Książkę o kontrowersyjnym, nieco obscenicznym tytule, napisała Andrea Owen, a została wydana w 2019 roku przez Helion SA.
Autorka pochodzi z Karoliny Północnej. Jest aktywną kobietą, matką dwójki dzieci, zajmuje się coachingiem, głównie kobiet. Publikuje książki cieszące się wielką popularnością.
„Przestań się czuć do d**y!” Jest poradnikiem samorozwoju dla kobiet. Odpowiada na różne, ważne dla płci pięknej pytania: Jak odzyskać swoje życie ? Jak Czuć się wartościową i spełnioną kobietą ? Jak pozbyć się przymusu perfekcjonizmu, głosu wewnętrznego krytyka ? Jakie są przyczyny autodestrukcyjnych zachowań i jak odnaleźć prawdziwe wartości w życiu?
Hasłem głównym lektury jest: „Twoje życie należy do ciebie - bez ściemy!”. Autorka zapoznaje czytelniczki z najczęściej spotykanymi, destrukcyjnymi zachowaniami, poprzez które kobiety niszczą same siebie. Brak im często poczucia własnej wartości, nie potrafią walczyć o swoje prawa w domu czy w pracy. Boją się zażądać podwyżki lub zakończyć toksyczny związek. Autorka proponuje im zmienić nawyki i daje przykłady zachowań, które blokują szczęście.
Andrea Owen dzieli się osobistymi, przykrymi doświadczeniami, przez które znalazła się „na dnie” (toksyczny związek z człowiekiem, który wyłudził od niej pieniądze przez zmyśloną historię o zachorowaniu na raka, brak pracy, w dodatku odkrycie, że jest w ciąży). Autorka po przeżyciu kryzysu i załamania rozwinęła swoją firmę coachingową, pomagając innym kobietom z podobnymi problemami. Odkryła bowiem, że istnieje konkretny wzorzec zachowań, który nie pozwala kobietom wydobyć się z trudnych sytuacji. Przeprowadzając rozmowy z różnymi zranionymi kobietami, doszła do wniosku, że wszystkie ich cierpienia można sprowadzić do „14 niekorzystnych zachowań i sposobów myślenia”.
Autorka wyjaśnia w kolejnych rozdziałach, że rozwój osobisty nie jest szybkim rozwiązaniem, ale procesem, często długotrwałym. Warto podjąć jednak trud, aby osiągnąć sukces, ostateczny cel - szczęście i wewnętrzny spokój. Każdy ma swoją własną ścieżkę do odbycia - niektórzy krótszą, inni dłuższą. Na początku trzeba dobrze przyjrzeć się i poznać siebie. Zastanowić się, co należy zmienić w życiu - zrobić listę zadań. Żeby uniknąć kolejnych porażek, swoich potknięć, trzeba sobie je uświadomić. Dopiero potem można kształtować zadawalające życie.
Autorka zgromadziła, oprócz licznych porad, dodatkowe pomocne materiały: medytacje, arkusze robocze powiązane z zachowaniami, o których pisze w kolejnych rozdziałach. Warto dowiedzieć się więcej ze strony internetowej (w języku angielskim) podanej również w tej pozycji. Kluczem do sukcesu , według autorki, jest konsekwencja i zaangażowanie w pracę nad sobą. Trzeba mieć czas przyjrzeć się własnemu życiu i podjąć konkretne zadania. Dlatego na końcu każdego rozdziału, w którym zawarte są wskazówki i rady, znajduje się też lista ważnych pytań. Każdy musi rzetelnie, po przemyśleniu, odpowiedzieć na nie, spisać własne pomysły pomagające w dokonaniu rzeczywistych zmian w życiu. Warto to zrobić samodzielnie, w grupie lub z przyjaciółką.
Przyjrzeć się sobie oznacza: umocnienie świadomości własnych zachowań, które nie zgadzają się z pragnieniami osobistymi, poznanie wszystkich swoich wartości oraz praktyka. W trakcie praktykowania rozwiajają się nowe korzystne nawyki. Dzięki nim łatwiej na stałe sięgnąć po szczęście. Nowa, lepsza wersja samej siebie, pozwala kobiecie zainspirować innych, na zasadzie efektu domina.
