Opinie o książce "Bądź bezpieczny w cyfrowym świecie. Poradnik bezpieczeństwa IT dla każdego"

6
(67%)
5
(0%)
4
(33%)
3
(0%)
2
(0%)
1
(0%)
Opinie czytelników (liczba ocen: 3)
Średnia ocen: 5.5

Bądź bezpieczny w cyfrowym świecie. Poradnik bezpieczeństwa IT dla każdego:

Ocena : 6 Ocena książki 2019-04-02

bez podpisu

W książce znajdziemy dużo rzetelnych i przede wszystkim praktycznych informacji na temat bezpieczeństwa w Internecie, przedstawionych w bardzo przystępny sposób. Polecam ją każdemu, kto chce zadbać o bezpieczeństwo swoich danych w sieci, ale nie wie od czego zacząć.

Ocena : 6 Ocena książki 2019-04-07

Łukasz

Bardzo mi się podoba to, że autor pokazuje krok po kroku, jak i co zrobić, aby być bezpiecznym. Dodatkowo bazuje na bezpłatnych narzędziach. Polecam

Ocena : 4 Ocena książki 2019-01-05

Kaleron

W tytule jest sformułowanie "dla każdego". Już się przyzwyczaiłem, że to taki eufemizm oznaczający, że do czytania tej książki nie trzeba mieć żadnych podstaw. Bo nie jest ona dla każdego. Specjaliści mogą być wręcz znudzeni lub rozczarowani, ale jeśli ktoś nie kończył technikum informatycznego, a komputer jest dla niego tylko narzędziem pracy lub zabawką - tak, to jest właściwy adresat tej książki. I postaram się wejść w skórę takiego człowieka oceniając tę książkę. Niewątpliwie plusem książki są bardzo szczegółowe instrukcje typu "krok po kroku" - tak proste, że nawet laik poradzi sobie z zainstalowaniem i skonfigurowaniem programu, czy też zmianą ustawień konta portalu społecznościowego, lub strony na Wordpressie. Autor porusza wiele zagadnień związanych z bezpieczeństwem użytkowania komputera (w tym smartfona - muszę w szczególny sposób pochwalić za to autora, bo dla specjalisty to jest oczywiste, ale dla nietechnicznego użytkownika smartfon nadal może być bardziej po prostu telefonem niż komputerem) począwszy od jakże ważnych zasad dotyczących bezpieczeństwa haseł, a skończywszy na ostrzeżeniach przed telemarketerami, czy nieuczciwymi biurami podróży. Wprawdzie na podstawowym poziomie, ale w bardzo praktyczny sposób pokazuje czyhające w cyfrowym świecie zagrożenia i radzi jak się przed nimi uchronić W sumie zabrakło mi jednej ważnej rzeczy - opisania sposobu przygotowania komputera do pozbycia się go - sprzedaży, oddania innemu użytkownikowi, utylizacji. To moment obfitujący w wiele zagrożeń dla danych użytkownika, jego prywatności, finansów, dostępu do zasobów sieciowych. Może warto w kolejnym wydaniu dopisać rozdział "jak bezpiecznie pozbyć się komputera". Trochę w czasie czytania przeszkadzała mi kryptoreklama. Rozumiem, że nikt bezinteresownie nie zostaje partnerem finansowym wydania i że pewne rzeczy i tak zostałyby opisane na przykładach kolegów...ale w paru fragmentach po prostu brakowało mi ostrzeżenia "tekst sponsorowany". Daję 4 gwiazdki, bo sugeruję się skalą szkolną, gdzie "szóstka" jest oceną za wyjście poza program. Sam autor niewątpliwie ma wiedzę wykraczającą poza założony program, ale w książce ją co najwyżej sygnalizuje. Jest to dobrze przygotowany podręcznik użytkownika. Na tyle dobrze, że dałbym piątkę, gdyby nie Avast. Ten program zdążył już spłatać moim klientom tyle figli, że chyba już zawsze będę się spierał z każdym, kto go poleca. Tak - właśnie za to urwałem tę piątą gwiazdkę. I jeszcze uwaga bardziej do wydawnictwa niż do autora. Gazetowa czcionka może trochę przeszkadzać czytelnikom, którzy swoją przygodę w cyfrowym świecie rozpoczęli w dojrzałym wieku, a to właśnie oni tej książki potrzebują o wiele bardziej od pokolenia wypełzającego z kołyski ze smartfonem w dłoni.

Zamknij