Opinie o książce "Psychologia jogi. Wprowadzenie do 'Jogasutr' Patańdźalego"

6
(71%)
5
(29%)
4
(0%)
3
(0%)
2
(0%)
1
(0%)
Opinie czytelników (liczba ocen: 24)
Średnia ocen: 5.5

Psychologia jogi. Wprowadzenie do 'Jogasutr' Patańdźalego:

Ocena : 6 Ocena książki 2013-11-15

Ania

Wnikliwa, medytacyjna pozycja wśród podręczników o jodze. Dodatkowym plusem jest lekki język autora. Polecam :)

Ocena : 6 Ocena książki 2013-10-04

Piotr Marcinów

"Psychologia Jogi" Macieja Wieloboba w klarowny i strawny sposób przybliża centralne kwestie filozoficzne i praktyczne najważniejszego tekstu jogi – „Jogasutr” Patańdźalego. Choć na niektóre kwestie mam nieco inne spojrzenie niż autor, to oceniam książkę bardzo wysoko. „Jogasutry” to wysoce techniczny i oszczędny w formie tekst, dlatego od setek lat istnieje bogata tradycja komentatorska tego niezwykłego, ale też czasem niełatwego w odbiorze dzieła. Autor, opierając się na wspomnianej tradycji i własnym doświadczeniu, w jasny i przystępny sposób przedstawia głęboką wiedzę psychologiczną jogi. Ta uniwersalna wiedza sprawdza się doskonale, zarówno w jaskiniach Himalajów, jak i tętniących życiem miastach zachodu, dlatego każdy kto sięgnie po tę pozycję dostanie skuteczne narzędzia aby pogłębić swoją wiedzę i odnieść korzyść w praktyce jogi, medytacji. Jeśli naprawdę chcesz poznać tajemnice umysłu, ta książka jest dla ciebie.

Ocena : 6 Ocena książki 2018-03-16

jan sulo, sulo@op.pl

nie wiem nie czytałem ale okładka prześliczna

Ocena : 6 Ocena książki 2013-11-05

Magda Gasior

Może wstyd się przyznać, ale – mimo, że joga obecna jest w moim życiu od paru ładnych lat – wcześniej nie odważyłam się sięgnąć po Jogasutry w żadnej spójnej formie. Gdy jednak sama zaczęłam uczyć jogi, stwierdziłam, że teraz już nie ma przeproś, trzeba zacisnąć zęby i z klasyką się zapoznać. O dziwo, przeczytałam książkę do końca, bez bólu i bez sprawdzania "ile stron jeszcze…?". I co najważniejsze: ze zrozumieniem. Moje obawy były nieuzasadnione - nie trzeba być humanistą, żeby zrozumieć Jogasutry. Nie twierdzę, że nie sięgnę po inne przekłady i interpretacje, bo lubię porównywać, ale zdecydowanie jest to książka godna polecenia. Uważam, że stanowczo ułatwia ona poznawanie Jogasutr… i późniejsze wcielenie ich przekazu w życie, włączenie go do swojej praktyki.

Ocena : 6 Ocena książki 2013-10-01

Olga

Książka zrobiła na mnie duże wrażenie. Nie jest kolejną pozycją, w której o nauce jogi wspomina się we wstępie, a resztę miejsca wypełniają kolorowe zdjęcia asan. Autor poświęcił uwagę istocie jogi, czyli pracy nad umysłem. W przystępny sposób wykłada i opisuje techniki przedstawione w Jogasutrach. Jak dla mnie książka jest bardzo przejrzysta, przystępna i trafia wprost do serca. Polecam wszystkim zainteresowanych jogą i/lub pracą nad umysłem.

Ocena : 6 Ocena książki 2013-11-23

Agnieszka.U

Książka wywarła na mnie pozytywnie wrażenie. Czyta się ją łatwo ale nie prosto. Dla mnie jest to pierwsza książka jaką zaczęłam czytać o jodze i potrzebowałam czasu aby zastanowić się nad zdaniem. Ogólnie miałam wrażenie, że czytam coś bardzo żywego i coś, co jest od środka budującego. Polecam.

