Każdy z nas jest wyjątkowy. Każdy ma dostęp do potężnej twórczej mocy swojego umysłu. Problem w tym, że wykorzystujemy nasze możliwości w niewielkim stopniu. Z powodu ograniczających przekonań nasz twórczy potencjał nie jest w pełni aktywowany, nie możemy więc korzystać ze wszystkich darów, w jakie zostaliśmy wyposażeni na drogę naszego życia.
fragment książki
Kreatywność. Z doświadczenia rekruterskiego wspominam, że większość pracodawców widziałaby w swojej drużynie osoby cechujące się tą umiejętnością. Takie jednostki, które kiedy spytasz: a czy b? Odpowiedzą… c. Osoby, które potrafią zrobić przysłowiowe “coś” z niczego. Kogoś, kto będzie szukał rozwiązań, próbował, testował i przy okazji dobrze się bawił procesem samym w sobie. Do tego, moim zdaniem, zachęca nas w swojej książce Dagmara Gmitrzak. Autorka poprzez swoje swobodne, barwne pióro zdecydowanie pozwoliła mi obudzić moją własną definicję kreatywności. Bardzo spodobała mi się mnoga liczba pytań, które stawia przed nami Dagmara, jak i zaproszenie do pracy nad przekonaniami (one też mają istotne znaczenie w pobudzaniu kreatywności, jak i są kluczowym elementem sesji coachingowych). Książka składa się z trzech części:
Kreatywność i tworzenie
Poznaj lepiej samego siebie
Etapy twórczości i sposoby rozbudzenia energii twórczej.
Każdy rozdział to zarówno pogłębienie wiedzy merytorycznej, pytania oraz ćwiczenia. Możemy (między innymi) poznać koncepcje silnego i słabego ego, typy osobowości według Junga, czakry czy typy inteligencji wielorakiej Howarda Gardnera. Myślę, że nawet osoba, która twierdzi, że nie jest kreatywna będzie mogła zmienić to przekonanie z ograniczającego na zdrowe i wspierające. Kiedy piszę o przekonaniach wspierających, to mam na myśli wszystkie te stwierdzenia, które są pozytywne i zachęcają do działania. By nie być gołosłowną co do liczby interesujących ćwiczeń, zachęcam do wykonania poniższego, prezentowanego przez autorkę książki.
Ćwiczenie: Co jest dla Ciebie ważne?
(wybierz 5 pozycji)
praca,
miłość, związek uczuciowy,
rodzina, dzieci,
pieniądze,
rozwój osobisty,
rozwój duchowy, poszukiwania duchowe,
przyjaciele, znajomi,
twórczość, tworzenie,
sfera seksualna,
zdrowie, dbanie o zdrowie,
wiedza – zgłębianie wiedzy z interesujących Cię dziedzin,
kariera i sukces zawodowy, poczucie, że rozwijasz się w swojej pracy,
szkolenie się, dokształcanie,
pomaganie, wspieranie innych,
ekologia, działania na rzecz Ziemi,
inne…
Podsumowanie
Zadaj sobie pytania:
Czy obecnie odczuwasz spełnienie w pięciu wybranych przez Ciebie sferach?
W której sferze odczuwasz największe, a w której najmniejsze spełnienie?
Co możesz zrobić, aby odczuwać spełnienie?
Czy Twoja obecna praca pozwala Ci na rozwijanie najważniejszych dla Ciebie sfer?
Jaka praca pozwoliłaby Ci odczuwać największe spełnienie, w sferach, które wybrałeś?
Owocnych przemyśleń i zachęcam do przeczytania tej pozycji.
opsychologii.pl Aleksandra Borowska
„… Ekstrawertyk może być dawcą energii. Jest zwykle osobą optymistyczną, która lubi mówić i żywo gestykuluje. W przeciwieństwie do introwertyka z łatwością mówi o sobie, dzieli się swoimi doświadczeniami i dokonaniami. To człowiek czynu, który może pozytywnie inspirować i motywować innych do działania …”
Czy umiecie aktywować twórczy potencjał umysłu? Same ćwiczenia, odpowiednia literatura, ale i zadawane pytania pomogą Wam zrozumieć niektóre kwestie. Przecież w życiu są chwile, kiedy mamy potrzebę bycia w samotności, innym razem bardzo potrzebujemy kontaktu z ludźmi. Czy te potrzeby mogą się zmienić? Ja przyznam szczerze – mam takie nietypowe momenty. Wszystko zależy od sytuacji ;-)
Autorką książki jest Dagmara Gmitrzak, trenerka rozwoju osobistego, terapeutka holistyczna, muzykoterapeutka i dziennikarka. Ukończyła Instytut Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Ponadto jest absolwentką dwuletnich Podyplomowych Studiów Dziennikarskich na UW. Od 2001 roku prowadzi warsztaty rozwoju osobistego, szkolenia dla firm, oraz konsultacje indywidualne. Specjalizuje się w technikach integrujących ciało, umysł i serce. W życiu inspiruje ją muzyka, przyroda i podróżowanie. Organizuje wyprawy w dalekie zakątki naszego świata (Bali, Hawaje). W tym momencie można jej pozazdrościć.
