Jutro też jest dzień – mówiła Scarlett O'Hara, bohaterka „Przeminęło z wiatrem”, stając się tym samym chyba najbardziej znaną literacką postacią ulegającą prokrastynacji. Jednak skłonność do odwlekania, odkładania wszystkiego na kolejny dzień czy jeszcze gorzej – na bliżej nieokreśloną przyszłość – nie dotyczy wyłącznie jej osoby. Wiele osób ulega pokusie odsunięcia od siebie spraw, szczególnie jeśli konieczny jest do tego wysiłek, tym samym zadania do wykonania piętrzą się powodując w konsekwencji coraz większy stres, negatywne wyniki na gruncie zawodowym, utratę wielu potencjalnych możliwości i ogólne pogorszenie jakości funkcjonowania.
O tym, jak skończyć z takim odkładaniem, jak zmobilizować się do działania przekonamy się dzięki książce pt. „Kiedy odwlekasz i narzekasz … 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji”. Poradnik autorstwa Barbary Lech, opublikowany nakładem Wydawnictwa OnePress to szansa na zmianę swoich nawyków, pokonanie wymówek i działanie. Bez odkładania aktywności w czasie czy niespełnionych obietnic dawanych sobie, że od jutra już weźmiemy się do działania. To książka dla tych wszystkich, którzy chcą nareszcie ruszyć z miejsca, którzy pragną przestać narzekać, a zacząć działać.
Książka składa się z siedmiu rozdziałów, których lektura, ta aktywna, połączona z wykonywaniem zaleconych ćwiczeń, rozpoczyna proces zmian, w nas samych i naszym życiu. Część pierwsza stanowi omówienie zjawiska prokrastynacji. Dowiemy się, czym ona jest, z jakich powodów odkładamy sprawy na później, a także jak działają ludzie, którzy nie prokrastynują. Po lekturze rozdziału nadchodzi czas na pytania, na które musimy sobie odpowiedzieć, a które zmuszają nas do refleksji oraz służą samopoznaniu. Część druga przybliża nam sześć powodów odwlekania oraz wymówki najczęściej stosowane przez prokrastynatorów. Dowiemy się tu m.in. które rozpraszacze najbardziej nam przeszkadzają w osiąganiu celów i dlaczego brak czasu tak naprawdę nie stanowi przeszkody do realizacji zadań, a jedynie świadczy o braku umiejętności określania priorytetów.
W rozdziale trzecim odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego odkładamy wszystko na później (i jak to zmienić)i, a także z jakiego powodu odkładanie może uzależniać. Poznamy dwa rodzaje tego uzależnienia oraz zdefiniujemy nasze życiowe wartości. Odpowiemy również na pytanie, co się kryje za tymi wartościami oraz czy rzeczywiście w zgodzie z nimi działamy. Z rozdziału czwartego dowiemy się, dlaczego tworzyć listy zadań, a także w jaki sposób to robić, by rzeczywiście służyły naszym celom i były wykonalne. Posłużymy się również metodą SMART, by w ten sposób określać swoje cele. Poznamy również techniki pomagające spalać kortyzol, zwany hormonem stresu, relaksujące. Kolejny rozdział pomoże nam lepiej zarządzać sobą w czasie – przekonamy się, na co naprawdę poświęcamy cenne minuty, poznamy regułę dwóch minut i dowiemy się, co w ciągu nich możemy zrobić, a także dlaczego wielozadaniowość jest uciążliwa i na dłuższą metę mało efektywna.
W rozdziale szóstym … zjemy słonia, czyli dowiemy się, jak pracować z wielkimi projektami, jak grupować zadania, a także w jaki sposób określić swój poziom energii i wykorzystać jej zwyżki. Ostatni rozdział traktuje o rozbudzaniu w sobie motywacji – dowiemy się, skąd ją czerpać, w jaki sposób pomóc może afirmacja i wizualizacja oraz dlaczego warto zamienić „muszę” na „mogę”.
Lektura książki, szczególnie opierająca się na wykonaniu licznych ćwiczeń w niej zawartych, zmienia nasz sposób postrzegania obowiązków, stojących przed nami wyzwań i zadań do wykonania. Pozwala również przyjrzeć się najczęściej stosowanym (przez nas) wymówkom i … dostrzec, że tak naprawdę nie mają one racjonalnego uzasadnienia i łatwo można je obalić. Proces wdrażania zmian już taki łatwy nie jest, ale na pewno pozwala nam znacząco podnieść jakość naszego życia, a niemal natychmiastowe rezultaty przekonają nas, że warto ten proces zmian kontynuować.
QulturaSlowa Justyna Gul; 2021-07-18
Znasz to uczucie, gdy masz na głowie masę zadań, a nie potrafisz zabrać się nawet za jedno? Ja znam! Towarzyszą temu pretensje do samej siebie, poczucie bezsilności i stres. Czym jest prokrastynacja i jak dodać sobie mocy?
Prokrastynacja to odkładanie na później wszystkiego, co się da. Towarzyszą temu stres, panika i poczucie dyskomfortu. Autorka mówi o tym, że jeżeli jest Ci dobrze w tym swoim ociąganiu się i nie czujesz się zestresowany...to wszystko jest z Tobą w porządku!
Przyczyny braku motywacji
Pierwsze strony książki "Kiedy odwlekasz i narzekasz..." mówią o potencjalnych przyczynach braku motywacji, które często są jedynie wymówkami.
