„Większe zagęszczenie zamków i pałaców, niż na Dolnym Śląsku – czytam na tylnej okładce nowego travelbooka Bezdroży po tym regionie Polski – można znaleźć podobno tylko w Dolinie Loary we Francji. Wspaniałych zabytków jest tu rzeczywiście nieprzebrana liczba, Sama stolica regionu – Wrocław – pełna jest architektonicznych perełek. Region słynie nie tylko ze wspaniałych pamiątek historii. Dolny Śląsk to również prastare Sudety, składające się z wielu różnorodnych pasm górskich na czele z Karkonoszami, gdzie w dolinach przycupnęły słynne kiedyś w całej Europie, a ostatnio na nowo prężnie się rozwijające kurorty i uzdrowiska”. Poznawanie tych pięknych miejsc oraz korzystanie w tym regionie również z wielu mniej powszechnie znanych atrakcji, znakomicie ułatwi recenzowany przewodnik. Dostosowany treścią i jej układem do schematu i koncepcji tej ich serii, zawiera również sporo informacji, ciekawostek czy sugestii dla turystów, wartych poznania i skorzystania z nich. Zachęca do tego również prawie 190 kolorowych fotografii zamieszczonych w tekście i na stronach otwierających poszczególne rozdziały, mnóstwo: dokładnie 69 ciekawostek i informacji w ramkach włamanych przeważnie we właściwych miejscach, a także sporo propozycji poznania rzadziej odwiedzanych miejsc i obiektów, czy uczestniczenia w bogatych programach cyklicznych imprez kulturalnych.
Zapowiedź ich znajduję już we wstępnych Atrakcjach Dolnego Śląska. W których wymieniono, część ze zdjęciami, a wszystkie z krótkimi informacjami, po 5, z jednym wyjątkiem tylko 4, najbardziej, zdaniem autorów, zasługujące na poznanie miejscowości i obiekty, podzielone tematycznie na Cuda przyrody, Eleganckie pałace, Majestatyczne zamki, Niezwykle kościoły i klasztory, Ciekawe budowle i Klimatyczne uzdrowiska. O ile np. w pierwszym z nich Śnieżka jest znana powszechnie, to już chyba trochę mniej Jaskinia Niedźwiedzia czy Błędne Skały. A zwłaszcza Stawy Milickie, nie mówiąc już o Wygasłych wulkanach. To samo można powiedzieć o pałacach, wśród których, obok Wojanowa i Kamieńca Ząbkowickiego, autorzy proponują także Bożków, Łomnicę i Roztokę. Podobnie jest w przypadku pozostałych atrakcji. W informacjach praktycznych znajduję chyba wszystko, co powinien wiedzieć turysta przed wyruszeniem na zwiedzanie tego regionu i miejscowości w nich, ale również w jego trakcie. Mnóstwo, chociaż „w pigułce”, faktów wartych poznania znajduje się w Informacjach krajoznawczych. Krajoznawczym ABC, Kalendarium historycznym od X w. do roku 2016, w którym Wrocław był Europejską Stolicą Kultury, a zwłaszcza Społeczeństwie. Z przypomnieniem, że region ten znajdował się w przeszłości na skrzyżowaniu kultur i należał do różnych organizmów państwowych.
A po II wojnie światowej zasiedlony został przez przybyszów z wielu regionów Polski z ich lokalnymi kulturami, zwyczajami, kuchnią itp. Ta ostatnia została zresztą, co wydaje się oczywiste, omówiona osobno, chociaż w wielkim skrócie. Nie ukrywam, że zaskoczyła mnie wielość, aż 35, cyklicznych wydarzeń kulturalnych, do udziału w których zachęcają autorzy. O ile takie, jak Międzynarodowe Festiwale: Chopinowski w Dusznikach Zdroju i Moniuszkowski w Kudowie Zdroju, Oratoryjno-Kantratowy Wratislavia Cantans, Festiwal Bachowski czy Jazz nad Odrą należą chyba do powszechnie znanych, to nie można powiedzieć tego o wielu innych, zwłaszcza lokalnych. A już ich nazwy są zachęcające i, niekiedy brzmią… smakowicie. Np. Festiwal Karpia Milickiego, Dyni, czy Europa na widelcu. Dominują wśród tych wydarzeń kulturalnych muzyczne, od klasyki po metal. Ale nie brak również takich, jak Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota, oczywiście w Złotoryi. Rycerska majówka na zamku Kliczków. Są: Lwóweckie Lato Agatowe z poszukiwaniem tych kamieni, czy Żmigrodzkie Dni Smoka, lub Bolesławieckie Święto Ceramiki. Chyba każdy znajdzie wśród nich to, co inter4esuje go najbardziej i postanowi wziąć w nim udział.
