Wybierając się do Mediolanu warto oprócz przeszukania internetu mieć na miejscu ze sobą przewodnik. Najlepiej nie za ciężki, nie za duży a praktyczny. Byłam już w tym pięknym mieście kilka lat temu, w listopadzie tam wracam ponownie na kilka dni. Czy przewodnik „Mediolan i alpejskie jeziora” spełnił moje oczekiwania?
W praktycznych informacjach na pierwszych stronach przeczytałam wiele ciekawych informacji na temat transportu. Krótko, ale na temat. Jak będę chciała więcej to zagłębię się już na konkretnej stronie internetowej przewodnika. Informacje o napięciu elektrycznym, godzinach otwarcia banków,aptek już znałam. Często bywam we Włoszech, ale nie zmienia to faktu, że są to dość ważne informacje. Dla „pierwszaków” na pewno istotne.
Noclegi są opisane bardzo krótko, ale autor skupił się przynajmniej do zakresu cen, co jest bardzo istotne. Wiem, że hotel X jest cenowo do 90 euro, a hostel Y do 40 euro za dobę. Osobiście szukam jak najtańszych noclegów, w tym przewodniku nie znajdę takich informacji. restauracje, bary i kawiarnie są już bardziej rozpisane, zarówno cenowo jak i informacyjnie.
Dla lubiących zakupy też się coś znajdzie. Poświęcono także kilka stron rozrywce i kulturze. Następnie duży obszar przewodnika poświęcony jest historii miasta, a także zabytkom. Ważnym rozdziałem jest ten poświęcony dzielnicom. Oprócz najważniejszych miejsc z danego obszaru poznacie okolicę dzięki mapce, czyli będzie przynajmniej podstawowe rozeznanie w terenie.
Jest także rozdział poświęcony Bergamo – czyli miejscowości, do której przylatuję i nie ukrywam, że chętnie ten wyjazd połączę ze zwiedzaniem Bergamo. Dodatkowo są opisane jeszcze okoliczne miasteczka i wioski i tytułowe jeziora.
Całość oceniam na dobry przewodnik dla osób, które chcą uzyskać podstawowe informacje na temat Mediolanu i okolic. Dla wymagających, trzeba więcej poszukać w innych źródłach, aczkolwiek autor podaje strony internetowe przewoźników, hoteli czy informacji turystycznych.
kirzenska.wordpress.com Katarzyna Irzeńska
W serii „Udane wakacje” Michelina, którego polskim partnerem wydawniczym są Bezdroża, ukazał się przewodnik po Mediolanie, Bergamo i alpejskich jeziorach. Jednym z najciekawszych pod względem historycznym, liczby zabytków, krajobrazów i innych atrakcji turystycznych Italii. Wart bliższego poznania, a nie tylko „zaliczenia” podczas objazdowej podróży po tym kraju.
I zadania to spełnia, przy czym w ładnie wydanej i poręcznej formie wydawniczej. Jak zwykle w tej serii, w części wstępnej jest w nim sporo informacji praktycznych na temat dojazdu i poruszania się na miejscu, zakwaterowania, wyżywienia, rozrywek, zakupów, a także kalendarium świat i imprez kulturalnych.
Znaleźć w tym przewodniku można mnóstwo przydatnych, a niekiedy zaskakujących informacji. Np. że we Włoszech karana jest nie tylko sprzedaż artykułów podrabianych, takich jak perfumy, torebki damskie i wiele innych. Ale zagrożone grzywną jest również ich kupowanie.
Wiele dowiedzieć się można o, generalnie drogich, a w szczycie urlopowym lub podczas targów i wystaw bardzo drogich hotelach. Z przykładami różnych cen i lokalizacją konkretnych obiektów, co dotyczy również restauracji i barów, na planie miasta wydrukowanym na przedniej wewnętrznej okładce. Niestety, podobnie jak nazwy ulic i placów tak małą czcionką, że jeżeli ktoś ma zamiar z niego korzystać, radzę zabrać lupę.
Ale i w tym przypadku wspomnę o ciekawostkach. Chociażby o fakcie zamykania w Mediolanie, i nie tylko, w sierpniu wielu hoteli i innych obiektów noclegowych, a także placówek gastronomicznych, gdyż ich właściciele i personel… mają wówczas urlopy. Gdy to czytałem, przypomniała mi się Ludowa Republika Bułgaria, w której, także w szczycie sezonu urlopowego w popularnych miejscowościach w restauracjach i barach, od godz. 12.00 do 15.00 była przerwa obiadowa dla… personelu.
Z informacji dotyczących noclegów wspomnę o radzie autorów, aby w przypadku korzystania z 4-5 czy więcej noclegów korzystać raczej nie z hoteli, lecz apartamentów, gdyż są one znacznie tańsze, a przeważnie doskonale zlokalizowane. Warto też wiedzieć – i stosować się do tego – że we Włoszech obowiązuje od paru lat zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych, barach i restauracjach.
W części 2 – „Zaproszenie do podróży” czytelnik znajduje krótką historię Mediolanu i jego sztuki oraz architektury, informacje, że jest to jedna ze stolic mody, prężny ośrodek literacki i wydawniczy, ma też bogatą ofertę teatralną i kinową oraz gastronomiczną. Podstawowa, ściśle przewodnikowa część 3-cia, zawiera – z kolorowymi planami omawianych dzielnic – prezentację zabytków oraz innych atrakcji miasta i jego najbliższych okolic z mnóstwem przydatnych informacji. A osobno podobnie na temat Bergamo i czterech sławnych jezior alpejskich: Maggiore, d’Orta, di Como i di Garda oraz atrakcji na ich brzegach oraz wyspach.
Informacje te wzbogacają ciekawostki. Np. o biskupie Ambrożym, który został wybrany nim zanim go ochrzczono. O rodzie Boromeuszy. Czy o znajdujących się na Liście Dziedzictwa UNESCO Świętych Wzgórzach (Santi Monti) – przypominających Jerozolimę i Palestynę miejscach modlitwy. I wiele innych. Przewodnik jest dosyć bogato ilustrowany kolorowymi zdjęciami. Jest to więc pozycja warta polecenia aby ją zabrać na wyjazd w tamten region Włoch i korzystać z niej podczas zwiedzania.
GLOBTROTER INFO Cezary Rudziński, 2014-05-05