Bez wątpienia, przypadająca w tym roku 100. rocznica objawień w Fatimie spowoduje wzrost liczby wyjazdów naszych rodaków do Portugalii.
Ten przewodnik jest bezcenną pomocą w podróży. Już na wstępie warto zaznaczyć to, o czym w przewodniku znalazło się dopiero na stronie 219, przy omawianiu walorów miasteczka Fatima. Otóż, szczyt napływu turystów do tego 11-tysięcznego miasteczka ma miejsce w maju i w październiku, zatem, jeśli ktoś chce tam pojechać właśnie wówczas, to po pierwsze, musi liczyć się z bardzo wysokimi, wręcz z zawrotnymi cenami za noclegi; po drugie, by znaleźć nocleg w tym terminie, należy zarezerwować go z trzy miesięcznym wyprzedzeniem. Maj już mamy za sobą, więc pora rezerwować nocleg na październik.
Sam przewodnik jest opracowany z dużą znajomością sztuki edytorskiej: na samym początku, w „Niezbędniku turysty” jest porcja podstawowych informacji „w pigułce”, takich jak adresy polskich placówek, godziny otwarcia różnych instytucji, zestaw podstawowych zwrotów w języku portugalskim, a także wykaz miejsc godnych odwiedzenia czy zobaczenia. Wydaje się, że w tego typu wydawnictwach warto by uniknąć podawania nazwisk np. szefów placówek: obecnie ambasadorem RP w Lizbonie jest już inna osoba, niż wymieniona w przewodniku.
Podróżny z Polski dowie się też, co koniecznie powinien zobaczyć. Pomoże mu w tym szersze omówienie 14 miejsc i atrakcji turystycznych ze zdjęciami. Następnie, autorzy przygotowali zestaw rad praktycznych: jak zaplanować podróż do Portugalii i jak podróżować po stolicy Portugalii, po jej okolicach czy po całym kraju.
Do wyboru jest szerokie spektrum możliwości; od samolotu, poprzez tramwaj do roweru, w sumie omówiono 9 urozmaiconych tras. Blok rad praktycznych, od wyboru czasu podróży, po walutę, bankowość, korzystanie z Internetu, hotele, kuchnię portugalską i noclegi. Jest to bardzo cenna część przewodnika.
Potem już rzeczywisty przewodnik: kraj w pigułce i zwiedzanie, od stolicy po małe, lecz atrakcyjne miejscowości. Wszędzie mapy oraz zdjęcia. Na uwagę zasługuje Lizbona, jej okolice, słynne Porto, Fatima, miejscowości górskie.
Uzupełnieniem „czystej” turystyki jest informacja o dojazdach, hotelach, restauracjach, bankach i innych instytucjach. Autorzy uniknęli bałamucenia: otwarcie piszą, co jest nieatrakcyjne, wręcz nudne, czyli co sobie można przy zwiedzaniu kraju darować.
Niezwykle wartościowa publikacja, efekt pracy dobrze zaznajomionych z Portugalią Polaków oraz rdzennego Portugalczyka.
Decydent Jacek Potocki; 2017-07-24
U świętego Wincentego
To nie jest najlepszy patron na słoneczne nicnierobienie. W polskiej tradycji św. Wincenty to raczej wiosenne przymrozki, deszcz i jakie takie słońce. Chyba że powołujemy się na świętego w Portugalii, bo to całkiem inna historia...
Jeszcze u schyłku XX wieku podjęto decyzję, że niedługi, choć liczący 100 km odcinek południowego wybrzeża zostanie uznany za Park Przyrody (Parque Natural), co wyklucza wysoką zabudowę i gwarantuje spokój przed agresywnymi inwestorami zabudowującymi region dziesiątkami hoteli molochów. Dzięki temu Wybrzeże Świętego Wincentego, czyli Costa Vincentina, zachowało walory, które są coraz lepiej rozpoznawane także przez polskich turystów.