Najobszerniejsza część, przewodnikowa, to prezentacja Dolnego Śląska i jego atrakcji turystycznych w podziale na najważniejsze miasta i części oraz ich okolice. Wrocław, Ząbkowice Śląskie, Kotlina Kłodzka, Świdnica, Wałbrzych, Kamienna Góra, Kotlina Jeleniogórska, Karkonosze, Izery, Pogórze Izerskie i Łużyce oraz W stronę zachodniej granicy. W każdej jest krótka informacja o mieście lub omawianym regionie, kluczowe dla nich daty historyczne oraz Co warto tam zobaczyć. Ze zwięzłymi, ale przeważnie wystarczającymi turyście informacjami o zabytkach, obiektach i miejscach. A także informacjami: placówki IT, komunikacja, wyżywienie, noclegi. Oraz z mnóstwem ciekawostek. Przykładowo: „Imprezy w klasztorze”. „Klasztor rekordzista”. „Grobowiec książąt”. „Afera grabarzy z Frankenstein”. „Górska kolej zębata”. „Ziębicki Hannibal Lester”. „Czarny Most”. „Puszcza nie puszczyk”. „Dusznickie początki wielkiej kariery”. „Mała Perełka – Lewin Kłodzki”. „Szosa stu zakrętów”. „Pierwowzór sopockiego Grand Hotelu”. „Na szlaku dawnego wymiary sprawiedliwości”. „Filmowe scenerie”. „Źródła Łaby”. „Lubań i Lwówek Śląski – wielkie ofiary wielkiej historii”. „Mała Moskwa”. „Kaplica św. Wawrzyńska” i wiele innych. Jest wiec co, i o czym, poczytać, obejrzeć na zdjęciach, a następnie z tym przewodnikiem, który, oczywiście polecam, ruszyć na zwiedzanie.
GLOBTROTER INFO Cezary Rudziński
Wydarzenia z zeszłego roku spowodowały, że więcej osób z różnych powodów zaczyna szukać fajnych miejsc na podróże po Polsce. Jasne wszystko albo prawie wszystko znajdziemy w internecie, ale po wielu godzinach spędzonych w pracy przed komputerem możemy mieć dość.
Dolny śląsk to region, do którego przybyłam kilkanaście lat temu, ale dalej nie znam go bardzo dobrze. Jest wiele miejsc, w których nie byłam, które chętnie zobaczę, miejsc, wydarzeń doświadczę.
Przewodnik po Dolnym śląsku jest małych rozmiarów (spokojnie zmieści mi się do nerki czy mniejszej torebki), ma prawie 300 stron, ale mam wrażenie, że zawiera najważniejsze informacje. Wszędzie są podane namiary na atrakcje, ceny, godziny otwarcia czy po prostu stronę www. Nie brakuje też zdjęć, które bardzo ładnie przedstawiają opisane/polecane okolice czy konkretne miejsca.
