Serie wydawnicze

  • Dla bystrzakow
  • Bez kantow
  • Lekarz rodzinny
  • Seriaporad.pl
  • Bezdroza
  • Michelin

Wydawnictwo Helion

Helion SA
ul. Kościuszki 1c
44-100 Gliwice
tel. (32) 230-98-63

informacje o księgarni septem.pl
Program Partnerski
O nas
© Helion 1991-2021
Fitz Roy
Fitz Roy
okładka przód okładka tył
Stron: 248
Ksiazka drukowana Druk oprawa twarda
Wydawca: Bezdroża
Cena:
59,90 zł
Wysyłamy w 24h
+ do przechowalni

Rok 1984 zespól w składzie: Piotr Lutyński (kierownik Wyprawy), Wiesław Burzyński, Mirosław Falco Dąsal, Michał Kochańczyk, Jacek Kozaczkiewicz wytycza nową drogę na szczyt Fitz Roya. Było to pierwsze polskie wejście na wierzchołek. Droga (znana w literaturze alpinistycznej jako "Polaca") ma 33 nowe wyciągi aż do przełęczy, na której łączy się z drogą Casarotto. Skalne zacięcia i kominy z dużą ilością wspinaczki w skale pokrytej lodem uczyniło tę drogę jedną z najbardziej ekstremalnych na Cerro Fitz Roy, która do dnia dzisiejszego nie doczekała się powtórzenia.

Cała idea wyjazdu to samodzielny pomysł Piotra Lutyńskiego, kierownika i organizatora wyprawy... Był z nami motor całej akcji w sportowym sensie, czyli "Falco", filar wyprawy, wspinacz o wielkich umiejętnościach, doświadczeniu i ambicji. Miał on w sobie coś takiego, co powodowało, że i my myśleliśmy tylko o drodze, o szczycie, ciągnął to wszystko uparcie. Był Michał Kochańczyk, globtroter, po ojcowsku troszczący się o nas w górach; był Jacek Kozaczkiewicz, spokojny, zrównoważony i bezkonfliktowy człowiek, świetnie rozwspinany oraz Piotrek Lutyński, kierownik wyprawy, który wziął na swoje barki wszelkie kwestie organizacyjne, zdobył potrzebne informacje i załatwił znakomite kontakty.

Fragment wywiadu Piotra Michalskiego z Wiesławem Burzyńskim Fitz Roy 1984 w magazynie Góry goryonline.com z dnia 2 grudnia 2008


Zdobycie Cerro Fitz Roy było dla naszej piątki dokonaniem wspinaczkowym, o którym każdy z nas marzył. Wejście nową drogą na szczyt tej góry było możliwe dzięki wspanialej koleżeńskiej atmosferze, jaka nam towarzyszyła podczas tej wyprawy, zacięciu Falco, który nas mobilizował i parł do przodu oraz zdolnościom Michała, który wspierał swoich wspinaczkowych kompanów i uzupełniał nasze braki językowe. Każdy z nas dał z siebie wszystko, aby osiągnąć ten górski cel, a szczególną radością dla mnie był fakt, że wszyscy uczestnicy wyprawy stanęli na szczycie.

Po powrocie do Polski straciliśmy dwóch naszych kompanów z wyprawy na Fitz Roya. Mirosław Falco Dąsal zginął na Evereście, Jacek Kozaczkiewicz w wypadku samochodowym, ale pozostała trojka -Michał Kochańczyk, Wiesław Burzyński oraz piszący te słowa pozostają w serdecznym kontakcie i sądzę, że będą zawsze związani tą niewidoczną liną wspaniałych wspólnych wspomnień górskich.

Piotr Lutyński

Patroni medialni:

Uwielbiam książki wydane przez @bezdroza.pl ! Każda, którą miałam okazję przeczytać jest wykonana ze świetnej jakości, grubego papieru i prezentuje się zawsze świetnie. "Fitz Roy" posiada również twardą okładkę i multum pięknych zdjęć, które umilają lekturę. Jest to opis spektakularnej wyprawy piątki uczestników- Piotra Lityńskiego, Wiesława Burzyńskiego, Mirosława Dąsala, Michała Kochańczyka i Jacka Kozakiewicza. Oprócz zdjęć, znajdziecie tam również relacje napisane przez uczestników. Czytałam już kilka książek o zdobywaniu szczytów, ostatnio m.in książkę Pani Wandy Rutkiewicz, ale ta zdecydowanie dokładniej opisuje "życie na szlaku". Nigdy nie zastanawiały mnie tematy chociażby higieny osobistej, to też zdziwiły mnie prysznice uczestników w lodowatych stróżkach wody. Opis uzupełniony został nawet zdjęciem z takowego prysznica. Kolejna fotografia, która mnie zaskoczyła w znacznym stopniu, przedstawia grotę wykopaną w śniegu. Grupa w Wigilię Bożego Narodzenia zdobyła szczyt Fitz Roya, a wyprawa tym szlakiem nigdy nie została powtórzona. Uwielbiam takie książki! Zaspokajają mój głód wiedzy i potrzebę poznania świata. Aktualnie mam maleńkie dziecko, które nie pozwala mi na zbyt długie i dalekie podróże, to zwiedzam świat oczyma wyobraźni z moim ulubionym wydawnictwem 😊 Opis wyprawy przerósł moje oczekiwania! Egzemplarz pełen pasji i wiedzy!Polecam!

Cosdopoczytania Lempach Anna

    pokaż wszystkie
    logotypy