A ty potrafisz pokochać wszystko co się dzisiaj dzieje?
"Dziennik stoika" to świetna pozycja dla tych, którzy lubią pracę nad sobą, lubią rozmyślania, lubią drążyć i poznawać siebie, swoje wnętrze. Jest to dziennik całoroczny, w którym znajdziemy miejsce na własne zapiski i przemyślenia. Na każdy dzień roku jest przydzielone pytanie, na które należy odpowiedzieć zarówno rano jak i wieczorem. Są to pytania bardzo różne, ale każde z nich jest wyjątkowe. Każde z nich zawiera w sobie mądrość. Znajdziemy tu również zbiór stoickich myśli, ćwiczeń i wskazówek na każdy tydzień. Ta książka świetnie się też sprawdzi jako pamiętnik. Są tam rady na to jak czerpać więcej radości z życia, odciąć się od negatywnych bodźców, uniknąć wydawania osądów względem innych i wiele więcej... Jest to niezwykle motywująca i wartościowa książka. Dużym plusem jest to, że każdy może do niej podejść zupełnie inaczej i stworzyć w niej treści dla siebie. Nie jest to zatem książka pisana do jakiejś szerokiej grupy odbiorców, do ogółu. Jest to książka dla każdego z Nas z osobna. Jest to książka po prostu dla Ciebie.
"Czy potrafię pokochać wszystko co się dzisiaj dzieje?"
"Życie- jakie są moje w nim zadania?"
"Jak wykorzystam dzisiaj to, że mogę wybierać?"
jestem_molem Dejka Daria
Czasami ciężko podejść do różnych spraw ze stoickim spokojem. Bywają takie sytuacje, że po prostu się nie da... Ale dzisiaj nie o tym. Za to będzie o „Dzienniku Stoika” i propozycji by w trochę inny sposób spojrzeć na swoje życie i 365 dni roku (luty ma w dzienniku 28 dni).
„Dziennik Stoika” rozpoczyna się Wstępem, w którym „spotykamy” Marka Aureliusza (cesarz rzymski, pisarz i filozof), bardzo specyficzną postać, i z nim rozpoczynamy dzień. Następnie „spotykamy” Senekę i przyglądamy się jego wieczornemu/nocnemu pisaniu. Również na chwilę możemy "spojrzeć" na Epikteta, który promował wśród swoich uczniów spisywanie swoich lekcji i czytanie ich sobie nagłos.
W publikacji znajdziemy 52 stoickie praktyki - po jednej na każdy tydzień roku, wraz ze wskazówkami i cytatami. Jeszcze nie odkryłam w jaki sposób dziennik ma dotyczyć 366 dni, gdy luty ma tu 28 dni ("rok zwykły").
„Dychotomia kontroli”, o której wspomina się na samym początku (tydzień I) może przydać się w tych ciężkich czasach, w których przystało nam żyć. Nie na wszystko mamy wpływ (niestety a może... stety?).
Pewnym minusem jest oznaczenie dni - zaczynamy od 1 stycznia, ale myślę, że łatwo można na to przymknąć oko i zacząć korzystanie z dziennika w każdej chwili. Każdemu dniowi w tygodniu towarzyszy pytanie, jest też miejsce na poranne i wieczorne przemyślenia. Miejsca nie jest za wiele, ale do dłuższych odpowiedzi możemy wykorzystać jakiś notatnik (nawet zwykły zeszyt A5), a książkę potraktować jako przewodnik z pytaniami i podpowiedziami na wszystkie tygodnie roku a nie jako "zeszyt ćwiczeń".
Publikacja daje do myślenia, zawiera ciekawe pytania. Jedyny większy minus to numerowane dni - przez co bardziej pasuje jako towarzysz, z którym zaczynamy nowy rok kalendarzowy. Mnie to jednak nie przeszkodziło by zacząć go w lutym od pierwszego tygodnia (a co tam 😉, można też po prostu zacząć od dnia zakupu i wtedy np. 1 tydzień może być ostatnim, jeśli akurat tak wypadnie 😊, lepiej chyba jednak zacząć od 1 stycznia nawet w grudniu 🤔). Drugim utrudnieniem może być fakt, że dziennik został stworzony jako „towarzysz” dla książki „Stoicyzm na każdy dzień roku”, nie znam jej treści, być może wówczas dziennik miałby jeszcze jakieś dodatkowe plusy (trudno powiedzieć). Jak dla mnie dobry produkt skłaniający do przemyśleń, pracy nad sobą i nie popadanie w skrajności.