Ocena : 6 Ocena książki 2013-09-20

Mariusz Żelazko, Instruktor jogi

Książka jest wspaniale i zrozumiale napisanym wprowadzająca do zrozumienia i zgłębienia Jogasutr Patańdżalego. Niech osobiste doświadczenia w praktyce, nauczaniu i zgłębianiu wiedzy autora staną się natchnieniem oraz inspiracją dla innych. Gorąco polecam tę książkę!!!

Ocena : 6 Ocena książki 2013-11-17

Kinga

Książka jest napisana w sposób prosty i zrozumiały dla wszystkich, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę jogiczną. Dla mnie było to pierwsze spotkanie z Jogasutrami Patańdźalego i cieszę się, że trafiłam właśnie na tą pozycję. Książka pozwoliła mi również usystematyzować posiadaną już wiedzę w zakresie tematu i myślę, że jeszcze nie raz będę do niej wracać. Polecam gorąco!

Ocena : 6 Ocena książki 2013-10-24

bez podpisu

Ksiazka jest wybitna, esencja wiedzy. Polecam.

Ocena : 6 Ocena książki 2013-12-26

Cecylia Czarnecka

Gorąco polecam książkę Macieja. To kolejna jego książka, którą praktycznie czyta się jednym tchem. Świetny język, bez zbędnego ubarwiania a wręcz przeciwnie wzbogaca je o wiele ciekawych cytatów. Książka jest świetnym sposobem na przełamanie bariery przed studiowaniem Jogasutr Patańdźalego. Czytanie tej książki kojarzy mi się z byciem na wykładzie u Maćka, zawsze świetnie przeprowadzony, aż chce się jeszcze.... z niecierpliwością czekam na kolejną książkę!!!

Ocena : 6 Ocena książki 2014-01-07

Iwo Trojanowska, redaktor stron internetowych

Doskonałe wprowadzenie dla osoby, która jak ja wcześniej z jogasutrami nie miała okazji się zapoznać. To wstęp do czytania sutr, ale także do samej jogi, która przy intensywnych ćwiczeniach ciała wcześniej czy później zaczyna wpływać na sposób myślenia o sobie i rzeczywistości. Książka bardzo przejrzyście wyjaśnia, jakie jest działanie jogi, na jakie ścieżki ta nasza praktyka nas sprowadza, i jak mamy to wszystko co się z nami dzieje interpretować. Dla mnie ta niezwykle uporządkowana treść książki stanowi dowód na to, jak autor ma poukładane wszystko w głowie, co bardzo mnie inspiruje zarówno do ćwiczeń, jak i do samego studiowania sutr. Wracam do książki obecnie, czytając Patańdźalego i będę pewniej wracała do niej nie raz.

Ocena : 6 Ocena książki 2013-12-05

Gabriela Żemetro

Dobrze napisana, czuć, że autor wie o czym pisze. Mnóstwo w niej mądrych terminów i odwołań do samego źródła, ja jako laik w "jogowym temacie" często czułam się głupia w czasie lektury. Do tej pory niewiele wiedziałam o jodze, teraz widzę, że ma wiele punktów wspólnych z filozofią tao w czystej postaci min: im bardziej się starasz, tym mniej osiągasz, czy też poznanie siebie to oświecenie, akceptowanie tego, co przynosi los i rezultatów działań – płynięcie z falą. Ostatecznie cel jest jeden, tylko drogi dojścia się różnią detalami. Polecam serdecznie

Ocena : 6 Ocena książki 2013-09-30

Katarzyna E.

Czy joga to tylko asany? Po 2 latach intensywnej praktyki zaczęłam dostrzegać jej inne aspekty. I to był dobry moment na sięgnięcie po książkę Psychologia Jogi, choćby po to żeby jak pisze Maciek, poznać autentyczny kontekst swojej praktyki. Książka w sposób naukowy (bo joga to przecież nauka) objaśnia/komentuje najważniejszy z traktatów o jodze. Jestem zaskoczona jak wiele spraw po tej lekturze stało się dla mnie czytelnych i jak wiele opisanych problemów mnie zainspirowało...A może to zasługa nie tylko autora książki tylko pierwszy znak, że moja praktyka zaczyna powoli przynosić efekt? :-) Wiem, że jestem na początku drogi, i że na pewno jeszcze nie raz sięgnę po książkę Psychologia Jogi. Szczerze ją polecam!

