2015-09-30

Najdłuższe wakacje w życiu, trzeba trochę wysilić swój mózg, by na uczelnię nie zawitać z zanikiem jakichkolwiek umiejętności do przyswajania wiedzy. Nadarzyła się okazja, by sięgnąć po "SuperPamięć w 31 dni" autorstwa Pauliny Mechło, psycholog neurokognitywistki, tak też więc zrobiłam z zapasem motywacji i chęcią do trenowania swojego móżdżku w ciekawy sposób.

Okładka zachęca, wyraziste kolory przyciągają, tak samo jak i słowa zachęty na odwrocie, wymieniające liczne korzyści z ćwiczeń zawartych w książce. No cóż, nie traćmy więcej czasu, do roboty!
Początki bywają trudne, nie straciłam więc swego zapału po diagnozie wstępnej. Brnęłam dalej.

Autorka prezentuje swym czytelnikom liczne metody i techniki trenowania pamięci. Poznamy m.in mnemotechnikę węzłów(i solidnie ją wyćwiczymy) czy łańcuchową metodę skojarzeń, będziemy liczyć na czas, angażować każdy rodzaj pamięci, skupiać się na pogłębianiu koncentracji, czy łatwiejszym zapamiętywaniu dat bądź imion. Wszystko to sprawia, iż "Super Pamięć w 31 dni" jest niezwykle praktycznym podręcznikiem. Jeśli podejdziemy do niego na serio i ze sporą dozą motywacji, skorzystamy z jego zasobów z pewnością, i nie straszna nam już będzie żadna, nawet okrutnie długa lista zakupów.

Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość, ćwiczenia bowiem do łatwych nie należą. Biorąc jednak pod uwagę słynne powiedzenie "no pain, no gain", które w tym przypadku sprawdza się stuprocentowo...warto się trochę pomęczyć!
Jeśli więc nie zraża Was idea solidnego treningu-zróbcie tę przyjemność własnemu mózgowi. Ołówek w dłoń, stoper w pełnej gotowości i...do dzieła! Czas na 31-dniową przygodę z własną pamięcią.

Lubimy Czytać Natalia

Żyjemy na łeb na szyję bombardowani zewsząd mnóstwem bodźców i zalewani informacjami. To dobry moment, by zastanowić się, czy kondycja naszego umysłu jest na tyle dobra, by podołać stawianym mu codziennie wyzwaniom.

Nawet jeśli żyjemy w przekonaniu, że umysł nasz jest wciąż bystry i lotny, a pamięć niezawodna, nic nie stoi na przeszkodzie, by wciąż się doskonalić. Wydawnictwo Sensus w ręce czytelników oddało więc publikację „Superpamięć w 31 dni. Triki, ćwiczenia, neurorozrywki”, która wspomaga funkcjonowanie mózgu, nie pozwala pamięci spocząć na laurach, rozbudza kreatywną stronę naszego umysłu, a co najważniejsze – daje mnóstwo frajdy. Książka ta to zbiór kilkudziesięciu ćwiczeń i zagadek logicznych wymagających od nas rozbudzenia kreatywności i wzmożonej pracy umysłowej. Nie jest to jednak praca nieprzynosząca satysfakcji. Warto przecież zadbać o pamięć zanim ta zacznie nam szwankować. Zróbmy więc coś dla siebie i naszego umysłu; wygospodarujmy czas w długie jesienne wieczory i oddajmy się łamigłówkom.

Kulturatka Dominika Makowska

Pamięć to nasz prywatny magazyn informacji. Gromadzimy w nim wiedzę, na której opiera się nasze poznanie świata i od której uzależnione są reakcje, sposób życia, przekonania. W pamięci dokonują się podstawowe operacje intelektualne, a dane w niej przechowywane i przetwarzane biorą udział w kształtowaniu tożsamości. Innymi słowy – pamięć jest niezwykle istotną funkcją naszego umysłu. Dopóki działa sprawnie, nie zastanawiamy się nad tym, czy dbamy o nią w wystarczającym stopniu. Dopiero gdy zaczyna szwankować, co zakłóca nasze codzienne funkcjonowanie, szukamy przyczyny i staramy się przywrócić jej dobrą kondycję.
Jak poprawić pamięć? Jak zapobiegać pogorszeniu jej sprawności?
Pamięć osłabia się z wiekiem, a także w wyniku przemęczenia i stresu. To tylko niektóre z przyczyn. Możemy jednak wywrzeć znaczący wpływ na jej funkcjonowanie poprzez trening.