Przekład: Zdzisław Płoski. Tytuł oryginału: "The Daily Stoic Journal: 366 Days of Writing and Reflection on the Art. Of Living". Copyright oryginału: 2017 r. Polskiego wydania: 2022 r. Wydawnictwo Onepress, Helion S. A. Czcionka czytelna. Na końcu publikacji znajdziemy: "Więcej stoickich podpowiedzi".
Czy polecam? Tak, jeśli tylko chcecie zacząć pracować nad sobą, przyjrzeć się swojemu życiu. Może stoicyzm to nie sposób życia pełen fajerwerków, kolorowych ubrań. Może to nie jest haute couture, ale i tu znalazłyby się pewne punkty wspólne (staranność, dbanie o szczegół). Nie jest on jednak też tym z czym kojarzy się np. gotycki styl ubierania - nie jest to widzenie świata w ciemnych barwach, takie kolory się z tym stylem kojarzą (Goth Style). Stoicyzm ma swoje walory i być może nie zawsze po drodze nam z tradycyjnym opisem stoika, ale pewne zasady, które oni wyznawali mogą pomóc nam być dobrymi ludźmi oraz przetrwać szalone czasy.
Pozdrawiam
swiatairi.blogspot Tomczak Marta
"Dziennik stoika" to książka autorstwa Ryan'a Holiday'a (pasjonata filozofii) oraz Stephan'a Hanselman'a (księgarza, wydawcy i agenta literackiego).
Liczba stron: 352
Rok wydania: 2022
Wydawca: Helion S. A. - wydawnictwo OnePress
Lubię dzienniki, które pozwalają odkrywać siebie, analizować pewne sprawy, wracać do zapisków i prowadzić nowe. Taki właśnie jest ten dziennik!
W dzienniku znajdziemy podział nie tylko na tygodnie, ale też dni. Każdego dnia autor wymaga od nas zapisków (rano i wieczorem) i odpowiedzi na dane pytanie.
Każdy tydzień zawiera opis mówiący nam o tym, czego dotyczy dany tydzień i do jakiego tematu nawiązują pytania w danym tygodniu.
Jak jeszcze można zrecenzować dziennik, który jest bardzo prywatnym przedmiotem? Sama nie wiem. Po prostu Wam go polecam! Każdy z Was na pewno znajdzie czas by zapisać w nim codziennie kilka zdań. Każdego tygodnia możemy usiąść i dokonać podsumowania, sprawdzić nasz pogląd na dane sprawy, ocenić obiektywnie nasze podejście do różnych rzeczy, spróbować coś zmienić na lepsze.
Podsumowując: Polecam ten dziennik każdemu, kto lubi się uczyć przez rozwijanie samego siebie. Polecam ten dziennik każdemu, kto ma ochotę poświęcić 2 minuty rano i 2 minuty wieczorem na samorozwój.
Minusy: Brak.
Plusy: Nie mam zastrzeżeń i do treści i do okładki. Polubiłam ten dziennik i chętnie z niego korzystam. Warto go kupić nawet teraz (mimo tego, że mamy już marzec, to nic, do pytań można wrócić).
Moja ocena: 10/10
KetoReva.pl Sztuba Sabina
Po przerobieniu "Dziennika coachingowego" pani Kamili Rowińskiej, długo szukałam podobnej pozycji. Książki, która pozwoli mi każdego dnia zatrzymać się i pomysleć nad tym co czuję, co mnie otacza, co mogę ulepszyć w swoim życiu, a co lepiej sobie odpuścić. Kiedy po raz pierwszy ujrzałam tą niepozorną, minimalistyczną okładkę, od razu poczułam wzajemne przyciąganie. Obecnie przerobiłam pierwszy tydzień i jestem naprawdę zadowolona z efektów. Podoba mi się układ książki, zadawane pytania zmuszają do refleksji, każdy rozdział okraszony jest cytatami z najważniejszych dzieł stoików. To jest książka na całoroczną pracę nad sobą. Minusem dla mnie jest fakt, że nie jest ona wydana w twardej oprawie (wtedy czułabym jakbym prowadziła dziennik) i niestety nie ma wewnątrz wszytej zakładki, by móc zaznaczać dzień, na którym skończyliśmy uzupełnianie. Ale to tylko detale. Wartość merytoryczna jest ogromna. Polecam osobom, które się nad nią wahają.