Ocena : 6 Ocena książki 2016-12-18

bez podpisu

Bardzo wartościowa pozycja dla wszystkich, którzy interesują się jogą także poza matą i studiem.

Ocena : 6 Ocena książki 2013-11-22

Anna Haracz, tancerka, nauczycielka jogi

Bardzo spójna, konkretna a przede wszystkim zrozumiała książka o istocie jogi.

Ocena : 6 Ocena książki 2013-11-23

Agnieszka Urbanik, nie publikować nazwiska

Książka wywarła na mnie pozytywnie wrażenie. Czyta się ją łatwo ale nie prosto. Dla mnie jest to pierwsza książka jaką zaczęłam czytać o jodze i potrzebowałam czasu aby zastanowić się nad zdaniem. Ogólnie miałam wrażenie, że czytam coś żywego i coś, co jest od środka budującego. Pozdrawiam.

Ocena : 5 Ocena książki 2013-11-05

bez podpisu, nauczyciel

Książka w sposób przystępny dla przeciętnego zjadacza chleba wprowadza w świat jogi, świetnie się ją czyta,podoba mi się również humorystyczne podejście autora do tematu.

Ocena : 5 Ocena książki 2013-12-27

Tomasz Barczak

Książka w moim odczuciu zrozumiale i wyczerpująco wprowadza do całościowej praktyki jogi Patańdźalego, przedstawiając różne formy praktyk jogicznych oraz ich kontekst, dający pełne zrozumienie ich zastosowania. Dlatego uważam, że "Psychologia jogi" jest bardzo dobrym przewodnikiem dla osób, które chcą poznać lub poszerzyć i uporządkować swoją wiedzę na temat jogi.

Ocena : 5 Ocena książki 2013-11-14

bez podpisu

Książka napisana w prosty zrozumiały sposób dla każdego kto chciałby zgłębić wiedze o jodze.

Ocena : 5 Ocena książki 2013-10-01

Leszek Radomski

Książka jest dopracowana w szczegółach. Wszystko mi się w niej podoba. Począwszy od formatu i okładki, takiej filigranowej, delikatnej powierzchowności. Okładka w kolorze zielonym -przemianie drzewa- co symbolizuje potencjał narodzin i wzrostu. Treść w rzeczy samej dotyczy wzrastania. Ocena powinna być na 6, ale wpisałem 5, żeby nie przeginać :-)