Sama kreatywność jest naturalną umiejętnością ludzkiego umysłu. Dlaczego większość z Nas nie robi tak naprawdę tego, co kocha? Dzieje się tak, ponieważ wierzymy wewnętrznemu krytykowi, który bardzo surowo uświadamia Nam, że nie warto niczego zmieniać i twardo stąpać po ziemi.
Autorka udowadnia, że twórczość nie jest zarezerwowana tylko dla wybranych. Spójrzmy na dzieci. Ile one mają energii. To nie tylko w ich wykonaniu zabawa, czy poznawanie świata. Podobnie jest z obserwowanymi ludźmi na ulicy. Ile mijanych osób się do Was uśmiechnie? No właśnie … niewiele. Po takim zachowaniu macie nieodparte wrażenie, że TO ONI śmieją się ze mnie.
W każdym z Nas drzemią ukryte dary i talenty. Autorka przygotowała ćwiczenia, które pozwolą wzmocnić Ci poczucie własnej wartości i wyjątkowości. Moim zdaniem, to książka idealna dla menedżerów i dyrektorów kreatywnych. Bardzo podoba mi się to stwierdzenie, że: „każdy z nas bowiem ma do opowiedzenia własną historię …” Czy będziemy czekać? A może rozpoczniemy własną podróż? Sama treść dotyczy rozwoju osobistego, oraz psychologii motywacji.
Ciekawe i interesujące są rozdziały mówiące o słabym i silnym ego, afirmacji dotyczącej finansów, kreatywności i świata zakazów, braku wykształcenia, strachu przed sukcesem, oraz depresji. Najważniejsze jest uczestniczenie w kontakcie ze swoim wewnętrznym dzieckiem, bycie otwartym na odkrywanie nowego i zarządzanie swoim czasem w umiejętny sposób.
Korzystanie ze swojej wyobraźni również nic nie boli. To malowanie, pisanie, albo Wasze ulubione hobby. Zbyt silne ego uniemożliwia spojrzenie na życie z szerszej perspektywy i doświadczenie szczęścia. Warto również przyjrzeć się swoim przekonaniom na temat pieniędzy. Trudno nie zgodzić się ze słowami autorki, że: „ … Praca ma się kojarzyć ze zmęczeniem, a marzenia z fantazją. Bliscy wolą przedstawiać twardą wersję rzeczywistości, chcąc ochronić młodych ludzi przed rozczarowaniem …”. Przyczyną depresji, która stała się tak modna w dzisiejszych czasach jest poczucie straty. To wewnętrzna bezradność i brak sensu własnego celu życia.
Gorąco polecam. Ważne jest by zachować równowagę w życiu. Liczę, że w tym moim prywatnym i zawodowym uda mi się wszystko zrealizować, jak należy. Zachęcam do lektury ważnej z perspektywy każdego czytelnika.
P.S W książce wszystkie znaki występujące w tekście są zastrzeżonymi znakami firmowymi bądź towarowymi ich właścicieli.
KSIĄŻKI OKIEM KATARZYNY ŻARSKIEJ Katarzyna Żarska
Wśród wielu gatunków książek, jakie lubię czytać w wolnym czasie od ponad dekady ważne miejsce zajmują te dotyczące rozwoju osobistego i kompetencji społecznych. Odkąd pamiętam fascynowały mnie ludzkie emocje i uczucia, chciałam dowiedzieć się też, w jaki sposób można rozwijać tzw. ,,twórczy potencjał” zarówno u siebie, jak i ludzi ze swego otoczenia.