joanne_books_lover Lewandowska Joanna
Każdy tydzień zaczyna się tematycznym wprowadzeniem, a każdy dzień roku ma sporo miejsca miejsca na poranne oraz wieczorne przemyślenia. Jest to według mnie bardzo dobre uzupełnienie wcześniejszej książki 365 refleksji na każdy dzień roku.
Dzasta88 KRZEMIŃSKA Justyna
"W odróżnieniu do wszystkich innych filozofii, stoicyzm nie powstał tylko po to, żeby jakoś objaśniać wszechświat. (...) Okazał się ponadaczasowym zestawem praktycznych ćwiczeń, recept na redukowanie strachu, pokonywanie destrukcyjnych, wyniszczających myśli, metod zwracania uwagi na to, co uważamy za oczywiste, i sposobom opierania się pokusom, orężem przydatnym w ciężkich chwilach "
Kolejna niedawna nowość od jednego z moich ulubionych wydawnictw. Jest to bardzo ciekawy tomik będący zbiorem cytatów i przemyśleń stoików. Treść podzielona jest tak, by na każdy dzień roku przypadała jedna mądrość. Dodatkowo, każdy tydzień rozpoczyna się jednym ze zbiorów zasad i dążeń. Autorzy zachęcają, by użyć przewodnika jako miotłę do uprzątnięcia swego życia. Każdy dzień jest wzbogacony o miejsce to osobistych notatek, wniosków i przemyśleń.
Koncepcja bardzo ciekawa. Dziennik prezentuje się świetnie, jak każda pozycja wydawnictwa. Fajnie trzyma się go w dłoniach i aż chce się go używać 🙂 Pamiętajcie, że prace nad sobą można zacząć w dowolnym dniu roku.
Cosdopoczytania Lempach Anna
Lubicie kreatywne książki, które macie wypełniać? Nie tylko przeczytać, odłożyć i zapomnieć, a codziennie do nich zaglądać? Takie, w których jakby sami piszecie swoją historię? Które mają pomóc nam zrozumieć siebie? Oto właśnie taka książka.
Mamy tu naprawdę mnóstwo miejsca na nasze zapiski. Każdy dzień roku ma jakiś temat do samodzielnego rozważania i miejsce na poranne oraz wieczorne przemyślenia. Można się wykazać wyobraźnią i rozpisać, miejsca nie brakuje. Z tego względu jest to taki pamiętnik, który ma nam towarzyszyć przez cały rok i dzień po dniu mamy go uzupełniać, uczyć się, zmieniać, a potem można do niego wrócić i powspominać bo będzie to miła pamiątka.
Oczywiście mamy tu nie tylko miejsce do pisania, ale także do czytania. Książka zawiera zbiór myśli wszystkich wielkich stoików. Many tu zbiory rad na każdy tydzień, które mają nam pomóc w praktyce stoicyzmu, czy codziennej medytacji. Przede wszystkim ta książka ma nam pomóc w życiu, codziennych zmaganiach, recepta na strach czy lęk.
Moim zdaniem to naprawdę świetna książka. Osobiście lubię poradniki, a już całkiem uwielbiam książki, które samemu można uzupełnić, wtedy robią się bardziej osobiste i wyjątkowe. Na pewno będę z niego korzystać i wam polecam zrobić to samo, zawsze powinien być czas na zajrzenie we własne myśli, zrozumienie siebie i chęć udoskonalenie się, rozwoju. Kilka chwil rano i wieczorem, aby zapisać co się myśli może poprawić dzień. Naprawdę świetna książka, która urzekła mnie swoim prostym, aczy niebanalnym wykonaniem. Świetna.
paulaczyta Ciulak Paula