Już pozaznaczałam sobie sporo ciekawych miejsc do zwiedzenia, o których nie miałam pojęcia, a dodatkowo krótko poznałam historię tych miejsc i powody, dla których warto je zobaczyć.
http://www.booksmylove.pl/ Małgorzata Pałka
Lato za pasem, czy ktoś z Was wybiera się na magiczny Dolny Śląsk? Jeśli tak, bardzo polecam ten przewodnik! Mimo,że pochodzę z Dolnego Śląska, niektóre miejsca opisane w nim były mi obce. Jest to bardzo obszerne, 275 stronicowe wydanie, które oczaruje Was pięknymi zdjęciami, faktami i ciekawostkami. Oprócz najciekawszych miejsc do zwiedzania, poznacie również m.in fakty historyczne, architekturę Dolnego Śląska, wydarzenia kulturalne, ciekawostki przyrodnicze, zasoby naturalne i wiele, wiele innych.
Czy wiecie, że większe zagęszczenie zamków i pałaców niż tu można znaleźć podobno tylko w Dolinie Loary we Francji? Tego też dowiedziałam się z tego przewodnika ☺️
Ślę pozdrowienia z dolnośląskiej ziemi! 💕
Cosdopoczytania Lempach Anna
📌 RECENZJA 📌
Kolejny raz przychodzę do was z przewodnikiem od Biuro Prasowe Helion, Travelbook.
Tym razem zabieram was ze sobą na Dolny Śląsk. Dzięki informacjom zawartym w przewodniku możecie udać się na pasjonująca wycieczkę do min. Wrocławia, Wałbrzycha, Kotliny Kłodzkiej czy Świdnicy.
Znajdziecie szereg przydatnych i cennych informacji turystycznych, które pomogą zaplanować podróż i przygotować jej plan w oparciu o miejsca warte zwiedzenia, nie zgubicie się będąc na miejscu bo przewodnik zawiera także mapy. Co istotne są także zawarte informacje gdzie można sie zatrzymać - jakie są polecane noclegi, gdzie zrobić zakupy, kupić pamiątki czy też w którym miejscu znajduje się najbliższy bankomat lub apteka. Jest również co ważne zawarta informacja o komunikacji miejskiej bo wiadomo nie wszyscy jesteśmy mobilni. Nie zapomniano również o turystach, którzy lubią aktywną formę wypoczynku lub podróżują z dziećmi. Wszystko to w pięknym wydaniu bogatym w zdjęcia danego miejsca, które chcemy odwiedzić.
Warto wspomnieć, że większe zagęszczanie zamków niż na Dolnym Śląsku można znaleźć podobno tylko we Francji. Dolny Śląsk to nie tylko zamki, zabytkowa architektura, pamiątki historii ale i góry Sudety na czele z Karkonoszami. (Informacja z opisu wydawcy) Dla każdego coś dobrego.
Polecam.
2601bookworm1989 Czarnecka Aleksandra
Na Dolnym Śląsku byłam już kilkukrotnie i ciągle odkrywałam nowe, piękne miejsca. Ponieważ jestem zwolenniczką podróży objazdowych, nie lubię spędzać czasu w hotelu nad basenem czy leżąc plackiem na plaży nad morzem. Ponieważ podczas naszych podróży często się przemieszczamy, mamy samochód wypakowany po brzegi. Jest tam łóżko, kuchenka gazowa, stolik, foteliki, garnki, talerze, baniaki z wodą, rzeczy Lakiego i milion innych rzeczy potrzebnych w podróży do ewentualnego pikniku lub odpoczynku w drodze.
Lubimy wieść takie życie, to właśnie wtedy odpoczywamy najlepiej, jesteśmy wolni, przemieszczamy się, kiedy chcemy, jak chcemy, gdzie chcemy.
Dlatego właśnie stwierdziłam, że ten przewodnik o Dolnym Śląsku będzie w sam raz dla nas. I nie pomyliłam się.
Pierwszy jego plus to rozmiar. Jest nieduży, zmieści się bez problemu w moim czerwonym plecaczku.
Środek, mimo małego rozmiaru, to prawdziwa skarbnica wiedzy.
Całość podzielona jest ns regiony, co znacznie ułatwia planowanie podróży. Mamy tu wyróżnione: Wrocław i okolice, Ząbkowice Śląskie i okolice, Kotlina Kłodzka, Świdnica i okolice, Kotlina Jeleniogórska, Karkonosze, Góry Izerskie.
