“555 zagadek o Tatrach” to gratka dla miłośników tego niezwykłego pasma górskiego. Forma quizu rozbudza ciekawość i jest okazją do sprawdzenia swojej wiedzy o Tatrach lub przeciwnie, do poszerzenia tatrzańskich horyzontów. Czesław Momatiuk zaprasza do niezwykłej zabawy edukacyjnej, jednak sposób korzystania z książki zależy już od samego czytelnika - można zgadywać, można odpowiadać, można też przejść bezpośrednio do lektury drugiej części z odpowiedziami. Dostajemy obszerny zbiór ciekawostek, opowieści związanych z Tatrami. Autor sięga do historii powstania Tatr, opowiada o pierwszych wejściach i pierwszych zdobywcach. Czytamy o TPN, halnym, jaskiniach, faunie i florze. Porównujemy szerokości i wysokości szczytów, przełęczy… A wszystko to w dwudzielnej konstrukcji - w pytaniach i odpowiedziach. Momatiuk rzuca czytelnikowi wyzwanie w postaci zagadek opisowych usystematyzowanych w 51 tematycznych rozdziałach. Książka jest drugim wznowieniem wydania z 1969 r., uzupełnionym o zagadki panoramiczne. Tutaj trzeba powiedzieć, że pomysł tego typu zagadek świetny, ale wykonanie już nieco gorsze. Aż prosiłoby się o kolorowe zdjęcia oddające piękno Tatr, jednak w książce znajdujemy tylko czarno-białe fotki. Wielka szkoda. Poza tym mankamentem książka ciekawa, warta polecenia. Wartość merytoryczna 5/5! Z tą książką Tatry poznasz wzdłuż i wszerz! Must have wszystkich zakochanych w górach.
http://detalistka.pl Ewa Krzempek
Przyjeżdżasz na Podhale? Zdobywasz tatrzańskie szczyty? A może bywasz w Zakopanem i zwiedzasz miasto? Jeśli tak to książka - 555 zagadek o Tatrach jest dla Ciebie.
Książka jest dla wszystkich! Uważam, że jest to świetny prezent zarówno dla miłośników górskich wędrówek, jak i dla tych którzy bardziej od turystyki wolą historię. To idealna pozycja dla uczniów/studentów kierunków ekologia/geologia/środowisko. W łatwy sposób można poznać najciekawsze historie związane z najwyższymi górami w Polsce.
Oczywiście, jak wskazuje tytuł, całość napisana jest w formie zagadek. 51 rozdziałów z pytaniami i tyle samo rozdziałów z odpowiedziami okraszonymi ciekawymi historiami.
Są zagadki historyczne, panoramiczne, geologiczne. Dotyczące schronisk, roślinności, jezior, szlaków, szczytów, pogody, fauny, flory. Wszystkiego. I nie łudźcie się, że będziecie znać odpowiedzi na większość pytań;)
To nie książka, którą przeczytamy od A do Z. To pozycja, którą czyta się wyrywkowo, wracając do tego co nas ciekawi, do wiadomości, które chcemy utrwalić. Jest to kompendium wiedzy o Tatrach, nie tylko oczywiście polskich, bo zagadki dotyczą też terytorium Słowacji.
Jeśli szukacie prezentu dla młodego podróżnika to książka będzie idealna. A jeśli nie wiecie co kupić tacie, bratu czy dziadkowi bo ma już wszystko - kupcie im 555 zagadek o Tatrach. Gwarantuję, że podczas czytania będą się świetnie bawić, a i czegoś się nauczą;)
Moje szlaki z książką Pałasz Marta
Podróże. Kto by pomyślał, że z dnia na dzień staną się niemożliwe? Wybuch epidemii COVID 19 dla wielu z nas odebrał m. in. możliwość poznawania świata, wytyczania nowych ścieżek i odkrywania nowych, niezwykłych miejsc.
Dziś możemy bezpiecznie podróżować palcem po mapie oraz szykować się na psychicznie i mentalnie na podróże, które przecież za jakiś czas staną się w pełni pozbawione ograniczeń...
Oczywiście część z nas już wybiera się w te bliższe, lokalne zakątki Polski. Mamy przecież co zwiedzać :) Podróżowanie w czasach epidemii łatwe jednak z mojego punktu widzenia nie jest, jednak jeśli już się decydujecie to mam propozycję dla miłośników gór. Świetny przewodnik "555 zagadek o Tatrach" wydany nakładem wydawnictwa Bezdroża.
Książka ta to jedna z najciekawszych pozycji traktujących o Tatrach. To opowieść o pięknie gór, ich sile, potędze, zagadkowości. To dzięki tej książce znajdziemy odpowiedź na wiele pytań, które pojawiają się, gdy przemierzamy lub patrzymy na tatrzańskie pasma.