Paulina Mechło jest psychologiem neurokognitywistą (dziedzina łącząca psychologię z wiedzą na temat funkcjonowania mózgu), współautorką nagrodzonej Teofrastem książki „Trening intelektu”, a także autorką miesięcznego treningu pamięci i koncentracji, który znajdziemy w książce Wydawnictwa Helion „SuperPamięć w 31 dni. Triki, ćwiczenia, neurorozrywki.”
Korzystając z książki zwiększymy naszą koncentrację i łatwość przyswajania wiedzy oraz usprawnimy zdolność zapamiętywania, poznamy kilka technik ułatwiających m.in. zapamiętywanie cyfr, dat, imion, kolejności, słów w języku obcym, a także dotyczących porządkowania i lokalizowania informacji.

W procesie zapamiętywania i wykorzystywania zgromadzonych danych niezwykle ważne są koncentracja i wyobraźnia. Autorka proponuje zestaw ciekawych ćwiczeń ożywiających nasz umysł i stymulujących kreatywność. Na każdy z 31 dni przygotowała 3-6 ćwiczeń. Do ich wykonania potrzebujemy tylko chęci, ołówka i stopera. Ćwiczenia nie są żmudne, wręcz przeciwnie. Stanowią doskonałą rozrywkę. Tak, jak rozruszanie ciała wpływa pozytywnie na nasz nastrój, tak samo tych kilka ćwiczeń dziennie pobudza myślenie i jest świetną rozgrzewką.

Dlaczego pamięć jest tak ważna i dlaczego warto ją trenować?
Kiedy zastanawiamy się nad kupnem nowego komputera lub smartphone’a, jednym z kryteriów zwykle jest pojemność pamięci, co wpływa na sprawne działanie urządzenia i pozwala przechowywać więcej potrzebnych nam danych. Tak jak komputer ma pamięć operacyjną, tak i nasz mózg posiada pamięć roboczą, od której uzależniona jest m.in. szybkość przetwarzania informacji. Utrzymanie jej w dobrej formie wpływa na jakość naszego życia poprzez zwiększoną zdolność kojarzenia i czerpania z pokładów pamięci, kreatywność, możliwość uczenia się, stawiania czoła licznym zadaniom w pracy czy poza nią.

Wszystkie nasze działania, świadome i dyktowane przez podświadomość, zdeterminowane są przez przechowywane w mózgu informacje.
Niezależnie od tego, czy cieszymy się dobrą pamięcią, czy zbyt często zdarza nam się być rozkojarzonymi i zapominalskimi, warto już dziś zadbać o to, żeby usprawnić proces, który ma tak ogromny wpływ na nasze codzienne życie.

urodaizdrowie.pl Iwona

Pamiętasz?

„Skleroza nie boli”, „pamięć dziurowa jak sito” – te i inne powiedzenia z pewnością nie są Ci obce. Pamięć to zdolność do kodowania, przechowywania i wydobywania informacji, która ulega pogorszeniu, jeśli o nią nie dbamy. Staje się także zawodna wraz z wiekiem. Co zrobić, aby cieszyć się dobrą pamięcią przez długie lata? Z pomocą przychodzi nam Paulina Mechło i jej książka SuperPamięć w 31 dni. Triki, ćwiczenia, neurorozrywki.

SuperPamięć to miesięczny trening naszych szarych komórek. Nie są to jednak zwykłe nużące i wymęczające ćwiczenia, a wspaniała, stymulująca zabawa. Materiał na każdy dzień jest różnorodny i bogaty – od sposobów na lepsze zapamiętywanie, poprawę koncentracji, po łamigłówki.