Początek książki to praktyczne informacje o całym regionie. Przegląd historyczny, potrzebna wiedza o komunikacji, noclegach, wyżywieniu, geografia terenu, opis przyrody. Dowiadujemy się, czego możemy się spodziewać podróżując po Dolnym Śląsku, jakie zabytki czy perełki możemy tu spotkać. Ogrom zamków i pałaców, piękno krajobrazu, tajemnice Kompleksu Riese. To wszystko tam znajdziemy.
Dodatkowo książka jest ozdobiona przepięknymi zdjęciami. Opisy są przystępne, pomogą w racjonalnym zaplanowaniu podróży i zwiedzaniu.
Muszę przyznać, że czytając "Dolny Śląsk" korzystałam jednocześnie z Mapy Google w telefonie i w miejscach ciekawych, które chcę odwiedzić, przypinałam pinezki. I nazbierało mi się ich tyle, że w tym roku raczej wszystkiego nie zwiedzimy, tym bardziej, że ten region nie jest jedynym, który planuję zwiedzić w tym roku.
Dlatego też muszę rozejrzeć się za kolejnym takim fajnym i praktycznym przewodnikiem innego regiony Polski.
edytkakkk Kyzioł Edyta
Hej! 🌸🥰
Na długi weekend mam dla Was idealną pozycję książkową czyli „Dolny Śląsk. Travelbook.”Autorzy: Beata i Paweł Pomykalscy💕 .Dolny Śląsk to zdecydowanie moje miejsce, tu się wychowałam i zamierzam spędzić jeszcze trochę czasu. Jest to też idealne miejsce na planowanie wyjazdów i wycieczek. Dolny Śląsk jest obfity w masę atrakcji więc jeśli jeszcze nie byliście to koniecznie musicie tu przyjechać! Zapraszam!🥰
Zaczynając od perełki turystyki Wrocławia, całe województwo dolnośląskie oferuje nam rozmaite zabytkowe miasteczka, pasma górskie, parki, zamki, pałace, muzea, kopalnie, uzdrowiska i kurorty. Jest w czym wybierać! Ale od czego zacząć?🤔 Polecam od kupienia dobrego przewodnika który zbierze wszystkie te cudowne atrakcje w jedną całość i możecie ruszać w drogę! 🥰Oprócz najważniejszych atrakcji w przewodniku znajdziecie także ciekawostki o mniej popularnych miejscach oraz o lokalnych tradycjach i obyczajach. Wiele praktycznych informacji na temat komunikacji, noclegów i dobrych miejsc gdzie możemy coś zjeść ułatwi podróże. Dodatkowo Travelbook zachęca wyjątkowo pięknymi zdjęciami. Przewodnik podzielony jest wg. regionów co zdecydowanie ułatwia zaplanowanie wycieczki. Na początku każdego rozdziału przedstawiona jest historia regionu oraz atrakcje krajoznawcze czy np. kulinarne. Plus za to że przewodnik ma lekki poręczny format, idealny do plecaka a zawiera naprawdę masę informacji i polecanych kierunków podróży. Dzięki temu przewodnikowi na pewno wiele nieodkrytego jeszcze przede mną!🌸🥰
Jakie mało popularne miejsce na wycieczkę polecacie?🌸
Wydawnictwo: @bezdroza.pl
Ilość stron:280
Data wydania:2021
#travelmaps #travelphotography @wydawnictwo_onepress @wydawnictwohelion #książka #ksiazka #booklovers #poradnik #recenzja #recenzjaksiazki #czytamy #przewodnik #travel #travelbook #wycieczka #podróż #podroz #naweekend #weekend #dolnyslask #dolnoslaskie #zamek #park #krajobraz #widok #atrakcje #region #wroclaw #wroclove #podrozowanie
Minimalistic__ Iwańczak Justyna
Jeśli wybieracie się w te wakacje na Dolny Śląsk koniecznie zabierzcie ze sobą ten przewodnik! Część I, poświęcona informacjom praktycznym, zawiera ogólną, ale przydatną wiedzę o komunikacji, noclegach, wyżywieniu. Druga część, będzie najprzyjemniejsza dla pasjonatów przyrody. Krajoznawcze ABC streszcza charakterystykę geograficzną rejonu, ukształtowanie terenu, zasoby naturalne, ochronę przyrody. W przewodniku nie zabraknie kalendarium historycznego z wyróżnionymi najważniejszymi wydarzeniami z przeszłości.