Wybrzeże św. Wincentego od lat przyciąga surferów i żeglarzy, ale także - co akurat w tym miejscu się nie wyklucza - amatorów cichych plaż i pól namiotowych. Najwyżej położona jest Praia de Odeciexe, która z każdym przypływem powiększa się i zapewnia niezapomniane pejzaże. Warto też posiedzieć na Praia de Cordoama, ukrytej w zatoczce wśród klifów. Dla każdego, którego cisza wypłoszy z atlantyckich plaż, znajdzie się wiele miejsc wartych odwiedzin, nie tak skomercjalizowanych jak choćby Algarve i nie tak monumentalnych jak Lizbona. Największym miastem (miasteczkiem) regionu jest 3,5-tysięczne Aljezur, które oprócz makabrycznej lokalnej historii skusi przyjezdnych smakowitym papas muras, potrawą z mąki kukurydzianej, z boczkiem i kiełbasą, specjalnością lokalną i unikatową w kraju, w którym codziennie - choć na różne sposoby - jada się bacalhau, czyli dorsza. Tu, na szczycie wzgórza, ujrzymy mauretański zamek, a właściwie tylko jego mury i wieże, skąd roztacza się jednak niezwykły widok na okolicę i ocean. Miasteczko oferuje też kilka muzeów, które bez żalu można pominąć, choć trzeba docenić starania miejscowych. Zaktualizowany przewodnik niesie też najświeższe informacje, które ułatwią podróż i pobyt każdemu.
ANGORA; Polsat News Ł. Azik; 2016-09-25
Portugalia wydaje się wręcz turystycznym rajem. Leży w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego i jest najbardziej wysuniętym na zachód państwem w kontynentalnej Europie. Oferuje również doskonale warunki do wypoczynku i liczne rozrywki. Ciekawe miejsca, historia, zapierające dech w piersiach widoki, kultura i tradycja – wszystko to przyciąga rzesze obcokrajowców i wymaga przestudiowania, zarówno przed wyjazdem, jak i w trakcie podróży.
Seria,,Bezdroża Classic” zapewnia starannie dobrane informacje na temat tego regionu i dostarcza je czytelnikowi w najatrakcyjniejszej formie. Praktyczny, bogaty w zdjęcia przewodnik po Portugalii powinien znaleźć się w ekwipunku każdego zwiedzającego.
Autorzy zadbali o przydatne zwroty językowe, wydarzenia dziejące się w określonych miesiącach, a także informacje o środkach transportu. Nie brakuje sugestii odnośnie planowania podróży i modeli wycieczek: siedmiodniowej, z dziećmi, jednodniowej w Lizbonie lub w jej okolicach, podróży w mniej znanej północnej Portugalii lub w Porto i kamiennych wioskach. W osobnym rozdziale znajdziemy historię tego różnorodnego kraju, rady dotyczące ubezpieczenia czy wiadomości o walucie i cenach. Uwzględniono noclegi, ich ceny w poszczególnych regionach, baseny i kąpieliska, dni wolne od pracy – a wszystko to logicznie uporządkowane, opisane w rzetelny i przystępny sposób.
Co wyróżnia Portugalczyków? Piją mocną kawę, kochają piłkę nożną, gwałtownie gestykulują i nie znoszą Hiszpanów. W stosunku do obcokrajowców wykazują się otwartością i sympatią. Tego typu ciekawostki pojawiają się w jednym z rozdziałów, w którym twórcy przewodnika charakteryzują stereotypowe cechy tego narodu. Znajdziemy tam również: dowcipy o Portugalczykach, różnice między nimi a Hiszpanami, opis społeczeństwa, kontaktów polsko – portugalskich i wiele więcej.
Szata graficzna została wykonana rewelacyjnie. W książce pojawiają się zarówno kolorowe, jak i czarno – białe ilustracje, a także różne humorystyczne grafiki, np. ,,10 zasad odpowiedzialnego podróżowania”. Nieraz natrafimy na symbole: ,,Warto zobaczyć”, ,,Informator” ,,Aktywny wypoczynek” itd. Dane w pigułce, znajdujące się na samym początku książki, zawierają godło Portugalii, flagę, godziny otwarcia banków, aptek, punktów informacji turystycznej, urzędów pocztowych, a nawet sklepów spożywczych. Duże ułatwienie stanowią mapy z oznaczeniami.
Nie da się ukryć, że autorzy przewodnika podeszli poważnie do zadania i postawili sobie wysoko poprzeczkę. Znajduje się tu absolutnie wszystko, co powinniśmy wiedzieć o Portugalii, żeby ją dogłębnie poznać, przez kluczowe informacje po urokliwe drobiazgi i ciekawostki. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele zakątków tego pięknego kraju wart jest odwiedzenia – z bliskimi, przyjaciółmi i tym kieszonkowym przewodnikiem, idealnym do wakacyjnego plecaka.
literanna.pl
Sztuka azulejos, templariusze, rytm fado i jeden z symboli Lizbony, tramwaj nr 28. To wszystko przychodzi na myśl, kiedy wypowiadamy magiczne słowo Portugalia. Jeśli dodamy jeszcze monumentalne zabytki kraju, dzikie klify na Przylądku św. Wincentego i znakomitą kuchnię, to trudno jest zrozumieć, dlaczego w rankingu popularnych destynacji, Portugalia długo przegrywała ze słonecznym wybrzeżem Hiszpanii. Obecnie coraz więcej podróżników odkrywa ten cudowny kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie i to niezależnie od tego, czy jest wielbicielem sztuki sakralnej, folkloru, preferuje kontakt z przyrodą czy nie wyobraża sobie podróży z pominięciem barwnej Lizbony.