Z czasem moje zainteresowania przeniosłam częściowo również na grunt zawodowy - od wielu lat prowadzę wykłady i ćwiczenia z Podstaw kreatywności. A że ucząc innych, powinniśmy sami wciąż się rozwijać, to mam podwójną korzyść z lektury książek takich, jak te, których autorką jest między innymi Dagmara Gmitrzak. Wspomniana dopiero co trenerka rozwoju osobistego dotąd znana mi była przede wszystkim jako autorka książki pt. ,,Trening relaksacji. Jak uwolnić się od stresu, lęku i depresji”, którą to przeczytałam kilka lat temu, w czasie ciąży. Pamiętam, że pomysł na tego typu przewodnik bardzo mi się spodobał, ale już same ćwiczenia zaprezentowane w owej książce wydały się wówczas mało warte wypróbowania… Jako osoba prowadząca zajęcia z Podstaw kreatywności oczywiście słyszałam też o publikacji D. Gmitrzak pt. ,,Obudź swoją kreatywność”, ale przeglądając w księgarni jej pierwsze wydania, jakoś nie mogłam przekonać się do jej zakupu. Tymczasem los sprawił, że ostatnio w moje ręce trafiło drugie, rozszerzone wydanie owego poradnika dla poszukujących inspiracji do twórczego życia.
Czy książka ,,Obudź swoją kreatywność” Dagmary Gmitrzak to lektura warta polecenia? Z pewnością tak, ale raczej dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z tematyką kreatywności i treningu twórczości. Książka z pewnością może służyć jako inspiracja dla tych wszystkich, którzy szukają swojej ścieżki twórczego rozwoju i chcą uzmysłowić sobie, że twórczość nie jest zarezerwowana wyłącznie dla wybranych. Dla mnie treści przedstawione w poradniku Dagmary Gmitrzak raczej nie wniosły niczego nowego w obecny stan wiedzy na temat kreatywności, a ćwiczenia zaproponowane przez autorkę wydały mi się raczej mało interesujące dla potencjalnych uczestników zajęć z wykorzystaniem treningu umiejętności twórczych.
Zaletą publikacji ,,Obudź swoją kreatywność” jest niewątpliwie staranne przygotowanie jej od strony merytorycznej i językowej. Książka podzielona jest na trzy rozdziały główne, z których każdy ma na celu wzmocnić w czytelnikach poczucie własnej wartości, pokazać w jak wielu obszarach życia możemy być twórczy. Mnie osobiście najbardziej spodobała się ostatnia, trzecia część poradnika zatytułowana ,,Etapy twórczości i sposoby rozbudzenia energii twórczej”. Dagmara Gmitrzak ze swadą i znajomością zagadnienia prezentuje tutaj kolejno etapy procesu twórczego¸ trzydzieści sposobów aktywowania twórczego potencjału oraz tzw. ,,złote prawa twórczości”. Ta właśnie ta, trzecia część książki zasługuje na szczególną uwagę, może okazać się inspirująca dla wykładowców i trenerów umiejętności twórczych albo stanowić coś w rodzaju samouczka po krętych ścieżkach życia na przekór standardom, schematom w myśleniu i działaniu.
,,Obudź swoją kreatywność” to poradnik na temat twórczego rozwoju, zachęta do spełniania życiowych marzeń, doskonała lektura na przełom roku, kiedy to podsumowujemy zwykle swoje osiągnięcia i planujemy realizację nowych projektów.
Ciekawym dodatkiem do wspomnianej książki są cytaty motywacyjne, wykazy filmów i utworów muzycznych, które w szczególny sposób mogą stymulować w nas twórcze myślenie oraz inspirować do podjęcia ryzyka wcielania w życie nawet dość ryzykownych, nowych przedsięwzięć.
„Kreatywność” to nie jest pusty slogan, hasło, na dźwięk którego otwierają się przed nam wrota do szczęścia osobistego i satysfakcji zawodowej. Dagmara Gmitrzak pokazuje, że bycie kreatywnym to sposób na życie, ale to również ciężka praca nad sobą i swoimi słabościami. Jej książka niewątpliwie będzie dla Was życzliwym towarzyszem, czymś na kształt vademecum po ścieżce odnajdywania własnego, twórczego powołania.
Sztukater.pl TULLIANA
Czas na kreatywność.
