Facebook

Serie wydawnicze

 • Dla bystrzakow
 • Bez kantow
 • Lekarz rodzinny
 • Seriaporad.pl
 • Bezdroza
 • Michelin

Wydawnictwo Helion

Helion SA
ul. Kościuszki 1c
44-100 Gliwice
tel. (32) 230-98-63

informacje o księgarni septem.pl
Program Partnerski
O nas
© Helion 1991-2020
Sztuka »
Pokoloruj swój świat! Wzory rela...

Pokoloruj swój świat! Wzory relaksacyjne

Autor:  

Pokoloruj swój świat! Wzory relaksacyjne
okładka przód okładka tył
Stron: 104
Ksiazka drukowana Druk (oprawa: miękka)
Wydawca: Septem

Kolorowanka dla dorosłych. Wzory antystresowe

Czy pamiętasz swoje kolorowanki z dzieciństwa? I to błogie uczucie spokoju, które pojawiało się, gdy starannie, minuta po minucie wypełniałeś żywymi barwami skomplikowane kontury? Jak bardzo podobało Ci się, gdy dzięki magicznej mocy Twoich kredek bohaterowie bajek zaczynali wyglądać niemal jak żywi? A może próbowałeś kolorować książeczki farbami?

Książka, którą trzymasz w dłoni, pozwoli Ci wrócić do sielankowych zabaw lat dziecinnych. Odkryjesz cudowną moc odstresowania, która kryje się w kolorowaniu obrazków. Wiele tysięcy dorosłych i jak najbardziej poważnych ludzi regularnie korzysta z tej niecodziennej formy relaksu. W świecie pełnym pośpiechu, napięć, stresu i niepewności właśnie umiejętność odprężania się jest warunkiem zachowania zdrowia.

Weź tę książkę do ręki, a potem:
 • sięgnij po kredki — zwykłe albo świecowe (a może farby albo pastele?);
 • obowiązkowo wyłącz telefon, tablet, komputer;
 • wybierz w książce rysunek, który najbardziej Ci się podoba — to początek;
 • zacznij kolorować — spokojnie, powoli baw się barwą...
W pewnej chwili zapomnisz o troskach, być może poczujesz się nawet bardziej twórczy i zrelaksowany. Ciesz się tą chwilą, smakuj każdą sekundę i koloruj.
Gdy poczujesz, że już wystarczy, po prostu przerwij.

Zdaniem psychologów kolorowanki dla dorosłych są bardzo cennym, choć prostym sposobem poprawiania nastroju i pozytywnie oddziałują na psychikę. Pomagają łagodzić stres, wyciszają, ułatwiają koncentrację, zwiększają kreatywność i wiarę we własne siły. W opinii niektórych osób kolorowanki mają nawet działanie antydepresyjne.

Co wybierzesz na początek? Kredki świecowe, ołówkowe, a może pastele?

Ze względu na strukturę książki nie zamieszczono spisu treści.

W ostatnim czasie możemy zaobserwować rosnącą popularność kolorowanek dla dorosłych, których celem jest rozluźnienie, odstresowanie, powrót do świata dzieciństwa, wyrażenie się za pośrednictwem kolorów. Krótko mówiąc odpoczynek. Na przeciw potrzebie aktywności, która może choć w minimalnym stopniu zaspokoić potrzebę twórczej zabawy i beztroski wyszło również wydawnictwo Helion.

Najnowsze relaksacyjne kolorowanki wydane przez to wydawnictwo, to zbiór 50 wzorów w różnym formacie. Znajdziemy tam zarówno kolorowanki w kształcie koła, tonda przypominające mandale, jednak większość to kolorowanki zaaranżowane w kształt prostokąta. Wymiary książki są zbliżone do formatu A4, na jedną stronę przypada jedna kolorowanka, jednak kompozycje wzorów, w zależności od kształtu wypełniają całą przestrzeń lub jej fragment. Na wstępie zamieszczono instrukcję obsługi: „sięgnij po kredki – zwykłe albo świecowe”, „wyłącz telefon, tablet, komputer…”, „Wybierz w książeczce rysunek, który ci się najbardziej podoba. To początek”, „Zacznij kolorować” – oto pierwsze kroki. Następnie czytamy:


„Jeśli w pewnej chwili zapomnisz o troskach, zaczniesz bujać w obłokach, albo poczujesz się bardziej twórczy, ciekawy świata, szczęśliwy, zrelaksowany, bądź też poczujesz mieszaninę tych doznań, weź głęboki wdech i ciesz się tą chwilą. Pamiętaj, że kolorowanie tak jak taniec albo zakochanie nie mają celu, są celem same w sobie.”

Ostatni punkt instrukcji do obchodzenia się z tą książeczką jest nie mniej ważny „Gdy przestanie Cię to bawić, przerwij”.

Książeczka zawiera sporą różnorodność wzorów, jedne bazują na geometrycznych kształtach inne na finezyjnych, liniach falistych. Motyw, który zdecydowanie dominuje to kwiaty, kształty przypominające stylizowane liście czy pączki. Szczelnie wypełnione floralnymi elementami przestrzenie przywołują skojarzenia ze sztuką ludową. Niektóre z kolorowanek to wzory bardziej abstrakcyjne, kilka z nich prawdopodobnie przywoła w pamięci odbiorcy wzorzysty, arabski świat arabeski, inne być może wzornictwo przemysłowe. Różnorodność wzorów być może zadowoli część odbiorców, jednak dla niektórych będzie niewystarczająca. W gruncie rzeczy, o ile zawiłe wzory z większym rozdrobnieniem elementów do pokolorowania daje większe pole manewru w uzyskaniu ciekawych efektów, o tyle kolorowanki zbyt regularne, gdzie wykorzystany jest wyłącznie jeden powielany kształt, bardzo ograniczają twórcze działanie osoby, która zabiera się za kolorowankę. Ostatecznie można stwierdzić, że celem samym w sobie nie jest efekt końcowy a sam proces, jednak w przypadku kilku kolorowanek zamieszczonych w tym zbiorze spodziewałabym się efektu odwrotnego od zamieszonego przez autorów rozluźnienia i twórczej aktywizacji. Większość wzorów jest jednak dość atrakcyjna i zachęca do entuzjastycznego oddania się czynności. Proces twórczy nie musi kończyć się na samym kolorowaniu, wypełnione płaszczyzny można zamieścić w antyramie, można stworzyć kolaż, lub dowolnie inaczej przetworzyć kolorowankę na być może całkiem atrakcyjną dekorację swojej przestrzeni w domu czy pracy.

Słowem, jeśli lubisz kolorować, chciałbyś być może po wielu latach sprawdzić czy wypełnianie kolorem finezyjnych kształtów wciąż lub w ogóle sprawia Ci przyjemność, to książeczka dla Ciebie. Jednak jeśli Twoja potrzeba twórczego działania przekracza ramy konturów, być może warto poszukać czegoś innego. Co więcej można napisać o kolorowance… jeśli jeszcze czytacie, to znaczy, że przyszedł czas abyście sami chwycili za kredki i spróbowali…

moznaprzeczytac.pl Anna; 2016-05-17

  pokaż wszystkie
  logotypy