Książka jest przeznaczona głownie dla kobiet z pewnym bagażem doświadczeń. Każdy rozdział poświęcony jest jednemu problemowi. Autorka posługuje się jasnym, barwnym językiem, nie stroni od ironicznych stwierdzeń, zadaje mnóstwo pytań retorycznych, zmuszających do przemyśleń (spodobają się osobom o refleksyjnej naturze i lubiącym filozofowanie), np. „Bikini ? Już to widzę, nie w tym życiu!” Język nasycony jest licznymi, obrazowymi porównaniami typu: „Wyglądasz, jakby przejechał po tobie cały czołg”. Nie brak soczystych wyrażeń z języka potocznego, np. „Nie bądź dla siebie wredna”, „bez ściemy” , „kiedy wszystko masz gdzieś”. Niektóre trudne problemy poruszone w lekturze są opatrzone komentarzem o poważnej treści: „Życie jest trudne. Nie dlatego, że robimy coś źle, ale dlatego, że życie jest trudne”.
Rozdziały są urozmaicone ciekawymi cytatami, np.: „Nie rozwijamy się kiedy na niebie świeci słoneczko (…) rozwijamy się, kiedy życie się rozsypuje, a my składamy te kawałki na nowo”. O niektórych sprawach autorka pisze zbyt rozwlekle, niektóre treści się powtarzają, wdaje się monotonia, dlatego książkę oceniam na 4/6.
Sztukater.pl JOHN WAYNE
"Przestań się czuć do dupy" Andrea Owen to cudowna książka, pokazująca 14 zachowań, które pozbawiają nas szczęścia.
Jednym z takich zachowań jest Syndrom Oszusta.
Było to dla mnie odkrycie bo nie wiedziałam, że takie zachowanie zostało zbadane i nazwane. "Osoby te, niezdolne do internalizacji sukcesu czy samego poczucia tego, że na tę pomyślność zasłużyły, wątpią w swoje zdolności powtórzenia wcześniejszych osiągnięć. Kiedy już osiągają sukces, odczuwają nie tyle radość, co ulgę."
booksmyloveblog Gosia
Emocjonalne niziny.
Już sam tytuł bardzo mocno sugeruje, o czym jest niniejsza książka. W telegraficznym skrócie – dotyczy ona emocjonalnych nizin (a nawet rowów), z których trzeba jak najszybciej wygrzebać się na powierzchnię.
Przyczyn tkwienia w emocjonalnym dołku może być bez liku. W zasadzie każdy ludzki przypadek to w tej kwestii sprawa indywidualna… Można jednak pokusić się o wyodrębnienie co najmniej kilku punktów wspólnych jeśli chodzi o efekty takiego samopoczucia (niezależnie od jego przyczyn). Będzie to z całą pewnością zaniżenie poczucia własnej wartości, pesymistyczne podejście do spraw dnia codziennego, deprecjonowanie własnych osiągnięć i samego siebie (na każdym możliwym polu), a skrajnie (ale wcale nie marginalnie jeśli chodzi o częstotliwość występowania zjawiska) – stany depresyjne i lękowe… Ogólnie rzecz biorąc, idąc za tytułem książki, przy właśnie tego typu objawach czujemy się „do dupy”.
Nieprzyjemne stany emocjonalne o których mowa powyżej wcale nie są w dzisiejszych czasach czymś niezwykłym. W dobie ciągłego pędu cywilizacyjnego oraz tempa prowadzonego przez nas życia - w którym mamy na głowie tysiąc spraw i obowiązków - o momenty zwątpienia (a nawet mniejszego lub większego załamania) wcale nie jest trudno. Takie czasy… (jakkolwiek trywialnie to nie zabrzmi).
Lektura przede wszystkim w pierwszej kolejności pozwala zdiagnozować problem. To niezbędne przed krokiem nr 2, a jest nim wdrożenie działań naprawczych. Technik do zastosowania przedstawiono w książce sporo (i, co miło stwierdzić, większa ich część wygląda na papierze bardzo sensownie), streścić zaś je można (szalenie ogólnikowo oczywiście) do kilku kwestii: praca nad sobą, skupienie się na pozytywach, małych radościach i zadaniowym rozwiązywaniu problemów, które ma docelowo zwiększyć nasze poczucie efektywności, a w konsekwencji skuteczności i zwiększa przez to naszą samoocenę. Proste? Oby – w razie potrzeby – takie to wszystko właśnie było ;)
Pozytywna, wartościowa książka. Jak najbardziej do polecenia! Jeśli są tutaj jakieś minusy, to – z mojej, męskiej perspektywy patrząc – na pewno minusem jest skupienie się na damskiej części publiki i dedykowanie książki właśnie tej jej części… To nieco niesprawiedliwe, wszak męski ród również może miewać powyższe problemy. Jednakże nikt nie powiedział, że niniejsza pozycja to jakieś kompendium absolutne mające zawierać w sobie wszystko i być skierowane do wszystkich ;)
cosnapolce.blogspot.com Northman
Jak to się czasami dzieje, że wszyscy wokół są szczęśliwi, tylko nie my? Dlaczego wszystkie nasze koleżanki mają wspaniałych mężów, bezproblemowe dzieci, a my trafiłyśmy na Piotrusia Pana i dzieci z horroru rodem? Dlaczego, kiedy po latach starań w końcu widzimy szczyt, zawsze zdarzy się coś, co zniszczy nasze nadzieje na osiągnięcie celu i szczęście? Być może naszym problemem, przyczyną, dla której nasze życie jest do d**y jest właśnie … nasze podejście oraz nieustanne porównywanie się z innymi.