„555 zagadek o Tatrach”
napisano w ciekawej i bardzo przystępnej formie. Książkę podzielono na dwie części. W pierwszej z nich (w kolejnych 51 rozdziałach) zadawane są pytania, a w drugiej - precyzyjne odpowiedzi. Całość opatrzono pięknymi zdjęciami, w tym zagadkami panoramicznymi, które zdecydowanie uatrakcyjniają lekturę.
Książka oferuje nam ogrom wiedzy. Z jednej strony suchych faktów (położenie gór, wysokości szczytów, ukształtowanie pasm itp.), a z drugiej niezliczoną ilość ciekawostek dotyczących fauny, flory, Tatrzańskiego Parku Narodowego, historii gór...
„555 zagadek o Tatrach”
zabiera czytelnika w podróż po górach i rozpala w nim chęć do spakowania plecaka i ruszenia na tatrzańskie szlaki, by poczuć te góry wszystkimi zmysłami...
Książka wyjątkowa. Na pewno będę do niej wracać wielokrotnie. Jeśli kochacie góry tak jak ja - powinna się ona stać waszym czytelniczym „must have”.
Polecam!
Stron: 286
Wydawnictwo: Bezdroża
recenzowane.pl Orłowska Iwona
Jakież było moje zdziwienie gdy otwarłam książkę i okazało się, że jest ona podzielona na dwie części. Pierwsza to krótki opis każdego rozdziału i co najważniejsze pytania. Pytania, na które odpowiedzi znajdują się w części drugiej.
Mnie książka od razu przypadła do gustu. W pierwszej kolejności przeczytałam zagadnienia, które najbardziej mnie interesują, a dzisiaj doczytałam resztę.
Czytało mi się super. To tak jakby siąść w jakiejś górskiej chatce z osobą znającą góry, zadawać pytania i słuchać opowieści. Krótkich, ale treściwych i bardzo ciekawych. To takie "słuchanie" o górach, ich historii, geografii, a także legendach. O góralskiej muzyce, o ludziach zakochanych w górach. O rozbójnikach i przyrodzie. O pierwszych zdobywcach poszczególnych grani i o wielu innych rzeczach.
Do tego są zdjęcia. I chociaż czarno białe to robią wrażenie i dopełniają treść książki.
Mnie forma książki bardzo się spodobała. Napisana jest językiem, który czyta się przyjemnie i szybko.
Myślę, że miłośnicy Tatr będą zadowoleni i z przyjemnością przeczytają.
kinga_psy_i_ksiazka Kulig Kinga
Co wiemy o najwyższym i najbardziej popularnym pasie górskim w Polsce jakim są Tatry? Znamy zapewne nazwy szczytów, wiem dokładnie gdzie przebiegają szlaki, jak dojść do schronisk. Ale czy wiemy coś więcej? O ich pochodzeniu, historii ich odkrycia, a może ktoś potrafi opowiedzieć legendę? Na te i inne pytania potrafił odpowiedzieć Czesław Momatiuk. Niedawno temu miałam okazję przeczytać bardzo interesującą książkę jednego z najwybitniejszych polskich wspinaczy XX wieku. Książka 500 zagadek ukazała się w 1969roku, dziś wraca do nas w wersji uzupełnionej. Książka została podzielona na dwie części. W jednej autor zadaje nam pytania, zaś w drugiej udziela szczegółowych odpowiedzi. To prawdziwa skarbnica wiedzy na temat Tatr. Tematy jakie porusza sięgają czasów kiedy to Tatry nie były jeszcze znane. Dowiemy się o problemie wyrębów lasów jakich dopuszczali się górale. O tatrzańskich halach, które stopniowo zostały wykupywane z rąk prywatnych na własność państwa. Poznamy człowieka, od którego zaczęło się mówić, aby cały obszar Tatr zamienić w Park Narodowy. W dalszej części autor wyjaśnia od czego powstały nazwy tatrzańskich szczytów. Nie sposób tutaj nie wspomnieć o legendach, które przykuły moją uwagę. A na specjalne miejsce zasługuje Janosik, chodź tylko legenda przyniosła go w Tatry, bo sam nigdy w nie nie zawitał.
