Jeśli macie ochotę zaplanować swój urlop w jednym z tych miejsc odsyłam Was do przewodnika wydawnictwa Bezdroża.
Wyspy Jońskie to archipelag na Morzu Jońskim rozciągnięty wzdłuż zachodnich wybrzeży Grecji i częściowo Albani. W skład w którego wchodzą wyspy z których 5 jest najpiękniejszych: Korfu, Lefkada, Itaka, Kefalonia, Zakintos. To właśnie tym wyspą został poświęcony ten przewodnik. Przewodnik ten kryje w sobie bardzo dużo ciekawych i przydatnych informacji. Pełno w nim zdjeć i ukazanie z jak najlepszej strony tych miejsc. Jak zawsze wydawnictwo @bezdroza.pl nas nie zawiodło.
zaczytana_w_ogrodzie Kupczak Sylwia
Podróżowanie w tym roku było niemalże sportem ekstremalnym. Pandemia skutecznie sparaliżowała branżę turystyczną, a zmieniające się jak w kalejdoskopie obostrzenia skutecznie zniechęcały do podróży. Dlatego też dobrym sposobem było podróżowanie palcem po mapie, tudzież przeglądanie przewodników turystycznych i planowanie przyszłych wojaży.
Grecję kocham nie od dzisiaj, ale niestety nie często goszczę w tym kraju. Byłam w kilku miejscach, ale na Korfu i Wyspy Jońskie ciągle na mnie czekają. Wyspy Jońskie są najbardziej zielone spośród wszystkich greckich archipelagów. Gaje oliwne, sady cytrusowe i winnice są warte odwiedzenia, a pachnąca oliwa i wyśmienite trunki godne posmakowania. Wyspy urzekają pięknymi plażami i cudownymi widokami. Są rajem dla miłośników serfowania i snorkelingu. Na Korfu i Zakintos są podobno najpiękniejsze i najlepsze plaże. Cudownie czysta woda o niezwykłym odcieniu błękitu wydrążyła w przybrzeżnych skałach liczne groty i jaskinie. Wycieczki do nich to niezwykłe przeżycie i okazja do zrobienia wyjątkowych, a wręcz pocztówkowych zdjęć.
Przewodnik jest przepięknie wydany. Podzielony na kilka części, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli jesteśmy amatorami lokalnych smaków, dobrze jest się przyjrzeć informacjom oznaczonym ikoną travel&food. Jeśli pasjonuje nas życie i historia mieszkańców danego regionu, warto skupić się na informacjach oznaczonych travel&culture. Propozycje aktywnego spędzania czasu znajdziemy pod ikoną travel&active. Jeśli kochamy przyrodę, w poszukiwaniu spokoju pośród natury pomoże nam zakładka travel&nature. Jeśli marzy nam się bardziej spokojny odpoczynek, atrakcji szukajmy pod znakiem travel&relax. Natomiast jeśli chcemy zapewnić ciekawe atrakcje naszym małym pociechom, warto poczytać strony opatrzone frazą travel&family.
Seria „Travel&Style” stała się moją ulubioną serią Wydawnictwa Bezdroża. Mnóstwo przepięknych zdjęć, kolorowych map, praktycznych informacji i cała masa ciekawostek sprawia, że nie można się od niego oderwać. Wyspy Jońskie i Korfu widnieją na mojej podróżniczej liście marzeń, mam nadzieję, że w następnym roku spełnię to marzenie. Chociaż wertując karty tego przewodnika mam ochotę kupić bilet choćby zaraz, spakować walizkę i czym prędzej pognać do Grecji.
Kobiecaintuicja.wordpress.com Klaudia Kwiatkowska
Archipelag wysp greckich na Morzu Jońskim, położony najbliżej Polski, jest jednym z popularnych kierunków wyjazdów urlopowych tych naszych rodaków, którzy preferują wypoczynek nie na kontynentalnym wybrzeżu, czy półwyspie Peloponez w tym kraju, lecz na którejś z jego licznych wysp. O największej z jońskich: Korfu, a także czterech innych tego archipelagu oraz ich atrakcjach turystycznych, sporo można dowiedzieć się z nowego przewodnika po nich, wydanego przez Bezdroża w serii #travel&style. Jak i pozostałe w niej zawiera dużo, w tym przypadku 120, przeważnie dobrych i ciekawych zdjęć, niestety wielu nie podpisanych i tylko z miejsca, w którym je umieszczono, można domyślać się, którego zabytku, obiektu czy czegoś innego dotyczą. Ponadto kilka planów miast i mapek, w tym luźną, do wyjmowania, wyspy Korfu. I sporo nie skatalogowanych, co utrudnia ich odszukiwanie, krótszych informacji i ciekawostek w ramkach na ciemnym tle i maleńkich na pomarańczowym, włamanych w tekst. W poprzedzającej treść, składanej rozkładówce „Poznaj i doświadcz !” autorzy prezentują to, co ich zdaniem, jest na tych wyspach najcenniejszego i wartego zobaczenia lub przeżycia. Jest to 9 zarówno widoków, przyroda, zabytki, jak i tamtejsza kuchnia, turystyka aktywna czy wypoczynek rodzinny.