Spytasz pewnie, po co się tak męczyć. Z jednego prostego powodu – pamięć można, a nawet trzeba ćwiczyć. Nie czekaj, zakup książkę Pauliny Mechło i zafunduj sobie intensywny trening pamięci. Naprawdę warto.

Magazyn Przestrzeń Joanna Niedziela

W czasie studiów psychologicznych tematyce pamięci poświecono tyle czasu, że zapamiętałam, że pielęgnowana za młodu będzie efektywna w późniejszych latach. Sięgając po książkę Pauliny Mechło miałam nadzieję, że będzie stanowić ciekawą alternatywę dla wakacyjnego rozwiązywania sudoku i krzyżówek. „SuperPamięć w 31 dni. Techniki, ćwiczenia, neurorozrywki” to książka, która stanowi rozrywkę dla czytelnika, ale też wymaga od niego koncentracji i odcięcia od możliwie jak największej ilości bodźców otaczającego świata.

Wstęp do książki „SuperPamięć w 31 dni. Techniki, ćwiczenia, neurorozrywki” Pauliny Mechło stanowi krótka historia człowieka z niezwykłą pamięcią, analizą tego, jakim cudem mógł tak wiele zapamiętać, a ponadto przywołać z „magazynu pamięci” wiele wcześniej poznanych faktów. Kilka ćwiczeń w tej części stanowi próbę diagnozy pamięci dla czytelnika i zachęca do tego, by przez najbliższy miesiąc spędzić trochę czasu na treningu pamięci. Książka została podzielona na rozdziały – 31 dni. Każdego dnia czytelnik rozwiązuje kilka zadań, poznaje techniki pomagające zapamiętywać szybciej i więcej. Ostatni dzień jest podsumowaniem miesięcznego wysiłku i weryfikacją tego, czy nasz „mięsień pamięci” pracuje lepiej niż przed rozpoczęciem treningu. Przejrzysta forma ćwiczeń i rozwiązania na końcu książki, pozwalają na samodzielną pracę z książką. Przydatny okaże się stoper, ołówek i kartki, zatem trening możemy prowadzić gdzie tylko chcemy.

Po wstępnej diagnozie, która nie była dla mnie zbyt optymistyczna, z zapałem ruszyłam do rozwiązywania zadań kolejnych dni. Stopniowanie trudności zadań było odczuwalne, ale systematyczność i rzeczywiste poświęcenie czasu tylko na ćwiczenia, z każdym dniem przychodziło łatwiej. Plusem książki jest to, że nie „miażdży” czytelnika świadomością tego, jak słabą ma pamięć. Zachęty i motywujące zwroty autorki do czytelnika sprawiają, że chce się ćwiczyć.

Autorka pokazała, że każdy rodzaj pamięci trzeba ćwiczyć – zarówno tą krótko- jak i długotrwałą. Zapamiętywanie epizodów z naszego życia nie jest trudne, jednak przywołanie wspomnień wymaga więcej wysiłku. W książce poza ćwiczeniami przywoływane są konkretne mnemotechniki. Tym, dla których ta pozycja jest kolejną dotyczącą pamięci, raczej nic nowego nie wprowadza. Ktoś, kto zaczyna przygodę z treningiem pamięci zapoznany zostanie z techniką węzłów, podstawników cyfr, kreatywnych kart oraz z metodą miejsca. W książce podkreślana jest rola rymów, uporządkowań, skojarzeń i wizualizacji jako sposobów wspierających proces zapamiętywania. Pojęcia, które były mi dobrze znane, przedstawione zostały w krótkich opisach, natomiast bardziej skupiono się na ich wyćwiczeniu, dzięki czemu książka nie była tylko opisem, który po przeczytaniu odchodził w… niepamięć. Systematyczne powtórki weryfikują stan pamięci po kilku dniach treningu. Być może dla wielu szybsze odejmowanie czy zapamiętanie kilku więcej słów nie zmieni wiele, należy jednak pamiętać, że książka wprowadza czytelnika w świat treningu, zatem po miesięcznym wysiłku chętniej sięgniemy po kolejne ćwiczenia czy inne książki, ponieważ rutyna „gimnastyki pamięci” wejdzie nam przez miesiąc w krew. Ważne jest zwrócenie przez autorkę uwagi na to, że mamy różne sposoby przyswajania wiedzy (słuchowcy, wzrokowcy, kinestetycy). Dzięki temu każdy może odkryć sposób zapamiętywania, który najbardziej mu odpowiada, przy jednoczesnym ćwiczeniu pozostałych.