Ocena : 5 Ocena książki 2017-03-13

Zacisze Lenki

Joga pomaga w tworzeniu jak najlepszego związku ze światem zewnętrznym oraz osiągnięciu spokojnego umysłu. Wielu joginów nawiązuje do nauczania Patańdźalego, autor próbuje jednak nauczanie Jogasutr odnieść do obecnych praktyk jogi. "(...) na łamach tej książki przeczytacie o koncepcji umysłu w jodze, o czynnikach upośledzających funkcjonowanie psychiki i o praktyce, która prowadzi do usunięcia owych czynników i uczynienia umysłu narzędziem do wyzwolenia z cierpienia." Autor zwraca uwagę, że joga to nie analizowanie tekstu, ale jej praktykowanie i medytacja. Joga nie jest religią, jest nauką, do której kluczem jest traktat Patańdźalego. W książce znajdziemy komentarz autora odnośnie tego kim był Patańdźali. Maciej Wielobób pisze, że "Umysł ludzki może być źródłem zarówno uwikłania, ograniczenia, jak i wolności." "Jeśli jesteśmy niewolnikami umysłu i nie mamy nad nim kontroli, może nas to zaprowadzić jedynie do cierpienia. Jeśli panujemy nad dynamiką funkcjonowania umysłu, wówczas jesteśmy w stanie używać go jako pasywnego instrumentu w naszych rękach: poddać go swej woli, użyć jako narzędzia do osiągnięcia pożądanych celów, gdy przychodzi taka potrzeba." Maciej Wielobób opisuje sutry Patańdźalego. Autor zwraca też uwagę na to, co istotne: "Nie odkładaj na później! Żyj teraz! Działaj teraz!" Zdaniem autora powinniśmy redukować potrzeby oraz zaspakajać tylko te, które są niezbędne do życia, zdrowia i sprawnego funkcjonowania. "Warto jednak pamiętać, że warunki się zmieniają i to, co było minimum dla Patańdźalego jakieś 2000 lat temu, niekoniecznie jest minimum dla współczesnego człowieka, by nie pozostawał poza nawiasem społeczeństwa." Podkreślona zostaje rola świadomego oddychania i koncentracji. "(...) autor Jogasutr zakłada, że naturalnym stanem umysłu jest stan sattwy, a zatem lekkości, spokoju i harmonii. Ten stan jednakże może być zaburzony, gdy umysł rozprasza się. Jedną z najczęstszych przyczyn rozproszenia są zmysły, które kierują naszą uwagę na zewnętrzne obiekty. Przykładem takiego działania zmysłów jest sytuacja, gdy jemy obiad w restauracji czy u rodziny, a gdzieś w tle jest włączony telewizor. Po chwili zazwyczaj orientujemy się, że nasza uwaga co jakiś czas mimowolnie kieruje się ku temu migotającemu obiektowi." Książka, choć niezbyt wielka objętościowo, jest raczej trudną lekturą ze względu na bogactwo terminów. Autor przytacza też liczne cytaty. Publikacja składa się z trzynastu rozdziałów, dodatkowo na końcu książki zamieszczono materiały dodatkowe i miejsce na notatki, co jest wielkim plusem. Żeby lepiej zrozumieć tematykę, czytałam ją stopniowo. Moim zdaniem warto do niej wracać. Szczególnie polecam tą publikację osobom zainteresowanym tłumaczeniem nauki Patańdźalego oraz filozofią jogi.

Ocena : 5 Ocena książki 2013-09-21

Zuza Łącka-Golc

Czy w jodze można praktykować tylko asany ? Można, wszystko można, bo tu nikt nikomu niczego nie nakazuje. Asany są super w szeroko pojętej dziedzinie "zdrowotności". Tylko to trochę tak, jakby chłeptać tylko wodę z toalety mając pod ręką też kran. Joga posiada różne narzędzia prowadzące nas na ścieżce rozwoju osobistego do upragnionego spokoju krainy szczęśliwości i spełnienia ;) Wszystkie te narzędzia ukazuje nam Maciej Wielobób w książce o psychologii jogi w oparciu o Jogasutry Patañdžalego. Przybliża nam ten najważniejszy tekst jogowy językiem prostym, przystępnym. Tłumaczy z ichniego - jogowego na nasze bez nadęcia, bez tworzenia niepotrzebnego dystansu, atmosfery pseudomistycyzmu i tajemnicy, dzieląc się też osobistym doświadczeniem. Niezmiennie kieruje mnie z drogi zbędnego przeintelektualizowania, analizy i rozkminki na drogę praktyki, doświadczania i uważności. I za to bardzo sobię cenię mojego nauczyciela - Macieja i jego książkę. Serdecznie polecam .

Ocena : 5 Ocena książki 2014-01-12

Katarzyna

Bardzo lubię książki zarazem krótkie i treściwe – a taką jest na pewno „Psychologia jogi” Macieja Wieloboba. W niewielkiej objętości autor zamknął solidną porcję wiedzy i refleksji, dotyczących koncepcji funkcjonowania umysłu, która została przedstawiona w Jogasutrach przypisywanych Patańdżalemu. Wiedzy i refleksji – do których się wraca, żeby sobie coś odświeżyć, żeby zrozumieć coś głębiej, żeby na coś spojrzeć po jakimś czasie w zupełnie inny sposób. Jak można wnioskować na podstawie podtytułu książki, czyli „Wprowadzenie do Jogasutr Patańdżalego”, Maciej Wielobób rzeczywiście wprowadza czytelników na pewną drogę. Ta zaś bierze początek właśnie w źródłowym tekście Patańdżalego i jego oryginalnych brzmieniach, aby przeciąć wybrane konteksty rozumienia sutr i spleść się z doświadczeniami współczesnego czytelnika. Odtąd zaś droga ta zaczyna się odsłaniać w miarę kroczenia...

Zamknij