Opinie o książce "Uważność w praktyce. Tradycyjne techniki uważności i medytacji dla współczesnego człowieka"

6
(89%)
5
(11%)
4
(0%)
3
(0%)
2
(0%)
1
(0%)
Opinie czytelników (liczba ocen: 9)
Średnia ocen: .

Uważność w praktyce. Tradycyjne techniki uważności i medytacji dla współczesnego człowieka:

Ocena : 6 Ocena książki 2018-09-05

WIESŁAW SONDEJ

Polecam tą książkę , często sięgam po nią ,szczególnie kiedy przygotowuję się do prowadzenia zajęć . Ponadto napisana jest w sposób (moim zdaniem ) bardzo przejrzysty i zrozumiały. Kiedy pożyczyłem mojej kursantce po przeczytaniu uzupełniła swoją biblioteczkę tą pozycją WARTO .

Ocena : 6 Ocena książki 2019-12-23

bez podpisu

Początek sprawił, że trochę zastanawiałem się czy to właściwa dla mnie książka, ponieważ szukalem czegoś o uważności a nie o religii i tutaj autor zaskoczył mnie najbardziej, ponieważ koncepcje rozwoju duchowego, które opisuje są w zasadzie tym, czego od dawna szukałem. Ta książka była mi bardzo potrzebna i dała nową perspektywę patrzenia na rozwój duchowy w bardzo mocnym osadzeniu w rzeczywistości. Ze sposobów medytacji opisanych w książce korzystam do dzisiaj.

Ocena : 6 Ocena książki 2016-10-12

Zacisze Lenki, zacisze.lenki@vp.pl

Maciej Wielobób to nauczyciel jogi i medytacji. Nie zachęca do zmiany religii (przytacza cytaty dotyczące różnych religii), a jednocześnie dzieli się z czytelnikami swoją wiedzą oraz zachęca do wykorzystania jej w praktyce. Książka napisana jest lekkim i dostępny językiem, zawiera definicje podstaw jogi, uważności i medytacji. Autor przytacza słowa nauczyciela jogi i filozofii Piotra Marcinowa: "Uważność kojarzy mi się z mindfulness, które jest angielskim tłumaczeniem sanskryckiego smriti oraz palijskiego sati. Podstawowe znaczenie sati i smriti to również pamięć, która była potrzebna braminom podczas recytacji mantr. (...) Starożytni nie używali pisma, tylko ważne treści zapamiętywali, a następnie je recytowali. Skupiony bramin, recytując długie partie tekstu, wpadał w stan medytacyjny charakteryzujący się wyciszeniem, ujednoliceniem umysłu, energią i radością." Przyznam, że z niektórymi pojęciami spotkałam się po raz pierwszy. Bardzo pomocne jest oznaczenie tłustym drukiem ważnych tematów, dzięki temu bardzo łatwo jest wrócić i coś odnaleźć. W kolejnych rozdziałach dowiemy się m.in. wiele na temat czakr, świadomego oddechu i świadomości własnego ciała, mundr, medytacji uważnościowej oraz poznamy żelazne, brązowe, złote i srebrne zasady suwizmu uniwersalnego. Książka zawiera przykładowe ćwiczenia technik medytacji. Autor zwraca uwagę, że "Medytacja ma być sztuką obecności (...) w aktualnym, a nie w wyobrażonym doświadczeniu. (...) Istotą praktyki jest nie to, czy idealnie ją zrealizujemy (...), ale czy będziemy uważni i skoncentrowani." Warto zwrócić uwagę na słowa błogosławieństwa, które przekazał Panu Maciejowi jego nauczyciel H.J. Witteveen, powtarza się je podczas układania dziecka do spania: "Dobrego zdrowia, długiego życia, własnego przewodnictwa z góry, dobrobytu, sukcesu, szczęścia i miłości." Na końcu książki jest miejsce na własne notatki. Moim zdaniem przydałby się jeszcze skorowidz i płyta z nagranymi ćwiczeniami, co ułatwiłoby ich wykonywanie. Wielkim plusem jest możliwość kontaktu z autorem przez stronę internetową http://maciejwielobob.pl/ lub przez facebook https://www.facebook.com/MaciejWielobobPL?fref=ts . Książkę czyta się kilka dni, jednocześnie wykonując ćwiczenia. Warto do niej wracać, szukając wyciszenia w dzisiejszym zabieganym świecie. Polecam serdecznie.