Kreatywność – przereklamowana aktywność, czy rzeczywisty sposób na nudę, stagnację i życiową rutynę? Zdecydowanie to drugie :) Jednakże rutyna, zmęczenie, nuda, czy stagnacja mają niestety to do siebie, że lubią powracać i władać naszym życiem; jak w takich wypadkach odnaleźć w sobie jakiekolwiek chęci i tytułową kreatywność?
Książka to część teoretyczna oraz praktyczna. Jeśli o teorię chodzi, pokuszono się o zdefiniowanie kreatywności (choć czy potrzebnie?; wszak prawie każdy wie czym kreatywność jest ;) ), z kolei co do praktyki – pokazano jak można obudzić w sobie chęć do działania, zmian, aktywności, czyli innymi słowy jak odkryć w sobie chęć do wszystkiego co kreatywne. Ta właśnie część książki jest najcenniejsza, odnalezienie w sobie motywacji na tym polu jest bowiem czasem szalenie trudne.
W zasadzie można powiedzieć, że lektura jest jedną wielką pochwałą wszystkiego, co niesie ze sobą odmianę i daje pozytywnego kopa in plus ;) Co ważne, z kolejnych stron można dowiedzieć się jak można zarówno chęci do działania jak i samą kreatywność w sobie odnaleźć. Okazuje się, że kluczem do sukcesu na tym polu są przede wszystkim dobre chęci, ale także wolna od ciężarów głowa i odrobina pomysłów, które można przekuć w aktywne działanie. Nie jest to wcale proste - tym bardziej cenna jest ta książka.
Myślę, że nie ma wielkiego sensu przekonywanie iż bycie kreatywnym popłaca, ani też że warto w sobie ową kreatywność odnaleźć / pobudzić / wykrzesać (niepotrzebne skreślić / wszystkie powyższe zostawić). Każda pozytywna odmiana jest w życiu dobra, zwłaszcza jeśli jest przy tym ciekawa i pozwala zrobić zarówno coś fajnego jak i pożytecznego. Warto spróbować :)
cosnapolce.blogspot.com Northman
Na ogłoszeniach o pracę możemy zauważyć pewną prawidłowość – wiele firm posługuje się słowem kreatywność, czy to poszukując właśnie kreatywnych osób, czy opisując charakter pracy. Wiele się mówi o znaczeniu kreatywności w szkole, możemy znaleźć warsztaty rozwijające kreatywność, na sklepowych półkach pojawiają się też różnego rodzaju zestawy pobudzających kreatywność. Czym zatem ta kreatywność jest i czy rzeczywiście odgrywa we współczesnym świecie tak niebagatelne znaczenie? Czy kreatywność można rozwijać, a jeśli tak, to w jaki sposób to robić?
Możemy się o tym przekonać dzięki książce autorstwa Dagmary Gmitrzak, pt. „Obudź swoją kreatywność. Jak aktywować twórczy potencjał umysłu”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Helion książka, to już drugie, rozszerzone wydanie tej wspaniałej publikacji, która zmienia nasze spojrzenie na otaczający nas świat i pozwala dostrzec szereg tkwiących w codzienności szans. Z uwagi na to, iż autorka dzieli się z czytelnikiem nie tylko swoją wiedzą, ale i osobistymi historiami, które mogą stanowić prawdziwą inspirację. Po książkę sięgnąć mogą nie tylko osoby związane z branżą artystyczną, bowiem kreatywność nie jest dla niej zarezerwowana. To propozycja dla wszystkich i w każdym wieku, która znacząco może poprawić jakość życia, otworzyć przed nami nowe drogi rozwoju (w tym rozwoju zawodowego), ubarwić codzienność.
Książka składa się z trzech części, z których pierwsza dotyczy kreatywności i tworzenia (autorka przekonuje tu, że każdy z nas jest twórczy), druga namawia do lepszego poznania samego siebie, zaś trzecia dokładnie omawia etapy twórczości i sposoby rozbudzenia energii twórczej.
Autorka wprowadza nas w świat kreatywności odpowiadając szczegółowo na pytanie, czym jest kreatywność, przekonując nas, jak wielki potencjał tkwi w zmianie oraz dowodząc, że możemy kreatywnie rozwijać każdą ze sfer naszego życia. Pisze też o twórczej osobowości, o cechach twórczych osób oraz o odpowiedzialności twórcy. Gmitrzak pokazuje, że życie jest wielką i niekończącą się podróżą, że jest fascynującą przygodą z której możemy czerpać radość. Przywołuje także piramidę potrzeb Maslowa i przygląda się koncepcjom psychologii transpersonalnej, zajmującej się samorealizacją człowieka.