Po ustąpieniu pandemii, jak tylko życie kulturalne wróci do normy, warto przyjrzeć się cyklicznym wydarzeniom. Kolejne części przewodnika dotyczą mniejszych jednostek Dolnego Śląska. Wyodrębnić można: Wrocław i okolice, Ząbkowice Śląskie, Świdnicę, Wałbrzych, Kamienną Górę, Kotlinę Jeleniogórską, Karkonosze, Góry Izerskie, Łużyce oraz Kotlinę Kłodzką. W przewodniku znajdują się wypunktowane miejsca, które warto zobaczyć w danym miejscu. Informacje o nich są bardzo praktyczne, zawierają godziny otwarcia oraz ceny biletów danego obiektu. Między kolejnymi miejscami, które powinny znajdować się na liście must have, autorzy dodali wiele ciekawostek, polecane noclegi oraz miejsca w których można się posilić po wycieczkach. Najciekawsze miejsca zostały udokumentowane na fotografiach.
Zwiedzając Dolny Śląsk z przewodnikiem na pewno nie pominiecie żadnej, wartej uwagi, atrakcji turystycznej!
Lubietoczytamto Peredzyńska Katarzyna
Przewodnik podzielony jest na kilka części (regionowo) co ułatwi zaplanowanie wycieczki. Mamy do wyboru: Wrocław i okolice, Ząbkowice Śląskie i okolice, Kotlina Kłodzka, Świdnica i okolice, Wałbrzych i okolice, Kamienna Góra i okolice, Kotlina Jeleniogórska, Karkonosze, Izery oraz w stronę zachodniej granicy.
Na wstępie autorzy przybliżają nam historię regionu, walory krajoznawcze czy kulinarne. Mamy również informacje praktyczne dotyczące m.in. komunikacji, noclegów i wyżywienia.
Całość uzupełniona jest pięknymi zdjęciami regionu, więc nawet jeżeli ktoś nie planował wcześniej wyjazdu, to od razu ma na niego ochotę 😁
Polecam♥️ I to nie tylko fanom wycieczek😊
asiaqwert Hajduk Joanna
Sezon na weekendowe wycieczki powoli się zaczyna, dlatego z zaciekawieniem sięgnęłam po nowy przewodnik po Dolnym Śląsku wydany przez @bezdrozapl.
Mieszkam we Wrocławiu i miałam obawę, że to głównie na tym mieście skupi się książka. Stolicę Dolnego Śląska przedstawiono w stopniu wystarczającym na zaplanowanie tutaj interesującego weekendu, ale nie zdominowała ona przewodnika. Dzięki temu książka sprawdzi się świetnie nie tylko u turystów z innych regionów, ale również u mieszkańców Wrocławia.
Travelbook opisuje zarówno „standardowe” miejsca, które na Dolnym Śląsku odwiedza się w pierwszej kolejności (Wrocław, Zamek Książ, Karkonosze czy miasta zdrojowe w Kotlinie Kłodzkiej), jak i miejsca mniej znane. Zaskoczyło mnie, że przewodnik o tak niepozornych gabarytach, pomieścił tyle informacji! Podobają mi się opisy poszczególnych miejsc - są interesujące, nie są przydługie, często towarzyszą im zdjęcia.
Autorzy sugerują, że ten, kto najlepiej wypoczywa wyruszając co weekend na podmiejskie wycieczki powinien zamieszkać we Wrocławiu. I świetnie to udowodnili. Parki Narodowe i Krajobrazowe, liczne zamki i pałace, urokliwe miasteczka, bogactwo przyrody… Dolny Śląsk ma tak bogatą ofertę, że przypadnie do gustu każdemu. A Travelbook będzie świetną pomocą, żeby to bogactwo odkrywać.