Autorka książki jest psychologiem specjalizującym się w neurokognitywistyce oraz laureatką nagrody Teofrasta przyznanej przez magazyn „Charaktery” za współautorstwo książki pt. „Trening intelektu. Wyćwicz pamięć, koncentrację i kreatywność w 31 dni”. W myśl powiedzenia, że „ćwiczenie czyni mistrza” zarówno w pracy zawodowej jak i w pisanych książkach, większą wagę przywiązuje do treningu, który aktywizuje uczestnika, przez co nabywa konkretne umiejętności.
„SuperPamięć w 31 dni. Techniki, ćwiczenia, neurorozrywki” to książka dla każdego. Dzięki niej rozwiniemy w sobie zdolność zapamiętywania imion, numerów telefonu, informacji z czytanego tekstu. Łatwiej przyjdzie nam uczyć się słówek w języku obcym, nauka dat, dokonywanie obliczeń czy zapamiętanie przepisu na ulubione ciasto. Jest to zatem dobry prezent na rozpoczynający się rok szkolny.

Książka podobała mi się z wielu powodów: przejrzystość, wiele różnych ćwiczeń, powtórki, motywacja od autorki. Ważne było zwrócenie uwagi na to, że wyobraźnia i kreatywność wspierają naukę. Zapach, obraz, słowo mogą przywołać wspomnienia z odległej przeszłości, warto więc wykorzystywać je podczas nauki czy pracy. Życie trzeba sobie ułatwiać, dlatego warto mieć „SuperPamięć w 31 dni. Techniki, ćwiczenia, neurorozrywki” Pauliny Mechło w swojej biblioteczce.

moznaprzeczytac.pl Angela D

Bardzo często zastanawiamy się dlaczego tak wiele rzeczy zapominamy w szybszym lub wolniejszym tempie. Zdarza się, że uczymy się do egzaminu, a kiedy już go zdamy to od razu wszystkie rzeczy których tak długo się uczyliśmy, po prostu zapominamy. Raczej nikt nie chce zauważyć w wieku 60 lat, że coraz częściej zapomina i jego pamięć nie jest w dobrej kondycji. A czy wiecie, że im dłużej trwa proces naszej edukacji i przyswajania wiedzy, tym dłużej zachowamy dobrą kondycję naszej pamięci?

A może zastanawiacie się co zrobić aby polepszyć swoją pamięć?

Jeżeli zauważyliście u siebie te wszystkie symptomy, lub jeżeli po prostu chcielibyście mieć super pamięć, to właśnie ta książka jest dla Was. Nie jest to poradnik, który opisowo radzi Wam jak należy ćwiczyć pamięć i jak według autora to robić. Tutaj przechodzicie trening pamięci, który trwa aż 31 dni. Na każdy dzień jest wyznaczone poznanie nowej techniki zapamiętywania i kilka ćwiczeń w których możecie się wykazać i poćwiczyć. Jeżeli na początku nie będzie Wam szło doskonale, to mam nadzieję, że się nie zniechęcicie a wręcz przeciwnie ambitnie powiecie sobie „Dam radę! Popracuję nad swoją pamięcią”

Książka niesamowicie praktyczna, poruszająca problemy z zapamiętywaniem jakie spotykają nas na co dzień. Czy ktoś z Was miał kiedyś problem z zapamiętaniem imienia nowo poznanej osoby? A może bardzo często się Wam to zdarza? Kiedy dojdziecie do dnia w którym autorka pokazuje jak szybko zapamiętywać imiona, to gwarantuję Wam, że Wasz problem zniknie. Zdradziłam tutaj tylko jedną sytuację kiedy nie możemy czegoś zapamiętać, a jak wiadomo takich jest więcej.