W części drugiej książki odkrywać będziemy rodzaje inteligencji, które posiadamy i które chcielibyśmy rozwijać. Dowiemy się też, które z tych inteligencji będą przydatne w określonych zawodach. Poznamy również typy osobowości wyróżnione przez Junga i nauczymy się je równoważyć w taki sposób, by nie burzyć naszej wewnętrznej integracji. Poszukiwać będziemy również tkwiącego w nas wewnętrznego dziecka, które stanowi niezwykle twórczy aspekt nas samych. Autorka radzi również, w jaki sposób rozmawiać z wewnętrznym krytykiem, by nie podcinał nam skrzydeł oraz podkreśla znaczenie osób, którymi jesteśmy zafascynowani dowodząc, że mogą one stać się dla nas źródłem inspiracji. Dostarcza nam informacji o tym, co może stać na przeszkodzie temu, byśmy w pełni korzystali ze swojego twórczego potencjału.
Trzecia część książki stanowi omówienie kolejnych etapów procesu twórczego, a także … trzydziestu sposobów na aktywowanie tkwiącego w nas twórczego potencjału. Autorka przywołuje również filmy, które dają nadzieję oraz inspirują do pozytywnego działania. Zawartość merytoryczna książki, a także ćwiczenia, które zmuszają nas do refleksji, do odpowiedzi na pytania, które pozwalają nam się rozwijać – to wszystko sprawia, że po książkę „Obudź swoją kreatywność” sięgnąć nie tylko warto, ale i trzeba. Jej lektura przekonuje nas, że kreatywność nie jest zarezerwowana wyłącznie dla wybranych, że każdy z nas może tworzyć. Gmitrzak motywuje nas do wewnętrznego rozwoju, do odważnego sięgania ku gwiazdom, do wyruszenia w swoją własną podróż i realizowania własnego scenariusza…
QulturaSlowa Justyna Gul
TWÓRCĘ NAJCZĘŚCIEJ kojarzymy z artystą, czyli oryginalną i kreatywną osobą, która realizuje swoje wizje w formie obrazów, książek, muzyki, filmów, fotografii etc. Ale twórcą może być również naukowiec, który stawia hipotezy, przeprowadza eksperymenty, łączy i tworzy nowe idee. Jest wytrwały, konsekwentny, otwarty na nowe zjawiska i wiedzę. Jeśli poszerzymy perspektywę, zobaczymy, że tak naprawdę każdy z nas jest twórcą, ponieważ w mniej lub bardziej świadomy sposób kreujemy nasze życie. Kreatywności używamy w różnych sferach życia, nawet jeżeli wydaje nam się, że tak się nie dzieje.
Twórczy potencjał
Zacznijmy więc od tego, że każdy z nas jest niezwykle kreatywny, ponieważ kreatywność jest narzędziem, w które zostaliśmy wyposażeni na drogę swojego życia. Każdy z nas może mieć zatem nieograniczony dostęp do potężnej twórczej mocy swojego umysłu. Różnimy się tylko intensywnością swojego pragnienia, aby być twórczymi, oraz tym, w których dziedzinach nasza kreatywność może zamanifestować się najpełniej. Zatem nasze pragnienie bycia twórczym wpływa na to, w jakim stopniu korzystamy ze swoich twórczych możliwości. Każdy z nas ma swoją indywidualną drogę życia. Jedni chcą tworzyć dzieła, inni wolą tworzyć idee, a jeszcze inni uczestniczyć w procesie ich rozwijania. Żyjemy w świecie różnorodności. Niektóre zawody czy pasje wymagają rozwijania inteligencji logicznej, inne muzycznej albo interpersonalnej (na temat różnych inteligencji przeczytasz w drugiej części książki). Każdy rodzaj inteligencji może być pomocny w zupełnie innej dziedzinie.
Czym jest kreatywność?
Kreatywność to w najszerszym rozumieniu:
•tworzenie czegoś nowego, oryginalnego,
•szukanie nowych rozwiązań,
•patrzenie z różnych perspektyw,
•łączenie w ciekawy sposób rzeczy, idei, zjawisk,
które z pozoru do siebie nie pasują,
•wychodzenie poza utarte schematy myślenia,
•robienie czegoś w inny sposób,
•zdolność do widzenia świata, zdarzeń w inny sposób,
•połączenie naszej wyobraźni
(myślenie) i działania (tworzenie).
