„Wyżyna Krakowsko – Częstochowska i będąca jej przedłużeniem Wyżyna Wieluńska to regiony znane przede wszystkim mieszkańcom Polski południowej – czytam na tylnej okładce drugiego, który recenzuję, przewodnika z nowej serii przewodników Bezdroży Activebook, dla aktywnych turystów, po regionach Polski „pełnych wrażeń”.
A szkoda, bo tutejsze krajobrazy, fenomeny przyrodnicze i historyczne zabytki zasługują na szerszą renomę. Średniowieczne zamki – słynne „orle gniazda”, wapienne dolinki i fantazyjne ostańce skalne, na których wychowały się cale rzesze wspinaczy, to tylko niektóre z atrakcji. Jura to także liczne jaskinie i unikatowa Pustynia Błędowska, Wyżyna Wieluńska przyciąga zaś Załęczańskim Łukiem Warty. Specyficzne warunki siedliskowe czynią Jurę zaskakująco bogatą przyrodniczo…”.
Przewodnik ten, napisany przez znanego z kompetencji, wiedzy i dobrego stylu autora także kilkudziesięciu przewodników również z innych krajów, których już wiele recenzowałem zachęcając do zainteresowania się nimi, zgodny jest, oczywiście, z koncepcją i schematem tej serii. Ale już wybory tras oraz ciekawych na nich miejsc mają charakter autorski. A ten autor wie, co szczególnie polecać. W „Jurze” zastosowano, podobnie jak w innych przewodnikach tej serii, system ikonek. Informujących o parametrach opisywanych tras. Typ: pętla czy tranzyt, długość, suma przewyższeń, czas trwania wycieczki, stopień trudności. A także ich charakterystyce. Co na nich jest ciekawego: możliwość obserwacji botanicznych, ornitologicznych, zwierząt, rozlegle widoki, historia, geologia, zabytki, osobno również techniki, kultura i sztuka oraz etnografia i folklor.
W opisie każdej z proponowanych przez autora 30 wycieczek pieszych, 13 rowerowych i 3 kajakowych, znajduje się schemat trasy, mapka terenu, przez który ona przebiega. A także, oznaczone odpowiednią ikonką, zwięzłe informacje o najważniejszych na nich obiektach i miejscach. Oprócz tych trzech rodzajów wycieczek, czy spływów, autor w osobnej, krótkiej części proponuje „spróbowania czegoś nowego”. Oczywiście z odpowiednimi informacjami, zdjęciami i ikonkami. Wspinaczki skałkowe, eksplorację jaskiń, poznawania Jury konno lub z powietrza, latając nad nią na paralotniach. Ponadto wędrówki na nartach, różne „leśne przygody”, geocaching i „tropienie” fortyfikacji.
W tekście przewodnika są też, wyróżniające się kolorowym tłem, informacje praktyczne, a także sporo, włamanych w ramkach, ciekawostek. M.in.: „Bunkry w Nielepicach”. „Pańskie Kąty” (jaskinia). „Zamek rycerski w Białym Kościele”. „Spacer przez lasy rezerwatu „Dolina Kluczwody” (i osobno tamtejsze jaskinie). „Dębnicki marmur”. „Do Groty Łokietka i Bramy Krakowskiej”. „Bitwa pod Ibramowicami”. „Umocniona granica”. „Pałac w Złotym Potoku”. „Rezerwat hrabiów Raczyńskich”. „Skąd buczyna sudecka na jurze?”. „Skalne paprotki”. „Melafir – zastygła lawa”. „W czeluściach Awenów” (jaskinie). „Skąd się wzięła Pustynia Błędowska”. „Człowiek pierwotny w jaskini na Biśniku”. „Skrzydlaci rybacy”. I sporo innych.
Są też w tym przewodniku obszerniejsze, 2-4 stronicowe informacje ze zdjęciami, włamane w tekst: „Ach ta Jura!”, „Jura z bliska”, „Z czego zbudowana jest Jura”, „Klimat Jury”, „Co rośnie na Jurze”, „Co lata, pełza i biega po Jurze”, „Ostrożności nigdy za wiele” (problemy bezpieczeństwa, zwłaszcza podczas wspinaczek), „Ochrona przyrody” i „Jura praktycznie”, a więc kiedy najlepiej się tam wybrać, jak dojechać, poruszać się na miejscu, gdzie spać i jeść. Szybkie odszukiwanie potrzebnych miejsc ułatwia Indeks znajdujący się na końcu przewodnika. Jedyną, w mojej ocenie, jego wadą jest stosunkowo duża waga, która wynika z dobrego, ale dosyć grubego papieru, na którym został on wydrukowany, podobnie jak i pozostałe z tej serii. Ale stanowi spore obciążenie w trakcie wędrówek. Co nie zmienia jednak faktu, że, oczywiście, zasługuje on na polecenie.
GLOBTROTER INFO Cezary Rudziński
„Jura Krakowsko-Częstochowska pełna wrażeń” to książka należąca do serii „Activebook”. To przewodnik dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. W książce są przedstawione różne trasy piesze, rowerowe, kajakowe oraz atrakcje dla aktywnych czyli wspinaczka skałkowa, eksploracja jaskiń czy turystyka konna. Ten tytuł jest pełen zdjęć i mapek. Znajdziemy w nim wiele praktycznych wskazówek i informacji. Autor opisał każdą trasę, ile zajmuje jej przebycie, jaką ma długość, czy jest to wzniesienie, czy jest odpowiednia dla dzieci, czy jest dobrze oznakowana itd. Ponadto możemy przeczytać różne ciekawostki dotyczące danej trasy, a także okolicznych terenów. To naprawdę przydatna i praktyczna pozycja. Myślę, że zmotywuje mnie aby ruszyć się z domu. Wiele propozycji wycieczek przypadło mi do gustu i już nie mogę się doczekać jakiegoś wolnego dnia, aby je przetestować! Teraz pozostaje wybrać, które miejsce idzie na pierwszy ogień! Zdecydowanie polecam!
jezykowy.koneser Wojciechowska Daria
Znacie dobrze miasta i okolice w których mieszkacie? Może zdarza się, że ciągle Was zaskakują czymś nowym i interesującym?
Jako mieszkanka Jury Krakowsko-Częstochowskiej mogłoby się wydawać, że dobrze ją zwiedziłam. Jednak nic bardziej mylnego! Książka „Jura Krakowsko-Częstochowska pełna wrażeń. ActiveBook” skutecznie mi uświadomiła, że przede mną jeszcze wiele ciekawych miejsc, których nie widziałam.
Krzysztof Bzowski oddał w nasze ręce świetny przewodnik po Jurze, który podzielił na kilka tematycznych części. Skupił się on na trasach pieszych, rowerowych, kajakowych i atrakcjach dla aktywnych jak chociażby jazda konna czy przelot paralotnią.
W książce znalazły się także miejsca z Wyżyny Wieluńskiej, która położna jest nieopodal, a także obfituje w wiele atrakcji. Autor ukazuje nam ile ciekawych atrakcji, pięknych krajobrazów i fenomenów przyrodniczych znajduje się na Jurze. W bardzo ciekawy sposób opisuje każde z miejsc i z całą pewnością zachęca, aby wybrać się na wycieczkę. Muszę przyznać, że do tej pory nie spotkałam się z tak świetnie napisanym przewodnikiem o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Dlatego jeżeli chcecie się wybrać na wycieczkę to koniecznie zaopatrzcie się w tę książkę! Dzięki niej poznacie Jurę od zupełnie innej strony.
Ocena: ⭐⭐⭐⭐⭐/6
k.tomzynska Tomżyńska Karolina