Na pewno się nie zniechęcicie. Autorka pod każdym ćwiczeniem podaje wynik, który powinien Was satysfakcjonować. Dodatkowo jeżeli chcecie sprawdzić czy dane ćwiczenie wykonaliście poprawnie, to na końcu znajdziecie odpowiedzi do każdego zadania. Bądźmy jednak w porządku względem samych siebie i nie sprawdzajmy pytań jeszcze przed przystąpieniem do zadania.

Trzeba powiedzieć, że książka nie jest monotonna i ćwiczenia prawie się nie powtarzają. Nie ma też za dużo tekstu przez który moglibyśmy się zniechęcić. Krótkie wprowadzenie i od razu przechodzimy do treści ćwiczeń.

Osobiście książka kojarzy mi się z określeniem „zeszyt ćwiczeń naszej pamięci”

DobreRecenzje.pl Edyta

Książka Pauliny Mechło zawiera wiele przeróżnych ćwiczeń mających na celu pomóc osobie je wykonującej przećwiczyć i ulepszyć swoją pamięć. „SuperPamięć w 31 dni” to pozycja przepełniona różnymi ćwiczeniami a do tego wszystko jest okraszone informacjami dotyczącymi choćby technik zapamiętywania, są tu wiadomości dotyczące chociażby mnemotechniki węzłów.
Treść publikacji podzielona jest na 31 dni. Do tego z tyłu znaleźć można rozwiązania niektórych zadań oraz spis literatury.
Czcionka jest czytelna, używany język zrozumiały. Książka zawiera około 170 stron treści.
Zadania są tu różnorodne i wymagające od osoby je wykonującej skupienia. Temat ćwiczenia pamięcią jest podejmowany w różnych miejscach, różnych publikacjach chociażby w przeróżnych gazetach jako na przykład dodatek do nich. W tym wypadku mamy cały swoisty program by systematycznie nad tym zagadnieniem pracować.
Może nie wszystkie ćwiczenia przypadną do gustu odbiorcy, ale myślę, że jeśli ktoś pragnie popracować nad swoją pamięcią może skorzystać z przedstawionych tu rzeczy.
 

 
 

swiatairi.blogspot.com Airi

W książce tej zaprezentowane zostały techniki zapamiętywania, które wymagają poszukiwania podobieństw i różnic . Będzie również okazja do ich  wyćwiczenia.

Książka podzielona jest na 31 dni na każdy nowy dzień jest inne zadanie i wskazówki. W każdym zadaniu znajduję się mnóstwo łamigłówek, zagadek matematycznych , obliczeń ćwiczeń skojarzeniowych i wykreślanek. W każdy dzień musimy się postarać rozwiązać te zadania jak w najkrótszym czasie.

To co najbardziej mnie się podoba w tej książce to jej formuła jest to wspaniała zabawa która ćwiczy i poprawia naszą pamięć. Każde z tych zadań wymaga maksymalnego skupienia z co tym się wiążę wyłączyć wszystkie rozpraszacze czyli - Internet, telefon. muzyka. To ile starań włożymy w te zadania przełoży się na nasze wyniki. Na samym końcu podręcznika znajdują się odpowiedzi do każdego wykonanego zadania.

Pamięć jest spiżarnią informacji oznacza to , że część informacji zostaje w niej na wiele lat, a część jest utrzymywana w naszej głowie tylko przez krótką chwilę , kilka godzin minut, sekund czy milisekund. Pamięć jest dzielona zatem ze względu na czas przechowywania informacji, rodzaj zmysłu, który odpowiada za przetwarzanie danych.

Posumowanie 

Jest to świetna książka dla tych którzy przygotowują się do egzaminów lub matury. Ale i dla tych którzy chcą pracować na swoją pamięcią i poruszyć swoje szare komórki i dążyć do doskonałości . Ta książka uświadamia nas że trzeba ćwiczyć swoją pamięć przez całe nasze życie.

beata1987.blogspot.com Beata Pająk

Zamknij