Czym jest szczęście? Słyszymy to słowo bardzo często, praktycznie już od momentu urodzenia. Co oznacza mieć szczęście, być szczęśliwym, czuć się szczęśliwym? Czy potrafimy zdefiniować te określenia? Na różnych etapach życia nieco inaczej to wygląda - dziecko będzie czuło się szczęśliwe, gdy otrzyma nową grę na Playstation albo jakiegoś bajeranckiego smartfona, dla dorosłego człowieka szczęście będzie wiązać się prawdopodobnie ze zdrowiem własnym oraz najbliższych, satysfakcjonującą pracą i - nie ma co ukrywać - dużymi pieniędzmi, które pozwoliłyby cieszyć się wygodnym życiem. Czy jednak bogactwo rzeczywiście sprawia, że człowiek może poczuć się w pełni szczęśliwy? Pewnie na parę chwil tak to działa, ale w powiedzeniu "pieniądze szczęścia nie dają" jest chyba jednak sporo prawdy. Spójrzmy jak wiele jest osób, które mimo tego, że mogą sobie pozwolić na wszelkie dobra materialne, nie czują się szczęśliwe. Najlepiej widać to w świecie celebrytów - choć pławią się w luksusach, to niejednokrotnie zmagają się z mentalną samotnością, co parę lat zmieniając życiowych partnerów, bo wielka miłość się 'wypaliła'. Nieustannie za czymś gonią, szukają, próbują, nie potrafią uporać się ze swoimi emocjami. Kto wie, być może gdyby sięgnęli po publikację pt. "Lekcje szczęścia i długowieczności", znaleźliby odpowiedzi na niektóre pytania, które od wieków nurtują ludzkość? Na książkę pod redakcją Ashoka Chopry składają się teksty dziesięciu wyjątkowych myślicieli, którzy opowiadają o źródłach dobrego życia.
Jego Świątobliwość XIV Dalajlama twierdzi, że każdy człowiek pragnie szczęścia, objawiającego się pomyślnością i spokojem, którego nikt nie zdoła ani zniszczyć, ani odebrać. Podstawę takiego wewnętrznego spokoju stanowi miłość oraz miłosierdzie. To właśnie bezinteresowna troska o dobro innych sprawia, że wzrasta wewnętrzna siła połączona z doświadczeniem spokoju ducha. Ravi Shankar zauważa, że są dwa sposoby patrzenia na życie: 1.' będę szczęśliwy, jeżeli zdołam osiągnąć określony cel' oraz 2. 'jestem szczęśliwy, niezależnie od tego, czy osiągnę dany cel, czy też mi się to nie uda'. Od każdego człowieka zależy, którą z tych dróg zdecyduje się podążać. Szczęście związane ze spełnianiem marzeń i życzeń jest krótkotrwałe, ponieważ wraz z zaspokojeniem jednego, pojawia się kolejne, nie pozwalając skoncentrować się na świadomym przeżywaniu stanu pomyślności.
Khushwant Singh, indyjski pisarz i felietonista, w momencie wydania tej książki liczył sobie 97 lat (zmarł dwa lata później) i uważany był za eksperta w dziedzinie szczęścia. Stworzył on listę kilkunastu niezbędnych jego zdaniem elementów, pozwalających prowadzić życie pełne pomyślności. Znalazły się na niej np. oduczenie się narzekania, posiadanie własnego domu, posiadanie prawdziwego przyjaciela lub partnera życiowego, unikanie plotkowania i kłamania, pielęgnowanie własnych zainteresowań.
Wayne W.Dyer, wykładowca uniwersytecki oraz autor kilkudziesięciu książek związanych z rozwojem osobowości, przedstawia program mający na celu uprościć życie i poczuć się wreszcie naprawdę szczęśliwym. Wśród wskazówek wymienia m.in. dbanie o zdrowie (dieta+ruch), wyrzucenie z kalendarza niepotrzebnych zajęć i obowiązków, unikanie zaciągania długów, wykorzystanie wolnego czasu na rozrywkę, zabawę. Jego Świątobliwość XVII Karmapa twierdzi, że szczęście to nic skomplikowanego. Ważne, żeby bardziej koncentrować się na swoich dobrych cechach charakteru, niż nadmiernie przywiązywać się do rzeczy należących do świata zewnętrznego. Pierwszym krokiem w drodze do szczęścia powinna być praca nad sobą, a nie próby zmieniania innych ludzi. Robert Holden, znany amerykański psycholog, zwraca uwagę na fakt, że współczesny świat mocno przyspieszył: szybkie technologie, szybkie podróże, szybki kariery, szybkie związki, szybkie rezultaty - takie życie interesuje człowieka XXI wieku. Ludzie chcą wygodnego życia, bez konieczności czekania. Z jednej strony można spojrzeć na tę kwestię jak na egoistyczny pościg za szczęściem, zacierający tradycyjne wartości, ale patrząc na to z innej perspektywy, takie natychmiastowe domaganie się szczęścia, wg Holdena odzwierciedla instynktowną mądrość i wielką duchową prawdę, która mówi, że... chwila obecna to świętość.