Zaliczają się do nich: natłok obowiązków, brak asertywności, zmęczenie, brak wiary w swoje umiejętności, brak czasu (a może kiepskie gospodarowanie nim?), poczucie, że coś jest dla nas za trudne, czyli brak wiary w siebie.
Obalanie wymówek, czyli znajdź odpowiedź na swoje wymówki
Barbara Lech proponuje ćwiczenia, dzięki którym możesz "wytłumaczyć" sobie bezzasadność swoich obaw.
Przykładem jest powód typu:
"Nie wiem, czy ten pomysł wypali"
i kontrargument:
"Żeby się tego dowiedzieć, muszę to sprawdzić; jeśli nie podejmę żadnych działań, nie dowiem się tego pomimo upływu czasu".
Niby oczywiste, a jednak nie każdy z nas potrafi sensownie sobie wytłumaczyć nieuzasadnione obawy.
Obawa przed odniesieniem sukcesu
Czy można bać się sukcesu?
Może w pierwszej chwili pomyślisz, że to żart. Przecież każdy o sukcesie!
A jednak nie.
Niektórych z nas powstrzymuje strach przed podjęciem ryzyka, przed wyjściem ze strefy komfortu.
To tylko niektóre przeszkody i wymówki, które przybliża autorka.
W dalszej części książki Barbara Lech wymienia inne powody odwlekania, omawia wymówki i pokazuje czytelnikowi przykłady.
Książka zawiera wiele ćwiczeń do pracy nad sobą. Przykładem jest "Lista sukcesów", czyli lista przynajmniej dwudziestu własnych osiągnięć oraz ćwiczenie ustalania swoich wartości życiowych.
"Bój się i rób"
Część IV książki wprowadza czytelnika w tworzenie list zadań, określanie celów i wreszcie - metody na wyciszenie i relaksację.
Autorka przywołuje technikę A, B, C, D, E, która polega na wypisaniu wszystkich zadań i uporządkowaniu ich według rangi.
W poradniku nie zabrakło też ćwiczeń dotyczących gospodarowania czasem i "lekcji asertywności".
Jeżeli Twój brak motywacji wynika ze strachu przed udźwignięciem dużego projektu ("słonia")... autorka podaje przepis na "podzielenie słonia na kawałki" ;).
Książka-notes do pracy nad sobą i brakiem motywacji
Wielką zaletą tej pozycji o braku motywacji jest to, że autorka Barbara Lech napisała ją prostym, przystępnych dla każdego językiem. Mimo że przytacza różne badania, nie są one głównym sensem książki.
Ogromnie podobają mi się wszelkie tabelki i listy, które pokazują "czarno na białym" w czym tkwi problem i jak ogarnąć swój brak mocy.
Ja nabyłam ebook, ale z uwagi na ćwiczenia, polecam sięgnąć po egzemplarz drukowany.
Kosmetycznie Dietetycznie Świątek-Serwach Emilia
Skoro ostatnio była mowa o stresie to nie zdziwi Was fakt, że kolejna książka, którą Wam zaprezentuję, dotyczy jednego z czynników, który może go wywoływać. Czy słyszeliście kiedykolwiek o prokrastynacji? Czy wiecie, że każdemu człowiekowi zdarza się czasami prokrastynować?
Podczas pandemii jednak zwiększyła się nasza skłonność do niej. Szczególnie osobom, które przeszły na tryb pracy zdalnej. Nagle czas pracy zaczął mieszać się z domowymi obowiązkami, momentami zmęczenie zaczęło brać górę, a nam wydłużała się lista wymówek: przecież zrobię to, gdy tylko... Niespodziewanie tzw. deadlines zaczęły zbliżać się dużymi krokami, a presja i stres zaczęły rosnąć, by ostatecznie wpędzić nas w błędne koło wypalenia, frustracji i zamartwień. Powodów prokrastynacji jest wiele, a pośród nich najczęściej wskazuje się na: brak czasu, rozpraszacze (tak, instagram również), a nawet perfekcjonizm. Autorka Barbara Lech wychodzi naprzeciw Nam z gotowymi rozwiązaniami, które pozwolą przezwyciężyć tę powszechną przypadłość ;)
Książka jest pełna przykładów i ćwiczeń, które pozwolą nam określić, dlaczego jesteśmy zniechęceni wobec danych czynności, co możemy zrobić, żeby się zmotywować do ich wykonania i co najważniejsze (!) robić to z własnej nieprzymuszonej woli. Na końcu publikacji znajdziecie również słowniczek z wyjaśnieniem terminów stosowanych w książce. Bardzo ważne jest podkreślenie, że autorka jest laureatką nagrody Lwica Biznesu oraz plebiscytu Diamenty Kobiecego Biznesu. Sami widzicie, że opracowane treści musiały być wcześniej sprawdzone w praktyce. Kto jak nie kobieta, która osiągnęła takie piękne sukcesy, lepiej podpowie: co i jak robić, żeby już nigdy więcej nie działać pod presją czasu (chyba że kontrolowaną, bo niektórzy z nas lubią mieć nad sobą termin, który pozwala rozkładać pracę w przemyślany sposób, np. ja :D).
Książka zdecydowanie warta polecenia, choć o wielu rzeczach wiedziałam, co wynika z charakteru pracy, to nadal sporo wskazówek zanotowałam w notesie.
Instagram Rezmer-Płotka Kamila