Myślałam, że solidnie zwiedziłam ten region, a jednak zaznaczyłam w przewodniku trochę miejsc, których jeszcze nie odwiedziłam (Henryków, Krzeszów, Bożków, Karpniki, …). Z pewnością będę też wracać do okolic, które wyjątkowo lubię (Karkonosze, Góry Stołowe, Izery, Dolina Baryczy, …), wzbogacając wycieczki o wiedzę z książki. Sporo pięknych weekendów przede mną!
Literatura Rzecz Piękna Lenartowicz Agata
Dolny Śląsk - kraina zamków i pałaców, pięknych krajobrazów, Sudetów i Karkonoszy, a także tajemniczych Gór Sowich…
Ten, jakże niezwykły, region najczęściej kojarzy nam się ze stolicą województwa dolnośląskiego, Wrocławiem. A przecież poza tym miastem oferuje tak wiele!
❗️Podobno to właśnie tutaj znajduje się jedno z największych zagęszczeń pałaców i zamków (zaraz po Dolinie Loary).
Dlaczego warto mieć ten przewodnik?
➡️ Dowiemy się z niego więcej o Dolnym Śląsku;
➡️ Format tej książeczki nadaje się idealnie do schowania do torebki, czy też małego plecaczka;
🔸Udając się w jakieś miejsce, gdzie nie ma przewodnika, doskonale nam za niego posłużą informacje dostępne w tej książeczce. Dowiemy się krótko o historii danego obiektu, kluczowym datach ale także przedstawione nam zostaną ciekawostki!
➡️ Pomoże nam wybrać ciekawe miejsca, które warto zwiedzić;
➡️ Łatwo znajdziemy tutaj wiele informacji praktycznych: np. o godzinach otwarcia obiektu, cenach biletów, o tym jak można się w to miejsce dostać, znajdujących się w pobliżu miejscach noclegowych, miejscach gdzie można dobrze zjeść, a także tego, co warto zwiedzić w okolicy;
➡️ Mimo niewielkiego rozmiaru jest to tabun przydatnej wiedzy, który zaprowadzi nas w tereny, gdzie znajdują się prawdziwe perełki;
➡️ Znajdziemy tutaj wiele przepięknych zdjęć, które sprawiają, że aż chce się już jechać w te niesamowite miejsca i zobaczyć je na własne oczy;
➡️ Mapki pomogą nam zlokalizować miejsce, w którym znajduje się obiekt, który nas interesuje.
O jakich miejscach możemy się więcej dowiedzieć:
- Wrocławiu
- Ząbkowicach Śląskich
- Kotlinie Kłodzkiej
- Świdnicy
- Wałbrzychu
- Kamiennej Górze
- Kotlinie Jeleniogórskiej
- Karkonoszach
- Izerach, Pogórzu Izerskim, Łużycach
- a także o wielu, wielu innych ciekawych terenach Dolnego Śląska.
Pozostaje tylko planować podróż na Dolny Śląsk!
❓Daj mi znać, czy lubisz korzystać z przewodników - jestem tego bardzo ciekawa 😊
studentkaturystyki Czarny Natalia
Przewodnik inny niż wszystkie, polecam każdemu kto chce się zagłębić tajemnice Dolnego Śląska. Bardzo szczegółowo i ciekawie są opisane miejsca, zamki i legendy, które budzą duże zainteresowanie. Zarówno ten travelbook w sposób praktyczny pozwala zaplanować wycieczkę na Dolny Śląsk, przedstawiając nie tylko ciekawe miejsca do zobaczenia, ale i podsuwając rady odnośnie komunikacji miejskiej, noclegów i wyżywienia. Ta niepozorna książka kryje w sobie ogrom wiedzy i przekazuje ją w sposób taki, że chce się od razu zwiedzać dane miejsca. Zdecydowanie nieodłączny element planowania wyjazdu na Dolny Śląsk.
posrod_kwiatow_i_cieni Sulwińska Izabela