Nieco inny jest sposób postrzegania szczęścia przez społeczeństwa zachodnie i wschodnie, ale w książce Ashoka Chopry specjaliści od tego zagadnienia z obu kręgów kulturowych dochodzą do zbliżonych wniosków. Niezadowolenie człowieka wynika z przywiązania do rzeczy - kiedy zrozumiemy ich nietrwałą i przejściową naturę, będziemy mogli ruszyć do przodu i prowadzić pełną harmonii egzystencję. Czy lektura publikacji "Lekcje szczęścia i długowieczności" przyniesie czytelnikowi upragniony, trwały stan wewnętrznego ukontentowania? Prawdopodobnie nie, ale z pewnością dostarczy sporo korzyści - skłoni do zatrzymania się i przemyślenia pewnych spraw, nad którymi w codziennym biegu wiele osób nie ma ani czasu, ani ochoty się zastanawiać. Być może tych kilka chwil refleksji okaże się najważniejszym krokiem w długiej drodze do osiągnięcia pełnego zadowolenia z życia.
nowaczytelnia.pl Piotr Nowak
Jak być szczęśliwym?
Czym tak naprawdę jest szczęście? Dlaczego ludzie wciąż go bezskutecznie poszukują? Dlaczego nieustannie łudzimy się, że owo mityczne szczęście dadzą nam dobra materialne czy też prestiżowe stanowiska? Może się wydawać, że szczęście jest czymś praktycznie nieosiągalnym, czymś, na co trzeba pracować przez całe swoje życie. Tak naprawdę jednak szczęście jest na wyciągnięcie ręki i tylko czeka, by po nie sięgnąć. Czemu zatem tego nie robimy?
Być może lektura książki Lekcje szczęścia i długowieczności. Mistrzowie mądrości o źródłach dobrego życia pozwoli odpowiedzieć na te pytania, a przynajmniej wskaże drogę, którą powinniśmy podążać w poszukiwaniu szczęścia. Opublikowana nakładem wydawnictwa Sensus książka to zbiór przemyśleń ludzi reprezentujących odmienne religie i kultury, pochodzących zarówno ze Wschodu, jak i z Zachodu. Wszystkie teksty zebrane przez Ashoka Choprę zmuszają do refleksji i do zmiany zachowań, ale przede wszystkim uspokajają i pozwalają odbyć podróż do swojego wnętrza.
Tematem szczęścia zajmują się nie tylko mędrcy i filozofowie, ale staje się ono nawet tematem licznych konferencji czy badań naukowych. Niezależnie od naszego podejścia do tych dysput czy wyników analiz, pewne jest, że szczęście pozostaje kwestią niezwykle złożoną. Jak pisze Chopra: Aby osiągnąć ten stan [pomyślność], powinniśmy sięgać do innych źródeł – sztuki, literatury, poezji, muzyki, filmów oraz świętych ksiąg (…). To właśnie takie poszukiwania mogą nam pozwolić wypracować definicję kluczowych elementów tworzących szczęście.
Przyglądając się rozpowszechnionym szczególnie na Wschodzie praktykom oraz systemom filozoficznym, możemy dokonać znacznego przełomu w swoim postrzeganiu rzeczywistości i w dążeniu do szczęścia. Prawda jest bowiem taka – co starają się udowodnić autorzy kolejnych tekstów – że nasze szczęście jest uzależnione tylko od naszej woli (bądź jej braku) oraz od naszych reakcji. Jak jednak osiągnąć stan równowagi, zrozumienia otaczającego nas świata oraz przekonanie, że możemy polegać na sobie i innych? Być może lektura tekstów tak niezwykłych postaci, jak Jego Świątobliwość XIV Dalajlama, Deepak Chopra czy Khushwant Singh, pozwoli na zmianę naszych przekonań, podejścia do życia, sposobu myślenia?