Dla wszystkich, którzy wyruszają w podróż do Portugalii bądź też poszukują pomysłu na wymarzone wakacje, wydawnictwo Bezdroża przygotowało wspaniałą propozycję – przewodnik „Portugalia w rytmie fado”. Autorzy: Anna Pamuła, Frederico Kuhl de Oliveira i Krzysztof Gierak zabierają nas w magiczną podróż, pomagają lepiej zrozumieć kraj i jego mieszkańców, a także dostarczają szeregu przydatnych w podróży danych. Znajdziemy tu bowiem zarówno informacje dotyczące burzliwej historii Portugalii, propozycje tras wycieczek, informacje praktyczne i krajoznawcze, jak i słowniczek obejmujący przydatne słowa i zwroty oraz mapy i plany miast.
W rozdziale „Niezbędnik turysty” znajdziemy dane teleadresowe placówek dyplomatycznych, informacje na temat klimatu, strefy czasowej, języków, numerów kierunkowych, przepisów ruchu drogowego, godzin otwarcia wybranych obiektów czy kliku miejsc, które zobaczyć powinien zarówno podróżnik lubiący przyrodę, zabytki, jak i poszukujący malowniczych widoków czy śladów prehistorii. Autorzy podpowiadają również co należy koniecznie zobaczyć – w rozdziale poświęconym kolejnym atrakcjom znajdziemy czternaście miejsc, które trzeba odwiedzić podczas pobytu w Portugalii, wraz z ich krótkim opisem. Korzystając z przewodnika możemy również zaplanować podróż korzystając z gotowych, dziewięciu tras, które poprowadzą nas do najpiękniejszych zakątków Lizbony, a także do Porto, Duro i kamiennych wiosek portugalskich czy do mniej znanej Portugalii północnej.
Lektura przewodnika dostarczy nam również wiedzy o wydarzeniach mających miejsce na terenie Portugalii – uczestnictwo w wielu z nich (jak Dia de Reis czy Festival Évora Clássica) może stać się pretekstem do podróży. Jeszcze w fazie planowania wyjazdu warto zapoznać się z dziesięcioma zasadami odpowiedzialnego podróżowania oraz z informacjami praktycznymi, dotyczącymi między innymi wyboru odpowiedniego czasu podróży, ubezpieczenia, zabezpieczenia medycznego czy waluty i cen. W rozdziale tym znajdziemy również strony internetowe, które warto odwiedzić, informacje na temat środków transportu (w tym transportu publicznego) oraz noclegów. Informacje krajoznawcze zawarte przewodniku pozwolą uzyskać wiedzę na temat klimatu czy fauny i flory kraju, podziału administracyjnego, a przede wszystkim barwnej choć burzliwej historii Portugalii.
W rozdziale poświęconym zwiedzaniu Portugalii znajdziemy informacje niezwykle istotne podczas poruszania się po kraju. Każdy z regionów Portugalii został scharakteryzowany, szczegółowo przedstawiono miejsca warte zobaczenia w każdym z nich, nie brak tu również ciekawostek dotyczących lokalnych zwyczajów czy imprez kulturalnych. Każdy region został przedstawiony na mapie, podane zostały również informacje znacznie ułatwiające organizację pobytu – informacje o noclegach, wyżywieniu czy komunikacji w regionie. Obszerny słowniczek pozwoli natomiast poczuć się nieco pewniej w Portugalii i załatwić wiele spraw na poczcie, w kantorze czy w sklepie.
Czytelny układ przewodnika oraz jego zawartość merytoryczna sprawiają, że jest on niezwykle cenną pozycją, pomocną nie tylko przy planowaniu podróży, ale również w trakcie jej trwania. Opisy portugalskich smakołyków zachęcają do skosztowania, zaś zabytków oraz widoków, do tego, by nie tylko Portugalię odwiedzić, ale i nieustannie do niej wracać. A zatem ... Boa viagem!
QulturaSlowa Justyna Gul