Monika Matura
Kreatywność w książce Dagmary Gmitrzak przedstawiona jest jako naturalna cecha każdego człowieka i niekoniecznie musi się od razu wiązać z tworzeniem tekstów (powieści, nowel), rzeźbieniem czy malowaniem. Ukazane jest tu jak można ją pobudzić oraz co może ją blokować.
To drugie wydanie publikacji „Obudź swoją kreatywność”. Czym różni się od pierwszego? Okładką 😉. Pewne zmiany zauważyć można też już w samym spisie treści (np. inny układ rozdziału 12 – podrozdział z I wydania stał się oddzielnym rozdziałem, rozdział o blokowaniu twórczego potencjału w części II nie III, niektóre podrozdziały mają też trochę inną nazwę, pojawił się też nowy rozdział Inspiruj się kinem). Nowe wydanie też ma dodatkowy Wstęp („Wstęp do wydania rozszerzonego”). We Wstępie zaś, który występuje w obydwu wydaniach można także odnaleźć różne zmiany, trochę inaczej ujęty przekaz, pierwsze wyrazy przy wyliczeniu z małej a nie z wielkiej/dużej litery jak w poprzednim wydaniu. Tym samy odnaleźć można pewne zmiany również w treści, która była już prezentowana w pierwszym wydaniu.
Dodatkowo kolor czcionki wykorzystywany przy cytatach i czymś co uznać można za swoiste ramki jest bardziej czytelny, jednak by te „ramki” bardziej się wyróżniały przydałoby się coś jeszcze niż szara belka od zewnętrznej części strony… może tak zwany kolor wyróżnienia tekstu czyli jakieś tło?
Jakie zagadnienia są tu poruszane? Różnorodne ;p. Wspomina się tu: o tym, że myśli są falami energii; o prawie przyciągania; o tym, że to my jesteśmy odpowiedzialni za własne życie (wynik wolnej woli); o świadomości i podświadomości; ego; wyższym ja; krytyku wewnętrznym; czakrach (z różnych perspektyw); stanie flow; wewnętrznym dziecku; medytacji; powołaniu; hunie (system opracowany przez Maxa F. Longa 😉).
Autorka podkreśla, że każdy tworzy – kreuje. Kreatywność ukazana jest tu jako naturalna umiejętność każdego człowieka, nie każdy jednak w pełni wykorzystuje swój potencjał. Wskazuje, że ważne są nasze przekonania i wspomina jakie one mogą mieć wpływ na nasze życie. Dagmara Gmitrzak twierdzi także, że to my dokonujemy interpretacji tego co nam się przydarza a od tego zależy także nasze dalsze działanie, samopoczucie, myśli… Ukazuje, że perfekcjonizm może blokować twórczy potencjał. Wspomina o taoistycznej zasadzie wu wei (nieingerowanie), przedstawia twórczość jako przygodę (artventure). Autorka uznaje, że twórczość może posiadać moc ożywiania wszystkiego z czym się zetknie.
Książka przedstawia wybrane cechy tzw. osób twórczych, etapy samego procesu twórczego, a także przykładowe sposoby aktywowania takiego potencjału (czyli potencjału twórczego). Autorka odwołuje się do badań, poglądów, teorii, prac innych osób. Nawiązuje m.in. do piramidy potrzeb Maslowa, rodzajów inteligencji według teorii Gardnera a także ogólnie do założeń psychologii transpersonalnej. Odnosi się także do celów postawionych sobie przez Johna Goddarda. Do tego Dagmara Gmitrzak przedstawia własną historię. Całość (cała pozycja) okraszona jest cytatami a także ćwiczeniami do wykonania.
Publikacja skłania do przyjrzenia się własnemu życiu, zastanowienia nad swoim zachowaniem, myślami… nie tylko w perspektywie tworzenia (w znaczeniu artystycznym), ale w tym jak kreujemy swoje życie, własną rzeczywistość.
We Wstępie określono komu może przydać się książka. Do takich osób zaliczono:
- chcących obudzić swoją kreatywność,
- marzących o tworzeniu, ale ich wewnętrzny krytyk nie pozwala im rozwinąć skrzydeł,
- będących twórcami, ale tkwiących w impasie,
- „wypalonych” w obecnej pracy,
- chcących odkryć swoje powołanie oraz wymarzoną dla siebie pracę,
- pragnących poznać swoje dary oraz potencjał,
- będących tak zwanymi „ludźmi renesansu”, czyli którym trudno zdecydować się na jeden zawód,
- potrzebujących inspiracji (chcących zmienić coś we własnym życiu).
