Opinie o książce "Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią"

6
(100%)
5
(0%)
4
(0%)
3
(0%)
2
(0%)
1
(0%)
Opinie czytelników (liczba ocen: 3)
Średnia ocen: .

Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią:

Ocena : 6 Ocena książki 2021-02-15

bez podpisu

Temat borderline jest mi niesamowicie bliski, czytam więc każdą pozycję, która może pomóc pogłębić wiedzę z tego zakresu. "Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią" Moniki Kotlarek jest bez wątpienia najważniejszą z nich. Autorka wychodzi na przeciw stygmatyzacji, nie szufladkuje, nie bojkotuje, nie demonizuje osób dotkniętych BPD, za to pozwala spojrzeć na nich z dużą dozą empatii i zrozumienia. W tej książce znajdziecie właściwie wszystko, co powinniście wiedzieć o osobowości chwiejnej emocjonalnie. Przede wszystkim autorka już na samym wstępie podkreśla, że BPD nie jest chorobą, a typem osobowości, co za tym idzie - nie da się go wyleczyć. Można natomiast nauczyć się z nim żyć poprzez wytrwałą pracę terapeutyczną. Rzetelna dawka wiedzy psychologicznej przedstawiona jest tu w sposób lekki i przystępny dla każdego, dzięki czemu strony kartkuje się z ciekawością oraz ogromną przyjemnością. Książka została podzielona na cztery części. W pierwszej dowiadujemy się czym jest borderline, w jaki sposób stawia się diagnozę, jak przebiega terapia, a nawet jakie są zalety tego typu osobowości i jakie najczęstsze stereotypy są jego mitami. Druga część z kolei skierowana jest bezpośrednio do osób z pogranicznym zaburzeniem osobowości, zawiera w sobie sporo ćwiczeń, które mogą pomóc w dążeniu do stabilizacji emocjonalnej. Zadania te są na tyle uniwersalne, że przydadzą się nie tylko osobom z BPD, a wykonanie ich jednocześnie pomaga zrozumieć problematykę tego zaburzenia. Następnie trzecia część dotyczy bliskich osób z borderline, uczy jak wyznaczać granice w relacji, jak się porozumiewać w sposób troskliwy i wyrozumiały oraz jak zadbać o samego siebie. Część czwarta natomiast to bardzo wartościowe rozmowy z osobami zdiagnozowanymi jako borderline, które pokazują, że każdy człowiek jest inny i choć diagnoza ta sama nie należy mierzyć wszystkich jedną miarą. Na duży plus wpływa również okładka, która idealnie odzwierciedla z czym zmagają się osoby cierpiące na zaburzenia osobowości typu borderline. Z całego serca polecam sięgnięcie po ten przewodnik życia na krawędzi.

Ocena : 6 Ocena książki 2021-03-28

Chaotyczna

Książka godna polecenia dla osób, które interesują się tematem lub siedzą w nim całym sobą. Czyta się szybko, książka jest napisana normalnym językiem, jasnym nawet dla laika, co jest dużym atutem. Duża porcja wiedzy.

Ocena : 6 Ocena książki 2021-03-19

Zaczytana Eliza

#509 - Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią - Monika Kotlarek - Wydawnictwo Sensus #69/52/2021 Książka ma 304 strony, swoją premierę miała dnia 23.02.2021 roku i jest to poradnik. Dla kogo jest ta książka ? Autorka we wstępie ujmuje to tak: "Książka, którą trzymasz w dłoniach zostawi Cię z wiedzą, konkretnymi przykładami, historiami osób z diagnozą borderline, ze sposobami radzenia sobie i pracy z innymi. To przewodnik po życiu z i obok borderline. To wyznania, wspomnienia, porady, wady, zalety i sposoby leczenia. To także ćwiczenia do pracy własnej dla chorych, z pacjentami dla lekarzy i terapeutów, ale i dla bliskich, którzy zwykle poruszają się po omacku i stąpają po cienkim lodzie, modląc się, by nie było wybuchów agresji, prób samobójczych czy ucieczek z domu, jeśli zrobią coś nie tak, jednocześnie nie wiedząc, co powinni zrobić. By pomóc, nie zaszkodzić oczywiście." Książka składa się z czterech części: I - Oswajamy Borderline, II - Mam Borderline, III - Życie z osobą z Borderline, IV - Rozmowy. W części I możemy dużo dowiedzieć się o różnych zaburzeniach osobowości - w tym Borderline. Autorka opisała tutaj objawy Borderline, fakty i mity, oraz podała bibliografię książek i filmów, do jakich warto sięgnąć, by pogłębić wiedzę o tym zagadnieniu. W części II znajduje się test, który nam pokazuje, czy nasze zachowania są z pogranicza, czy nie. Znajdują się tu także ćwiczenia, które pomogą zaakceptować zaistniałą sytuację i nauczą pracować z emocjami. Autorka opisała tutaj także zagadnienia dotyczące pracy z emocjami, oraz treningi relaksacyjne, czy Mindfulness. W części III dowiadujemy się, jak żyć z osobą z Borderline, jak budować prawidłowe relacje i efektywnie komunikować się. W części IV autorka dała przykładowe rozmowy z osobami z Borderline. Tą książkę bardzo polecam i dziękuję za nią Wydawnictwo Sensus. https://www.facebook.com/zaczytanaeliza/photos/a.1656801191286441/2593164564316761/

Zamknij