„Niezbędnik’ zawiera króciutkie, podstawowe informacje, m.in. kiedy tam najlepiej pojechać, co ze sobą zabrać oraz o warunkach pobytu na miejscu. Dalsze informacje znajdują się na dwu stronach „Wyspy Jońskie w pigułce”. Ogólna ich prezentacja, zwłaszcza przyrody, historii, ludzi i tamtejszych obyczajów, kultury i sztuki oraz kuchni, a także kalendarium wydarzeń i imprez kulturalnych, zawarta jest w rozdziale wstępnym „Oto Wyspy Jońskie”. Zaś bardziej szczegółowa poszczególnych wysp: Korfu, Lefkady, Itaki, Kefalonii i Zakintos, w rozdziałach najobszerniejszej części przewodnika. Opisy tych wysp zawierają zarówno ogólne informacje o każdej z nich, jak i turystyczne „oprowadzanie” czytelnika po ich częściach. Każdą kończą 2-4 stronicowe, obszerniejsze informacje z ilustracjami. W przypadku największej z tych wysp: „Płynne skarby Korfu”, oczywiście o winach i likierze. Ofercie wypoczynkowej dla rodzin z dziećmi. Związkach z wyspą austriackiej cesarzowej Elżbiety, żony Franciszka Józefa („Nieszczęśliwa cesarzowa Sisi”). Propozycji turystyki aktywnej („Wyprawa na Pakos” i „Corfu Trai”).
Oraz o atrakcjach tamtejszego karnawału i pamiątkach, jakie warto stamtąd przywieźć. Prezentację każdej z wysp poprzedza wymienienie („Nie pomiń !”) kilku najważniejszych na niej atrakcji z ich zdjęciami. A następnie informacje o wyspie, jej głównym mieście – z krótko omówionymi zabytkami, muzeami i innymi obiektami oraz wartymi poznania atrakcjami. Z wyodrębnieniem („i”) informacji o dniach i godzinach ich otwarcia, cenach biletów, lub wstępie wolnym. Są też informacje o okolicach regionalnej stolicy, a następnie na podobnej zasadzie prezentowanie części wyspy, lub jej wybrzeży. Informacje praktyczne „Wyspy Jońskie praktycznie”, z Informatorem A-Z oraz informacjami „Na miejscu”, czyli o dojeździe, poruszaniu się po wyspie, infomacji turystycznej, aktywnym wypoczynku, noclegach i wyżywieniu – bardzo zwięźle, z paroma przykładami czy sugerowanymi hotelami lub restauracjami i ich prezentacją, znajdują się, w postaci odrębnej części, na końcu przewodnika.
W podziale na wyspy oraz ich wyodrębnione części. Wspomniałem o ciekawych informacjach w ramkach. Wymienię przykładowo: „Korupcja” (w okresie panowania weneckiego). „Zorba” (tradycyjny taniec sirtaki). „Katedra Korfu”. „Pierwsza akademia nowożytnej Grecji” (Na Korfu). „Wilhelm II” (cesarz niemiecki i jego letni pałac Achilleion). „Festiwal Vakarola” (doroczny festyn z inscenizacją bitwy morskiej z XVIII w.). „Budowa po grecku” (każdą muszą poprzedzać badania archeologiczne terenu). „Klan Onassisów i Skorpios”. „Klasztor św. Jana” (na wyspie Lefkada). „Zapomniana stolica Itaki”. „Święty Joachim z Itaki (1786-1868)”. „Portowe żółwie” (w Argostoli na Kefalonii). „Cyklopowe mury” (na Kefalonii) i sporo innych. W sumie przewodnik ciekawy, z mnóstwem niezbędnych i przydatnych turyście informacji, chociaż niekiedy zbyt zwięzłych.
GLOBTROTER INFO Cezary Rudziński