Znalazł się nawet rozdział o Tatrach w poezji, gdzie pisarze i poeci oddawali słowem piękno Tatr. Zachwyciła mnie ta książka. Po kolei odkrywala przede mną wiele ciekawych tajemnic. Jest to wartościowa pozycja, przepełniona kompetentną wiedzą. Należy jednak pamiętać, że została wydana bardzo dawno temu. Może wydawać się niewspółczesna i może trochę archaiczna, ale nie ujmuje jej to rzetelnej wiedzy jaką chce nam przekazać Osobiście polecam.
zaczytana_w_ogrodzie Kupczak Sylwia
„555 zagadek o Tatrach” jest książką, którą pokochają zarówno miłośnicy gór jak i osoby, które przygody ze zdobywaniem szczytów dopiero zaczynają. Dzięki tej pozycji dowiemy się wiadomości odnośnie między innymi pierwszych zdobywców szczytów, dawnych przewodników, wodospadów, jaskiń , szlaków. Książka łączy w sobie informacje historyczne oraz współczesne. Całość napisana jest prostym, przyjemnym dla czytelnika językiem. Dzięki tej książce poznajemy góralskie słowa opisujące taternictwo. Pozycja zaskoczyła mnie pozytywnie - Pomimo braku kolorowych fotografii pokochałam tę książkę od pierwszych wersów.
Bunia_czyta Augustyniak Natalia
jak tylko zobaczyłam tę pozycję, pomyślałam że koniecznie muszę to mieć! W końcu wiedzy nigdy za mało, a bardzo lubię czytać legendy, zagadki czy ciekawe historie o miejscach, z którymi w jakiś sposób jestem związana.
W gruncie rzeczy, 555 zagadek o Tatrach to pozycja nie tylko dla miłośników gór, ale również po prostu dla ciekawych. Przy tej książce można się dobrze bawić - jest ona podzielona na dwie części: pytania i odpowiedzi. W części "Pytania" mamy przedstawienie tematu rozdziału razem z pytaniami, na które możemy próbować odpowiedzieć: fajny sposób na sprawdzenie swojej wiedzy. Druga część to po prostu odpowiedź na wszystkie pytania. To była dla mnie najciekawsza część tej książki; niektóre ciekawostki były mi znane, ale mnóstwo było takich, o których nie miałam pojęcia. Trochę historii, trochę o odkrywcach, zwierzętach czy roślinach, ale i o szczytach, przełęczach a nawet sprzęcie.
Bardzo przyjemnie mi się to czytało, ale taką książkę warto mieć na półce i po prostu do niej wracać, czytać poszczególne rozdziały, okrywać Tatry na nowo. Bardzo podobało mi się też opisanie poszczególnych szczytów z różnych perspektyw, na różnych panoramach; często zastanawiałam się, będąc na szczycie, na jakie inne szczyty rozpościera się widok, a internet często był mało pomocny. Teraz już z powodzeniem mogę odgadnąć każdą nazwę.
strangeerecenzuje Klimek Paulina
Ludzie dzielą się na zwolenników morza lub gór, ale nawet ci, co wolą góry dzielą się na dwie kategorie, ludzi, w których góry żyją i są ich miejscem na ziemi i na takich którzy tylko lubią sobie pozwiedzać. Góry to zagadka, one kryją w sobie wiele tajemnic, a niektóre warto odkryć.
Tatry to bardzo ciekawe góry i to próbuje pokazać nam ta książka, w środku znajdziemy mnóstwo grafiki i ciekawych zagadek, przedstawiona jest tu flora i fauna, wodospady i kopalnie, a nawet przewodnicy, którzy kiedyś po górach oprowadzali. Dla osoby, która kocha te widoki, jest to idealny prezent, ponieważ jest tu wszystko, co o Tatrach trzeba wiedzieć, można się sprawdzić, co już się wie a czego nie, na wszystkie zagadki są tutaj oczywiście odpowiedzi, ale warto najpierw samemu się zastanowić a przy okazji powspominać czas spędzony w na górskich przygodach.
Książka zaskoczyła mnie tym, że pomimo braku kolorowych obrazków wciąga tak, że trudno się od niej oderwać a wszystkie zagadki najchętniej rozwiązałoby się na raz. Kiedy ją zobaczyłam, właśnie zastanawiałam się jako ona będzie skonstruowana, obawiałem się, że będzie pytanie potem kilka wersji odpowiedzi i tyle a tutaj mamy najpierw ciekawa opowieść, a potem zagadki i do tego jeszcze ogrom historii, która nie jest nudna, tylko lepiej pozwolą nam poznać genezę Tatr.
Góry to piękne miejsce i jestem tego pewna, że każdy, kto tam pojedzie, to na pewno wróci jeszcze nie jeden raz, wędrówki uzależniają i kiedy zdobędzie się jeden szczyt, to od razu planuje się wyprawę na inny, wyższy, jest to piękna pasja, bo przy tym oko się cieszy, a dusza wypoczywa.