Na książkę składają się teksty dziesięciu autorów – myślicieli, duchowych przywódców, autorytetów zajmujących się powiązaniami zachodzącymi pomiędzy ciałem i umysłem, a także pisarzy i felietonistów czy założycieli organizacji humanitarnych. Zebrane przez Ashoka Choprę teksty są zapisem wieloletnich obserwacji, przemyśleń i doświadczeń autorów, dlatego warto potraktować je jak wskazówki pomagające przejść przez życie w poczuciu pomyślności i szczęścia. Sama książka natomiast może stać się źródłem siły. Warto po nią sięgać w chwilach słabości, zwątpienia, warto też odbywać tę duchową podróż w chwilach upragnionego szczęścia.
granice.pl Justyna Gul
W „Lekcjach szczęścia i długowieczności” udajemy się w podróż po stylach życia i sposobach myślenia mędrców z całego świata. Próbują oni przekazać nam własną definicję szczęścia.
Czym właściwie jest szczęście? Jak je osiągnąć i czy da się je przy sobie zatrzymać? Myśliciele opowiadają nam o istocie bycia szczęśliwym, sposobach poszukiwania tego stanu i swoich receptach na dobre życie. Autorami esejów zawartych w „Lekcjach szczęścia i długowieczności” są: dyrektor naczelny wielu hinduskich wydawnictw - Ashok Chopra, Dalajlama XIV - Tenzin Gjaco, obwołany przez magazyn „Time” „prorokiem i poetą medycyny alternatywnej”, autor ponad siedemdziesięciu książek - Deepak Chopra, jeden z najwyższych lamów tybetańskiego buddyzmu - Karmapa XVII Trinlej Taje Dordże, buddyjski nauczyciel, naukowiec, artysta i poeta – Dziamgon XII Kenting Tai Situpa, jeden z najsłynniejszych indyjskich felietonistów i pisarzy – Khushwant Singh, autor bestsellerów i projektów dotyczących szczęścia i sukcesu - doktor Robert Holden, autorka książek kucharskich, powieści dla dzieci i prowadząca warsztaty dotyczące rozwoju osobowości - Rohini Singh, popularna indyjska pisarka i komentatorka życia publicznego Shobhaa Dé, założyciel fundacji „Art of Living” prowadzącej działalność dotyczącą walki ze stresem - Śri Śri Ravi Shankar oraz autor publikacji o rozwoju osobowości – doktor Wayne W. Dyer.
„Lekcje szczęścia i długowieczności” to zbiór zróżnicowanych esejów o szczęśliwym życiu. Rady dawane przez ich autorów są niezwykle pouczające. To doświadczone i promieniujące życiową mądrością osobowości. Przy odpowiednim odbiorze, książka z pewnością jest w stanie przedstawić czytelnikowi zupełnie nową perspektywę na koncepcję szczęścia. Niezmiernie interesujące dla nas, ludzi Zachodu, może być zetknięcie się ze spojrzeniem na to zagadnienie wschodnich filozofów, buddyjskich mnichów i myślicieli orientu.
Pozycja składa się z różnych prób uchwycenia istoty szczęścia. Gonimy za nim z siatką na motyle zamiast pozwolić mu przylecieć i usiąść nam na ramieniu. A jeśli szukamy w nieodpowiednim miejscu? Gdzie możemy je znaleźć? Autorzy wskazują miedzy innymi na stoicyzm, wiarę, duchowość, poznanie siebie, medytacje, życie w zgodzie z własnym systemem wartości i sumieniem oraz codzienne drobne przyjemności. Znajdziemy tu dużo obrazowych, zdumiewająco trafnych metafor, jak i pouczających opowieści. Jednocześnie natkniemy się też na konkretne wskazówki dotyczące dobrego życia.
Nie jest to z pewnością książka do szybkiego, pobieżnego czytania. „Lekcje szczęścia i długowieczności” to pozycja do delektowania się lekturą i pogłębionej refleksji nad jej tematyką. To zbiór przemyśleń, które wymagają przestudiowania i zadumy. Styl „Lekcji szczęścia i długowieczności” jest zróżnicowany, jak sami eseiści. Większość historii została jednak spisana w przystępnym języku i traktuje o bardzo prostych, ale jednocześnie niebywale trudnych do uchwycenia w codziennej bieganinie sprawach. Książka została ładnie wydana, a oprawa graficzna doskonale współgra z poruszaną tematyką.
Jeśli interesują was zagadnienia samorozwoju i duchowości oraz koncepcje filozofii wschodu, „Lekcje szczęścia i długowieczności” z pewnością okażą się cenną lekturą. W innym wypadku lepiej poszukać innej, bardziej schlebiającej naszym gustom, pozycji.
dlaLejdis.pl Beata Żelazek
Czy kiedykolwiek zadawaliście sobie pytanie, jak być szczęśliwym? Czy są na to jakieś recepty? A może doszukujecie się na twarzy nowych zmarszczek lub siwych włosów na głowie? Jeżeli tak, ta książka jest dla was.