Ocena : 6 Ocena książki 2018-10-14

bez podpisu

Maciej Wielobób czytam tę książkę i jestem pełna zachwytu i trochę... zaskoczenia; dość ostrożnie podchodzę do ogólnie pojętej "duchowości" prawdopodobnie ze względu na doświadczenia, jakie z tą duchowością i osobami ją reprezentującymi miałam; akurat moje doświadczenie sprawiło, że "duchowość" połączyła mi się w głowie znakiem równości z oderwaniem od rzeczywistości, z odcięciem od siebie (zwłaszcza od tych niskowibracyjnych emocji), z dążeniem do bycia kimś innym, niż jestem (jakiegoś duchowego ideału o określonych cechach), no w każdym razie z czymś, co na pewno jest nie dla mnie; to, czego dowiedziałam się w pierwszym rozdziale na temat sufizmu uniwersalnego bardzo przypadło mi do serca, to co czytam dalej również; trochę bałam się rozdziału o niedualności ;) ale sposób, w jaki to przedstawiłeś, a zwłaszcza rozróżnienie między tym, czym ona jest, a jej niewłaściwym wyrządzającym szkodę zrozumieniem, zaczęło coraz bardziej uzmysławiać mi, że to z czym miałam do czynienia, a to co reprezentujesz Ty jako nauczyciel duchowy, to zupełnie inne sprawy. Bardzo dziękuję Tobie, że w tak przystępny sposób wyjaśniasz, jak bardzo duchowość jest...hmmm...ludzka, po prostu, a nie odczłowieczona, jak bardzo związana z realnym życiem, a nie od niego odcięta. I dziękuję sobie, że mimo pewnego obrazu "duchowości" ukształtowanej przez różne wcześniejsze źródła, dałam sobie możliwość zobaczenia, czym ona jest w Twoim świecie. Bo okazuje się, że jakkolwiek uważałam, że mi do niej daleko, tak to, co Ty przedstawiasz, jest mi niesamowicie bliskie. Dziękuję.

Ocena : 6 Ocena książki 2016-07-21

Barbara Krasowska, b_krasowska@wp.pl

Maciej ma niezwykłą łatwość przekazu swojej wiedzy. Książkę przeczytać powinien każdy zainteresowany rozwojem wewnętrznym. A czyta się ją bardzo przyjemnie i zrozumiale. Duża różnorodność ćwiczeń do samodzielnego wykonania sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Ocena : 6 Ocena książki 2016-03-28

bez podpisu

Książka wspaniała, autor ma dużą wiedzę. I teoria i praktyka napisana w sposób dostępny dla każdego. Ćwiczenie świadomości żywiołu ziemi - cudowne!

Ocena : 6 Ocena książki 2016-03-09

Laura Klupieć, anula34x@interia.pl

Bardzo wartościowa książka, która w prosty i przejrzysty sposób ukazuje tradycyjne techniki uważności i medytacji we współczesnym świecie.Książka ilustrowana, zawierająca szczegółowe opisy i wyjaśnienia pojęć.Czytając ją,odnosi się wrażenie bliskiego kontaktu z autorem-nauczycielem, ponieważ każde nasuwające się pytanie, zostaje wyjaśnione w kolejnym zdaniu.Książka, o której mowa to " godziny warsztatów " zawarte na 190 stronach.Wiedza pochodząca od doświadczonego człowieka, który swoją bogatą wiedzę przedstawia w taki sposób, by nie sprawiała problemu w zrozumieniu zagadnienia.Polecam ją każdemu człowiekowi, który pragnie spokojnego życia w tym rozpędzonym,chaotycznym świecie.Ta książka nie będzie leżała w kącie bo to książka z " przepisami na spokojniejsze i łatwiejsze "życie !

Ocena : 6 Ocena książki 2016-06-09

Aneta Kamińska, nauczyciel akademicki

Aneta Kamińska Bardzo się cieszę, że takie opracowanie Maciej Wielobób napisał i mogę z niego skorzystać, a raczej korzystać wielokrotnie - powracać do tej książki, która moim zdaniem, jest rzetelnym kompendium wiedzy o medytacji, na bazie autentycznych doświadczeń Autora. Jest to bardzo cenna pozycja, która inspiruje, ale też stawia twardo na ziemi, twierdząc że dojście do Jedności odbywa się metodyczną i systematyczną pracą, a nie jest jednorazowym i przypadkowym odlotem :). Jestem wdzięczna Autorowi za tę książkę.

Ocena : 5 Ocena książki 2017-09-12

bez podpisu

spoko ale nie zwaliła mnie na kolana :)

Zamknij