Opinie o książce "Ujęcia ze smakiem. Kulisy fotografii kulinarnej i stylizacji dań"

6
(38%)
5
(25%)
4
(38%)
3
(0%)
2
(0%)
1
(0%)
Opinie czytelników (liczba ocen: 8)
Średnia ocen: .

Ujęcia ze smakiem. Kulisy fotografii kulinarnej i stylizacji dań:

Ocena : 6 Ocena książki 2014-01-03

Piotr, Informatyk

Bardzo dobra pozycja traktujaca o fotografii kulinarnej. Od A do Z opisuje ona warsztat niezbedny do wykonywania zdjec z tematyki kulinarnej. Pozycja obowiazkowa dla kazdego zainteresowana takim rodzajem fotografii...

Ocena : 6 Ocena książki 2014-05-08

bez podpisu, IT

Bardzo dobra pozycja dla wszystkich początkujących. Opisuje podstawy fotografii i ustawień aparatu w bardzo przystępny sposób. Polecam.

Ocena : 6 Ocena książki 2020-11-25

bez podpisu

Bardzo dobra pozycja dla fotografa, który chce rozpocząć przygodę z fotografią kulinarną. Mnóstwo wiedzy praktycznej z zakresu właściwego oświetlenia, odpowiedniej kompozycji, aranżowania interesujących scen.

Ocena : 5 Ocena książki 2015-12-31

Domorosły Fotograf

Przydaje się nie tylko w fotografii jedzenia. Uczy dbałości o szczegóły. W dobie pięknych fotek z instagrama / pinteresta, na których mamy poukładane równo przedmioty, warto sięgnąć po tą książkę by umieć oświetlić prezentowany przedmiot. Często światłem zastanym (naturalnym), a to wielka sztuka i przydatna umiejętność.

Ocena : 5 Ocena książki 2015-05-27

Piotr Kasperczyk, Dietetyk

Bardzo dobry poradnik. Zawiera niezbędne informacje dla rozpoczynających przygodę z fotografią kulinarną. Wiele cennych wskazówek,porad opatrzonych zdjęciami. Zdecydowanie polecam!

Ocena : 4 Ocena książki 2019-02-08

Marta

Wersja mobi nie ma spisu treści na początku, przez to nawigacja poprzez czytnik staje się bardzo utrudniona.

Ocena : 4 Ocena książki 2014-09-12

Justyna Luzak, Specjalista ds. Marketingu

Przyznam szczerze, że to moja pierwsza książka-podręcznik do nauki fotografowania, a raczej zwracania uwagi na fotografowany obiekt. Nie prowadzę bloga kulinarnego, ale uwielbiam fotografować wyniki moich kulinarnych eksperymentów i ta pozycja w zupełności mi wystarczy, by robić to w sposób bardziej profesjonalny.

Ocena : 4 Ocena książki 2014-09-14

bez podpisu

Całkiem dobra pozycja. Może nie wyczerpuje tematu, ale całkiem mocne podstawy w niej są.

Zamknij