Jak zatem wyjść z dołka w którym się znaleźliśmy (tego psychicznego, ale i tego rozumianego dosłownie, jako kolejne, zawalone elementy otaczającej nas rzeczywistości), pisze Andrea Owen, która sama jeszcze kilka lat temu się znalazła, bez pracy, pieniędzy, mężczyzny, który ją okradł i zostawił, a na dodatek w ciąży. Bazując na własnym doświadczeniu, ale i na doświadczeniu dziesiątek kobiet, którym pomogła rozpocząć nowe życie, nadać mu nową jakość, stworzyła listę czternastu zachowań, które pozbawiają nas szczęścia i utrudniają osiągnięcie szeroko pojętego sukcesu. Aby je nie tylko przedstawić wszystkim, ale pokazać, w jaki sposób sabotują one nasze szczęście (i jak temu zaradzić), napisała ona też książkę, pt. „Przestań się czuć do d**y! Zmień nawyki, które blokują twoje szczęście”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus książka, to pozycja dla wszystkich, którzy wciąż nie mogą wyjść na prostą, którzy nawet nie dostrzegają schematów zachowań prowadzących do katastrofy (albo dostrzegają i nie wiedza, co z tym zrobić). To również pozycja dla tych, którzy chcą poprawić jakość swojego życia, żyć jeszcze lepiej i pełniej, niż dotychczas.
Autorka, w przeciwieństwie do wielu innych poradników, nie pozwala nam łudzić się nadzieją, że świat odda nam dobro, które my wysyłamy. Pisze o brutalnej rzeczywistości, o losie, który wcale nie działa przeciwko nam tylko… po prostu taki jest. Od nas zależy bowiem tylko to, w jaki sposób zareagujemy na przeciwności i to, czy się poddamy czy też – zyskując wgląd w siebie – zmienimy nasze zachowania, reakcje i pójdziemy przed siebie z podniesionym czołem. W kolejnych rozdziałach autorka omawia wspomniane zachowania, zaznaczając przy tym, że … są one całkiem normalne, a wręcz potrzebujemy ich niekiedy, by się bronić, by ustrzec się przed cierpieniem. Tyle tylko, że musimy je kontrolować, nie możemy pozwolić im sterować sobą, konieczne jest utrzymanie ich na wodzy.
Rozpoznamy zatem takie swoje nawyki, jak folgowanie wewnętrznemu krytykowi, izolacja i wycofanie, znieczulenie emocjonalne, niekończące się porównania i rozpaczanie czy też autosabotaż. To zaledwie kilka z opisanych przez autorkę destrukcyjnych (w kontekście naszego celu i szczęścia) zachowań, które blokują nam drogę do szczęścia. Nie możemy się jednak łudzić, że sama lektura książki i identyfikacja tych zgubnych nawyków, coś zmienią. Owa zmiana jest bowiem głębokim procesem, odbywającym się stopniowo i nieustannie, wymaga pracy nad sobą, choć od uświadomienia sobie tych nawyków praca ta właśnie powinna się zacząć. Dlatego też Andrea Owen dokładnie tłumaczy mechanizmy powstawania tych zachowań, zwraca naszą uwagę na pewne istotne kwestie, dla lepszego zrozumienia modelu reakcji często posiłkując się przykładami z życia. Podsuwa nam również pomysły, wskazówki, jak owe zachowania zmienić, pozostawia nas ponadto z trudnymi pytaniami, na których poszukiwanie odpowiedzi przyczynić się może do naszej przemiany, do naszego wewnętrznego rozwoju.
Mimo iż Andrea Owen nie prezentuje nic nowego, nie zaskakuje nas świeżością spojrzenia czy listą owych zachowań, to już samo ich zebranie i opisanie sprzyja dokładniejszemu zrozumieniu i … refleksji. Jeśli zatem potraktujemy książkę „Przestań się czuć do d**y! Zmień nawyki, które blokują twoje szczęście”, jako początek, a nie koniec pracy nad sobą, realnie może mieć ona wpływ na zmianę naszego życia. Oczywiście, nic nie stanie się bez naszego udziału.
QulturaSlowa Justyna Gul