+ odniesienie do badań, odkryć innych osób, „autorytetów”; ćwiczenia
- (jeśli już miałabym coś znaleźć) za dużo wspomnianych rzeczy, ale tylko „dotkniętych”– punkt wyjścia do dalszych poszukiwań na tematy, które nas zainteresują…, ale same w sobie ukazują tylko zarys
Publikacja dla tych, którzy nie mają w swojej biblioteczce pierwszego wydania bądź są jego ogromnymi fanami. Dla osób chcących wyjść z impasu, pobudzić swoją kreatywność. Może zainspirować, zaciekawić, skłonić do poszukiwań. Wspiera w kreowaniu (w szerokim tego słowa znaczeniu). Czego chcieć więcej od książki o kreatywności i twórczym potencjale?
swiatairi.blogspot.com Marta Tomczak
Ostatnimi czasy książki o kreatywności wręcz zalały rynek wydawniczy. Samo pojęcie kreatywności jest bardzo modne i wiele osób do niego dąży. A okazuje się, że kreatywność to naturalna umiejętność ludzkiego umysłu. Dlaczego więc nie wszyscy wyrażamy siebie twórczo? Dlaczego większość z nas nie robi w życiu tego, co kocha? Dzieje się tak, ponieważ wierzymy wewnętrznemu krytykowi, który surowo uświadamia nam, że nie warto niczego zmieniać i należy twardo stąpać po ziemi. Lepiej siedzieć cicho, zamiast podążać za głosem serca, które pragnie ekspresji poprzez pisanie, malowanie, uczenie innych czy śpiewanie. Po lekturze książki „Obudź swoją kreatywność. Jak aktywować twórczy potencjał umysłu” Dagmary Gmitrzak każdy może stać się kreatywnym.
Autorka to trenerka rozwoju osobistego, socjolog, terapeutka holistyczna, dziennikarka. Ukończyła Instytut Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim i trzyletnią specjalizację z zakresu pomocy społeczno-terapeutycznej. Jest absolwentką podyplomowego dziennikarstwa na UW oraz trzyletniego szkolenia z muzykoterapii i psychodramy. Od 2001 roku prowadzi warsztaty rozwoju osobistego, sesje indywidualne oraz szkolenia dla firm w Polsce i za granicą. Autorka sześciu książek.
Publikacja ta składa się z trzech części. W części pierwszej autorka pokusiła się o przybliżenia pojęcia kreatywności, a więc jest to raczej część teoretyczna. Jeśli ktoś nie wie czym jest konkretnie kreatywność myślę, że po lekturze wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane. Druga część to podróż w głąb siebie. Autorka przywołuje różne typy osobowości oraz inteligencji, a także skupia się na wewnętrznym dziecku oraz krytyku. Dzieli się swoim życiem - od czasów studiów, aż do dzisiaj. Ostania część to etapy twórczości oraz sposoby na pobudzenie energii twórczej.
Całość została napisana prostym, przystępnym językiem. Kiedy czytałam tę publikację miałam wrażenie, że jest to podręcznik z gotowymi rozwiązaniami i mnóstwem pomysłów. Oczywiście, podręcznik przy którym się nie nudziłam, ale na pewno wiele wyniosłam zważywszy, że autorka przygotowała wiele ćwiczeń i pytań, a także odnosi się do wielu znanych osób takich jak Paulo Coelho. Książkę czyta się łatwo, bo jest wypunktowana, dłuższe teksty są oddzielone, a cytaty i inne ważne informacje podkreślone, albo napisane inną czcionką.
"Obudź swoją kreatywność. Jak aktywować twórczy potencjał umysłu" autorstwa Dagmary Gmitrzak" pomoże Ci odbyć wewnętrzną podróż w głąb siebie. Zainspiruje do twórczego życia, do znalezienia ścieżki swojego powołania. Autorka przygotowała dziesiątki ćwiczeń, które pomogą wzmocnić poczucie własnej wartości i wyjątkowości - stać się najlepszą wersją siebie. Myślę, że ta książka jest dla osób zainteresowanych tematyką i które przede wszystkim mają chęci, aby dokonać zmian.
Polecam!
reading-mylove.blogspot.com Paulina Kaleta