Podczas czytania chodź myślami, mogłam przenieść się w góry i poczuć się tak jakbym tam była i zdecydowanie ta książka zmotywowała mnie do tego, żeby niedługo tam pojechać. Historie Tatr już znam, teraz chce je zobaczyć na żywo i sprawdzić, czy wszystko, o czym czytałam, tam zobaczę.
zaczytane.strony Radlak Karolina
Tatry są bliskie mojemu sercu, dlatego zdecydowałam się sięgnąć po tą pozycję. Nie zawiodłam się. Ksiązka zawiera wspaniałe opisy oraz historie. Pełna jest rożnych zagadek, pozwalając nam tym samym na sprawdzenie naszej wiedzy oraz poznanie wielu ciekawych faktów o Tatrach. Przepiękne zdjęcia gór, wypełniające strona po stronie książkę, przywołują wspomnienia gór. Książka pozwoliła mi bliżej poznać tajemnice jakie te góry skrywają w sobie oraz lepiej poznać ich piękno wewnętrzne. Po jej przeczytaniu zapragnęłam odwiedzić Tatry i teraz już ciałem poznać i odkryć zakamarki które to niezwykłe miejsca skrywa.
_zakamarek_ Twaróg Angelika
Góry uzależniają. Sprawiają, że jak już raz się w nie pójdzie, to wciąż chce się wracać. Podobnie jest z tą książką. Otwierasz i już nie chcesz jej zamykać. Tatry kryją w sobie tyle zagadek, nieodkrytych tajemnic i mnóstwo legend, że każdy pasjonat z chęcią zgłębia nawet te najdrobniejsze szczegóły. Sama odkąd zaczęłam wędrować po górach nie mogę przestać się nimi zachwycać. Uwielbiam układać trasy na całodniowe wycieczki, czytać legendy, ciekawostki i oglądać niesamowite zdjęcia.
„555 zagadek o Tatrach” sprawia, że czas mija w oka mgnieniu, a my poznając coraz to nowsze i ciekawsze informacje w podświadomości planujemy kolejną wyprawę w góry.
Czy Widmo Brockenu spotkane w górach przynosi szczęście, czy pecha? Czy Tatry mają więcej niż 20 km szerokości? Gdzie ma gniazdo złota kaczka? Ile dokładnie jezior leży w Dolinie Gąsienicowej? Gdzie zostało wzniesione pierwsze schronisko? Dlaczego Rysy nie są najwyższym wierzchołkiem polskich Tatr? Z jakiej okazji wzniesiono krzyż na Gubałówce? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w tej książce. Skonstruowana jest ona w taki sposób, by każdy miał możliwość zadania pytania, zastanowienia się, a później samodzielnego poznania prawidłowej odpowiedzi. Czytając sprawdzamy swoją wiedzę i uzupełnimy ją o wiele nowych ciekawostek.
Znajdziemy tutaj również łamigłówki fotograficzne. Dzięki załączonym fotografiom możemy przekonać się jak dobrze znamy szczyty, jeziora, doliny, przełęcze, popularne rośliny czy zwierzęta występujące w Tatrach. Nie zabraknie także poezji, czy znanych anegdotek i opowiadań tatrzańskich. Całość zamknięta jest w poręcznej prawie 300-tu stronicowej książce opatrzonej pięknymi czarno-białymi fotografiami utalentowanego Kuby Witosa.
To wyjątkowa pozycja. Prawdziwe „must have” każdego miłośnika Tatr.
Keepdreamsclose Kempa Ewelina
W 1969 roku Czesław Momatiuk, polski taternik i alpinista, wydał książkę pt. „500 zagadek o Tatrach” - pomimo upływu czasu ich tajemnice, szlaki, zagadki, historia i legendy pozostają dla wielu osób niewiadomą.
Wydawnictwo @bezdroza.pl przedstawia nam nowe wydanie tej jakże ciekawej książki, wzbogacone o kolejne 55 panoramicznych zagadek. Podczas jej lektury przejdziemy od Zdziarskiej przełęczy, aż do Przełęczy Huciańskiej, dowiemy się jak bronić się przed dziwożoną, zagłębimy się w prawdziwą historię Janosika oraz przyjrzymy się wodospadom, dolinom i niebezpiecznym szlakom na jakie możemy wybrać się podczas wypoczynku z Tatrach. Poznamy również wiele osób związanych z górami i ich historią, zasmakujemy tatrzańskiej poezji, a nawet dowiemy się co nieco o dojeniu owiec i o… jamnikach jaskiniowych.
Książka podzielona jest na dwie części - pierwsza z nich to tylko pytania, muszę przyznać się, że na wiele z nich reagowałam prostym „coooo??”, ponieważ pierwszy raz słyszałam o zagadnieniach tam poruszanych. Na szczęście w drugiej części znajdziemy bardzo rozległe odpowiedzi, napisane bardzo przyjemnym i często zabawnym językiem. Nawet nie wiem, kiedy minęła mi ta fascynująca podróż przez Tatry i ich zagadki.
Polecam - wszystkim miłośnikom gór, weekendowym turystom, osobom, które wybierają się w Tatry po raz pierwszy, a także fascynatom legend, historii i ciekawych ciekawostek.
czytaga Agnieszka Kowalczyk