Jedni ludzie cieszą się życiem, inni wciąż cierpią na depresję. Wedle książki, tylko ci pierwsi osiągną sukces i zadowolenie. Jak mówią autorzy tego poradnika, to nie rzeczy, które robimy ani ludzie, z którymi się spotykamy są źródłem naszego szczęścia. Szczęście jest uczuciem, które wypływa z nas samych. Jeżeli jesteśmy uśmiechnięi i radośni – nie zazdrościmy ludziom, lecz życzymy im wszystkiego co dobre, ta karma do nas wraca. Szczęście przyciąga szczęście. Radość i zadowolenie nie są współcześnie popularne, a psychologowie skupiają się na ludzkich chorobach i leczeniu depresji, zamiast wydobywać z nas pozytywną energię, uczą jak radzić sobie z problemami, jak walczyć ze smutkiem. Dlatego tak wiele osób focusuje się na problemach i nieudolności, zamiast widzieć pozytywy. Dobre życie to prostota, radość z chwili, wolnego czasu, dobrego jedzenia i ulubionej muzyki. Nie jest wstydem robienie tego, co się lubi, ani spędzanie wieczorów na wpatrywanie się w gwiazdy – takiego pięknego nieba jutro nie będzie. Szczęście jest teraz, nie trzeba na nie pracować, ani na nie czekać – szczęście należy czerpać z tego momentu, w którym jesteśmy. Nie potrzeba żadnych przedmiotów, by poczuć własną kompletność. Szczęście jest obecne w tym momencie, wewnątrz każdego z nas. Właściwie nie potrzeba robić nic, by być szczęśliwym, wystarczy być.
Nie jest łatwo osiągnąć to, o czym mówią autorzy, jednak warto przyjrzeć się owym radom bliżej. Zbyt mocno ulegamy temu, co świat uznaje za dobre, przynoszące szczęście, dlatego wciąż gonimy za jakimś nieuchwytnym modelem. Życie może stać się szczęśliwe od dziś i nie jest to wcale wyczyn. Książka pod redakcją Ashoka Chopry może wydawać się „sekciarska”, czy zbyt oczywista, jednak pokazuje, czym szczęście może być i jak postrzegają je mysliciele Bliskiego i Dalekiego Wschodu.
Na letni czas, kiedy szczęście jest bliżej i na zimową pluchę. Lekka książka o szczęściu? Dlaczego nie! Radości nigdy za wiele!
Maria Dubis
Nauczyć się szczęścia
Prawie każdy z nas goni za szczęściem, które często mylimy z chwilowymi przyjemnościami. Stawiamy sobie też warunki, że będziemy szczęśliwi, gdy uda nam się to czy tamto. Szczęście jednak wciąż nie przychodzi, a my pogrążamy się w smutku. Czym ono tak naprawdę jest? Odpowiedzi na to pytanie możemy się doszukiwać w książce Lekcje szczęścia i długowieczności. Mistrzowie mądrości o źródłach dobrego życia pod redakcją Ashoka Chopra, który zebrał i opracował teksty wielkich mędrców, takich jak: Jego Świętobliwość XIV Dalajlama, Deepak Chopra, Jego Świętobliwość XVII Karmapa, XII Dziamgon Kenting Tai Situpa, Khushwant Singh, Robert Holden, Rohini Singh, Shobhaa De, Śri Śri Ravi Shankar i Wayne W. Dyer.
Lekcje szczęścia i długowieczności to zbiór esejów myślicieli Wschodu i Zachodu. Każdy z nich jest wyjątkowy i odkrywa przed nami wskazówki autorów, jak prowadzić szczęśliwe życia, odnaleźć sens egzystencji i spełnienie. Dzięki analizie kolejnych rozdziałów dowiadujemy się, że bycia szczęśliwym możemy się nauczyć, a wszystko zależy tak naprawdę od nas samych. Radości powinniśmy szukać nie w ulotnym zewnętrznym świecie, ale w naszym wnętrzu. Dzięki temu będziemy szczęśliwi niezależnie od wszystkiego.
Książka jest zbiorem wartościowych tekstów, które skłaniają do refleksji nad otaczającym nas światem, ale przede wszystkim nad nami samymi. Uczą, że szczęście jest naszym osobistym doświadczeniem, niezależnym od czynników zewnętrznych, a w tym innych ludzi. Możemy je osiągnąć poprzez bycie uważnymi obserwatorami teraźniejszości i prowadzenie prostego życia.
Magazyn Przestrzeń Joanna Niedziela